Μουσικά κείμενα Παρακλήσεων της Θεοτόκου (Μικράς και Μεγάλης)

Γρηγόριος

Νέο μέλος
Καλησπέρα αδελφές/αδελφοί εν Χριστώ!

Άλλη μια καταγραφή των παρακλητικών κανόνων. Αφενός, με βάση τους αντιστοίχους ειρμούς, εις τους οποίους στηρίζονται τα προσόμοια κάθε ωδής, από το Ειρμολόγιον του Ιωάννου. Αφετέρου, με βάση κάποιες ιδιαιτερότητες τοπικές της ορεινής Θεσσαλίας, όπου και ψάλλω τους παρακλητικούς την τελευταία πενταετία (εις τον Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Γαρδικίου Τρικάλων).

Παρακαλώ στην εμπειρία σας και τις γνώσεις σας, για διορθώσεις, γνώμες, κριτικές επί του μουσικού κειμένου!

Η συγγραφή έγινε με τον Βυζαντινογράφο (σε συνεργασία με WORD '97)
 

Attachments

  • mikros_p.pdf
    2.8 MB · Views: 1,227
  • megas_p.pdf
    2.8 MB · Views: 821

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλησπέρα αδελφές/αδελφοί εν Χριστώ!

Άλλη μια καταγραφή των παρακλητικών κανόνων. Αφενός, με βάση τους αντιστοίχους ειρμούς, εις τους οποίους στηρίζονται τα προσόμοια κάθε ωδής, από το Ειρμολόγιον του Ιωάννου. Αφετέρου, με βάση κάποιες ιδιαιτερότητες τοπικές της ορεινής Θεσσαλίας, όπου και ψάλλω τους παρακλητικούς την τελευταία πενταετία (εις τον Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Γαρδικίου Τρικάλων).

Παρακαλώ στην εμπειρία σας και τις γνώσεις σας, για διορθώσεις, γνώμες, κριτικές επί του μουσικού κειμένου!

Η συγγραφή έγινε με τον Βυζαντινογράφο (σε συνεργασία με WORD '97)

Επιτρέψτε μου μία γενική παρατήρηση. Στο στίχο "Υπεραγία Θεοτόκε σώσον ημάς" σε ότι αφορά στον πλ. του Δ΄ εκ του Γα, η βαρεία δεν χρειάζεται, διότι πρέπει η συλλαβή που την ακολουθεί να επεκτείνεται σε έναν ακόμη χαρακτήρα όπως στα κάτωθι παραδείγματα:

View attachment Ιωάννης.JPG
View attachment Ιωάννης 2.JPG
και όχι όπως εδώ όπου ακολουθούν δύο απόστροφοι οι οποίοι όμως έχουν η κάθε μία τη συλλαβή της. Συγχαρητήρια για τον κόπο και την διάθεση να το μοιραστείτε μαζί μας!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω τον Παρακλητικό κανόνα της Θεοτόκου (μικρό & μεγάλο) από τον 3ο τόμο της ΖΩΗΣ.
Ευχαριστώ.
 

ΓΕΜΕΛΟΣ

Νέο μέλος
Επισυνάπτω την Μικρή & την Μεγάλη Παράκληση.
Είναι γραμμένες από εμένα με το πρόγραμμα ''Μελωδός", και δεν έχουν ισοκρατήματα, κλπ. και τις έγραψα όπως τις ψάλλω.

Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
Κύριε Κιαμηλίδη έχετε κρατήσει τα αντίστοιχα αρχεία .mel να τα ανεβάσετε;
Θα σας ήμουν υπόχρεος
 

skoum_k

Μέλος
Και για όποιον ενδιαφέρεται οι Παρακλητικοί Κανόνες από το παράρτημα του Γ΄Τόμου της ΖΩΗΣ σε Α4, έτοιμοι για εκτύπωση.
Χρειάζεται μια μικρή διόρθωση στη σελ. 341 "Πρεσβεία θερμή..." αντί του "Προστάτις θερμή..." και επίσης στην Θ' Ωδή σελ. 349-350 λείπουν ο Ειρμός "Κυρίως Θεοτόκον..." ο οποίος είθισται να ψάλλεται και το τροπάριο "Λιμήν και προστασία".
 

Attachments

  • paraklitikoi kanones ZOHS.pdf
    4.9 MB · Views: 610

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χαιρετε,
Μηπως θα μπορουσατε να ανεβασετε το "Πάντων Προστατεύεις Αγαθή" της παρακλησης για να γινει καποια συγκριση (μπας και παψω να το λεω απ'εξω):D. Εχω του κ. Συρκα που βρισκεται στην μικρη παρακληση. Ολα τα αλλα βιβλια που εχω με παρακληση ειναι για τον 15 Αυγουστο και εχουν τα εξαποστειλαρια του Αυγουστου. Ενω τον υπολοιπο χρονο ψαλλετε το Παντων Προστατευεις. Ευχαριστω,
Νικος
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς


Ψάλλεται ὅπως τὸ αὐτόμελο «Ὅτε ἐκ τοῦ ξύλου σε νεκρόν», ἀπὸ τὸ πρῶτο Εἱρμολόγιο Πέτρου τοῦ Βυζαντίου ἔκδ. 1825 σσ. 150-151.

Ευχαριστω κ. Θεοδωρακη--:) το ξερω οτι ειναι στο οτε εκ του ξυλου. Μουσικα το ζητησα. Παντως σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χαιρετε,
Μηπως θα μπορουσατε να ανεβασετε το "Πάντων Προστατεύεις Αγαθή" της παρακλησης για να γινει καποια συγκριση (μπας και παψω να το λεω απ'εξω):D. Εχω του κ. Συρκα που βρισκεται στην μικρη παρακληση. Ολα τα αλλα βιβλια που εχω με παρακληση ειναι για τον 15 Αυγουστο και εχουν τα εξαποστειλαρια του Αυγουστου. Ενω τον υπολοιπο χρονο ψαλλετε το Παντων Προστατευεις. Ευχαριστω,
Νικος

Εδω ειναι του κ. Συρκα...
 

Attachments

  • Παντων Προστατευεις.pdf
    167.9 KB · Views: 335

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τις προσωπικές μου ανάγκες κατέγραψα τις Παρακλήσεις και για Τάμπλετ, κάνοντας και τις κατά δύναμη και κατά κρίση τροποποιήσεις βελτιώσεις & διορθώσεις, και σκέφτηκα να τις ανεβάσω εκτιμώντας πως ενδεχομένως να είναι χρήσιμες για όσους χρησιμοποιούμε Τάμπλετ.
Σε άλλο αρχείο κατέγραψα και τα Απολυτίκια καθώς και τα Θεοτοκία της περιόδου 1-15, όπως αυτά προβλέπονται από το τυπικό.
Επίσης επισυνάπτω και τα αρχεία σε αναβαθμισμένο Μελωδό κατά τα γνωστά.
Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας και την ανοχή σας.
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού.
 

Attachments

  • Μικρά Παράκλησις.pdf
    2.9 MB · Views: 620
  • Μεγάλη Παράκλησις.pdf
    3.2 MB · Views: 462
  • Απολυτίκια Παρακλήσεων 2014.pdf
    706.5 KB · Views: 370
  • Παρακλητικός Κανών Μικρός για τάμπλετ.mel
    129.4 KB · Views: 109
  • Παρακλητικός Κανών Μεγάλος για τάμπλετ.mel
    137.7 KB · Views: 84
  • Απολυτίκια & Θεοτοκία 1-15 Αυγούστου.mel
    46.3 KB · Views: 119

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Για τις προσωπικές μου ανάγκες κατέγραψα τις Παρακλήσεις και για Τάμπλετ, κάνοντας και τις κατά δύναμη και κατά κρίση τροποποιήσεις βελτιώσεις & διορθώσεις, και σκέφτηκα να τις ανεβάσω εκτιμώντας πως ενδεχομένως να είναι χρήσιμες για όσους χρησιμοποιούμε Τάμπλετ.
Σε άλλο αρχείο κατέγραψα και τα Απολυτίκια καθώς και τα Θεοτοκία της περιόδου 1-15, όπως αυτά προβλέπονται από το τυπικό.
Επίσης επισυνάπτω και τα αρχεία σε αναβαθμισμένο Μελωδό κατά τα γνωστά.
Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας και την ανοχή σας.
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού.


Χρήσιμα διότι πλησιάζει ο καιρός!!!!:)
 

tomasn54

Μέλος
Eίναι απο το αναστασιματάριο του Ιωάννου. Εκδοση 1905 (Κωνσταντινούπολη). Αν λέτε για το πρώτο συνημμένο.
 

Βαγγέλης Μπισύρης

Παλαιό Μέλος
Eίναι απο το αναστασιματάριο του Ιωάννου. Εκδοση 1905 (Κωνσταντινούπολη). Αν λέτε για το πρώτο συνημμένο.

Ευχαριστώ, αλλά αναφέρομαι στα κείμενα, φαίνονται σκαναρισμένα από κάποιο βιβλίο.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Μέχρι σήμερα, έχω δώσει σε πολλούς Συναδέλφους ( μεταξύ των οποίων και τον Βασίλη Κιαμηλίδη ) ΚΑΙ τους δύο Παρακλητικούς, όπως έχουν ψαλεί κατά καιρούς από κορυφαίους Πρωτοψάλτες και όπως πρέπει να ψάλλονται.
Παρακαλώ ιδίως τον Φίλο μου Βασίλη Κιαμηλίδη, να τους ανεβάσει στο Ψαλτολόγιο και παρακαλώ όλους όσους θα τους ψάλουν αυτές τις ημέρες, να μνημονεύσουν και το όνομα της Γυναίκας μου Παναγιώτας, υπέρ γρήγορης αποκατάστασης της υγείας της και επιστροφής στο σπίτι μας.
Ευχαριστώ.
 
Top