Μουσικά Βιβλία Σωτηρίου Αρβανίτη

Καλημέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη του forum
Ψάχνω από καιρό για αγορά μίας αξιόλογης σειράς Μουσικών Μηναίων και κατέληξα σε αυτή του κυρίου Αρβανίτη Σωτήριου - Πρωτοψάλτου Κοζάνης. Ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας...:)
 

panosk1

Νέο μέλος
Καλημέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη του forum
Ψάχνω από καιρό για αγορά μίας αξιόλογης σειράς Μουσικών Μηναίων και κατέληξα σε αυτή του κυρίου Αρβανίτη Σωτήριου - Πρωτοψάλτου Κοζάνης. Ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας...:)

Χρήσιμη συλλογή , αγαπητέ συνάδελφε . Ευληπτα μουσικά κείμενα με πολύ όμορφη γραφή ... όμορφα καλλωπισμένα μαθήματα , χωρίς πολλούς λαρυγγισμούς ... είναι και θέμα γούστου , τελικά . Βέβαια , καλό έίναι να υπάρχει και μια ταύτιση με το γούστο του συναδέλφου του ιδίου ναού . ............ ΥΓ. Επειδή , δεν είναι εποχές για μεγάλα οικονομικά ανοίγματα , θα πρότεινα να κάνετε μια έρευνα αγοράς , δεν σωμφωνώ με την αγορά μιας σειράς , επειδή .... εχθρός του καλού είναι το καλύτερο . Προσιτά είναι και τα βιβλία της Ι.Μ. Σιμωνόπετρας .
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη του forum
Ψάχνω από καιρό για αγορά μίας αξιόλογης σειράς Μουσικών Μηναίων και κατέληξα σε αυτή του κυρίου Αρβανίτη Σωτήριου - Πρωτοψάλτου Κοζάνης. Ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας...:)

Πολύ καλά βιβλία, κ. συνάδελφε. Απλές, κλασικές γραμμές για όλα τα γούστα και όλα τα φωνητικά προσόντα. Επίσης είναι πολύ καλογραμμένα και με υψηλή αισθητική. Μειονέκτημα τους - για μένα - ότι δεν περιέχει τα εξαποστειλάρια των εορτών. Πάντως τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

panosk1

Νέο μέλος
Καλημέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη του forum
Ψάχνω από καιρό για αγορά μίας αξιόλογης σειράς Μουσικών Μηναίων και κατέληξα σε αυτή του κυρίου Αρβανίτη Σωτήριου - Πρωτοψάλτου Κοζάνης. Ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας...:)

Θα σας πρότεινα επίσης τα βιβλία του Σύρκα . Προσιτή τιμή , πανέμορφες μουσικές θέσεις ... τα αγαπώ πολύ !!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Προσιτά είναι και τα βιβλία της Ι.Μ. Σιμωνόπετρας .

Δεν συμπεριλαμβάνεται δοξαστάριο (= Μουσικά Μηναία) στη σειρά.
 

gassi384

Παλαιό μέλος
Χαίρετε! Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν σε pdf, μουσικά κείμενα από τον Σ. Αρβανίτη?
Τα θέλω για τις ακολουθίες των Χριστουγέννων και των Θεοφανείων... :D:D:D
 

tb---

τσοπάνης
Φθηνά είναι τα βιβλία, μην τα θέμε και όλα έτοιμα .... αλλιώς μπορεί να στα στήλει ο Αη Νικόλας ~
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νταξ' δεν τα λες και φθηνα. 12€ το ενα... :(

Δεν τα λες φθηνά. Σχεδόν χάρισμα τα λες! Έχεις επισκεφθεί τελευταία κάποιο βιβλιοπωλείο; Υπάρχει βιβλίο Βυζ. Μουσικής, που στοιχίζει λιγότερο από 15 €;
 

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Καλημέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη του forum
Ψάχνω από καιρό για αγορά μίας αξιόλογης σειράς Μουσικών Μηναίων και κατέληξα σε αυτή του κυρίου Αρβανίτη Σωτήριου - Πρωτοψάλτου Κοζάνης. Ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας...:)

Οντως αξιόλογη σειρα του κ. Σ.Αρβανίτη.Προσωπικά εχω μεινει πολυ ευχαριστημένος.Οταν εψαχνα μουσικά της Μεγάλης Εβδομάδος,ξεκίνησα με τα βιβλία των κυρίων Πανά και Σχώρη.Ωραία πραγματι αλλά με δυσκόλευαν :mad:Τυχαία έπεσε στα χέρια μου ενα μηναίο του κ. Αρβανίτη και απο τοτε εχω πάρει σχεδον ολη την σειρα,μου λειπει ο ορθρος και ο Νοέμβρης:)
 

karaviotisdim

Μέλος
Σας ευχομαι καλά Χριστούγεννα
Η τοποθέτησις σας αναφορικά με τα βιβλία Σ. Αρβανιτη με ευρισκει εν πλήρει συμφωνία και αρμονία . Οπως ορθώς σχολιάζετε ειναι για ολες τις φωνητικές δυνατότητες . Εχω αγοράσει ολα τα μηναία τη Μ εβδομάδα τό τριώδιο και το ευχολόγιον. Απο τα 5 μουσικά βιβλία Μ Εβδομάδος κατέληξα στο τού Αρβανίτη
 

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Να επισυμάνω μετα απ ορθη παρατηρηση συναδέλφου ,ο κύριος Πανάς οντως δεν εχει εκδοσει Μεγάλη Εβδομάδα.Εχω την διασκευήν Μεγάλης Εβδομάδος Εμανουήλ Ι. Φαρλέκα Πρωτονοταρίου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Αθηνών .οσον αφορά τοκ κύριον Ι.Πανά εχω το Χαρμόσυνον Πεντηκοστάριον.Ευχαριστω
ΥΣ Δυστηχως δεν ειναι σκαναρισμένα.
 
Top