Μουσικά κείμενα Φιλίππου Οικονόμου

Καλησπέρα! Γνωρίζει μήπως κάποιος εάν υπάρχουν μουσικά κείμενα του φιλίππου Οικονόμου; Έμαθα πως είχε γράψει κάποια λειτουργικά και θα ενδιαφερόμουν πολύ να τα αποκτήσω. Ή και ό, τι άλλο υπάρχει.
 
Χαίρεται. Γνώρισα την κόρη του αείμνηστου πλέον Φίλιππου Οικονόμου και μου έδωσε κάποια λειτουργικά... Είναι σε ιδιωτικό επίπεδο τα βιβλία του και νομίζω ότι μόνο απ' τον οικογενειακό του κύκλο είναι προσβάσιμα. Μπορώ να ρωτήσω και αν πάρω την άδεια της κόρης του Βασιλικής, θα σας ενημερώσω για τη συνέχεια...

Σας αποστέλλω ένα δείγμα των λειτουργικών του...

Δημήτρης Παφίλης, ιεροψάλτης
 

Attachments

  • Λειτουργικά σε Α΄ Ήχο Εναρμόνιο.pdf
    2.3 MB · Views: 106
Νομίζω ότι θα ενδιέφερε κι άλλους.. Μακάρι να δώσει την άδεια η κόρη του.. ενημερώστε μας παρακαλώ μόλις έχετε νεότερα.
 
Η κόρη του Βασιλική καθώς και η σύζυγος του, έδωσαν την έγκριση για ανάρτηση μουσικών κειμένων του και δήλωσαν πως θα ήταν και είναι μεγάλη του χαρά η διάδοση τους!

Μας ευχαριστούν θερμά οικογενειακώς για την τιμή που αποδίδουμε εις μνήμην του!

Θα τα αναρτώ τμηματικά ότι έχω στην κατοχή μου.

Ο Θεός να τον αναπαύει! Αιωνία του η μνήμη!
 
Καλημέρα σας κ. Παφίλη, ευχαριστούμε για τον κόπο σας και για την προσφορά των κειμένων και ευχαριστούμε πολύ και την οικογένειά του για την έγκρισή τους να αναρτηθούν τα κείμενα του Φιλίππου Οικονόμου. Αιωνία του η μνήμη!
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα! Γνωρίζει μήπως κάποιος εάν υπάρχουν μουσικά κείμενα του φιλίππου Οικονόμου; Έμαθα πως είχε γράψει κάποια λειτουργικά και θα ενδιαφερθεί πολύ να αποκτήσω. Ή και ό, τι άλλο υπάρχει.
Έχει και 'ένα ωραίο Καλοφωνικό Ειρμό.
,
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έχει και 'ένα ωραίο Καλοφωνικό Ειρμό.
,
"Άβυσσος Αμαρτιών"
Καλοφωνικός Ειρμός με Κράτημα , Ηχος Β' , Σύνθεσις Φίλιππα Οικονόμου. Τον Χορό των Πρωτοψαλτών Διευθύνει ο Συνθέτης.

 

Γιάννης Μουσελλής19

Φοιτητής Νομικής
"Άβυσσος Αμαρτιών"
Καλοφωνικός Ειρμός με Κράτημα , Ηχος Β' , Σύνθεσις Φίλιππα Οικονόμου. Τον Χορό των Πρωτοψαλτών Διευθύνει ο Συνθέτης.

Και το μουσικό κείμενο
 

Attachments

  • ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟΣ ΕΙΡΜΟΣ ΗΧΟΣ Β’ ΑΒΥΣΣΟΣ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΚΡΑΤΗΜΑ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ.pdf
    3.3 MB · Views: 68
Καλησπέρα σας. Σας επισυνάπτω δείγμα των 2 βιβλίων που μου παρέδωσε η κόρη του Βασιλική... Θα μου δώσει κι άλλα... Θα τα ψηφιοποιήσω και θα τ' αναρτήσω στο "Ψ" μιας και είναι και η επιθυμία της συζύγου και των παδιών του... Να δοθούν εις Δόξαν Θεού και εις μνήμην!
ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ !
 

Attachments

  • Λειτουργικά κα Άξιον Εστίν εις Όλους τους Ήχους _Δείγμα.pdf
    4.3 MB · Views: 82
  • Μαθήματα από τη Θ.Λειτουργία_Δείγμα.pdf
    2.2 MB · Views: 69
Μόλις με ειδοποίησε η κόρη του, ότι όποιος ενδιαφέρεται για βιβλία του αειμνήστου, μπορεί να επικοινωνήσει με τη σύζυγό του κα Μαρία Παπαχρήστου - Οικονόμου στο 2691081220. Επίσης οι συνεργάτες του ετοιμάζουν εκδήλωση προς τιμήν του τον Μάιο χωρίς να έχει καθορισθεί ακόμη ακριβής ημερομηνία...
 
Όπου λείπουν σελίδες, είναι απλώς κενές οι σελίδες που άφησε ο αείμνηστος και τις οποίες δεν σκανάρισα...
Και τω Θεώ Δόξα!

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Το αρχείο σε επόμενο μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

atsipas

Γιώργος Φραγκιαδάκης
Όπου λείπουν σελίδες, είναι απλώς κενές οι σελίδες που άφησε ο αείμνηστος και τις οποίες δεν σκανάρισα...
Και τω Θεώ Δόξα!
Καλησπέρα από την Κρήτη, κ. Παφίλη. Από τα Τρισάγια πρέπει να λείπει η σελίδα 9 που είναι σημαντική. Δείτε το και ανεβάστε όλο το αρχείο ξανά. Και πάλι σας ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά σας. Αιωνία η μνήμη του δασκάλου !!!!!
 
Χαίρετε. Σας επισυνάπτω τα "Μαθήματα Θείας Λειτουργίας" του αγαπημένου και μακαριστού Φίλιππου Οικονόμου. Εϊναι χειρόγραφο και με τη σειρά που μου τα έστειλε η σύζυγος του. Η σελιδομέτρηση λοιπόν, έγινε από εμένα σύμφωνα με τη σειρά που μου στάλθηκαν. Είναι σίγουρο ότι αποτελεί τμήμα εργασίας του μακαριστού και όχι όλο το βιβλίο, καθώς η σύζυγος του μου επισήμανε ότι αυτά που βρήκε αυτά μου έστειλε. Ρωτώντας την κόρη του εάν υπάρχει ηλεκτρονικό αρχείο με πονήματα του μακαριστού, μου απάντησε ότι δυστυχώς ο σκληρός δίσκος του Η/Υ του κράσαρε και ότι σώθηκαν κάποια αρχεία! Προς τέρψη όλων των μουσικόφιλων, αναμένω και άλλο υλικό, γι αυτό ας αναμένουμε και υπομένουμε....
 

Attachments

  • Μαθήματα Θείας Λειτουργίας_Φίλ.Οικονόμου.pdf
    14.4 MB · Views: 52
Top