Μιχαήλ Περπινιά, Χειρόγραφο βιβλίο «Μουσική Συνέκδημος» (Μαθήματα Εσπερινού, Όρθρου & Θ. Λειτουργίας) 1962

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Μιχαήλ Περπινιᾶ. Χειρόγραφο βιβλίο «Μουσική Συνέκδημος».

Μετά τήν ἡλεκτρονική δημοσίευση τοῦ χειρογράφου βιβλίου τοῦ Μ. Περπινιᾶ
«ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΝ»http://analogion.com/forum/showpost.php?p=197878&postcount=2,

δημοσιεύουμε σήμερα ἀπό τό ἀρχεῖο του, τό ἐκ 259 σελίδων χειρόγραφο βιβλίο του,μέ τίτλο «Μ ο υ σ ι κ ή Σ υ ν έ κ δ η μ ο ς».

Θερμές εὐχαριστίες ὀφείλω στά παιδιά του Νίκο καί Μαρία Περπινιᾶ γιά τήν παραχὠρηση ἀδείας ἐλεύθερης δημοσιεύσεως τοῦ χειρογράφου.
Επίσης πολλές εὐχαριστίες στόν ἀγαπητό συνάδελφο Νικόλαο Κ. Φραγκάκη, γιά τήν συνδρομή του στήν ψηφιοποίηση τοῦ βιβλίου http://analogion.com/forum/member.php?u=3932

Τά ἀρχεῖα γιά κατέβασμα, ἐπισυνάπτονται τμηματικά, λόγω μεγέθους καί σύμφωνα μέ τή δυνατότητα που παρέχει τό Ψ.

View attachment Perpinias Synektimos Tm1.pdf

View attachment Perpinias Synektimos Tm2.pdf
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Μιχαήλ Περπινιᾶ. Χειρόγραφο βιβλίο «Μουσική Συνέκδημος»

Συγχωρέστε με, τό τελευταίο άρχείο pdf (τμήμα 3) δέν μπορεῖ νά ἀνέβει στα συνημμένα ἀρχεῖα, στό Ψ. Δέν γνωρίζω τό γιατί. Θά προσπαθήσω ἀργότερα.
Εὐχαριστῶ.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Με μια πολυ γρήγορη ματιά που έριξα - ωραία Μαθηματάκια έχει!!!!! Μακάρι να ανέβει κ το 3ο μέρος.....:)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Last edited:

s_mikhalis

Μιχάλης Στρουμπάκης
Θέλω να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου τον αγαπητό μου κ. Δημήτρη Δημητρακόπουλο για την ανάρτηση του έργου του δασκάλου της εκκλησιαστικής μουσικής στη Χίο Μιχαήλ Περπινιά. Και βέβαια τον εορτάζοντα σήμερα Νικόλαο Φραγκάκη, για τον κόπο που κατέβαλε στην ψηφιοποίηση του υλικού. Η συμβολή σας είναι σημαντική για την έρευνα της ψαλτικής παράδοσης στη Χίο, μας εφοδιάζετε με νέο υλικό προς μουσικολογική διερεύνηση και όχι μόνο...Να έχετε υγεία και χρόνια πολλά και μελωδικά.
Με αγάπη και τιμή
Μιχάλης Στρουμπάκης
 
Επειδή ο σύνδεσμος στο μήνυμα 6 έχει λήξει, θεώρησα σκόπιμο να ανεβάσω εκ νέου το αρχείο ολόκληρο (ήτοι με συνημμένα τα 3 τμήματά του) εδώ:

Μιχαήλ Περπινιᾶ΄ Χειρόγραφο βιβλίο «Μουσική Συνέκδημος»
(Link από Google Drive)
Σᾶς εὐχαριστοῦμεν θερμότατα.
 
Top