[Ερώτηση] Μιχαήλ Χατζηαθανασίου

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Χαίρεται. Ηχογραφήσεις απ'ο τον Μιχ. Χ''αθανασίου υπάρχουν? :confused:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεδομένου ότι εκοιμήθη το 1948, είναι πολύ δύσκολο να υπάρχουν ηχογραφήσεις του, αφού οι πρώτες χρονολογημένες ζωντανές ηχογραφήσεις βυζαντινής μουσικής είναι νομίζω στα τέλη της δεκαετίας του '50. Εκτός κι αν υπάρχουν δίσκοι γραμμοφώνου, κάτι για το οποίο δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Γνώμη του μουσικοδιδασκάλου Νικολάου Ραιδεστηνού (γιού του Γεωργίου) για τον Χατζηαθανασίου. Πολύ αυστηρή κρίση :cool:
 

Attachments

  • Boudouris_Vol_18_p_009_p_0348.png
    161.2 KB · Views: 301
  • Boudouris_Vol_18_p_009_p_0349.png
    161.4 KB · Views: 113
  • Like
Reactions: tzo

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Φοβερό απόσπασμα! Για δες τι γράφει και για τον Πρίγγο: στην αρχή σε τρελαίνει, αλλά μετά το σώζει!
ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΒΟΥΔΟΥΡΗ, ΠΑΡ. 584
"Ας λάβωμεν τον νυν πρωτοψάλτην του Πατριαρχικού ναού, όστις εκλήθη να συνεχίσει τα καθήκοντα του προκατόχου διδασκάλου του Ιακώβου, τον Κωνσταντίνον Πρίγγον. Τι να είπω δι' αυτόν και εγώ δεν γνωρίζω. Και αυτός έχει χαμένον τον μπούσουλά του. Πώς θα ημπορέσει να κρατήσει εκείνον το οποίον γνωρίζει όταν όλοι οι πέριξ του διατελούσι μέσα εις μίαν άγνοιαν της εκκλησιαστικής μουσικής; Και όμως εγώ τον υπεστήριξα διά την θέσιν την πρωτοψαλτικήν μετά την ασθένειαν του πρωτοψάλτου, επειδή είναι αυτός ο καλύτερος όλων των σημερινών ψαλτών της Κωνσταντινουπόλεως. Δεν γνωρίζω τι να είπω. Είμαι απογοητευμένος. Κρίμα! Το εθνικόν εκκλησιαστικόν μας τούτο κειμήλιον πρόκειται να χαθεί. Κρίμα!"
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αμάν! μόλις μου θυμίσατε πως μείναμε πίσω στην αποκωδικοποίηση του Βουδούρη και των όσων εκπληκτικών περιγράφει...:eek:

Το καλοκαίρι τελεἰωσε, τα κεφάλια μέσα. :p

Ώρα να ξαναρχίσουμε, ω διαχειριστά! :)

Μήπως και κανείς άλλος πιστός και ...εγκρατής της πολυτονικής γραφής; Ω Λεωνίδα Γαρουφαλή! :D ("χώσιμο")

Χ.Σ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πώς θα ημπορέσει να κρατήσει εκείνον το οποίον γνωρίζει όταν όλοι οι πέριξ του διατελούσι μέσα εις μίαν άγνοιαν της εκκλησιαστικής μουσικής;
Και το ερώτημα που προκύπτει είναι φυσικά το εξής: ποιοι άραγε είναι αυτοί οι "πέριξ" του Κωνσταντίνου Πρίγγου;;;:confused:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ώρα να ξαναρχίσουμε, ω διαχειριστά! :)

Βρίσκομαι εκτός έδρας και το είχα πάρει από χθές μαζί στην τσάντα μου μήπως ξεκλέψω λίγο χρόνο για να ξαναρχίσω! Είναι στο πρόγραμμα. Μακάρι να αναλάβουν να βοηθήσουν και άλλοι που δεν το έχουν κάνει ώς τώρα.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
"Είμαι απογοητευμένος. Κρίμα! Το εθνικόν εκκλησιαστικόν μας τούτο κειμήλιον πρόκειται να χαθεί. Κρίμα!"





Πού να άκουγε τον σημερινό για μην πω τον επόμενο!!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Φυσικά άλλη γνώμη θα είχε ο δάσκαλός του που δίδασκε μαζί με τον Νηλέα.
 
Top