[Ανακοίνωση] Μνήμη Αγίων 40 Μαρτύρων κατά την Κυριακή των Απόκρεω 2013 - Τυπικό Εκκλησίας Κύπρου

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Την ερχόμενη Κυριακή (Απόκρεω) στο Τυπικό της Εκκλησίας της Κύπρου αναγράφεται ότι:

"Σήμερον ψάλλεται ἐκ μεταθέσεως καὶ ἡ ἀκολουθία τῶν ἁγίων Τεσσαράκοντα
μαρτύρων."


Έχω προσέξει ότι το Τυπικό έχει προσαρμοστεί ανάλογα. Στο Τυπικό της Εκκλησίας της Ελλάδος δεν παρατηρείται κάτι τέτοιο. Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει γιατί; Ποιό είναι ορθώτερο;

Επισηνάπτω το εν λόγω απόσπασμα από το Τυπικό της Εκκλησίας Κύπρου.

Επίσης έχω ετοιμάσει έχω ετοιμάσει και κάτι που θα είναι χρήσιμο για τους συναδέλφους στη Κύπρο, το οποίο επίσης επισυνάπτεται.

Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Τυπικόν Εκκλ. Κύπρου - Κυριακή Απόκρεω.pdf
    94.9 KB · Views: 11
  • 10 ΜΑΡΤΙΟΥ 2013(2).docx
    28.6 KB · Views: 8

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Συμψάλλεται τὴν Παρασκευὴ μὲ τὴν ἀκολουθία καὶ τὸ ἀπολυτίκιο τοῦ ὁσίου Θεοφυλάκτου (Ἀπορούμενα ΤΑΣ κεφ. κγ', Σύστημα τυπικοῦ σ. 380).
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Την ερχόμενη Κυριακή (Απόκρεω) στο Τυπικό της Εκκλησίας της Κύπρου αναγράφεται ότι:
"Σήμερον ψάλλεται ἐκ μεταθέσεως καὶ ἡ ἀκολουθία τῶν ἁγίων Τεσσαράκοντα
μαρτύρων."

Έχω προσέξει ότι το Τυπικό έχει προσαρμοστεί ανάλογα. Στο Τυπικό της Εκκλησίας της Ελλάδος δεν παρατηρείται κάτι τέτοιο. Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει γιατί; Ποιό είναι ορθώτερο;
Επισηνάπτω το εν λόγω απόσπασμα από το Τυπικό της Εκκλησίας Κύπρου.
Επίσης έχω ετοιμάσει έχω ετοιμάσει και κάτι που θα είναι χρήσιμο για τους συναδέλφους στη Κύπρο, το οποίο επίσης επισυνάπτεται.
Ευχαριστώ.

  • Κανονικά εφαρμόζεται από τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2013 η διάταξη της εορτής της 25ης Ιανουαρίου παρ.8, 27ης Ιανουαρίου παρ.7 και 30ης Ιανουαρίου παρ.8 [και της 24ης Φεβρουαρίου περίπτωση Β'], όπου προβλέπεται η μετάθεση της εορτής των Αγίων Μ' την 8η Μαρτίου. Συνεπώς η διάταξη των Διπτύχων είναι πιο σύμφωνη με το ΤΜΕ.
  • Εφόσον όμως η εκκλησιαστική σας αρχή έχει αποφασίσει (Εκκλησία της Κύπρου) την μετάθεσή της την Κυριακή της Απόκρεω (δεν γνωρίζω το σκεπτικό, αλλά προφανώς έχει τους λόγους της -που αποφάσισε κάτι τέτοιο) αυτό θα πρέπει να πράξετε.
  • Η Εκκλησία της Ελλάδος παλαιότερο έτος είχε αποφασίσει στην όμοια περίπτωση του Αγίου Χαραλάμπους την μετάθεση της εορτής όχι την 9η Φεβρουαρίου αλλά την 11η Φεβρουαρίου.
    [*] Γνωρίζω ενορία στην Βόρεια Ελλάδα που έχει προψάλλει την ακολουθία την Τρίτη... [inga kommentarer...]
 
Last edited:
Top