[Ανακοίνωση] Μουσικά κείμενα Τριωδίου ταξινομημένα ανά ημέρα

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Αγαπητοί θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία προσπάθεια που ξεκίνησα στο σύνδεσμο ως προέκταση του Ψαλτοδρομίου να εμφανίζονται τα μουσικά κείμενα του Τριωδίου ανά ημέρα -εορτή συμμαζεμένα για εύκολη εύρεση - πρόσβαση.
Παρουσιάζονται:
  • Πέτρου
  • Στεφάνου
  • Φιλανθίδη
  • Στανίτσα
Επειδή έχουν κοπεί τα τεράστια αρχεία pdf των βιβλίων σε πολύ μικρότερα (κάθε αρχείο ταυτίζεται με το περιεχόμενο της εορτής) φορτώνονται και αρκετά γρήγορα.
Περιμένω κρίσεις και προτάσεις.
Μέγας στόχος κάποια στιγμή να υπάρξουν ψηφιοποιημένα όλα τα κλασσικά κείμενα όπως του πατρός LEO τα λειτουργικά κείμενα που μας έβαλε τα γυαλιά.
Οφείλω ευχαριστίες στο Νικ.Θεοτοκάτο για την φιλοξενία των προσπαθειών αυτών στο ιστιοχώρο του.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ !!!

Θα μπορούσε και κάποιος τρίτος να προσθέσει στον κατάλογο κείμενα από βιβλία άλλων ψαλτών;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νίκο, εξαιρετικό! Είναι απίστευτες οι προεκτάσεις μιας τέτοιας ιδέας! Αξίζεις πραγματικά πολύ μεγάλη ευγνωμοσύνη από όλους μας που με τόσο αθόρυβο τρόπο έχεις καταφέρει τόσο χρήσιμα πράγματα εδώ μέσα!

  • Υπάρχει ιδέα να συνεχιστεί για Πεντηκοστάριο, Παρακλητική, Μηναία κλπ;
  • Μπορεί να γίνει αυτό που λέει ο Νεοκλής;
  • Μπορεί να γίνει μέρος του μενού του φόρουμ (όπως το Ψαλτοδρόμιο);
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Περιττό να πούμε ότι μια από τις πιθανές εφαρμογές μιας τέτοιας δουλειάς (ειδικά αν εμπλουτιστεί κι άλλο, όπως είπε ο Νεοκλής) θα είναι η δυνατότητα για άπειρες συγκριτικές αναλύσεις μελών.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ !!!
Θα μπορούσε και κάποιος τρίτος να προσθέσει στον κατάλογο κείμενα από βιβλία άλλων ψαλτών;

Κάποιος τρίτος όχι γιατί πρέπει να αναπτυχθεί ολόκληρη εφαρμογή με χρήστες και δικαιώματα το οποίο αυτή τη στιγμή δεν μου έιναι εύκολο.

Μπορεί όμως εάν κάποιος θέλει να προσθέσουμε κάποιο βιβλίο το οποίο κρίνει ως αξιόλογο να μου το στείλει με τις αντιστοιχίσεις των σελίδων του αρχείου του pdf με τις εορτές πχ.Τελώνου 2-5 (σελίδες του PDF αρχείου, όχι του βιβλίου), Τυρινής 5-8 κ.ο.κ. και με πολύ λίγο κόπο και χρόνο συμπληρώνεται στις επιλογές.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος

  • Υπάρχει ιδέα να συνεχιστεί για Πεντηκοστάριο, Παρακλητική, Μηναία κλπ;

Είναι όπως σημειώνω και στο αρχικό μήνυμα μία αρχή.
Ξεκίνησα με το Τριώδιο λόγω της περιόδου την οποία διανύουμε και μου φάνηκε και ως δομή και σχεδιασμός κάτι απλό. Στόχος είναι να συγκεντρωθούν όλα τα βιβλία που μπορούμε σε ομάδες. Απλά χρειάζεται η βοήθεια και ίσως η συνδρομή περισσοτέρων και πιο έμπειρων μελών για να γίνει κάτι καλό.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία προσπάθεια που ξεκίνησα στο σύνδεσμο ως προέκταση του Ψαλτοδρομίου να εμφανίζονται τα μουσικά κείμενα του Τριωδίου ανά ημέρα -εορτή συμμαζεμένα για εύκολη εύρεση - πρόσβαση.
Παρουσιάζονται:
  • Πέτρου
  • Στεφάνου
  • Φιλανθίδη
  • Στανίτσα
Επειδή έχουν κοπεί τα τεράστια αρχεία pdf των βιβλίων σε πολύ μικρότερα (κάθε αρχείο ταυτίζεται με το περιεχόμενο της εορτής) φορτώνονται και αρκετά γρήγορα.
Περιμένω κρίσεις και προτάσεις.
Μέγας στόχος κάποια στιγμή να υπάρξουν ψηφιοποιημένα όλα τα κλασσικά κείμενα όπως του πατρός LEO τα λειτουργικά κείμενα που μας έβαλε τα γυαλιά.
Οφείλω ευχαριστίες στο Νικ.Θεοτοκάτο για την φιλοξενία των προσπαθειών αυτών στο ιστιοχώρο του.

Θεμά συγχαρητήρια !!! Αξιέπαινη εργασία. Αν μελλοντικά γίνει κάτι παρόμοιο και με τα ηχητικά τότε θα υπάρχει/γίνεται και ο καλύτερος συνδιασμός.
Καλή συνέχεια!!!
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Υπάρχει κάποια άλλο βιβλίο που θα μπορούσα να βάλω;
Σκέφτομαι να προσθέσω και του Βουδούρη από τα δακτυλογραφημένα εδώ στο Ψαλτολόγιο από τον Μιχάλη Μαμάη και την κα Ντόβα.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Αγαπητοί θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία προσπάθεια που ξεκίνησα στο σύνδεσμο ως προέκταση του Ψαλτοδρομίου να εμφανίζονται τα μουσικά κείμενα του Τριωδίου ανά ημέρα -εορτή συμμαζεμένα για εύκολη εύρεση - πρόσβαση.
Κύριε Δεσπότη δεν μου ανοίγει ο παραπάνω σύνδεσμος.
Μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε;;;
Ευχαριστώ
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΠΥΡΟΣ;106511 said:
Υπάρχει τρόπος να βάλω 10000 thanks στον Νίκο τον Δεσπότη?!!!!
Ναι: να βοηθήσεις τις καταχωρήσεις στο Ψαλτοδρόμιο (όχι απαραίτητα νέες καταχωρήσεις, αλλά και δουλειές "του ποδαριού", π.χ. διόρθωση των συνδέσμων για απευθείας κατέβασμα, με το κουμπί Edit). Γιατί η πικρή αλήθεια είναι ότι τον έχουμε αφήσει το Νικόλα μόνο κι έρημο... (ισχύει και για μένα φυσικά...)
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Πρόσθεσα και μέλη της Προηγιασμένης Θείας Λειτουργίας από Στανίτσα και από Ανθολογία Γρηγορίου 1834.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει να βρούμε και οτιδήποτε άλλο υπάρχει ώστε να είναι πληρέστερη η συλλογή θα είναι ευπρόσδεκτο.
Σας ευχαριστώ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πρόσθεσα και μέλη της Προηγιασμένης Θείας Λειτουργίας από Στανίτσα και από Ανθολογία Γρηγορίου 1834.

Σας ευχαριστώ.
Για την Προηγιασμένη Θ. Λειτουργία, έχουν ανέβη πάρα πολλά μαθήματα πέρισυ σε αυτό το θέμα, τα οποία έχω μαζέψει στο μήνυμα αυτό σε ένα συγκεντρωτικό pdf με σελιδοδείκτες για όλα τα μαθήματα και με περιεχόμενα.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει να βρούμε και οτιδήποτε άλλο υπάρχει ώστε να είναι πληρέστερη η συλλογή θα είναι ευπρόσδεκτο.
Θα σας παρακαλούσα πολύ, όταν βρείτε χρόνο, να κάνετε μια προσπάθεια να προσθέσετε τα μαθήματα από τον Βουδούρη (καταγραφή εκτελέσεων Ιακώβου Ναυπλιώτου) που ο Μιχάλης Μαμάης και η Ελένη Ντόβα, είχαν την καλωσύνη να αποκωδικοποιήσουν και δακτυλογραφήσουν σε αυτό (Α' μέρος) και αυτό (Β' μέρος) το θέμα.

Ευχαριστούμε για την προσφορά όλων σας!

χς
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Κύριε Δεσπότη δεν μου ανοίγει ο παραπάνω σύνδεσμος.
Μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε;;;
Ευχαριστώ

Κανονικά πρέπει να ανοίγει απευθείας χωρίς κάποια έξτρα ενέργεια.
Το έχω δοκιμάσει σε Internet Explorer (διάφορες εκδόσεις), Firefox, Chrome και σε Opera που σε αυτόν δεν εμφανίζονται απευθείας τα ελληνικά και πρέπει χειροκίνητα να δηλώσεις την κωδικοποίηση της σελίδας.
Μόνο Safari δεν έχω δοκιμάσει.
Εσείς με τι browser προσπαθείτε να ανοίξτε το σύνδεσμο;

Θα ήθελα επί τη ευκαιρεία και την άδεια σας να συμπεριλάβουμε και το Τριώδιο του Βουδούρη τον Β’ τόμο που έχετε κάνει τον κόπο να δακτυλογραφήσετε.
Δυστυχώς δεν έχω βρει ένα τρόπο να δείχνει άμεσα και την πηγή από όπου ή από ποιον προέρχεται κάθε αρχείο (εάν δεν υπάρχει ή πληροφορία μέσα στο αρχείο).

Συγνώμη για την καθυστέρηση.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Κύριε Δεσπότη δεν μου ανοίγει ο παραπάνω σύνδεσμος.
Μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε;;;
Ευχαριστώ

Για την Προηγιασμένη Θ. Λειτουργία, έχουν ανέβη πάρα πολλά μαθήματα πέρισυ σε αυτό το θέμα, τα οποία έχω μαζέψει στο μήνυμα αυτό σε ένα συγκεντρωτικό pdf με σελιδοδείκτες για όλα τα μαθήματα και με περιεχόμενα.

Θα σας παρακαλούσα πολύ, όταν βρείτε χρόνο, να κάνετε μια προσπάθεια να προσθέσετε τα μαθήματα από τον Βουδούρη (καταγραφή εκτελέσεων Ιακώβου Ναυπλιώτου) που ο Μιχάλης Μαμάης και η Ελένη Ντόβα, είχαν την καλωσύνη να αποκωδικοποιήσουν και δακτυλογραφήσουν σε αυτό (Α' μέρος) και αυτό (Β' μέρος) το θέμα.

Ευχαριστούμε για την προσφορά όλων σας!

χς

Αγαπητέ κε Συμεωνίδη,
Θα προσπαθήσω το συντομότερο να συμπεριλάβω και την τόσο ωραία συλλογή σας την οποία αγνούσα.
Του Βουδούρη ζήτησα την άδεια από την κα Ντόβα για να το συμπεριλάβουμε.
Για τη δική σας συλογή όπως και γενικά για τα μεγάλα αρχεία σε μέγεθος υπάρχει ένας προβληματισμός εάν λόγω της καθυστέρησης στο φόρτωμά - κατέβασμα τους είναι καλύτερο να είναι κομμένα σε μικρότερα. Έτσι εμφανίζονται γρηγορότερα αλλά χάνεις το πλεονέκτημα να υπάρχει ως ενιαίο αρχείο. Εγώ νομίζω ότι πρέπει να εμφανίζονται γρήγορα για να βλέπει κάποιος εύκολα και γρήγορα στην οθόνη του περί τίνος πρόκειται και εάν θέλει να το κατεβάζει. Γιατί σε αντίθετη περίπτωση, κρίνοντας από τον εαυτό μου, όταν είναι κάποιο αρχείο μεγάλο δεν μπαίνω πάντα στο κόπο να το «ξεφυλίσω» ηλεκτρονικά πόσο μάλλον να το εκτυπώσω. Με διευκολύνει κάτι να το βλέπω πρόχειρα στον υπολογιστή και εάν μου αρέσει να το αποθηκεύω - εκτυπώνω.
Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη για να διαμορφωθεί κάτι που να εξυπηρετεί καλύτερα τους περισσότερους.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Να ειστε καλα κ. Δεσποτη για την τοσο ωραια δουλεια!! Προκειται για Δεσποζουσα προσφορα!:wink::D:D
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Το έχω δοκιμάσει σε Internet Explorer (διάφορες εκδόσεις), Firefox, Chrome και σε Opera που σε αυτόν δεν εμφανίζονται απευθείας τα ελληνικά και πρέπει χειροκίνητα να δηλώσεις την κωδικοποίηση της σελίδας.
Μόνο Safari δεν έχω δοκιμάσει....

Με το Firefox μου ανοίγει κανονικά. Με το Chrome ακόμη και μετά την αλλαγή κωδικοποίησης της σελίδας, η στήλη των περιεχομένων παραμένει στα «κινέζικα».
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σε μένα πάντως με Chrome ανοίγει κανονικά.



ΥΓ Βρε παιδιά, μήπως ο Νίκος το έχει ρυθμίσει να ανοίγει μόνο σε όσους συμπαθεί; Ξέρω γω...:D:D Πλάκα κάνω...
 
Top