Μιχαλάκης Γεώργιος

Status
Not open for further replies.

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αυτά ακριβώς εννοούσα, αλλά από την στιγμή που δεν μπορείς να καταλάβεις, ή δεν θές να καταλάβεις, σε αφήνω να περιπλανιέσαι στον κόσμο σου...

Υ. Γ. 1) Με το να μιλάς καλύτερα δείχνεις ότι έχεις μάθει να σέβεσαι τον συνομιλητή σου... Αλλά έχεις καλό δάσκαλο στις βωμολοχίες καθώς φαίνεται...

Υ. Γ. 2) Αν είσαι τόσο οξύθυμος, υπάρχουν και γιατροί για να σε βοηθήσουν να το ξεπεράσεις...

Καλή αυριανή!

Εγώ κατάλαβα, αλλά από ότι μου είχε πει ο ΓΚΜ, είχε κάποιες τηλεφωνικές επαφές με τον ΛΑ. Το τηλέφωνο του το είχαν δώσει εμπιστευτικά κάποιοι απ'το Organum, άρα τους γνώριζε από πριν.

Είχε μιλήσει και με την μητέρα του, η οποία προσευχόταν στον Θεό να φυλάει όσους ταξιδεύουν.
Ο ΓΚΜ πήγε στην συνδιάλεξη του Organum κάποιο Σάββατο.
Ο ΛΑ είχε την καλοσύνη να τον αφήσει να ακούσει τις πρόβες.
Ο Μαρσέλ Πέρες είχε την καλοσύνη να του επιτρέψουν να πάρει αντίγραφα κάποιων εργασιών του Organum.
Το απόγευμα, μίλησε με τον ΛΑ, περί διαφόρων θεμάτων.
Εν τω μεταξύ, άκουσε και χάρηκε για την ηχογράφηση που έκανε ο ΓΚΜ, διότι, απ'ότι κατάλαβε ο ΓΚΜ δεν είχε πετύχει η ηχοληψία των άλλων μελών του Organum.
Ο διάλογος με τον ΛΑ δεν ήταν μονόπλευρος. Για παράδειγμα, ρώτησε ο ΛΑ τον ΓΚΜ πώς έψαλλε ο Τσολακίδης το "Τον Δεσπότην": Όντως, είπε, ο Κε δεν είναι χαμηλός, όπως του Στανίτσα.
Μεταξύ άλλων, του απήγγειλε ο ΓΚΜ και Αποστολικό ανάγνωσμα.
Ο Λα εξήγησε με την σειρά του τα περί του Β ήχου, κατά την θεωρία Καρά.
Η ηχογράφηση ορισμένων σημείων έγινε με την άδεια του ΛΑ.
Το βράδυ ο ΓΚΜ κοιμήθηκε στο Renault 4L, μες στο κρύο.
Λυπήθηκε ο ΛΑ όταν το έμαθε, την άλλη μέρα το πρωί.
Έφυγαν μαζί δια την Μητρόπολη, εντός της 4L
Κάτω απ'το κάθισμα είχε κασετόφωνο και έβαλε κασέτα με την ΕΛΒΥΧ
Εκείνη την εποχή, ο ΓΚΜ άκουγε την ΕΛΒΥΧ όπως τους δίσκους της Ζωής, τους οποίους άκουγε νεότερος.
Η ηχογράφηση έγινε και πάλι εις γνώσιν του ΛΑ και με την προφορική του συγκατάθεση, με το μηχάνημα να βρίσκεται μπροστά του.
Ο ΓΚΜ ουδέποτε ηχογράφησε, έχοντας κάποιον απώτερο σκοπό δυσφήμησης.
Ο ΓΚΜ έψαλλε σπανίως και επειδή είχε πρόβλημα με την φωνή του, αποφάσισε να ηχογραφήσει, μιας και είχε το κασετόφωνο.

Γράφει ο ΓΚΜ:

Συνεψαλλα διπλα του του εις την Μητροπολην Παρισιων

Τον ακολοuσησα ως #μαθητης#, οπως δηλαδη ακολουθησα και ολους τους αλλους διδακαλους μου = εκλεινα αυχεναν, #τεντοσα# αυτι κτλ


Εγώ καταλαβαίνω αυτό που μου εξήγησε, ότι δεν κάθισε δίπλα στον ΛΑ ως ανταγωνιστής, αλλά ως σωστός και αφοσιωμένος βοηθός.
Του ισοκράτησε και μάλιστα του ξέφυγε και ένα Βου στον Β ήχο και ο ΛΑ του ζήτησε συνεχόμενο Δι, όπως θα έκανε και ο Τσολακίδης και ο ΓΚΜ συμμορφώθηκε.

Ο ΛΑ χάρισε στον ΓΚΜ το βιβλιαράκι περί αναλύσεων και έναν νέο δίσκο, εκείνης της εποχής (Πολυχρονίου Βαλασίου). Του εξήγησε και ποιος το χρηματοδότησε, όπως εξηγείται και εντός του δίσκου.

Κάποτε, του είχε πει και ο Άρχων Ματθαίος Ανδρέου, εντός μεγάλης χορωδίας, στον εσπερινό της αγάπης, να ΜΗΝ εκτελεί τρίτες στον πλ Δ.
Επειδή όμως ο ΓΚΜ ήταν λίγο αφηρημένος, το έκανε και άλλες δυο φορές.
Αργότερα, είπε ο Ανδρέου: Καλός ο Γιωργάκης, αλλά μου χάλασε την κασέτα.

Όπως έχει γραφτεί κι αλλού, το ότι παρακολούθησε μαθήματα με τον Ανδρέου, ΔΕΝ του επέτρεψε να αποκαλεί τον εαυτό του μαθητή του.

Παρομοίως, ο ΓΚΜ έβαλε τον εαυτό του σε ψυχολογική κατάσταση μαθητή.

Σίγουρα δεν ήταν μαθητής του ΛΑ.
Αντιθέτως, η Ανδριανή Ατλάντη ΗΤΑΝ και το γράφει από σεβασμό, έστω κι αν δεν συμφωνεί με πάρα πολλά, τα οποία έμαθε καλύτερα απ'τον Πασχαλίδη, τον οποίον και θεωρεί κύριο διδάσκαλό της.

Λοιπόν, ο ΓΚΜ έχει πολλάκις εκφράσει την ευγνωμοσύνη του για την συνάντηση με τον ΛΑ.
Αργότερα κατάλαβε ότι υπήρχε πρόβλημα με το ψάλσιμο του ΛΑ.
Εάν προσθέσουμε και τα δικαστικά γεγονότα, έγινε, για τον ΓΚΜ θέμα σχολής και έλαβε στάση.

Η ευγνωμοσύνη, σήμερα, γίνεται να εκφραστεί κι αλλιώς:
Χάριν στο στενό ψάλσιμο με τον ΛΑ, ο ΓΚΜ κατάλαβε ότι το ύφος αυτό ήταν ανύπαρκτο πριν τον Καρά, γεμάτο φάλτσα και δεν γινόταν να αποστομώνει σωστούς ψάλτες και να διδάσκεται ως επιστήμη με μεθόδους ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ.
Έκανε τις έρευνές του, κατά τρόπον ΠΟΣΟΤΙΚΟ και κατά δύναμιν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ
και σε μερικούς, που όντως καταλάβαμε, μας άνοιξε τα μάτια.
Επίσης, αποφάσισε να αφήσει την προσωπική του σφραγίδα περί ψαλσίματος, δηλαδή σταμάτησε να εισάγει ύφος Στανίτσα και να περιορισθεί ολικώς στα του Ιακώβου και συν αυτώ.

Οι εκφράσεις του είναι ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΕΣ, δηλαδή όταν ακούει κανείς Ιάκωβο και ύστερα της σχολής σας, προσπαθεί να βρει εύκολους όρους για να τους συγκρίνει πχ αντρίκιο vs εκθηλυκευμένο κτλ.
Ο Σωτηρόπουλος είχε πει κάποτε (άσχετο βέβαια): Τα πολλά λουτρά (μπάνιο δηλαδή και όχι ντους), εκθηλυκεύουν τον άντρα.

Τέλος, κατάλαβα ότι ο ΓΚΜ ΔΕΝ είχε ούτε έχει προσωπικό πρόβλημα με διαφόρους ψάλτες. Τα προβλήματα είναι καθαρώς μουσικολογικά/ψαλτικά.
Το ότι χαρακτηρίζει κάποιον ότι ψάλλει θηλυπρεπώς ή μπεκριδίστικα ή ότι είναι ανίκανος να υπερασπίσει την θεωρία του έναντι της δικής σου, δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω απ'το ότι ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ο ψάλλων και ΟΧΙ ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ απαραίτητα και στην προσωπική του ζωή. Γι'αυτό και πρόκειται για ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΕΣ εκφράσεις. Το προσωπικό ήθος του καθενός δεν τον ενδιαφέρει, ούτε των ψαλτών ούτε των κληρικών, ανωτάτων ή κατωτάτων.
Το ίδιο ισχύει και με τον τρόπο τον οποίον αντιμετωπίζει τις συμπεριφορές μερικών.

Τα παραπάνω ισχύουν και για μένα (το έχω δηλώσει πολλές φορές άλλωστε).

Τέλος, ο ΓΚΜ έχει κατηγορηθεί και παρεξηγηθεί από πολλούς, εκ των οποίων και τον αδελφικό του φίλο και συμψάλτη, Νικόλαο Παντελόπουλο, μαθητή, μεταξύ άλλων, και του Μ.Ανδρέου, έχοντας διακοπεί κάθε διάλογος.

Λοιπόν, το πρόβλημα ΔΕΝ είναι ο ΛΑ, αλλά η σύγχρονη ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗ της ψαλτικής τέχνης, βάσει αμφισβητούμενων επιχειρημάτων.

Η κριτική του ενοχλεί και η απόδειξη είναι ότι κανείς δεν έχει αναλύσει αυτά που προτείνει. Υπάρχει μια γενική αποφυγή.

Όπως και στον Πελοποννησιακό πόλεμο

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Sphacteria

έτσι κι εδώ, περιμένουν μερικοί να καεί το δάσος και να ρίξουν, όπως το θεώρησαν και οι Σπαρτιάτες, ανανδρείως βέλη, αντί να αντιμετωπίσουν στα ίσα, λεβέντικα, το βάθος και την ουσία του Μουσικολογικού ζητήματος του Καρά, το οποίο πλήττει τον ψαλτικό κόσμο, αλλά και άλλων παρεκτροπών, εκ της ψαλτικής παραδόσεως.

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
..Το ότι χαρακτηρίζει κάποιον ότι ψάλλει θηλυπρεπώς ή μπεκριδίστικα ή ότι είναι ανίκανος να υπερασπίσει την θεωρία του έναντι της δικής σου, δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω απ'το ότι ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ο ψάλλων και ΟΧΙ ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ απαραίτητα και στην προσωπική του ζωή. Γι'αυτό και πρόκειται για ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΕΣ εκφράσεις. Το προσωπικό ήθος του καθενός δεν τον ενδιαφέρει, ούτε των ψαλτών ούτε των κληρικών, ανωτάτων ή κατωτάτων.
Το ίδιο ισχύει και με τον τρόπο τον οποίον αντιμετωπίζει τις συμπεριφορές μερικών...



Αποκόπτω κ τονίζω:

Μάλλον συνδέεσαι πολύ με τον δάσκαλό σου
κ εξηγούμαι προς αποφυγή παραξήγησης.
Τον έχεις "θεοποιήσει" ενώ καλό θα ήταν
(κατά τους παλιότερους) να έχεις μια αποστασιοποιημένη
τάση συλλέγοντας τα καλύτερα απο όλους.

Σχόλιο προσωπικό στα τονιζόμενα:
Ο σωστός Δάσκαλος ΔΕΝ κατηγορεί-δεν υβρίζει-δεν ασχημονεί.
Διδάσκει εκκλησιαστικό ήθος κ πίστη Χριστού.
Προσοχή:ΔΕΝ απευθύνομαι προσωπικά για κανέναν
απλά καυτηριάζω την στάση.

Αργότερα κατάλαβε ότι υπήρχε πρόβλημα με το ψάλσιμο του ΛΑ.
Εάν προσθέσουμε και τα δικαστικά γεγονότα, έγινε, για τον ΓΚΜ θέμα σχολής και έλαβε στάση.
Η ευγνωμοσύνη, σήμερα, γίνεται να εκφραστεί κι αλλιώς:
Χάριν στο στενό ψάλσιμο με τον ΛΑ, ο ΓΚΜ κατάλαβε ότι το ύφος αυτό ήταν ανύπαρκτο πριν τον Καρά, γεμάτο φάλτσα και δεν γινόταν να αποστομώνει σωστούς ψάλτες και να διδάσκεται ως επιστήμη με μεθόδους ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ.
Έκανε τις έρευνές του, κατά τρόπον ΠΟΣΟΤΙΚΟ και κατά δύναμιν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ
και σε μερικούς, που όντως καταλάβαμε, μας άνοιξε τα μάτια.
Επίσης, αποφάσισε να αφήσει την προσωπική του σφραγίδα περί ψαλσίματος, δηλαδή σταμάτησε να εισάγει ύφος Στανίτσα και να περιορισθεί ολικώς στα του Ιακώβου και συν αυτώ...

Στα 21 σου χρόνια;;;Με μαθήματα απο Skype
κ βιντεάκια από utube;;;;
Με συγχωρείς παιδί μου αλλά...:eek:
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Στα 21 σου χρόνια;;;Με μαθήματα απο Skype
κ βιντεάκια από utube;;;;
Με συγχωρείς παιδί μου αλλά...:eek:
Κάλλιο αργά, παρά ποτέ!!! :wink:

Αν έχεις κάτι να απαντήσεις στα θέματα που έχω θέσει, πολύ ευχαρίστως.

Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: γνωρίζεις φυσικά ότι ΔΕΝ είμαστε σε θέμα που αφορά ΕΜΕΝΑ, αλλά τον ΓΚΜ, έτσι;;;
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Κάλλιο αργά, παρά ποτέ!!! :wink:

Αν έχεις κάτι να απαντήσεις στα θέματα που έχω θέσει, πολύ ευχαρίστως, αλλιώς να μην το κουράζουμε και πολύ. Για σένα το λέω, γιατί δεν θα απαντάω σ'αυτά που θα γράφεις και θα χαλάς τον χρόνο σου και την ψυχολογική σου διάθεση.

Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: γνωρίζεις φυσικά ότι ΔΕΝ είμαστε σε θέμα που αφορά ΕΜΕΝΑ, αλλά τον ΓΚΜ, έτσι;;;

Μάλλον εσύ κουράζεσαι κ δεν πειράζει,
δεν χαλώ τπτ απο όσα λες, ευχαριστώ πολύ
για τον ενδιαφέρον σου τα θέματα που έχεις
θέσει δεν αρμόζει να τα απαντήσω εδώ κ σταματώ
γιατί παρακάναμε διαφήμιση στον κύριο που
προσπαθείς να μας "πλασσάρεις" ως αυθεντία.
Άνοιξε ξεχωριστα θέματα για τις ερωτήσεις σου
αφού το θέμα αφορά άλλον πλην εμού κ εσού
κ θα απαντηθούν τα ερωτήματά σου (πάντως
όχι απο) εμένα διότι δεν μου αρέσει η αυθάδεια
κ το ύφος σου το ειρωνικό
ειδικά όταν απευθύνεσαι σε ανθρώπους
που δεν γνωρίζεις προσωπικά.
Ξέρω ότι ως είθισται θα τα σβήσουν η...
λογοκρισία αλλά θα τα έχεις διαβάσει.
Αντίθετα με εσένα επειδή εργαζόμουν ΠΟΛΛΕΣ
ώρες πάω να ξεκουραστώ να ψάλλω κ 5-6
μαθήματα της προκοπής το πρωΐ.
Καλή νύχτα ακούραστε κ άοκνε υπηρέτη
της επιστήμης...
Ευχαριστώ παρομοίως.:)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μάλλον εσύ κουράζεσαι κ δεν πειράζει,
δεν χαλώ τπτ απο όσα λες, ευχαριστώ πολύ
για τον ενδιαφέρον σου τα θέματα που έχεις
θέσει δεν αρμόζει να τα απαντήσω εδώ κ σταματώ
γιατί παρακάναμε διαφήμιση στον κύριο που
προσπαθείς να μας "πλασσάρεις" ως αυθεντία.
Άνοιξε ξεχωριστα θέματα για τις ερωτήσεις σου
αφού το θέμα αφορά άλλον πλην εμού κ εσού
κ θα απαντηθούν τα ερωτήματά σου (πάντως
όχι απο) εμένα διότι δεν μου αρέσει η αυθάδεια
κ το ύφος σου το ειρωνικό
ειδικά όταν απευθύνεσαι σε ανθρώπους
που δεν γνωρίζεις προσωπικά.
Ξέρω ότι ως είθισται θα τα σβήσουν η...
λογοκρισία αλλά θα τα έχεις διαβάσει.
Αντίθετα με εσένα επειδή εργαζόμουν ΠΟΛΛΕΣ
ώρες πάω να ξεκουραστώ να ψάλλω κ 5-6
μαθήματα της προκοπής το πρωΐ.
Καλή νύχτα ακούραστε κ άοκνε υπηρέτη
της επιστήμης...
Ευχαριστώ παρομοίως.:)

Για δες για το Skype, που είπες πριν
https://www.youtube.com/watch?v=JaObCCh61qM

Αποτέλεσμα ενός χρόνου, ύστερα εντατικών μαθημάτων ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ούτε σημειογραφία δεν ήξεραν, ούτε είχαν ποτέ σχέση με ψαλτική) στην ψαλτική (10 μαθήματα) μέσω...........SKYPE :eek: :eek: :eek: :cool: :cool: :cool:
(για το ψαλτικό επίπεδο πριν απ'τα μαθήματα, μπορείτε να ρωτήσετε την εικονογράφο της πρώτης εικόνας του βίντεο, την οποία γνωρίζει σίγουρα ο Διαχειριστής).

Ευχαριστώ! :)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Άνοιξε ξεχωριστα θέματα για τις ερωτήσεις σου
αφού το θέμα αφορά άλλον πλην εμού κ εσού
κ θα απαντηθούν τα ερωτήματά σου (πάντως
όχι απο) εμένα
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194933&postcount=19
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194952&postcount=27

Τα ξεχωριστά θέματα υπάρχουν ήδη εκεί. Αν δεν θέλεις να μου απαντήσεις εσύ στις ερωτήσεις, δώσ'τες σε κάποιον που νομίζεις ότι ξέρει τις απαντήσεις και δωσ'τες μας, προς κοινήν ωφέλειαν.

Μακάρι!!!!!
Χρόνια περιμένουμε να απαντήσει κάποιος [από παλαιότερα φόρουμ, έως το παρόν (απ'το 2008 και μετά)].

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Και κατι τελευταίο.
Σωνει και καλα καποιος για να εχει το "υφος" πρέπει να "πιθηκιζει" και να ακουγεται..."φαιδρος";
(Ο νοων νοείτω)
Ο μεγας Ταλιαδωρος είπε καποτε κατι που για κάποιους ηταν παρεξηγησιμο...
Παραλαβαμε (είπε) το πατριαρχικο υφος και το εξελιξαμε.
Και το διαμορφωσαμε ο καθένας(εννοουσε και τους υπολοιπους Σαλονικεις) κατα το ταλαντον και τις φωνητικες του ικανοτητες.
Τι πιο ωραιο ;
Και τι πιο θεμιτο!


Είσαι κουνούπι Βαιε... (μη πω σκνήπα ) για να κρίνεις και να εκφράζεσαι έτσι για τον Ταλιαδωρο.
Δεν περίμενα ούτε περιμένω πλέον κάτι καλύτερο από σένα.
Αυτοί οι άνθρωποι , οι Θεσ/νικείς δάσκαλοι (μαζί κι ο Ταλιαδωρος) ακούσανε Πρίγγο δια ζώσης , μαθητεύσανε στον Πρίγγο .
Και ερχόμαστε τωρα εμείς εξήντα χρόνια μετά , βασιλικώτεροι του Βασιλέως...
Πάρτε μεζούρες και μετράτε.
Κάντε και τους πίθηκους..
Πάρτε από μια μπανάνα και ανεβείτε σε κανα δένδρο...

Γνώμη Σουρλαντζή.
http://youtu.be/2e8iIyLA2Qs?t=25m20s
(περί ψαλτομάνας Θεσ/κης και πέρασμα Πρίγγου)

https://www.youtube.com/watch?v=2e8iIyLA2Qs&feature=youtu.be&t=26m27s
(περί κοστουμιού)

Κάτι αντίστοιχο με τον χαρακτηρισμό του Σουρλαντζή: αν περπατάς σαν μεθυσμένος κτλ

έχει δώσει και ο ΓΚΜ και το έχει παρουσιάσει και αναλύσει παραμετρικώς.

Δείτε εδώ και εδώ.

Το φαινόμενο που βλέπετε στις εικόνες, μπορείτε να το ακούσετε στο συνημμένο.
Ψάλλει μόνος του ο Ιάκωβος Ναυπλιώτης τον αργό ειρμό "Χριστός γεννάται". Θα ακούσετε συνολικά 6 φορές τις 2 πρώτες συλλαβές (συμπεριέλαβα και το Νε=απήχημα, σε κάθε φορά) "Χρι-στό".
Τις 3 πρώτες φορές θα ακούσετε το γνήσιο ηχητικό, ενώ τις επόμενες 3, θα ακούσετε επεξεργασμένο το σημείο εισόδου στην συλλαβή "στο".
Ακούστε πώς μπαίνει στην συλλαβή και θυμηθείτε τις παραπάνω εικόνες.
Όποιος θεωρεί φυσιολογικό το επεξεργασμένο, τότε ψάλλει σαν μεθυσμένος.
Αυτό είναι το ένα άκρο, στο οποίο έφτασαν κάποιοι ψάλτες.
Όποιος θεωρεί φυσιολογική την ανυπαρξία του γνήσιου, τότε ψάλλει συναισθηματικά τραγουδάκια.
Αυτό είναι το άλλο άκρο, στο οποίο έφτασαν άλλοι ψάλτες.

Εδώ, η μαύρη γραμμή αντιπροσωπεύει την ατάκα του Ιακώβου, ενώ η μπλε γραμμή αντιπροσωπεύει την ατάκα του Ταλιαδώρου, η οποία δεν είναι σύμφωνη με την Πατριαρχική παράδοση.
Η συνέπεια είναι να μην διακρίνεται σωστά ο "παλμός" της μουσικής.

Γνώμη Παπαμανωλάκη, εκ στόματος Πρίγγου: Ο Πρίγγος δεν είχε μαθητές. Όποιος λέει ότι ήταν μαθητής του Πρίγγου, λέει ψέμματα. Μόνο άκουσαν, δεν τους δίδαξε.

Η σύγχρονη επιστήμη αποδεικνύει περίτρανα ότι άλλα άκουσαν και άλλα λένε τώρα. Μπορεί τότε κάτι ίσως να έκαναν, αλλά τώρα δεν κάνουν τίποτα. Δεν άκουσαν όσο έπρεπε, αλλά και να άκουσαν, τα απέβαλλαν (είτε επειδή τα ξέχασαν, είτε επειδή ήθελαν να κάνουν το δικό τους γούστο).

Και κατι τελευταίο.
Σωνει και καλα καποιος για να εχει το "υφος" πρέπει να "πιθηκιζει" και να ακουγεται..."φαιδρος";
(Ο νοων νοείτω)

Αν, κατά πάσα πιθανότητα, αναφέρεστε στον ΓΚΜ, ο άνθρωπος αναρτεί το οτιδήποτε για να καταλάβουμε οι υπόλοιποι κάποια ΕΥΚΟΛΑ πράγματα. Μερικά απ'αυτά που ανεβάζει είναι πετυχημένα, άλλα αποτυχημένα, λόγω φωνής κτλ
Ίσως μερικοί να θεωρούν ότι ΟΛΑ είναι αποτυχημένα.....δικαίωμά τους.

Από τους ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ (παλιούς ψάλτες), έχουμε ηχογραφήσεις και έγγραφα, όπου του λένε ΕΥΓΕ και ΜΠΡΑΒΟ......παππούδες, οι οποίοι ΑΚΟΥΣΑΝ και ΕΖΗΣΑΝ κάποια εποχή.

Ο ΓΚΜ προσπάθησε να διαμορφώσει δικό του ύφος, έπειτα από σύσταση του Ματθαίου Ανδρέου, όταν, κάποια φορά, κάθισε εντός του ιερού, τον άκουσε να ψάλλει ολόκληρη ακολουθία και, κάποια άλλη φορά, τον έβαλε να παραλλαγίσει κάποια δύσκολα μαθήματα/σημεία και τον συνεχάρη και θέλησε να του δώσει κάποια συμβουλή.

Μετά τα γεγονότα στην Γαλλία, ο ΓΚΜ προσπάθησε να ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ στα του Ιακώβου.

Οι ηχογραφήσεις του, πάντως, καλύπτουν από Ορατόριο

www.youtube.com/watch?v=4VoaNUuplnU

έως Γρηγοριανό και σχεδόν Γρηγοριανό

www.youtube.com/watch?v=YekPmkCXtto

www.youtube.com/watch?v=CJvxriTNzh4
www.youtube.com/watch?v=P1M9jGqEeR4

έως και καλλιτεχνικό ψαλτικό

www.youtube.com/watch?v=kJ5qTw5uru0 (Θεοτόκε Παρθένε αρτοκλασίας, στα Γαλλικά, η κασέτα τρέχει ελαχίστως, ας το βάλουμε περίπου 60 cents όλα κι όλα)

www.youtube.com/watch?v=qJeaI3VHAnw

έως τον άγραφο αυτοσχεδιασμό και "Στανιτσίστικο" με Τσολακίδικο ύφος
https://www.youtube.com/watch?v=Dt01kQbFJsg

και αυτό απ'την ηλικία των 17 ετών (ύφος κατά Τσολακίδη, προτού χαλάσει η φωνή του)

www.youtube.com/watch?v=ghrb2G3DGmE

έως τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ της ψαλτικής

www.youtube.com/watch?v=XO-CGHnFVv4

www.youtube.com/watch?v=CmZlH9vUg6Y
(κι ας αναρτήσει όποιος θέλει την συνέχεια του κρατήματος)

έως και την ΔΩΡΕΑΝ μεταλαμπάδευση σε Έλληνες και ξένους, οι οποίοι τον ευγνωμονούν για την σύντομη και αποτελεσματική πρόοδό τους (και των οποίων οι φωνές ΔΥΣΚΟΛΑ να ανταγωνιστεί κανείς)

Ψαλτική

www.youtube.com/watch?v=JaObCCh61qM

Γρηγοριανή (δηλαδή εκφωνητική ψαλτική)

http://www.artetmusique.org/cd/asso..._in_medio_ecclesiae_cd48/geoffroy_dudouit.mp3

http://geoffroydudouit.jimdo.com/app/download/7229660793/Tollite+portas.mp3?t=1358606593

http://geoffroydudouit.jimdo.com/parcours/


http://geoffroydudouit.jimdo.com/chant/


Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα πρότεινα να γίνει ο Βάιος συντονιστής ....στην ενότητα του ΓΚΜ αφού τα ξέρει τόσο καλά τα πράματα.

δ.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Θεε μου πρωι πρωι...μιλησε και ο Ταλιαδωρος για πατριαρχικο.....μη τρελαθουμε ρε παιδια τα ιδια και τα ιδια....ο ανθρωπος ειναι αχρονος και αμανεντζης τα ιδια θα λεμε αν δεν το αντιλαμβανεστε υπαρχη σοβαρο προβλημα...Οσο αφορα τον κ.Μιχαλακη με λιγα λογια ο ανθρωπος ειναι κορυφη εχει τρομερες γνωσεις τι αλλο;

τρολλινγκ;;;

Αγανακτηση λεγεται.....

ποσώς μας ενδιαφέρει...
κάνε τουλάχιστον μια χρήσιμη αρνητική κριτική ή σχολίασε κάτι μουσικό, αλλιώς δεν έχει νόημα να γράφεις, γιατί δεν βοηθάει σε τίποτα...

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:
Ναι .
Δεν έχουμε ούτε την ίδια ηλικία , ούτε τα ίδια νεύρα .
Με έχεις εκνευρίσει αφάνταστα (και δεν είμαι ο μόνος πίστεψέ με )
Η συμμετοχή σου στο φόρουμ είναι εμπρηστική , όπως άλλωστε ήταν και του μέντωρά σου (του οποίου τα γραφόμενα μεταφέρεις εν πολλοίς)
Περιμένω την αντίδραση των συντονιστών ή του διαχειριστή .
Να μη σβηστεί ΤΙΠΟΤΑ.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ναι .
Δεν έχουμε ούτε την ίδια ηλικία , ούτε τα ίδια νεύρα .
Με έχεις εκνευρίσει αφάνταστα (και δεν είμαι ο μόνος πίστεψέ με )
Η συμμετοχή σου στο φόρουμ είναι εμπρηστική , όπως άλλωστε ήταν και του μέντωρά σου (του οποίου τα γραφόμενα μεταφέρεις εν πολλοίς)
Περιμένω την αντίδραση των συντονιστών ή του διαχειριστή .
Να μη σβηστεί ΤΙΠΟΤΑ.

Από εδώ και μετά σταμάτησα τα εμπρηστικά ΕΝΤΟΣ του φόρουμ.
Έκανα εξαίρεση και λάθος μου, για χάρη του πατρός Κωνσταντίνου, αλλά μέχρι εκεί.

Ευχαριστώ! :)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Παρακαλώ να μην κλειδωθεί το θέμα και αν γίνεται τα τελευταία ΠΟΛΥ εκτός θέματος μηνύματα να σβηστούν, γιατί δεν εξυπηρετεί και το "ειρήνη ημίν και υμίν", όπως σωστά προτείνει και ο Νεκτάριος :)

Αγαπητέ Νεκτάριε (και λοιποί συνάδελφοι/συμφορουμίτες), εγώ έχω ήσυχη την συνείδησή μου και ηρεμία στην ψυχή μου, αλλά θεωρώ πως πρέπει να λείψω για τουλάχιστον 1-2 μήνες και πάλι (έχω και εξεταστική).
Τα λέμε από Οκτώβριο.

Έως τότε, ελπίζω να απαντηθούν κάποια θέματα που έθεσα, όπως υποσχέθηκαν κάποιοι, πχ

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194933&postcount=19
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194952&postcount=27

http://graeca.mrezha.net/upload/Mon...nitsas_6_yr_old_Canonarch_001_2008_edit_2.mp3

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195070&postcount=51

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195136&postcount=87

λαμβάνοντας υπόψιν και την γνώμη του Σουρλαντζή και του Παπαμανωλάκη

http://youtu.be/2e8iIyLA2Qs?t=25m20s
https://www.youtube.com/watch?v=2e8iIyLA2Qs&feature=youtu.be&t=26m27s

Γνώμη Παπαμανωλάκη, εκ στόματος Πρίγγου: Ο Πρίγγος δεν είχε μαθητές. Όποιος λέει ότι ήταν μαθητής του Πρίγγου, λέει ψέμματα. Μόνο άκουσαν, δεν τους δίδαξε.


Υγιαίνετε και χαίρετε!!! :)

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,
Αν και με νάρθηκα στο δεξί χέρι, κλειδώνω και αυτό το θέμα διότι παρεκτράπη ως μη όφειλε.
Η ομάδα συντονιστών και ο διαχειριστής επιφυλάσσονται για την απόσυρση ή και διαγραφή του.
Απευθύνω δημόσια παρατήρηση στον κ. Βάϊο Ντελή για την ερειστική συμπεριφορά του.
Ευχαριστώ
 
Status
Not open for further replies.
Top