Μουσικά κείμενα Κυριακών κατ᾿ ήχον για I-Pad

Αγαπητά εν Χριστώ αδέρφια γεια σας

Προσπάθησα να δημιουργήσω μια σειρά από έτοιμα κείμενα με μουσικά αρχεία για την κάθε Κυριακή, αλλά, όπως και πριν έγραψα, ψάλλω σε Εκκλησία που ακολουθεί το Παλαιόν, το Αγιορείτικο, και κατάλαβα πως σίγουρα θα γράψω πολλές φορές από λάθος μου, τροπάρια με το παλαιό, και όχι με το νέο που θα χρησιμοποιήσετε ως επί το πλείστον εσείς.
Θεώρησα λοιπόν, πως είναι προτιμότερο -για όσους δεν γνωρίζουν τον τρόπο- να δώσω την υποδομή, να δείξω τον τρόπο, ώστε να μόνοι σας να δημιουργήσετε τα δικά σας μουσικά ή μη μουσικά κείμενα της εκάστοτε Ορθοδόξου εορτής.
Ξεκινώ με τον Πλ 1ο, που θα χρειαστούμε αυτή την Κυριακή του Τυφλού.
Ανεβάζω όλα τα Αναστάσιμα του πλ 1ου σε κομμάτια, ώστε να μπορείτε να συνθέσετε εσείς με όποιον τρόπο και όσα θέλετε.
Υπάρχει και ένα αρχείο: "Οδηγίες για το Orenoffic.pdf" όπου βήμα-βήμα εξηγώ για όσους δεν γνωρίζουν τον τρόπο σύνθεσης των Ακολουθιών με κείμενα ή μουσικά κείμενα
 

Attachments

  • Πλ_1ος.rar
    10.4 MB · Views: 348
  • Οδηγίες για το Orenoffic.pdf
    1.8 MB · Views: 440

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Κυριε Χρηστο,
Πολυ ωραια δουλεια και ευχαριστω για την προσφορα σας. Μια ερωτηση--οι πρασινες γραμμες, σε τι σας χρησιμευουν; Στην αρχη που τις ειδα νομιζα οτι ηταν μετρα αλλα μετα ειδα οτι δεν ειναι......απο περιεργια ρωτω....:)
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Κυριε Χρηστο,
Πολυ ωραια δουλεια και ευχαριστω για την προσφορα σας. Μια ερωτηση--οι πρασινες γραμμες, σε τι σας χρησιμευουν; Στην αρχη που τις ειδα νομιζα οτι ηταν μετρα αλλα μετα ειδα οτι δεν ειναι......απο περιεργια ρωτω....:)

Πιστεύω ότι οι πράσινες γραμμές χρησιμεύουν στο να χωρίσουν τις λέξεις μεταξύ τους, ώστε κατά τη διάρκεια του μέλους να υπάρχει ορθός τονισμός των λέξεων και να αποδίδεται καλύτερα το νόημα. Ίσως επίσης να τίθενται και για λόγους μικρής αναπνοής του ψάλτη. Όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη όπως εγώ το κατανοώ.
 
Πιστεύω ότι οι πράσινες γραμμές χρησιμεύουν στο να χωρίσουν τις λέξεις μεταξύ τους, ώστε κατά τη διάρκεια του μέλους να υπάρχει ορθός τονισμός των λέξεων και να αποδίδεται καλύτερα το νόημα. Ίσως επίσης να τίθενται και για λόγους μικρής αναπνοής του ψάλτη. Όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη όπως εγώ το κατανοώ.

Συγνώμη που σας έχω μπερδέψει λίγο με τις διαγώνιες Πράσινες γραμμές. Ξεκίνησα την Ψαλτική με μουσικά κείμενα μετά τα 55 μου, δίπλα σε δεξιό ψάλτη αλλά μόνον για ένα χρόνο. Από τότε συνεχίζω μόνος μου, όσο μπορώ, με πολύτιμα βοηθήματα από εσάς και από άλλα παρόμοια και φιλόξενα "Αναλόγια" και σας ευχαριστώ και πάλι.
Πράγματι, για να μην μπερδεύομαι, "χώρισα" τις λέξεις με τις πράσινες αυτές γραμμές.
Τώρα, ανεβάζω και τον Βαρύ ήχο, με τον ίδιο τρόπο όπως και στον Πλ_1ο.
Μόλις τελειώσω, θα ανεβάσω και όλους τους άλλους ήχους σιγά-σιγά, ώστε να "επιστρέψω" και εγώ κάτι από την τόση βοήθεια που από εσάς έλαβα.

Θα τις έσβηνα, αλλά σκέφτηκα πως εάν υπάρχει και άλλος σαν εμένα, θα του ήταν μια επί πλέον βοήθεια, και γι' αυτό τις άφησα.
Εάν όμως ενοχλούν, τότε πείτε μου να σας γράψω το πως μπορείτε να τις αφαιρέσετε με 2-3 κινήσεις με το PhotoShop.

Εύχομαι κάθε τι Καλό
 

Attachments

  • Πλ_3ος_Βαρύς.rar
    9.3 MB · Views: 144
Σε συνέχεια των όσων ανεβάζω, για μια γρήγορη δηλ. σύνθεση του 8 ήχου Αναστασηματαρίου σε I-Pad, ανεβάζω τον Πλ_2ο και τα 11 Εωθινά Δοξαστικά.
Για τυχόν απορίες, παρακαλώ διαβάστε τις "Οδηγίες για το Orenoffic.pdf" που βρίσκετε στην αρχή αυτής της σελίδας.
Για όσους αρχίσουν τώρα με I-Pad, είναι προτιμότερο να δημιουργούν χωριστά αρχεία, ένα για τον Εσπερινό και ένα άλλο για τον Όρθρο μαζί με τα λειτουργικά, γιατί όλα μαζί, "βαραίνουν" το .pdf αρχείο, και το κάνουν δύσχρηστο.
 

Attachments

  • πλ_2ος.rar
    9.3 MB · Views: 149
  • Εωθινά.rar
    4.3 MB · Views: 137
Top