Μισθοδοσία Διευθυντή Σχολής ΒΜ και Πρωτοψάλτη

tb---

τσοπάνης
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Ι. ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

ΚΑΙ

ΔΕΞΙΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Πειραιῶς καί τό Ἐκκλησιαστικόν Συμβούλιον τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίων Κωνσταντίνου καί Ἑλένης Πειραιῶς προτίθενται ὅπως προχωρήσουν εἰς τήν πλήρωσιν τῆς θέσεως τοῦ Διευθυντοῦ τῆς Σχολῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Πειραιῶς καί Ἱεροψάλτου Δεξιοῦ Ἀναλογίου τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίων Κωνσταντίνου καί Ἑλένης Πειραιῶς μέ μηνιαίαν μικτήν ἀντιμισθίαν ἐκ δύο χιλιάδων (2.000) Εὐρώ.

Διά τόν λόγον αὐτόν προσκαλοῦν, συμφώνως πρός τῷ ἄρθρῳ 4 τοῦ ὑπ΄ ἀριθμ. 176/2006 «Κανονισμοῦ περί τῶν Ἱεροψαλτῶν καί τῆς καταστάσεως αὐτῶν», τούς ἐνδιαφερομένους Ἱεροψάλτας Κατηγορίας Α’ (Πρώτης), οἱ ὁποίοι ἐπιθυμοῦν ἵνα καταλάβουν τάς ἀνωτέρω θἐσεις, διαθέτοντες καί τά ὑπό τοῦ Νόμου ἀπαραίτητα οὐσιαστικά καί τυπικά προσόντα διά τήν θέσιν τοῦ Διευθυντοῦ τῆς Σχολῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Ἱ. Μητροπόλεως, νά ὑποβάλλουν, κατά τό διάστημα ἀπό 9 – 20 Νοεμβρίου 2009, ἀπό ὥρας 10:00 π.μ. - 14:00 εἰς τόν 3ον ὄροφον τῶν Γραφείων τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Πειραιῶς (Ἀκτή Θεμιστοκλέους 190), αίτησιν, συνοδευομένην ὑπό βιογραφικοῦ σημειώματος καί ἀντιγράφων καί σχετικῶν τίτλων σπουδῶν νομίμως ἐπικεκυρωμένων.

ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΤΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ & ΕΛΕΝΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ


http://www.imp.gr/Nea.htm
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Ι. ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

ΚΑΙ

ΔΕΞΙΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Πειραιῶς καί τό Ἐκκλησιαστικόν Συμβούλιον τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίων Κωνσταντίνου καί Ἑλένης Πειραιῶς προτίθενται ὅπως προχωρήσουν εἰς τήν πλήρωσιν τῆς θέσεως τοῦ Διευθυντοῦ τῆς Σχολῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Πειραιῶς καί Ἱεροψάλτου Δεξιοῦ Ἀναλογίου τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίων Κωνσταντίνου καί Ἑλένης Πειραιῶς μέ μηνιαίαν μικτήν ἀντιμισθίαν ἐκ δύο χιλιάδων (2.000) Εὐρώ.

Διά τόν λόγον αὐτόν προσκαλοῦν, συμφώνως πρός τῷ ἄρθρῳ 4 τοῦ ὑπ΄ ἀριθμ. 176/2006 «Κανονισμοῦ περί τῶν Ἱεροψαλτῶν καί τῆς καταστάσεως αὐτῶν», τούς ἐνδιαφερομένους Ἱεροψάλτας Κατηγορίας Α’ (Πρώτης), οἱ ὁποίοι ἐπιθυμοῦν ἵνα καταλάβουν τάς ἀνωτέρω θἐσεις, διαθέτοντες καί τά ὑπό τοῦ Νόμου ἀπαραίτητα οὐσιαστικά καί τυπικά προσόντα διά τήν θέσιν τοῦ Διευθυντοῦ τῆς Σχολῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Ἱ. Μητροπόλεως, νά ὑποβάλλουν, κατά τό διάστημα ἀπό 9 – 20 Νοεμβρίου 2009, ἀπό ὥρας 10:00 π.μ. - 14:00 εἰς τόν 3ον ὄροφον τῶν Γραφείων τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Πειραιῶς (Ἀκτή Θεμιστοκλέους 190), αίτησιν, συνοδευομένην ὑπό βιογραφικοῦ σημειώματος καί ἀντιγράφων καί σχετικῶν τίτλων σπουδῶν νομίμως ἐπικεκυρωμένων.

ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΤΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ & ΕΛΕΝΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ


http://www.imp.gr/Nea.htm


2000 ευρώ???? Μήπως είναι πολλά?
 

N/A

Μέλος
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Ι. ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

ΚΑΙ

ΔΕΞΙΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Πειραιῶς καί τό Ἐκκλησιαστικόν Συμβούλιον τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίων Κωνσταντίνου καί Ἑλένης Πειραιῶς προτίθενται ὅπως προχωρήσουν εἰς τήν πλήρωσιν τῆς θέσεως τοῦ Διευθυντοῦ τῆς Σχολῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Πειραιῶς καί Ἱεροψάλτου Δεξιοῦ Ἀναλογίου τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίων Κωνσταντίνου καί Ἑλένης Πειραιῶς μέ μηνιαίαν μικτήν ἀντιμισθίαν ἐκ δύο χιλιάδων (2.000) Εὐρώ.

Διά τόν λόγον αὐτόν προσκαλοῦν, συμφώνως πρός τῷ ἄρθρῳ 4 τοῦ ὑπ΄ ἀριθμ. 176/2006 «Κανονισμοῦ περί τῶν Ἱεροψαλτῶν καί τῆς καταστάσεως αὐτῶν», τούς ἐνδιαφερομένους Ἱεροψάλτας Κατηγορίας Α’ (Πρώτης), οἱ ὁποίοι ἐπιθυμοῦν ἵνα καταλάβουν τάς ἀνωτέρω θἐσεις, διαθέτοντες καί τά ὑπό τοῦ Νόμου ἀπαραίτητα οὐσιαστικά καί τυπικά προσόντα διά τήν θέσιν τοῦ Διευθυντοῦ τῆς Σχολῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Ἱ. Μητροπόλεως, νά ὑποβάλλουν, κατά τό διάστημα ἀπό 9 – 20 Νοεμβρίου 2009, ἀπό ὥρας 10:00 π.μ. - 14:00 εἰς τόν 3ον ὄροφον τῶν Γραφείων τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Πειραιῶς (Ἀκτή Θεμιστοκλέους 190), αίτησιν, συνοδευομένην ὑπό βιογραφικοῦ σημειώματος καί ἀντιγράφων καί σχετικῶν τίτλων σπουδῶν νομίμως ἐπικεκυρωμένων.

ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ & ΤΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ & ΕΛΕΝΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ


http://www.imp.gr/Nea.htm


Ensima, asfalish den exei? Kai pote tha vgei suntaksh?
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
μηνιαίαν μικτήν ἀντιμισθίαν ἐκ δύο χιλιάδων (2.000)
Αν και δεν γνωρίζω από μισθοδοσίες, νομίζω πως δεν είναι σε καμία περίπτωση πολλά.
  • Κατ' αρχήν είναι μικτά.
  • Δεύτερον είναι δύο θέσεις.
  • Τρίτον, ο διευθυντής μιας σχολής έχει μεγάλο φόρτο εργασίας και ευθύνη.
  • Τέταρτον, ο κ. Κετσετζής δεν είναι τυχαίος.
  • Πέμπτον, το παραγόμενο προϊόν είναι αρκετά σημαντικό (επιδιώκει η Μητρόπολη να είναι αρκετά σημαντικό).
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
2000 ευρώ???? Μήπως είναι πολλά?
Μία χαρά είναι. Εφόσον τόσα προσφέρουν αφένος, αφετέρου αυτός που ζητάνε πρέπει να έχει κάποια προσόντα και σπουδές, δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να πρόσφεραν λιγότερα. Το ότι η Μητρόπολη προσφέρει ένα τέτοιο σεβαστό ποσό, τιμά την ίδια και εκτός αυτού, με τέτοιο μισθό έχει το δικαίωμα να έχει απαιτήσεις από τον Πρωτοψάλτη της και όχι όπως τις περισσότερες άλλες περιπτώσεις (θοῦ Κύριε)...
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Μία χαρά είναι. Εφόσον τόσα προσφέρουν αφένος, αφετέρου αυτός που ζητάνε πρέπει να έχει κάποια προσόντα και σπουδές, δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να πρόσφεραν λιγότερα. Το ότι η Μητρόπολη προσφέρει ένα τέτοιο σεβαστό ποσό, τιμά την ίδια και εκτός αυτού, με τέτοιο μισθό έχει το δικαίωμα να έχει απαιτήσεις από τον Πρωτοψάλτη της και όχι όπως στις περισσότερες άλλες περιπτώσεις (θοῦ Κύριε)...

Δεν διαφωνώ ότι ο κ. Κετσετζής είναι καλός και όλα τα σχετικά. Αλλά μου κάνει εντύπωση ότι αυτά τα λεφτά δεν τα παίρνει κάποιος ο οποίος εργάζεται 40+ ώρες την εβδομάδα και τα παίρνει κάποιος με πάρα πολύ λιγότερες ώρες!! Πρέπει να πηγαίνουμε και με βάση την λογική και το κλίμα των ημερών και να μην δίνουμε στόχο!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σίμο, δίνει κανείς στόχο, όταν κάνει κάτι προκλητικά. Δεν δίνει στόχο η Μητρόπολη επειδή εμείς ψάξαμε και ανασύραμε μια τυπική ανακοίνωση, που έγινε μάλιστα τον Νοέμβριο του 2009.

Όσο για τις ώρες εργασίες...είναι λίγο μαθηματικού τύπου η εξίσωση. Δεν είναι όλες οι ώρες εργασίας το ίδιο. Άνθρωποι με αντίστοιχο ή και μικρότερο ταλέντο στον μη εκκλησιαστικό χώρο αμείβονται με δεκάδες χιλιάδες ευρώ το μήνα.
 

tb---

τσοπάνης
Αν και ειμαστε εκτός θέματος, η ψαλτική δεν εχει να κάμει με το πόσες ώρες ειναι κάποιος στο αναλόγιο, πόσο μάλλον όταν κάποιος ειναι και διευθυντης σε μια σχολή.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Σίμο, δίνει κανείς στόχο, όταν κάνει κάτι προκλητικά. Δεν δίνει στόχο η Μητρόπολη επειδή εμείς ψάξαμε και ανασύραμε μια τυπική ανακοίνωση, που έγινε μάλιστα τον Νοέμβριο του 2009.

Όσο για τις ώρες εργασίες...είναι λίγο μαθηματικού τύπου η εξίσωση. Δεν είναι όλες οι ώρες εργασίας το ίδιο. Άνθρωποι με αντίστοιχο ή και μικρότερο ταλέντο στον μη εκκλησιαστικό χώρο αμείβονται με δεκάδες χιλιάδες ευρώ το μήνα.

Γιώργο, επειδή η συζήτηση θα οδηγηθεί σε άλλα μονοπάτια και δεν με αφορούν αυτά, εγώ απλά λέω ότι η εκκλησία σε ορισμένα πράγματα πρέπει να δίνει το παράδειγμα σε καιρούς χαλαιπούς! Η παραγωγή έχει να κάνει με το πόσο πληρώνεσαι και εγώ δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι οι ψάλτες δεν πρέπει να πληρώνονται κτλ, αλλά πρέπει να παίρνουν ανάλογα με αυτά που υπάρχουν και βλέπουν γύρω τους!
 

N/A

Μέλος
Μία χαρά είναι. Εφόσον τόσα προσφέρουν αφένος, αφετέρου αυτός που ζητάνε πρέπει να έχει κάποια προσόντα και σπουδές, δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να πρόσφεραν λιγότερα. Το ότι η Μητρόπολη προσφέρει ένα τέτοιο σεβαστό ποσό, τιμά την ίδια και εκτός αυτού, με τέτοιο μισθό έχει το δικαίωμα να έχει απαιτήσεις από τον Πρωτοψάλτη της και όχι όπως τις περισσότερες άλλες περιπτώσεις (θοῦ Κύριε)...

Δηλαδή το κάνουμε επάγγελμα το ψαλτήρι. Έχουμε χάσει το νόημα κύριοι. Η μητρόπολη είναι λογικό να το κάνει αφού εμείς η ίδιοι το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα όταν ζητάμε χρήματα για να κάνουμε το αυτονόητο. Όταν ακούμε απόψεις του στιλ και ποτε θα κάνω εγώ αποσβέσει αυτά που έδωσα για να μάθω βυζαντινή μουσική ΝΤΡΟΠΗ κύριοι.
Κανεις δεν θα έπρεπε να ζει από τη Βυζαντινή μουσική γιατί πολύ απλά δεν είναι όπως την ευρωπαϊκή η την pop, rock κτλπ.

Και η ερώτηση παραμένει. Ένσημα, ασφάλιση δεν έχει? Και ποτε θα βγει σύνταξη?
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δηλαδή το κάνουμε επάγγελμα το ψαλτήρι.
Φίλε, μην παραβλέπεις σε παρακαλώ (ακούσια) ότι εδώ μιλάμε όχι για ψαλτήρι (μόνο), αλλά για θέση διευθυντού της Σχολής μιας μητροπόλεως.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δηλαδή το κάνουμε επάγγελμα το ψαλτήρι. Έχουμε χάσει το νόημα κύριοι. Η μητρόπολη είναι λογικό να το κάνει αφού εμείς η ίδιοι το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα όταν ζητάμε χρήματα για να κάνουμε το αυτονόητο. Όταν ακούμε απόψεις του στιλ και ποτε θα κάνω εγώ αποσβέσει αυτά που έδωσα για να μάθω βυζαντινή μουσική ΝΤΡΟΠΗ κύριοι.
Κανεις δεν θα έπρεπε να ζει από τη Βυζαντινή μουσική γιατί πολύ απλά δεν είναι όπως την ευρωπαϊκή η την pop, rock κτλπ.
Χωρίς διάθεση να κατηγορήσω τον κλήρο, πιστεύετε το ίδιο και για τους Ιερείς αγαπητέ; Ή μήπως η δική τους προσφορά δεν είναι αυτονόητη;
 

N/A

Μέλος
Πιστεύετε το ίδιο και για τους Ιερείς αγαπητέ; Ή μήπως η δική τους προσφορά δεν είναι αυτονόητη;

Και ποιος σου είπε ότι είμαι υπέρ στο να πληρώνονται οι ιερείς. Σαφώς και πρέπει να δουλεύουν και αυτοί για να ζουν όπως ήταν και παλιότερα.

Απαντήσεις στα ερωτήματα μου δεν βλέπω.

Ένσημα, ασφάλιση δεν έχει? Και ποτε θα βγει σύνταξη?
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Δηλαδή το κάνουμε επάγγελμα το ψαλτήρι.

Εάν ποτέ (;) φθάσουμε το ύψος του κ. Κετσετζή να μη το κάνουμε επάγγελμα.

Ξέρετε πόσο έχει κοπιάσει και πόσους μαθητές έχει βγάλει ο κ. Κετσετζής;

Ξέρετε ότι εάν δεν ήταν στη θέση αυτή ο ταπεινός κ. Κετσετζής και ήταν κάποιος άλλος τι θα ζητούσε;

Και εν κατακλείδι οι ιεροψάλτες το κάνανε επάγγελμα το ψαλτήρι;

Οι ιερείς δεν αμοίβωνται;
 

N/A

Μέλος
Εάν ποτέ (;) φθάσουμε το ύψος του κ. Κετσετζή να μη το κάνουμε επάγγελμα.

Ξέρετε πόσο έχει κοπιάσει και πόσους μαθητές έχει βγάλει ο κ. Κετσετζής;

Ξέρετε ότι εάν δεν ήταν στη θέση αυτή ο ταπεινός κ. Κετσετζής και ήταν κάποιος άλλος τι θα ζητούσε;

Και εν κατακλείδι οι ιεροψάλτες το κάνανε επάγγελμα το ψαλτήρι;

Οι ιερείς δεν αμοίβωνται;

δες τα προηγούμενα post μου για ενημέρωση
 

N/A

Μέλος
Είμαστε φίλοι και δεν το γνώριζα; Προς τι ο ενικός;

Καλά αλλα λόγια.

Μήπως μπορείς να απαντήσεις στης ερωτήσεις μου;

Ένσημα, ασφάλιση δεν έχει? Και ποτε θα βγει σύνταξη;
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Καλά αλλα λόγια.

Μήπως μπορείς να απαντήσεις στης ερωτήσεις μου;

Ένσημα, ασφάλιση δεν έχει? Και ποτε θα βγει σύνταξη;


Δεν συζητώ με ανώνυμους
 

N/A

Μέλος
Δεν συζητώ με ανώνυμους

Κλασικές απαντήσεις μου δίνεις τις έχω δει και αλλου. Στο προκειμένω δεν βλέπω να μπαίνεις.

Μήπως μπορείς να απαντήσεις στης ερωτήσεις μου;

Ένσημα, ασφάλιση δεν έχει? Και ποτε θα βγει σύνταξη;
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ένσημα, ασφάλιση δεν έχει? Και ποτε θα βγει σύνταξη;

Ρωτήστε τον κ. Λοβέρδο. Τελεία και παύλα.
 
Top