Μια πρόταση για το τροπάριο της Κασσιανής.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν πάρουμε το μέλος του Πέτρου Πελοποννησίου με το σύντομο μέλος του Πρίγγου και τα ... ανακατώσουμε :D τί γίνεται;
Ένα νέο μέλος, ή ένα ... άλλο πράγμα...
Το συνημμένο έχει ... ενηλικιωθεί προ πολλού:wink: και επιτρέπεται η ... διασκευή!:D
 

Attachments

  • Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις Ν.Γ..pdf
    564 KB · Views: 582

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Για ακόμα μια φορά, ο κυρ-Νικολάκης αποδεικνύεται μέγας μα[ΐ]στορας!!! :wink::D

Ευχαριστίες πολλές!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επειδή "το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού" δεν θα κάνω καμιά ανάλυση :wink: αλλά θα αρκεστώ να πω ότι σε μερικούς δασκάλους, όπως ο κ. Γιάννου, η παράδοση ως άκουσμα που μεταφράζεται σε βίωμα και αποτυπώνεται σε γραφή βγαίνει ως "ποταμοί ἐκ τῆς κοιλίας αὐτοῦ": πηγαία και αβίαστα.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Εξομολογούμαι δημόσια την αμαρτία μου...: Όταν διάβασα την εισαγωγή του κ. Γιάννου στην σύνθεσή του σκέφθηκα "Αυτό πάει πολύ. Έχουμε ξεφύγει εντελώς...". Ανοίγω γρήγορα και με περιέργεια το αρχείο. Το διαβάζω. Και αφού ολοκληρώσω την ανάγνωση διαπιστώνω ότι επρόκειτο περί εξαίρετης δημιουργίας. Μοναδική προσπάθεια, καταπληκτικός συνδυασμός. Μπράβο κ. Γιάννου. Σας εύχομαι υγεία. Α.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επιβεβαίωση πανηγυρική του «ουδείς ... άσφαλτος...:D:D:D». Ο φίλος μου και πατριώτης μου "Λαμπαδάριος" μου μήνυσε ότι το συνημμένο μουσικό κείμενο έχει ένα λάθος...
Στο τέλος της τελευταίας γραμμής της 3ης σελίδας το ολίγον της λέξης "έρως" να διαγραφεί (περισσεύει).
Ευχαριστώ το φίλο μου για την επισήμανση της αβλεψίας...
Ν
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όταν πάρουμε το μέλος του Πέτρου Πελοποννησίου με το σύντομο μέλος του Πρίγγου και τα ... ανακατώσουμε :D τί γίνεται;
Ένα νέο μέλος, ή ένα ... άλλο πράγμα...
Το συνημμένο έχει ... ενηλικιωθεί προ πολλού:wink: και επιτρέπεται η ... διασκευή!:D


Και σε ζωντανή ηχογράφηση από τη Μ. Τρίτη, 10 Απριλίου 2012, με τον συνθέτη, παμφίλατο Νικολάκη Γιάννου. Σε αυτόν ανήκουν και τα συγχαρητήρια μαζί με τις ευχές μας για υγεία και κάθε καλό.


Χριστός ανέστη!

Δ.
 

Attachments

  • 120410 TROP. KASSIANHS.MP3
    17.6 MB · Views: 139

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Και σε ζωντανή ηχογράφηση από τη Μ. Τρίτη, 10 Απριλίου 2012, με τον συνθέτη, παμφίλατο Νικολάκη Γιάννου. Σε αυτόν ανήκουν και τα συγχαρητήρια μαζί με τις ευχές μας για υγεία και κάθε καλό.


Χριστός ανέστη!

Δ.

Αληθως Ανεστη . Ευχαριστω πολυ κ Σκρεκα για την αναρτηση . Θα ειχατε την Καλοσυνη να μας ενημερωσετε αν στο συννημενο ψαλλετε εσεις η καποιος αλλος ιεροψαλτης΄; Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αληθως Ανεστη . Ευχαριστω πολυ κ Σκρεκα για την αναρτηση . Θα ειχατε την Καλοσυνη να μας ενημερωσετε αν στο συννημενο ψαλλετε εσεις η καποιος αλλος ιεροψαλτης΄; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ψάλλει ο ... υπάρχων:D ΝΓ, που προσπάθησε να το ανεβάσει χθες αλλά δεν του γινόταν το χατήρι...:(, και ακολούθησε την ... τεθλασμένη .... ΝΓ - Σκρέκας - φόρουμ.... αναρτηθέν λοιπόν εκ Σπάτων, μέσω .... Λονδίνου:D!!!
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Ψάλλει ο ... υπάρχων:D ΝΓ, που προσπάθησε να το ανεβάσει χθες αλλά δεν του γινόταν το χατήρι...:(, και ακολούθησε την ... τεθλασμένη .... ΝΓ - Σκρέκας - φόρουμ.... αναρτηθέν λοιπόν εκ Σπάτων, μέσω .... Λονδίνου:D!!!

Σας ευχαριστω για την απαντηση κ Γιαννου . Δεν ειχα ακουσει το αρχειο οταν εστειλα το προηγουμενο μηνυμα .Περιμενα να γνωστοποιηθει το ονομα του ψαλλοντος για λογους αρχειοθετησης. Αν το ειχα ακουσει φυσικα και θα αναγνωριζα τη φωνη σας μια και εχει καταστει απο τις πλεον αναγνωρισιμες λογω της ιδιαιτερης χροιας της και του υφους σας που απολαμβανουμε συχνα στις ηχογραφησεις που εχετε τη καλοσυνη να αναρτατε κατα καιρους
 

ilias789

Μέλος
Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε το κείμενο δακτυλογραφημένο (με τη διόρθωση στη λέξη "ερως");
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:
Top