Μικρά & Μεγάλη Παράκλησις κατ' απαγγελίαν Θρ. Στανίτσα, Ι. Ναυπλιώτου & Κ. Πρίγγου (Παναγιώτη Φιλίππου)

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Αγαπητοί συνάδελφοι Ιεροψάλτες και φιλόμουσοι,

Έχω την ιδιαίτερη χαρά και τιμή να δημοσιεύω στο κατά πάντα φιλόξενο Ψαλτολόγιον, την εργασία μου με τίτλο: «Ἱεραὶ Ἀκολουθίαι τοῦ Μικροῦ καὶ Μεγάλου Παρακλητικοῦ Κανόνος εἰς τὴν Ὑπεραγίαν Θεοτόκον, κατ’ ἀπαγγελίαν τῶν Ἀρχόντων Πρωτοψαλτῶν τῆς Μ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα, Ἰακώβου Ναυπλιώτου καὶ Κωνσταντίνου Πρίγγου».

Όπως θα διαβάσετε και στον Πρόλογο, η παρούσα εργασία μου εγράφη τον Ιούλιο του έτους 2012, για προσωπική και μόνο χρήση. Σήμερα, έχω τη μεγάλη χαρά να την μοιράζομαι μαζί σας.

Εύχομαι ολοψύχως, η Υπεραγία Θεοτόκος να σας σκέπη όλους με τις θερμότατες πρεσβείες Της.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο στο επόμενο μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Αγαπητοί συνάδελφοι Ιεροψάλτες και φιλόμουσοι,

Επισυνάπτω και πάλι το ηλεκτρονικό αρχείο των Παρακλήσεων με κάποιες μικρές αλλά απαραίτητες διορθώσεις.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για την ευμενή υποδοχή της ταπεινής μου εργασίας και να σας ευχηθώ και πάλι υγείαν αμετάπτωτον και πάν δώρημα τέλειον υπό του δωρεοδότου Θεού και Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού, διά πρεσβειών της Υπεραγίας Δεσποίνης ημών Θεοτόκου και αειπαρθένου Μαρίας.

Καλή Παναγιά!

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Το αρχείο σε επόμενο μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Έψαλλα και την μικρή και την μεγάλη παράκληση από το πόνημα του κ. Φιλίππου, το οποίο είχε την ευγενή καλωσύνη να μού το αποστείλει σε έντυπη μορφή. Η γνώμη μου είναι ότι έχει γίνει άριστη εργασία, που αποδίδει και το ύφος, αλλά και τον τρόπο γραφής του πατριαρχικού ύφους. Ευχαριστούμε θερμότατα!
 

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Αγαπητοί φίλοι,

Αναρτώ και πάλι το διορθωμένο αρχείο με τις Παρακλήσεις, μιας και εχάθησαν μετά το δημιουργηθέν πρόβλημα με την προηγούμενη έκδοση του Ψαλτολογίου.

Παρακαλώ πολύ τους κ.κ. Συντονιστάς, όποτε βρουν χρόνο, να αφαιρέσουν τα αρχεία pdf του 1ου & 2ου μηνύματός μου.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Attachments

  • ΠΑΡΑΚΛΗΣΕΙΣ (ΦΙΛΙΠΠΟΥ) 2017.pdf
    3.9 MB · Views: 556
Top