[Ψάχνω] Μουσικά βιβλία απλά

Χαίρεται!!! Καλή Χρονιά!!!!
Ξέρει κάποιος που μπορω να βρω τα μηναία (όχι μόνο μεγάλες γιορτές αλλά όλες τις μέρες όλα τα ιδιομέλα και τα δύσκολα προσόμοια) και άλλα βιβλία σε μουσική με πολύ απλές ή και λίγο περίπλοκες μουσικες γραμμές;
Ευχαριστώ!
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Δείτε όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς στο φόρουμ για την πληρέστερη εργασία που έχει γίνει έως σήμερα: τους 16 μουσικούς τόμους του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη (τρίτομη Μουσική Παρακλητική, δίτομο Μουσικό Τριώδιο, Μουσικό Πεντηκοστάριο, Μεγάλη Εβδομάδα και 12 Μουσικά Μηναία σε εννέα τόμους). Και μετά δοκιμάστε 1-2 από τα βιβλία αυτά για να το διαπιστώσετε και στην πράξη. Στο τέλος προσθέστε και το τελείως πρόσφατα εκδοθέν Αντιφωνάριο.
 
K

konman

Guest
Χαίρεται!!! Καλή Χρονιά!!!!
Ξέρει κάποιος που μπορω να βρω τα μηναία (όχι μόνο μεγάλες γιορτές αλλά όλες τις μέρες όλα τα ιδιομέλα και τα δύσκολα προσόμοια) και άλλα βιβλία σε μουσική με πολύ απλές ή και λίγο περίπλοκες μουσικες γραμμές;
Ευχαριστώ!

Τι μου θυμησες τωρα..στην Καλλιθεα μεγαλωσα και πηγαινα σχολειο διπλα στον Αγιο Νικολαο,πανε πολλα χρονια βεβαια τωρα.
Μαλιστα θυμαμαι καθε Πεμπτη εαν δεν κανω λαθος πηγαιναμε εκει ολο το τμημα της ταξης μου για να εκκλησιαστουμε.Ακομη θυμαμαι εκεινα τα ακουσματα απο τους τοτε ψαλτες.Οι συμμαθητες μου καναν χαβαλε κι εγω ειχα τα ματια μου και τ αυτια μου στο ψαλτηρι..που να το ηξερα τοτε οτι μια μερα θα ασχολιομουν με αυτο..
Ασχετο το μηνυμα μου με το θεμα...αλλα μου ξυπνησες πολλες αναμνησεις και ηθελα να στο πω..να εισαι καλα!
 
Top