Μουσικά κείμενα Παρακλήσεων της Θεοτόκου (Μικράς και Μεγάλης)

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε πάρα πολύ.

Αν είχατε έλθει 4 μήνες νωρίτερα, δεν θα χρειαζόταν να τη γραψω ο ίδιος με μουσική γραφή για δική μου χρήση...
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Υπάρχουν και οι δύο Παρακλήσεις στην Θεοτόκο ως Παράρτημα στο Μουσικό Μηναίο του Αυγούστου του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη.
Ε.Γ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Α' ἔκδοση στὸ άναστασιματάριον Ἰωάννου πρωτοψάλτου 1858. Ἡ β' ἔκδοση, ἐλαφρῶς ἀλλοιωμένη, κυκλοφορεῖ σὲ φωτοαναστατικὴ ἔκδοση ἀπὸ τὶς ἐκδόσεις Πολυχρονάκη.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω την Μικρή & την Μεγάλη Παράκληση.
Είναι γραμμένες από εμένα με το πρόγραμμα ''Μελωδός", και δεν έχουν ισοκρατήματα, κλπ. και τις έγραψα όπως τις ψάλλω.
Για τα πάσης φύσεως λάθη που θα δείτε, σας ενημερώνω, ότι ούτε σε Σχολή πήγα, καθόσον είμαι αυτοδίδακτος, και ότι γράφω είναι για προσωπική μου χρήση.

Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

Attachments

  • 01. Ακολουθία του Μεγάλου Παρακλητικού Κανόνος.pdf
    1.5 MB · Views: 3,271
  • 01. Ακολουθία του Μικρού Παρακλητικού Κανόνος.pdf
    1.4 MB · Views: 3,056

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Παιδιά, δεν ανοίγουμε και ένα άλλο θέμα για την ΜΕΓΑΛΗ Παράκληση; Εγώ την ξεύρω απ' έξω, αλλά μου την ζητάνε μερικά παιδιά που θέλουνε να την μάθουνε. Όποιος έχει το μουσικό κείμενο (από το βιβλίο του Πετρίδη είναι καλή εκτέλεση), θα ήτο ευχής έργον.
Απόστολος

Επισυνάπτω τους δύο παρακλητικούς κανόνες σκαναρισμένους από ένα βιβλίο που δεν θυμάμαι ποιό...:D
Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι έψαλα μια φορά τη μεγάλη παράκληση με τον (ποιόν άλλον;)Θρασύβουλο! Έτρεμε η καρδούλα μου! Στέγνωσε το στόμα μου! Άν και πήγα με τις φωτοτυπίες που επισυνάπτω, όχι απλώς διαβασμένος, ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟΣ!
Σας διαβεβαιώ ότι ο άρχων δεν ξέφυγε απ' αυτό το κείμενο ούτε κεραία!
Όταν επέστρεψα στο σπίτι διόρθωσα με μπλάνκο το "Μεταβολή των θλιβομένων"...
Για τον φίλο Απόστολο αλλά και όλη την ψαλτοπαρέα.
Προς Θεού! Μην νομισθεί ότι κάνω αντίπραξη στον φίλο Κιαμηλίδη! Αντίθετα, θα του συνιστούσα να παραβάλει το θαυμάσιο γραπτό του για τυχόν διαφορούλες που έχουν τη μικρή σημασία τους... π.χ "Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ" διαφέρει σαν "απολυτίκιο" από το "κάθισμα" όπως το ξέρουμε συνήθως!
 

Attachments

  • ΠΑΡΑΚΛΗΣΕΙΣ.pdf
    2.9 MB · Views: 4,818

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;43298 said:
Επισυνάπτω τους δύο παρακλητικούς κανόνες σκαναρισμένους από ένα βιβλίο που δεν θυμάμαι ποιό...:D
Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι έψαλα μια φορά τη μεγάλη παράκληση με τον (ποιόν άλλον;)Θρασύβουλο! Έτρεμε η καρδούλα μου! Στέγνωσε το στόμα μου! Άν και πήγα με τις φωτοτυπίες που επισυνάπτω, όχι απλώς διαβασμένος, ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟΣ!
Σας διαβεβαιώ ότι ο άρχων δεν ξέφυγε απ' αυτό το κείμενο ούτε κεραία!
Όταν επέστρεψα στο σπίτι διόρθωσα με μπλάνκο το "Μεταβολή των θλιβομένων"...
Για τον φίλο Απόστολο αλλά και όλη την ψαλτοπαρέα.
Προς Θεού! Μην νομισθεί ότι κάνω αντίπραξη στον φίλο Κιαμηλίδη! Αντίθετα, θα του συνιστούσα να παραβάλει το θαυμάσιο γραπτό του για τυχόν διαφορούλες που έχουν τη μικρή σημασία τους... π.χ "Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ" διαφέρει σαν "απολυτίκιο" από το "κάθισμα" όπως το ξέρουμε συνήθως!

Το βιβλίο είναι το πλήρες Αναστασιματάριον του Πέτρου σε διασκευή Ιωάννου Πρωτοψάλτου, με το ενδιαφέρον παράρτημά του, που εκτός των άλλων εμπεριέχει και Κανόνα του Ακαθίστου, το Τον ήλιον κρύψαντα σε σύνθεση Εμ. Καραλλή Τηνίου, και τις αργές καταβασίες Ανοίξω το στόμα μου σε χρόνο διπλό ως ψάλλονται εν τη Μ. Εκκλησία. Κυκλοφορούσε παλιότερα από τον μακαριστό Ανδρέα Μοναχό Θεοφιλόπουλο, και από τις εκδόσεις Πολυχρονάκη. Εσχάτως ο εκδότικος οίκος Πολυχρονάκη επανεξέδωσε με νέα στοιχειοθεσία το βιβλίο.
Υπάρχει ηλεκτρονικά αν και με προβλήματα εδώ

Προέλευση
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επισυνάπτω τους δύο παρακλητικούς κανόνες σκαναρισμένους από ένα βιβλίο που δεν θυμάμαι ποιό...:D

Κύριε Νίκο,

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Αυτές τις σελίδες μώλις τις είδα σκέφτηκα, "Μα πού τις είδα, πού τις είδα.... ΚΑΠΟΥ τις είδα......" Και ξαφνικά, θυμήθηκα και πήγα στην βιβλιοθήκη μου. Στο τέλος του Αναστασιματαρίου. Αλλά όχι το "συνηθισμένο" Αναστασιματάριον της ΖΩΗΣ. Πήγα στο "Νέον Αναστασιματάριον" του Πέτρου (και του Ιωάννου), φωτοτυπική έκδοση Πολυχρονάκη (με προσθεσμένες κάθετες γραμμούλες για τα μέτρα) από την έκδωση 1890 εκ του Πατριαρχικού Τυπογραφείου. Αρχίζουμε από την σελίδα 565 για την Μικρή και 583 για την Μεγάλη.

Μπράβο και σ' εσάς, Κε Κιαμηλίδη, και για τα δικά σας κείμενα. Μου αρέσουν τα γραπτά τα δικά σας γιατί είναι πιο "πλήρες".

Απόστολος
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Επισυνάπτω την Μικρή & την Μεγάλη Παράκληση.
Είναι γραμμένες από εμένα με το πρόγραμμα ''Μελωδός", και δεν έχουν ισοκρατήματα, κλπ. και τις έγραψα όπως τις ψάλλω.
Για τα πάσης φύσεως λάθη που θα δείτε, σας ενημερώνω, ότι ούτε σε Σχολή πήγα, καθόσον είμαι αυτοδίδακτος, και ότι γράφω είναι για προσωπική μου χρήση.

Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.

Βασίλη πολλές ευχαριστίες για τις παρακλήσεις τις έχεις άψογα ότι και να πω είναι λίγο
Σε ευχαριστούμε όλοι οι συνάδελφοι που ανταποκρίνεσαι αμέσως και λόγο ημερών όλοι θα τις χρειαστούμε
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
ΒΑΣΙΛΗ σε ευχαριστώ πολύ ωραία δουλειά να σαι κάλα!
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Mια μικρή εργασία για τις Παρακλήσεις.
Καλή δύναμη.
 

Attachments

  • 1. ΙΩΑΝΝΟΥ.pdf
    5.4 MB · Views: 1,501
  • Μικρή και Μεγάλη Παράκληση από Σύρκα.pdf
    7.4 MB · Views: 1,764
  • Μικρή Παράκληση(κείμενο).pdf
    10.8 MB · Views: 1,360
  • Μεγάλη Παράκληση (κείμενο).pdf
    6.1 MB · Views: 1,111

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ακολουθία του Ακαθίστου Μ. Χατζή

παρακλητικοι κανόνες Σ, Περιστέρη

http://www.mediafire.com/download.php?hmdzkjnwtdt

[Σημ.συντ. (π.Μ.)] αντιγραφή από αλλού - ανάρτηση pdf. Ακάθιστος Χατζή εδώ.
 

Attachments

  • MIKROS_PARAKLHTIKOS_PERISTERH.pdf
    4.6 MB · Views: 1,170
  • MEGAS_PARAKLHTIKOS_PERISTERH.pdf
    3 MB · Views: 818
Last edited by a moderator:

skoum_k

Μέλος
Δεν θυμάμαι από ποια ιστοσελίδα είχα βρει τον Μικρό και Μεγάλο Παρακλητικό Κανόνα από το Μουσικό Μηνολόγιο του Αντωνίου Σύρκα. Οστόσο θεωρώ ότι διαφέρουν από τα αντίστοιχα μουσικά κείμενα του Ιωάννου Πρωτοψάλτου κυρίως ως προς το ύφος, ας μου επιτραπεί η έκφραση, προσδίδουν μια μεγαλοπρέπεια σε αυτές τις κατανυκτικές ακολουθίες του δεκαπενταύγουστου.
Το μουσικό κείμενο του Σύρκα μου θυμίζει τον τρόπο που ψάλαμε τις παρακλήσεις όταν ήμουν μικρός στο χωριό μου, τότε βέβαια πρακτικά, δίπλα στο σεβαστό Ιερέα μας.
Ανεβάζω λοιπόν το αρχείο σε .pdf και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.
 

Attachments

  • paraklitikoi_syrkas.pdf
    7.4 MB · Views: 1,174
Last edited:

Panagiotis Gikas

Νέο μέλος
Χαιρετε-

Εαν εχετε την δυναμη, την αγαπη, και την καλοσυνη, μπορει κανεις να αναρτησει τους δυο παρακλητικους κανονες εις την Υπεραγια μας Θεοτοκο σε καταγραφη Λυκουργου Πετριδη; Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Καλο Δεκαπενταυγουστο σ'ολα τα εκλεκτα μελη του Ψαλτολογιου! Η Παναγια να ειναι παντα μαζι μας.

Με εν Χριστω αγαπη απ' το Σικαγο,
Γκικας Παναγιωτης
 
P

PANROUST

Guest
Καλησπέρα σας!
Ψάχνω "Πάσαι των Αγγέλων αι στρατιαί..."σε αργό μέλος.Μήπως το έχει κάποιος να το ανεβάσει παρακαλώ πολύ;
 
Last edited by a moderator:
Top