Μουσικά Θείας Λειτουργίας Αγίου Μάρκου

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Βρῆκα σέ ἀντιγραφή καί σέ μονοτονικό (δυστυχῶς, ἀλλά βολεύει κάποιους καί ἔτσι) ἐδῶ (κι ἐδῶ ἀπό ἀντιγραφή τῆς πρώτης πηγῆς προφανῶς) τό κείμενο τῆς Θείας Λειτουργίας τοῦ Ἁγίου Μάρκου ἀπό τήν ἔκδοση τοῦ μακαριστοῦ καθηγητοῦ Ἰω. Φουντούλη καί τό ἐπισυνάπτω.
Ἔχει κανείς τή δυνατότητα νά μᾶς προσφέρει σέ ἱκανοποιητική σάρωση τήν Εἰσαγωγή, ἐπειδή μᾶς ζητήθηκε; Ἄν προσφέρει καί τό κείμενο ἀκόμη καλύτερα.


Πάτερ μου, εγώ δεν διαθέτω αυτά που ζητάτε, αλλά διαθέτω όλο το Μουσικό μέρος, το οποίον και ανεβάζω.
 

Attachments

  • Λειτουργία Ευαγγελιστού Μάρκου.pdf
    5.2 MB · Views: 490

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Νομίζω εδώ η συζήτηση έχει να κάνει με το τυπικό μέρος κυρίως.
Επειδή τυπικό και ψαλτική πολλές φορές είναι αλληλοσυμπληρούμενα επιτρέψτε μου κάποια γενικότερα σχόλια επί μελοποιήσεων των αρχαίων λειτουργιών:

Εις τον στίχον (ψαλμός 122) χρειάζεται ένα μελοποιημένο εφύμνιο.
Η αγία αναφορά (ιδίως στις αρχαϊκές λειτουργίες) δεν πρέπει να καλύπτεται από "λειτουργικά" ή άλλα μακρόσυρτα μέλη. Η ποικιλία των διαφορετικών αναφορών, που είναι και ζητούμενο, με την ψαλμωδία τυχόν αργών λειτουργικών "επισκιάζεται". [Ετερόδοξοι έχουν 4 διαφορετικές αναφορές οι οποίες δημιουργούν ποικιλία στην λατρεία.] Κάποιοι ύμνοι μπορούν να είναι μελοποιημένοι σύντομα όπως το "Ώσπερ ήν και εστιν" και σίγουρα το Κοινωνικόν.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μία ειδική πτυχή αυτού του μηνύματος ξεχωρίστηκε σε νέο θέμα: Πότε επιτελείται η μνήμη του Αποστόλου και Ευαγγελιστού Μάρκου όταν συμπίπτει εντός της Μ. Τεσσαρακοστής.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ μου, εγώ δεν διαθέτω αυτά που ζητάτε, αλλά διαθέτω όλο το Μουσικό μέρος, το οποίον και ανεβάζω.
Ἄρχοντα, θερμότατα σᾶς εὐχαριστοῦμε!
Τό ἀρχεῖο σας εἶναι ἀνεπανάληπτο!
Γερός καί σιδερένιος καί εἰς ἔτη πολλά!!!​
 
Top