Μουσικές εκδόσεις Χρυσάνθου Θεδοσοπούλου.

Καλησπέρα στο forume!.Θα ήθελα να ανοίξει διάλογος σχετικά με τις μουσικές εκδοσείς του μακαριστού άρχοντα.Χρησιμοποιώντας το έργο του εδώ και πολλά χρόνια το βρίσκω αρκέτα ολοκληρώμενο σε πολλά του σημεία όπως τονισμός,ισοκρατήματα κλπ.Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει "κτήμα" του κάθε συναδέλφου χωρίς εκείνες τις ερμηνευτικές ιδιαιτερότητες για εκδόσεις άλλων κορυφαίων συναδέλφων.Περιμένω απόψεις και σχόλια!..
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Γεώργιος Ξανθάς;14714 said:
Καλησπέρα στο forume!.Θα ήθελα να ανοίξει διάλογος σχετικά με τις μουσικές εκδοσείς του μακαριστού άρχοντα.Χρησιμοποιώντας το έργο του εδώ και πολλά χρόνια το βρίσκω αρκέτα ολοκληρώμενο σε πολλά του σημεία όπως τονισμός,ισοκρατήματα κλπ.Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει "κτήμα" του κάθε συναδέλφου χωρίς εκείνες τις ερμηνευτικές ιδιαιτερότητες για εκδόσεις άλλων κορυφαίων συναδέλφων.Περιμένω απόψεις και σχόλια!..

Είναι πράγματι πολύ καλά βιβλία . Διδάχθηκα από το δάκαλο μου μαθητής ων το Τριώδιο . :)
Είναι όμως και των άλλων πρωτοψαλτών τα βιβλία καλά . Υπάρχουν δόξα το Θεώ ποικιλία βιβλίων μουσικων και έτσι ο καθένας μπορεί να διαλέξει ό,τι τον εκφράζει.

Τώρα όσον αφορά τα ισοκρατήματα είναι μια πονεμένη ιστορία . Ολοι σχεδόν προτιμούν τα αρμονικά ισοκρατήματα αδιαφορώντας για τις φράσεις των ήχων. :)
 
Last edited:

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Οι παλιες του εκδοσεις ηταν πολυ καλες.
Στις καινουριες εκδοσεις που εβαλαν και αλλοι το χερακι τους
υπαρχουν πολλα λαθη.
 
Οι παλιές του εκδόσεις ήταν πολύ καλές.
Στις καινούριες εκδόσεις που έβαλαν και άλλοι το χεράκι τους
υπάρχουν πολλά λάθη.

Η αλήθεια είναι ότι τα δύο τελευταία βιβλία ολοκληρώθηκαν μετά θάνατον.Βάλανε πολλοί το χεράκι τους και έτσι υπάρχουν κάποια λάθη..Από ότι άκουσα η σύζυγος προετοιμάζεται να επανεκδώσει ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ τον Όρθρο θα είναι ευχής έργο..Όσο για τα ισοκρατήματα..Είναι αλήθεια ότι σε κάποιους ύμνους ακολουθεί καθαρά αρμονικούς κανόνες.Από εκεί και πέρα το θέμα είναι πως αντιλαμβάνεσαι την μελώδια.Πιστεύω ότι στην τοποθέτηση των ισοκρατημάτων παίζει ρόλο και η συνολική μορφολογία του ύμνου..(λίγο ακόμα και θα ξεφύγω από το θέμα!.:D)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα μου επιτρεψετε να μην αναφερθω στα βιβλια του Αειμνηστου Αρχωντα , γιατι της μεγαλης αδυναμιας που του ειχα και της πολυ καλης φιλιας που ειχαμε , θα ειμαι τελειως υποκειμενικος .
Θα τονισω ομως τουτο : Ο αειμνηστος περαν απο εξαιρετικος ψαλτης , ηταν πανω απ' ολα ΑΝΘΡΩΠΟΣ .
Επισυναπτω απο ιδιωτικη ηχογραφηση του Αρχωντα στο γραφειο μου τον Ιουλιο του 1985 το ''Αλλαλα τα χειλη .." . ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΑΥΤΟΥ .
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Σε λιγες μερες συμπληρωνονται 20 χρονια απο τον θανατο του αειμνηστου Αρχωντα . Αν και εχω καμει σχετικη εκπομπη , θα ανεβασω εν ειδη μνημοσυνου στην μνημη του , καποιους υμνους οπου ψαλλει ο αειμνηστος .
 

Attachments

  • 2'56'= Χρυσανθος(1985)=Αλλαλα τα χειλη_new.mp3
    1 MB · Views: 65
Top