[Ανακοίνωση] Μουσικά Όρθρου Κυριακών σε όλους τους ήχους, όλα τα εωθινά και συλλογή αργών δοξολογιών (Αθ. Παπαζαρής)

Papazaris

Μέλος
Σας στέλνω μια από τις εργασίες μου με τίτλο ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ευελπιστώντας ότι θα φανεί χρήσιμη στους συναδέλφους. Ανάλογα με το ενδιαφέρον των συναδέλφων για τέτοιου είδους εργασίες προτίθεμαι να αναρτήσω άλλες εργασίες με τίτλο ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΥ, Η ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΔΩΔΕΚΑΗΜΕΡΟΥ, Ο Ν΄ ΨΑΛΜΟΣ, κ.ά.
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΟΡΘΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.pdf
    6.6 MB · Views: 1,765

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Παπαζαρή, πριν το ανοίξω, δεν μπορούσα να φανταστώ τι θα έβλεπα... Έχετε κάνει σπουδαία και χρησιμότατη δουλειά με πολλή γνώση και ακόμα περισσότερη τέχνη (διχρωμίες, ισοκρατήματα, τίτλοι, αρχιγράμματα κλπ) και τη μοιράζεστε αφιλοκερδώς, ενώ θα μπορούσατε κάλλιστα και να την εκδώσετε (είναι πιο όμορφο, σας διαβεβαιώ, από αρκετά εκδεδομένα έργα). Ένα ευχαριστώ είναι λίγο! Ο Θεός να σας έχει καλά!
 
Last edited:

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Εξαιρετική και κοπιώδης δουλειά! Θερμά συγχαρητήρια κ. Παπαζαρή! Μόνο μία ερώτηση: τα μουσικά κείμενα είναι προσωπικές σας συνθέσεις ή κείμενα γνωστών μελοποιών και Δασκάλων;

Και πάλι συγχαρητήρια! :)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επίσης, αν μπορούσατε να μας λέγατε κάποια πράγματα για τη μουσική σας παιδεία, για τις μαθητείες σας. Ένα πολύ ενδιαφέρον αναλυτικό / μελισματικό στοιχείο υπάρχει στα δοξαστικά, ιδίως στις καταλήξεις τους (θυμίζει κάτι από Φαρλέκα, λίγο από Σύρκα, λίγο από Περιστέρη, κάτι νότιο γενικά, αλλά στις καλύτερες στιγμές του). Αλλά και άλλες συνθέσεις (που πρόλαβα να δω) είναι στρωτές και ενδιαφέρουσες, με μικρές καινοτομίες, που όμως δεν ξεπερνούν το μέτρο. Όλα πάντως μαρτυρούν υψηλή παιδεία. Να είστε καλά.

ΥΓ Δείτε το αυριανό (Ε΄) εωθινό δοξαστικό, τι "πινελιές" έχει..
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Θερμά συγχαρητήρια! Εξαιρετική , ποιοτική και καλαίσθητη εργασία!! Αναμένουμε και τα υπόλοιπα.

Καλή δύναμη.
 

Papazaris

Μέλος
Εξαιρετική και κοπιώδης δουλειά! Θερμά συγχαρητήρια κ. Παπαζαρή! Μόνο μία ερώτηση: τα μουσικά κείμενα είναι προσωπικές σας συνθέσεις ή κείμενα γνωστών μελοποιών και Δασκάλων;

Και πάλι συγχαρητήρια! :)

Αγαπητέ συνάδελφε,
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όλα όσα περιέχονται στη συλλογή αυτή βασίζονται στην πολύχρονη θητεία μου στο αναλόγιο κοντά στους πρωτοψάλτες και Μουσικοδιδασκάλους Κ.Ι.Πανά, Νικ. Γρηγοριάδη, Αντ. και Γεώργιο Σύρκα. Επίσης, και στην θητεία μου ως Πρωτοψάλτου στον Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής της οδού Ακαδημία Αθηνών για μια δεκαετία (1975-1986) και στον Ι.Ν. της του Θεοῦ Σοφίας στο Λονδίνο.
Σύντομα θα αναρτήσω και τις υπόλοιπες εργασίες μου ελπίζοντας ότι θα φανούν χρήσιμες στο έργο σας.
Με εκτίμηση
Θανάσης Παπαζαρής
 

Papazaris

Μέλος
Επίσης, αν μπορούσατε να μας λέγατε κάποια πράγματα για τη μουσική σας παιδεία, για τις μαθητείες σας. Ένα πολύ ενδιαφέρον αναλυτικό / μελισματικό στοιχείο υπάρχει στα δοξαστικά, ιδίως στις καταλήξεις τους (θυμίζει κάτι από Φαρλέκα, λίγο από Σύρκα, λίγο από Περιστέρη, κάτι νότιο γενικά, αλλά στις καλύτερες στιγμές του). Αλλά και άλλες συνθέσεις (που πρόλαβα να δω) είναι στρωτές και ενδιαφέρουσες, με μικρές καινοτομίες, που όμως δεν ξεπερνούν το μέτρο. Όλα πάντως μαρτυρούν υψηλή παιδεία. Να είστε καλά.

ΥΓ Δείτε το αυριανό (Ε΄) εωθινό δοξαστικό, τι "πινελιές" έχει..

Αγαπητέ συνάδελφε,
ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Πράγματι η εργασία μου αυτή, όπως και οι άλλες, στηρίζονται στα ακούσματα που με αξίωσε ο Θεός να έχω κοντά στους αείμνηστους πρωτοψάλτες και μουσικοδιδασκάλους όπως οι Κ.Ι.Πανάς, Νικ. Γρηγοριάδης, Γεώργιος Σύρκας. Των δύο τελευταίων υπήρξα συνεργάτης, ως αριστερός ιεροψάλτης για μια δεκαετία στην Αγία Τριάδα Αμπελοκήπων Αθηνών (19655-1975) και στη συνέχεια ως πρωτοψάλτης στον Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής της οδού Ακαδημίας από το 1975 έως το 1986. Επισημαίνω ότι όταν ο αείμνηστος Γεώργιος Σύρκας έπαυσε να ψάλλει, πολλά μέλη της χορωδίας του πλαισίωσαν την βυζαντινή εκκλησιαστική χορωδία στον Ι.Ν. της Ζωοδόχου Πηγής, όπως οι Βασίλειος Πλατής, αδελφοί Τσουνάκη και άλλοι πολλοί μαθητές μου.
Σήμερα, και μετά την συνταξιοδότησή μου ( ε.τ. Πάρεδρος του Π.Ι.) και τ. διδάσκων στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., ψάλλω στον Ι.Ν.Αγίου Ελευθερίου στο Μαρούσι.
Με εκτίμηση
Θανάσης Παπαζαρής
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητέ συνάδελφε,
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όλα όσα περιέχονται στη συλλογή αυτή βασίζονται στην πολύχρονη θητεία μου στο αναλόγιο κοντά στους πρωτοψάλτες και Μουσικοδιδασκάλους Κ.Ι.Πανά, Νικ. Γρηγοριάδη, Αντ. και Γεώργιο Σύρκα. Επίσης, και στην θητεία μου ως Πρωτοψάλτου στον Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής της οδού Ακαδημία Αθηνών για μια δεκαετία (1975-1986) και στον Ι.Ν. της του Θεοῦ Σοφίας στο Λονδίνο.
Σύντομα θα αναρτήσω και τις υπόλοιπες εργασίες μου ελπίζοντας ότι θα φανούν χρήσιμες στο έργο σας.
Με εκτίμηση
Θανάσης Παπαζαρής

Είχατε την ευλογία να είστε κοντά σε αυτούς τους δασκάλους.

Ο Θεός να σας χαρίζει δύναμη και υγεία!

Αναμένουμε..

Σας ευχαριστούμε!

Α.Α
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Σάν μαθητής τοῦ Γ. Σύρκα νά ἐπιβεβαιώσω ὅτι ὁ δάσκαλος ἔλεγε σέ ὅλους τά καλύτερα λόγια γιά τόν κ. Παπαζαρῆ σάν μουσικό καί ἄνθρωπο πρωτίστως καί προσωπικά τό εἶχα «σκάσει» ἀπ τό ἀναλόγιό μου στήν Κόρινθο γιά νά τόν ἀκούσω στήν Ζωοδόχο Πηγή πού ἔψελνε μέ τήν ὑπέροχη χορωδία του. (10ετία 80)

Κύριε Παπαζαρῆ εὐχαριστοῦμε γιά τό ὄμορφο κατά γραφή καί κατά παράδοση δῶρο σας.
 

L.M

Μέλος
Σας στέλνω μια από τις εργασίες μου με τίτλο ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ευελπιστώντας ότι θα φανεί χρήσιμη στους συναδέλφους. Ανάλογα με το ενδιαφέρον των συναδέλφων για τέτοιου είδους εργασίες προτίθεμαι να αναρτήσω άλλες εργασίες με τίτλο ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΥ, Η ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΔΩΔΕΚΑΗΜΕΡΟΥ, Ο Ν΄ ΨΑΛΜΟΣ, κ.ά.

Μπραβο.πολυ ωραια δουλεια κ.ΠΑΠΑΖΑΡΗ.Τα συγχαρητηρια μου και..... ευχομαι γρηγορα να εχουμε και αλλες εργασιες σας που προτιθεσθε να αναρτησετε.
 

neophokaeus

Μέλος
Κύριε Θανάση,
Σας συγχαίρω για το έργο σας που δείχνει ακόμα έναν έμπειρο καλλιτέχνη και ψάλτη της Αγίας Εκκλησίας μας.
Μετά αυτήν την εργασία σας θα μπορούσατε να μας γράψετε Μουσικά του Όρθρου σε όλους τους ήχους από τους ανεπανάληπτους κλασσικούς Μεγάλους Διδασκάλους της Μ.Χ.Ε, Πέτρου Λαμπαδαρίου, Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Θεόδωρος Φωκαέως για τους αρχαρίους και έτσι να διατηρηθεί η παράδοση των Πατριαρχικών Αναλογίων. Ευχαριστώ πολύ. π. Αμφιλόχιος ΠΙΚΙΑΣ.
 
P

PANROUST

Guest
Αγαπητέ συνάδελφε,
ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Πράγματι η εργασία μου αυτή, όπως και οι άλλες, στηρίζονται στα ακούσματα που με αξίωσε ο Θεός να έχω κοντά στους αείμνηστους πρωτοψάλτες και μουσικοδιδασκάλους όπως οι Κ.Ι.Πανάς, Νικ. Γρηγοριάδης, Γεώργιος Σύρκας. Των δύο τελευταίων υπήρξα συνεργάτης, ως αριστερός ιεροψάλτης για μια δεκαετία στην Αγία Τριάδα Αμπελοκήπων Αθηνών (19655-1975) και στη συνέχεια ως πρωτοψάλτης στον Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής της οδού Ακαδημίας από το 1975 έως το 1986. Επισημαίνω ότι όταν ο αείμνηστος Γεώργιος Σύρκας έπαυσε να ψάλλει, πολλά μέλη της χορωδίας του πλαισίωσαν την βυζαντινή εκκλησιαστική χορωδία στον Ι.Ν. της Ζωοδόχου Πηγής, όπως οι Βασίλειος Πλατής, αδελφοί Τσουνάκη και άλλοι πολλοί μαθητές μου.
Σήμερα, και μετά την συνταξιοδότησή μου ( ε.τ. Πάρεδρος του Π.Ι.) και τ. διδάσκων στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., ψάλλω στον Ι.Ν.Αγίου Ελευθερίου στο Μαρούσι.
Με εκτίμηση
Θανάσης Παπαζαρής
Απλώς να συμπληρώσω ότι,μετά από τις αρχαιρεσίες που πραγματοποιήθηκαν στις 27 Μαρτίου 2011 στον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Ιεροψαλτών,ο κ.Αθανάσιος Παπαζαρής έχει καθήκοντα Γ.Γραμματέως του Συνδέσμου και Κοσμήτωρ, με καθήκοντα αναπλήρωσης του Προέδρου της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος από τις 13 Ιουλίου 2012.
Επίσης,από ότι ξέρω έχει συμμετάσχει και στην θρυλική χορωδία του Αντώνη Μπελούση.
Ο Θεός να του δίνει δύναμη,υγεία,έτη πολλά και φωνή για να υμνεί τον Κύριον και να τον ακούμε...!
 

KOSTAS RAPTIS

Μέλος
Σας στέλνω μια από τις εργασίες μου με τίτλο ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ευελπιστώντας ότι θα φανεί χρήσιμη στους συναδέλφους. Ανάλογα με το ενδιαφέρον των συναδέλφων για τέτοιου είδους εργασίες προτίθεμαι να αναρτήσω άλλες εργασίες με τίτλο ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΥ, Η ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΔΩΔΕΚΑΗΜΕΡΟΥ, Ο Ν΄ ΨΑΛΜΟΣ, κ.ά.

Συγχαρητήρια...Πρόκειται για μία πολύ καλή εργασία
Σας Ευχαριστούμε
 

k_odysea

Νέο μέλος
Πολύ καλη δουλειά , χρήσιμη ειδικά σε αυτούς που ειναι στο ξεκίνημα της διακονίας του άναλογίου, πολύ καλά ομαδοποιημένη.
Συγχαρητήρια για την πολύ ολοκληρωμένη εργασίας σας.

Παυλίδης Κωνσταντίνος
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αγαπητέ κ. Παπαζαρή, απ' ότι έχω προσέξει στις επιλογές που έχετε κάνει, έχετε και κάποιες σύντομες Δοξολογίες του Γ. Σύρκα. Μήπως τις έχετε όλες καθαρογραμμένες (εννοώ και τους 8 ήχους) για να τις αναρτήσετε; Του Πλ.Δ' έχει απ' ότι ξέρω 2 (η μία είναι σε Σπάθιον μέλος).

Χρησιμοποιώ αυτές του Αναστασιματαρίου του αλλά δεν είναι και τόσο καλή η ποιότητα.

Ευχαριστώ.
 

amentzelos

Μέλος
Σας στέλνω μια από τις εργασίες μου με τίτλο ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ευελπιστώντας ότι θα φανεί χρήσιμη στους συναδέλφους. Ανάλογα με το ενδιαφέρον των συναδέλφων για τέτοιου είδους εργασίες προτίθεμαι να αναρτήσω άλλες εργασίες με τίτλο ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΥ, Η ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΔΩΔΕΚΑΗΜΕΡΟΥ, Ο Ν΄ ΨΑΛΜΟΣ, κ.ά.

Συγχαρητήρια ειναι πολύ καλή εργασία και σας ευχαριστούμε περιμενοντας και τα υπολοιπα ,εκτος απο αυτα του Τριωδιου που ηδη τα αναρτηθηκαν .
 
Top