Μισθός ψάλτη σε ... κέρματα

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Περιέπεσε στην αντίληψή μου ενα εξαιρετικά κωμικοτραγικό γεγονός εις βάρος συναδέλφου μας.

Σε κεντρικό ναό του Πειραιά, όπου υπηρετεί πρωτοπρεσβύτερος στενότατος συνεργάτης του επιχωρίου μητροπολίτου, ο μισθός του συναδέλφου 400 € κατεβλήθη σε κέρματα των 20 λεπτών!!!!!!!!!!!!. 2000 κομμάτια κύριοι.

Καλό;

Τώρα τι να πει κανείς για τον δύστυχο συνάδελφο και τον πολύ προϊστάμενο ...

ΥΓ. Το ίδιο απ᾿ ότι έμαθα συνέβη και σε άλλον συνάδελφο που απεχώρησε και η τελική αποζημίωσή του ανερχόταν σε κάποιες χιλιάδες ευρώ, όλα τα χρήματα καταβλήθηκαν σε παρόμοια κέρματα σε κάσα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θα μπορουσα να είμαι κι εγώ πριν 1,5 χρόνο που πληρωνόμουν έτσι. Σακουλάκια των 100 € σε 10λεπτα ή 20λεπτα!!! Το άσχημο είναι όταν πας να τα αλλάξεις και σου λένε όλοι ότι πήραν κέρματα από την εκκλησία (=ενορία που μένεις)...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ίδιο έχει συμβεί και σε μένα στα 10 χρόνια διακονίας ευτυχώς μόνο δύο φορές, αλλά σίγουρα αξέχαστες...
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
[δυστυχώς] είστε υποχρεωμένοι να τα παίρνετε! ...

αλλά και οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να τα παίρνουν [ως νόμιμο νόμισμα του Ελληνικού κράτους!]
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή εγώ το έπαθα πολλές φορές, μέχρι που μια φορά αναρρωτιόμουν τι έπαθε ο ώμος μου και πιάστηκε, το κουβέντιασα με τον προϊστάμενο και πλέον μπορεί να καθυστερήσει καμιά εβδομάδα την πληρωμή ώσπου να τα κάνει χοντρά, όμως μου δίνει πάντα χαρτονομίσματα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
[δυστυχώς] είστε υποχρεωμένοι να τα παίρνετε! ...

αλλά και οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να τα παίρνουν [ως νόμιμο νόμισμα του Ελληνικού κράτους!]

Σίγουρα. Το θέμα είναι τι γίνεται με όλους τους υπόλοιπους. Δεν είναι όλες οι συναλλαγές μας σε τράπεζες.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
η λύση είναι απλή: τα καταθέτετε τη μέρα της πληρωμής στην τράπεζα [σε κέρματα] και τα αναλαμβάνετε την επόμενη σε κανονικά χαρτονομίσματα για τις συναλλαγές σας...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Όταν πήγα να το κάνω μια φορά, μάλωσα με τον υπάλληλο, πήγε (και καλά) να φωνάξει το διευθυντή, τελικά μου τα μέτρησε.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΘΟΥΝ... Άλλως είναι ποινικά υπεύθυνοι...!
 

Lolos Sotirios

Μέλος
Περιέπεσε στην αντίληψή μου ενα εξαιρετικά κωμικοτραγικό γεγονός εις βάρος συναδέλφου μας.

Σε κεντρικό ναό του Πειραιά, όπου υπηρετεί πρωτοπρεσβύτερος στενότατος συνεργάτης του επιχωρίου μητροπολίτου, ο μισθός του συναδέλφου 400 € κατεβλήθη σε κέρματα των 20 λεπτών!!!!!!!!!!!!. 2000 κομμάτια κύριοι.

Καλό;

Τώρα τι να πει κανείς για τον δύστυχο συνάδελφο και τον πολύ προϊστάμενο ...

ΥΓ. Το ίδιο απ᾿ ότι έμαθα συνέβη και σε άλλον συνάδελφο που απεχώρησε και η τελική αποζημίωσή του ανερχόταν σε κάποιες χιλιάδες ευρώ, όλα τα χρήματα καταβλήθηκαν σε παρόμοια κέρματα σε κάσα.

Οπως λέει και η παροιμία ....Μάζευε κι ας είναι και Ρόγες !!!!!
Γιατί σε λίγο καιρό όπως πάνε τα πράγματα θα δίνουν ΠΡΟΣΦΟΡΑ!!!!:
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Οπως λέει και η παροιμία ....Μάζευε κι ας είναι και Ρόγες !!!!!
Γιατί σε λίγο καιρό όπως πάνε τα πράγματα θα δίνουν ΠΡΟΣΦΟΡΑ!!!!:

Και κρασάκι(νάμα),για να βουτάμε το πρόσφορο!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
κι όμως... πολλοί άνθρωποι στην Κατοχή επέζησαν έτσι...!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κι εγώ είχα απορία τι γίνονται τα πολλά κέρματα στην εκκλησία, μέχρι που μια φορά που κάθισα και βοήθησα στο μέτρημα, η απορία μου λύθηκε από τον κύριο που τα μάζευε και είπε στο τέλος: "Ωραία, στο σούπερ μάρκετ τώρα, να τα αλλάξουμε"!! Πραγματικά, δεν το είχα σκεφτεί: και αυτοί βολεύονται, γιατί τα θέλουν τα ψιλά, και η εκκλησία!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ἐπειδή τό συμβὰν ἀναφέρεται σὲ ἐμένα, θὰ ἤθελα νὰ διευκρινίσω δύο πράγματα:

Πρῶτον, δὲν παρέλαβα τὰ 2.000 εἰκοσάλεπτα (400€) ἀπὸ τὸν προϊστάμενο τοῦ Ναοῦ, ἀλλὰ ἀπὸ τὸν Ταμία τῆς Ἐπιτροπῆς, καὶ

δεύτερον, προσωπικά δὲν ἐνοχλήθηκα, καθὼς εἶναι χρήματα κι αὐτά, δόξα τῷ Θεῷ τὰ μεταφέρω μὲ εὐκολία στό αὐτοκίνητο καί μετὰ στὴν τράπεζα.

Παρεμπιπτόντως, ἄν κανένας συνάδελφος ἔχει πολλὰ τέτοια καί δὲν ξέρει τί νὰ τὰ κάνῃ, ἄς ἐπικοινωνήσῃ μὲ Π.Μ. μαζὶ μου, κι ἐγώ θὰ ἔρθω ὅπου μοῦ πεῖ (ἐντὸς Ἀττικῆς) καί θὰ τὸν ἀπαλλάξω! :D:):D

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μιὰ ἐρώτηση μόνο. Όταν το συγκεκριμένο εκκλησιαστικὸ συμβούλιο του συγκεκριμένου ναου πληρώνει κάποιο κατάστημα γιὰ κάτι ποὺ ἀγόρασε γιὰ τὸ ναὸ, πάει στο κατάστημα και κουβαλάει μιά κάσα κέρματα;

Συνάδελφοι, μου έχει προξενήσει τρομερή απορία ο μοιρολατρικός τρόπος αντιμετώπισης τής παραπάνω κοροϊδίας.
Γιατὶ περὶ κοροϊδίας πρόκειται και για τίποτε άλλο. Θέλετε να μου πείτε ότι ολόκληρο Εκκλ. Συμβούλιο δεν μπορεί να μεριμνήσει για την μετατροπή των κερμάτων σε χαρτονομίσματα; Είναι δυνατόν εργαζόμενος να φεύγει από το ναό Κυριακή μεσημέρι την ημέρα πληρωμής με μια σακκούλα κέρματα των 20 λεπτών; Εκτὸς κι αν ο προϊστάμενος του ναού -δημόσιος υπάλληλος- πληρώνεται και αυτός σέ κέρματα από το δημόσιο ταμείο. Ή μήπως ΤΟΛΜΑ να καταβάλλει και στην Μητρόπολη Πειραιώς τις εισφορές του ναού πάλι σε κέρματα;

Τι να πώ; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ πράγματα ...

ΥΓ. Άντε Χάρη, κι άλλη φορά μονόλεπτα ...
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ἐπειδή τό συμβὰν ἀναφέρεται σὲ ἐμένα, θὰ ἤθελα νὰ διευκρινίσω δύο πράγματα:

Πρῶτον, δὲν παρέλαβα τὰ 2.000 εἰκοσάλεπτα (400€) ἀπὸ τὸν προϊστάμενο τοῦ Ναοῦ, ἀλλὰ ἀπὸ τὸν Ταμία τῆς Ἐπιτροπῆς, καὶ

δεύτερον, προσωπικά δὲν ἐνοχλήθηκα, καθὼς εἶναι χρήματα κι αὐτά, δόξα τῷ Θεῷ τὰ μεταφέρω μὲ εὐκολία στό αὐτοκίνητο καί μετὰ στὴν τράπεζα.

Παρεμπιπτόντως, ἄν κανένας συνάδελφος ἔχει πολλὰ τέτοια καί δὲν ξέρει τί νὰ τὰ κάνῃ, ἄς ἐπικοινωνήσῃ μὲ Π.Μ. μαζὶ μου, κι ἐγώ θὰ ἔρθω ὅπου μοῦ πεῖ (ἐντὸς Ἀττικῆς) καί θὰ τὸν ἀπαλλάξω! :D:):D


1. Μάλλον σου τα δίνουν με ... τη σέσουλα :):D
2. Να προσέχεις τη σακκούλα μην είναι τρύπια και έχουμε "τον παρά πεσόντα" ή "παραπεσόντα" :)
3. Πάντως με κέρασες απ' αυτά, οπότε καλά είναι και χρήσιμα.

(Τό έχω πάθει κι εγώ στην Αμερική, όπου έψαλα μια Μεγάλη Βδομάδα, αλλά σε μικρότερο και... ελαφρύτερο βαθμό, με χάρτινα μονοδόλλαρα. Ο ιερέας μου ζήτησε συγγνώμη, αλλά του είπα ότι αυτή είναι όντως πληρωμή από ναό:wink:)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ τρώω δούλεμα από τότε! Όποτε βγάζω ψιλά μου λένε οι φίλοι «καταλάβαμε, πάλι άδειασες το παγκάρι». Έχει και τη φάση της η υπόθεση!
 
Top