Μουσικά κείμενα του 50ου ψαλμού

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κατά μίμηση του άρχοντα Θρ. Στανίτσα, και οι στίχοι του αριστερού κατά μίμηση του ... υπάρχοντος:wink:
Καλά! Εγώ έβαλα ψιλή περισπωμένη στο «Ήχος» γιατί δεν εμφανίζεται στο pdf;
 

Attachments

  • Ὁ Ν ψαλμός β ήχου.pdf
    125.5 KB · Views: 485

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Κατά μίμηση του άρχοντα Θρ. Στανίτσα, και οι στίχοι του αριστερού κατά μίμηση του ... υπάρχοντος:wink:
Καλά! Εγώ έβαλα ψιλή περισπωμένη στο «Ήχος» γιατί δεν εμφανίζεται στο pdf;

Άριστα αμφότερα! Θέλουμε όμως και σε βαρύ, με μεράκι απ'το χεράκι του υπάρχοντος!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όχι που θα τη γλύτωνα!!!!
Ο μή εργαζόμενος ου σφάλλει εν σημείοις, σφάλλει γενικώς.... (δικό μου!!!:D)
Σκρέκας έφη παροράματα: (κοινώς στραβωμάρες:cool:)...
σελ 3, σειρά β, σιφίας....σοφίας
σελ 6, Στίχος Αγάθυνον... οικοδομηθήρω....οικοδομηθήτω.
Διορθώστε!!! (Αν θέλετε).:wink:
 

iosif.lazaridis

Νέο μέλος
Μουσικά κείμενα του 50ου ψαλμού από το Αναλόγιον (analogion.com). Τη συλλογή έκανε ο Shota Gugushvili.

Ιωάννης Πρωτοψάλτης (Ηχος Β') [zip, 680 Kb]
Ιωάννης Πρωτοψάλτης (Ήχος Βαρύς) [zip, 650 Kb]
Γεώργιος Ραιδεστηνός ('Ηχος Β') [zip,590 Kb]
Γεώργιος Ραιδεστηνός (Ήχος Βαρύς) [zip,580 Kb]


Καλησπέρα σε όλους! Τα αρχεία που είχατε ανεβάσει έχουν σβηστεί σ' αυτά τα link. Γίνεται σας παρακαλώ να τα ξανανεβάσετε; Ιδιαίτερα του βαρέως ήχου. Ευχαριστώ!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλησπέρα σε όλους! Τα αρχεία που είχατε ανεβάσει έχουν σβηστεί σ' αυτά τα link. Γίνεται σας παρακαλώ να τα ξανανεβάσετε; Ιδιαίτερα του βαρέως ήχου. Ευχαριστώ!
Συν/να σε pdf
 

Attachments

  • 50thPsalmos Baris.pdf
    1.4 MB · Views: 392
  • 50thPsalm Raidestinos Barys.pdf
    1.2 MB · Views: 306
  • 50thPsalm Raidestinos Deuteros.pdf
    1.3 MB · Views: 213
  • 50thPsalmDeuteros A4.pdf
    1.5 MB · Views: 207
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μουσικά κείμενα του 50ου ψαλμού από το Αναλόγιον (analogion.com). Τη συλλογή έκανε ο Shota Gugushvili.

Ιωάννης Πρωτοψάλτης (Ηχος Β') [zip, 680 Kb]
Ιωάννης Πρωτοψάλτης (Ήχος Βαρύς) [zip, 650 Kb]
Γεώργιος Ραιδεστηνός ('Ηχος Β') [zip,590 Kb]
Γεώργιος Ραιδεστηνός (Ήχος Βαρύς) [zip,580 Kb]

Καλησπέρα σε όλους! Τα αρχεία που είχατε ανεβάσει έχουν σβηστεί σ' αυτά τα link. Γίνεται σας παρακαλώ να τα ξανανεβάσετε; Ιδιαίτερα του βαρέως ήχου. Ευχαριστώ!

Οἱ σύνδεσμοι διορθώθηκαν.​
 

Λιάκος Η

Μέλος
Υπάρχει της μετανοίας θα κοιτάξω και για 50ο

Σ΄ευχαριστώ εφόσον υπάρχουν μ΄ενδιαφέρει, ο πεντηκοστός με το Δόξα, Και νυν ,καθώς και το Ελέησόν με ,σε δεύτερο ήχο.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ψάλλω τό συνημμένο σέ β΄ἦχο.
Ἐπισυνάπτω καί ἠχητικό τοῦ ἀειμνήστου Μαιδανογλου σέ πλ δ΄.

Καί μιά ἐρώτηση.
Πρέπει νά ψάλλουμε τόν 50ο σέ δεύτερο ἦχο ἀνεξαρτήτως τοῦ ἤχου τῆς Κυριακῆς ἤ κατά τό «Δόξα» Τριωδίου κλπ ἤ νά ἀλλάζουμε ἤχους;
(Γιά τό προκείμενο ὑπάρχει ἡ γνώμη ὅτι πρέπει νά ψάλλεται ὅλες τίς ἡμέρες σέ β΄ ἦχο. Μέ στραβοκοιτάζουν οἱ βοηθοί μου, γιατί γράφει βαρύς; κλπ.)

http://psaltiri.org/index2.php?option=com_sobi2&sobi2Task=dd_download&fid=2275&no_html=1
 

Attachments

  • 50stos.pdf
    263.1 KB · Views: 292
Last edited:

Λιάκος Η

Μέλος
Ψάλλω τό συνημμένο σέ β΄ἦχο.
Ἐπισυνάπτω καί ἠχητικό τοῦ ἀειμνήστου Μαιδανογλου σέ πλ δ΄.

Καί μιά ἐρώτηση.
Πρέπει νά ψάλλουμε τόν 50ο σέ δεύτερο ἦχο ἀνεξαρτήτως τοῦ ἤχου τῆς Κυριακῆς ἤ κατά τό «Δόξα» Τριωδίου κλπ ἤ νά ἀλλάζουμε ἤχους;
(Γιά τό προκείμενο ὑπάρχει ἡ γνώμη ὅτι πρέπει νά ψάλλεται ὅλες τίς ἡμέρες σέ β΄ ἦχο. Μέ στραβοκοιτάζουν οἱ βοηθοί μου, γιατί γράφει βαρύς; κλπ.)

http://psaltiri.org/index2.php?option=com_sobi2&sobi2Task=dd_download&fid=2275&no_html=1

Σ΄ευχαριστώ γιά την ανάρτηση. Όσον αφορά τον ήχο του πεντηκοστού το θέμα έχει συζητηθεί στο παρελθόν εδώ, με παραπομπές και σε παρόμοια θέματα. Και για τα προκείμενα εδώ.
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Ὁ 50ός Ψαλμός είς ἦχον γ΄ Γα

View attachment 86334

ἐκ τοῦ χειρογράφου βιβλίου:

ΚΗΠΟΣ ΧΑΡΙΤΩΝ
Τριανταφύλλου Γεωργιάδου
Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Μ.τ.Χ.Ε.
Ἐν Τραπεζοῦντι 1916
Ἔκδοσις 1973

Προσπάθησα να το επεξεργαστώ προκειμένου να το κάνω "καθαρότερο" για χρήση στο ταμπλετ, αλλά δεν τα καταφερα.
Μήπως το έχει κάποιος δακτυλογραφημένο με πρόγραμμα σε υπολογιστή ;
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Προσπάθησα να το επεξεργαστώ προκειμένου να το κάνω "καθαρότερο" για χρήση στο ταμπλετ, αλλά δεν τα καταφερα.
Μήπως το έχει κάποιος δακτυλογραφημένο με πρόγραμμα σε υπολογιστή ;

Μήπως αυτό εξυπηρετεί κάπως καλύτερα;
 

Attachments

  • ' Ψαλμός και Πεντηκοστάρια - ήχος γ - Τριανταφύλλου Γ...pdf
    1.1 MB · Views: 240

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Μήπως αυτό εξυπηρετεί κάπως καλύτερα;
Σαφώς Καλύτερο από τη δική μου προσπάθεια. Ελλείψει δακτυλογραφημένης εκδοχής, θα το δοκιμασω ως εχει.
Επί τη ευκαιρια, υπαρχει τιποτα αλλο σε Γ' ήχο στο Ν' Ψαλμό (δακτυλογραφημένο) ;
 

anastasasm

New member
Το είχα κατεβάσει κάποια στιγμή από το ίντερνετ. Με μια γρήγορη ματιά στα περιεχόμενα του βιβλίου που ανέφερες δεν είδα να περιλαμβάνεται. Υπάρχει σε πλ. Β όμως που δεν είδα να ενδιαφέρεται κανένας. Όταν πάω στο άγιον όρος πρώτα ο Θεός από το νέο έτος θα τους ρωτήσω
 

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Μετά από την απάντησή σας, είδα κι εγω τα περιεχομενα.
Δίκιο έχετε. Δεν υπαρχει στο βιβλίο αυτό σε ηχο Γ', αλλά νομίζω ότι αυτό που στείλατε αρκεί, και μάλιστα τυγχάνει να ειναι της Σιμωνοπετρας. Οπότε δέν καταλαβαίνω τί θα τους ρωτήσετε.
Για τον πλάγιο Β' ήχο υπάρχει αντίστοιχο thread.

'Εχοντας ελέγξει ολο το site του Αναλόγιου, αλλά και από (λίγα) βιβλία και sites, έχω φτιάξει ένα αρχείο pdf του Ν' ψαλμού με όλους τους ήχους εκτός από ήχο Δ' (Λέγετο και Άγια), τον οποίο δέν κατάφερα να βρώ. Όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν στο Αναλόγιο.

Βέβαια, είναι σχετική η πρακτική σημασία του να έχουμε τα συγκεκριμένα μουσικά κείμενα, μιας και πρακτικά ο Ν' Ψαλμός λέγεται πάντα σε Β' ήχο στην Εκκλησία (ασχέτως που κάποια από τα κείμενα αυτά είναι πολύ όμορφα).

Πάντως, από ότι κατάλαβα, το πιό ολοκληρωμένο βιβλίο για τον Ν' Ψαλμό, μάλλον θα πρέπει να είναι του κυρίου Ιωάννη Νέγρη, στην περίπτωση που κάποιος θέλει τα πάντα.

Ευχαριστώ και Πάλι για την παραχώρηση του Ν' ψαλμού σε ήχο Γ'.

Χρόνια Πολλά για Αύριο.
 
Top