[Ψάχνω] Μουσικά κείμενα του Αγίου Ιωάννη Κουκουζελη

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Ευλογείτε,

Πρόσφατα, άρχισα να ενδιαφέρομαι για τον Αγ. Ιω. Κουκουζελη και ήθελα να μαζέψω όλες τις συνθέσεις του που βρίσκονται στο internet. Ξέρει κανείς που υπάρχουν;

Επίσης αν ξέρει κανεις αν ορισμένες από τις συνθέσεις του υπάρχουν σε βιβλία, θα ήταν χρήσιμο.

Eυχαριστώ πολύ!
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Επίσης αν ξέρει κανεις αν ορισμένες από τις συνθέσεις του υπάρχουν σε βιβλία, θα ήταν χρήσιμο.

Δες τον Εσπερινό της Πανδέκτης (τόμος 1) κάποιοι στίχοι στα Ανοιξαντάρια.
Επίσης στον τόμο του Μαθηματαρίου (τόμος 3) το Άνωθεν οι προφήται καθώς και μερικά άλλα μαθήματα του Κουκουζέλη.
Στο "Έν άνθος της καθ'ημάς εκκλησιαστικής μουσικής" υπάρχει το Μέγα Ίσον της Παπαδικής, ένα χερουβικό κι ένα κοινωνικό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
-Στα μέγιστα Ανοιξαντάρια, που περιέχονται στις εκδόσεις του Ταμείου Ανθολογίας, της Πανδέκτης και του Μουσικού Θεσαυρού (στο τελευταίο σε μια αγιορείτικη εξήγηση) υπάρχουν κάποιοι στίχοι του Κουκουζέλους. Μάλιστα, κάποιοι απαντώνται και στη σύντμηση του Χουρμουζίου.

-Στίχοι από το αργό «Μακάριος ανήρ» υπάρχουν σε τευχίδιο της ΕΛΒΥΧ με έργα του Κουκουζέλους, αλλά και στο τευχίδιο με τα κείμενα της συναυλίας που έδοσαν «οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» υπό τον καθηγητή Γρηγόρη Στάθη στο Α' Πανελλήνιο Συνέδριο του ΙΒΜ.

-Το «Κεχαριτωμένη χαίρε», που ψάλλεται αντί του «Θεοτόκε Παρθένε» στην Αρτοκλασία, εκδόθηκε από τον Γεώργιο Βιολάκη στη δίχορη διασκευή του Ραιδεστινού. Επίσης, το περιέλαβε ο Ιερόθεος ο Φιλοθεΐτης στον Εσπερινό του από την αυθεντική εξήγηση του Χουρμουζίου. Υπάρχει, επίσης, και σε έκδοση της ΕΛΒΥΧ με έργα του Κουκουζέλους.

-Το Κοινωνικό «Αινείτε» σε πλ. α' υπάρχει στο Έν άνθος της καθ'ημάς εκκλησιαστικής μουσικής» του Αγαθαγγέλου Κυριαζίδη, στη Λειτουργία του Ιεροθέου και στο τευχίδιο της ΕΛΒΥΧ. Έχει ανεβεί από το «Έν Άνθος» εδώ και σε άλλη μορφή εδώ.

-Το «Μέγα ίσον» της Παπαδικής περιέχεται, εκτός από το «Έν άνθος της καθ'ημάς εκκλησιαστικής μουσικής», και στο συμπλήρωμα του Ταμείου Ανθολογίας και συγκεκριμένα στον Εσπερινό που εξέδοσε ο Ρηγόπουλος.

-Το «Άνωθεν οι προφήται» σε ήχο βαρύ, που περιέχεται στον γ' τόμο (Μαθηματάριο) της Πανδέκτης ασύντμητο και σε όλα τα βιβλία του Όρθρου μέχρι σήμερα στη σύντμηση του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου. Επίσης, υπάρχει και σύνθεση του ιδίου μαθήματος σε πλ. β' που υπάρχει στο τευχίδιο της ΕΛΒΥΧ με έργα του Κουκουζέλους.

-Αργό μάθημα για τα Χριστούγεννα υπάρχει στον γ' τόμο της Πανδέκτης (Μαθηματάριο).

-Τα «Επιφωνήματα», που ανέβασα από τα χειρόγραφα του Χουρμουζίου εδώ.

-Λοιπά μαθήματα (στίχοι από τον Λατρινό Πολυέλεο, Κοινωνικό «Γεύσασθε», αργό αλληλουϊάριο του Αποστόλου, κρατήματα, κάποιο μάθημα στον Αγ. Δημήτριο) υπάρχουν στο τευχίδιο που εξέδοσε η ΕΛΒΥΧ υπό τον τίτλο ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗ ΤΟΥ ΜΑΪΣΤΟΡΟΣ - ΕΚΛΟΓΗ ΕΡΓΩΝ.

Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα μαθήματα, όμως μου διαφεύγουν. Πάντως, ηχογραφημένα υπάρχουν σίγουρα περισσότερα.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
-Στα μέγιστα Ανοιξαντάρια, που περιέχονται στις εκδόσεις του Ταμείου Ανθολογίας, της Πανδέκτης και του Μουσικού Θεσαυρού (στο τελευταίο σε μια αγιορείτικη εξήγηση) υπάρχουν κάποιοι στίχοι του Κουκουζέλους. Μάλιστα, κάποιοι απαντώνται και στη σύντμηση του Χουρμουζίου.

-Στίχοι από το αργό «Μακάριος ανήρ» υπάρχουν σε τευχίδιο της ΕΛΒΥΧ με έργα του Κουκουζέλους, αλλά και στο τευχίδιο με τα κείμενα της συναυλίας που έδοσαν «οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» υπό τον καθηγητή Γρηγόρη Στάθη στο Α' Πανελλήνιο Συνέδριο του ΙΒΜ.

-Το «Κεχαριτωμένη χαίρε», που ψάλλεται αντί του «Θεοτόκε Παρθένε» στην Αρτοκλασία, εκδόθηκε από τον Γεώργιο Βιολάκη στη δίχορη διασκευή του Ραιδεστινού. Επίσης, το περιέλαβε ο Ιερόθεος ο Φιλοθεΐτης στον Εσπερινό του από την αυθεντική εξήγηση του Χουρμουζίου. Υπάρχει, επίσης, και σε έκδοση της ΕΛΒΥΧ με έργα του Κουκουζέλους.

-Το Κοινωνικό «Αινείτε» σε πλ. α' υπάρχει στο Έν άνθος της καθ'ημάς εκκλησιαστικής μουσικής» του Αγαθαγγέλου Κυριαζίδη, στη Λειτουργία του Ιεροθέου και στο τευχίδιο της ΕΛΒΥΧ. Έχει ανεβεί από το «Έν Άνθος» εδώ και σε άλλη μορφή εδώ.

-Το «Μέγα ίσον» της Παπαδικής περιέχεται, εκτός από το «Έν άνθος της καθ'ημάς εκκλησιαστικής μουσικής», και στο συμπλήρωμα του Ταμείου Ανθολογίας και συγκεκριμένα στον Εσπερινό που εξέδοσε ο Ρηγόπουλος.

-Το «Άνωθεν οι προφήται» σε ήχο βαρύ, που περιέχεται στον γ' τόμο (Μαθηματάριο) της Πανδέκτης ασύντμητο και σε όλα τα βιβλία του Όρθρου μέχρι σήμερα στη σύντμηση του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου. Επίσης, υπάρχει και σύνθεση του ιδίου μαθήματος σε πλ. β' που υπάρχει στο τευχίδιο της ΕΛΒΥΧ με έργα του Κουκουζέλους.

-Αργό μάθημα για τα Χριστούγεννα υπάρχει στον γ' τόμο της Πανδέκτης (Μαθηματάριο).

-Τα «Επιφωνήματα», που ανέβασα από τα χειρόγραφα του Χουρμουζίου εδώ.

-Λοιπά μαθήματα (στίχοι από τον Λατρινό Πολυέλεο, Κοινωνικό «Γεύσασθε», αργό αλληλουϊάριο του Αποστόλου, κρατήματα, κάποιο μάθημα στον Αγ. Δημήτριο) υπάρχουν στο τευχίδιο που εξέδοσε η ΕΛΒΥΧ υπό τον τίτλο ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗ ΤΟΥ ΜΑΪΣΤΟΡΟΣ - ΕΚΛΟΓΗ ΕΡΓΩΝ.

Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα μαθήματα, όμως μου διαφεύγουν. Πάντως, ηχογραφημένα υπάρχουν σίγουρα περισσότερα.

Και το τευχιδιο της Ελ Βυ Χ που θα το βρουμε;;;:)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και το τευχιδιο της Ελ Βυ Χ που θα το βρουμε;;;:)

Το είχα δει προ καιρού στο βιβλιοπωλείο "Φιλοκαλία" (αλλά δεν το αγόρασα). Ίσως κυκλοφορεί ακόμη.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευλογείτε,

Πρόσφατα, άρχισα να ενδιαφέρομαι για τον Αγ. Ιω. Κουκουζελη και ήθελα να μαζέψω όλες τις συνθέσεις του που βρίσκονται στο internet. Ξέρει κανείς που υπάρχουν;

Επίσης αν ξέρει κανεις αν ορισμένες από τις συνθέσεις του υπάρχουν σε βιβλία, θα ήταν χρήσιμο.

Eυχαριστώ πολύ!
Μου θύμισες τα γυμνασιακά μου χρόνια...όταν το είχα πει τηλεφωνικά στον κ.Στάθη (για μια συλλογή των απάντων του Κουκουζέλη) γέλασε πάρα πολύ και μου είπε χαρακτηριστικά "μάλλον δεν γνωρίζεις το πόσο μεγάλος Μαϊστωρ ήταν"...είχε δίκιο...όταν αργότερα είδα την εργογραφία του πραγματικά γέλασα και εγώ με το παιδικό μου τότε μυαλό...!!! Ήταν όμως για πολλά χρόνια διακαής πόθος!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
:):):)Χαχα! Κορυφαίο!
Στο link της Πρωτοπορίας γράφει:
«Συγγραφείς: Ιωάννης Κουκουζέλης»
και παρακάτω στα σχόλια:
«Χειρόγραφη δίχρωμη έκδοση, σε συνεργασία με την Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία.»

Νομίζω πως η συνεργασία ήταν παραγωγική, αν και με τόσους αιώνες διαφορά!:):):)
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
:):):)Χαχα! Κορυφαίο!
Στο link της Πρωτοπορίας γράφει:
«Συγγραφείς: Ιωάννης Κουκουζέλης»
και παρακάτω στα σχόλια:
«Χειρόγραφη δίχρωμη έκδοση, σε συνεργασία με την Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία.»

Νομίζω πως η συνεργασία ήταν παραγωγική, αν και με τόσους αιώνες διαφορά!:):):)


Πάντως, πέρα απ΄την πλάκα, (και επειδή διαβάζουν πολλοί..)
η συνεργασία φαντάζομαι έχει να κάνει με την έκδοση και όχι με τη συγγραφή.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστώ σε όλους για την βοήθεια σας. Πολύ όμορφες συνθέσεις...

Το «Άνωθεν οι Προφήται» βρίσκεται εδώ: http://www.mousikofiloi.org/keimena/ στα αρχεία που ονομάζονται «αnothen#».
...τονισθέν υπό του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα στην κοινότητα.Ανοίγω αυτό το θέμα για να συγκεντρωθούν,εφόσον είναι δυνατόν, όλα τα γνωστά μεταγραμμένα μέλη του Αγ. Ιωάννου του Κουκουζέλη.Τα πιο γνωστά είναι: Τα Μέγιστα Ανοιξαντάρια, ο πολυέλεος ΄΄Βουλγάρα΄΄ , το Παλατινόν Χερουβικόν, το Κοινωνικό Αινείτε σε ήχο πλ.α΄. Υπάρχουν επιπλέον μέλη του Αγίου δημοσιευμένα ή,έστω, μεταγραμμένα στη νέα μέθοδο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ἰδοὺ καὶ μιὰ "ἱστορικὴ" φυλλάδα:
http://www.ibyzmusic.gr/files/IBMNET ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗΣ.pdf
καὶ μιὰ "νεότερη" περίπτωση ἀπὸ τὰ 20χρονα τῶν Μαΐστόρων συνημμένως.


Ευχαριστίες! Αν και χωρίς Τους οδόντας και τα αντίφωνα ή εκλογή εις την εορτήν της Μεταμορφώσεως που είχαν ψαλεί, και επισυνάπτονται.
 

Attachments

  • Koukouzeles_addenda_Stathes.pdf
    737.5 KB · Views: 528
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα μαθήματα, όμως μου διαφεύγουν. Πάντως, ηχογραφημένα υπάρχουν σίγουρα περισσότερα.
Να προσθέσουμε:
-τον πολυέλεο "Βουλγάρα" (αν και απλώς φέρεται ως έργο του Κουκουζέλη) που έχει εκδοθεί εδώ και στον Β΄συμπληρωματικό τόμο του Ταμείου Ανθολογίας του Φωκαέως (εκδ. Ρηγόπουλου)-βλ.εδώ
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Αντιγράφω μήνυμά μου από άλλο θέμα γιατί εδώ είναι, μάλλον, η θέση να συζητηθεί.
Σε ποιο βιβλίο (εκτός από του Ιεροθέου ιερομονάχου) έχει εκδοθεί το "Κεχαριτωμένη χαίρε";
Νομίζω κάπου το έχω δει και, μάλιστα (αν θυμάμαι καλά) έχει μια σημείωση που λέει ότι ο Ραιδεστηνός (;) το έχει χωρίσει για να ψάλλεται δίχορο.
Βρήκα στο παρόν θέμα την εξής απάντηση.
-Το «Κεχαριτωμένη χαίρε», που ψάλλεται αντί του «Θεοτόκε Παρθένε» στην Αρτοκλασία, εκδόθηκε από τον Γεώργιο Βιολάκη στη δίχορη διασκευή του Ραιδεστινού. Επίσης, το περιέλαβε ο Ιερόθεος ο Φιλοθεΐτης στον Εσπερινό του από την αυθεντική εξήγηση του Χουρμουζίου. Υπάρχει, επίσης, και σε έκδοση της ΕΛΒΥΧ με έργα του Κουκουζέλους.
Ποιο είναι το βιβλίο του Βιολάκη που περιλαμβάνει του "Κεχαριτωμένη Χαίρε";
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Κι ένα ακόμα μέλος του Κουκουζέλη που έχει δημοσιευθεί από τον κ. Στάθη στο βιβλίο του "Οι αναγραμματισμοί και τα μαθήματα" σε πανομοιότυπο έκδοση από το Μαθηματάριο του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος (ΜΠΤ 732,φφ 247v-251v).

Το είχα αντιγράψει με πράσινο (!) στυλό Bic και το ανεβάζω σε ασπρόμαυρο σκανάρισμα, που δείχνει πολύ καλύτερο.
 

Attachments

  • Προτυπών_Ιω.Κουκουζέλη-ηχ.α'_κε.pdf
    7.1 MB · Views: 710
Top