Μητροπολιτική Χορωδία Νέας Υόρκης « Αρχιεπίσκοπος Ιάκωβος»

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Δεν ηξερα που να βαλω την επισυναπτωμενη ηχογραφηση και την ανεβαζω εδω , αν και το ακουσμα δεν ειναι βυζαντινο . Αν νομιζει ο κ. Διαχειριστης , ας την μεταθεση οπου νομιζει .
Την εν λογω σπανια ηχογραφηση , αφιερωνω πρωτιστως στον σεβαστο π. Μαξιμο (στο μηνυμα του http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=32076&postcount=86 εξηδηλωσε την επιθυμια να ακουσει τον μακαριστο Αρχιεπισκοπο Βορειου και Νοτιου Αμερικης κυρο Ιακωβο σε εκφωνησεις) και δευτερευοντως στον αγαπητο φιλο και συντονιστη του φορουμ Παναγιωτη Σομαλη , λατρη και της χορωδιακης πολυφωνικης ψαλτικης .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ :Η ηχογραφηση ειναι προσφορα στο φορουμ , του μελους του ,
συλλεκτη-ιατρου Μανωλη Χναρακη
.

ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ : Ιερος Ναος Αγιου Δημητριου Θεσσαλονικης (πιθανη ημερομηνια
15-2-1976) .
Ιερουργει ο μακαριστος πλεον Αρχιεπισκοπος Βορειου & Νοτιου Αμερικης κυρος Ιακωβος , συμπαραστατουμενος απο ιερεις της Αρχιεπισκοπης .
Ψαλλει , συνοδεια οργανου , η Μητροπολιτικη Χορωδια Νεας Υορκης .
Παρισταται συμπροσευχωμενος , ο τοτε Μητροπολιτης Θεσσαλονικης , μακαριστος πλεον , κυρος Παντελεημων ο Βος .
 

Attachments

  • 01=16'31''=Μερος Λειτουργικων-Αξιον Εστιν.mp3
    6.6 MB · Views: 26
  • 02=12'47''=Συνεχεια-Κοινωνικον-Του δειπνου σου.mp3
    5.1 MB · Views: 16
  • 03=5'41''=Τελος.mp3
    2.3 MB · Views: 10
  • 04=9'07''=Ομιλια Παντελεημωνος του Βου.mp3
    3.6 MB · Views: 10
  • 05=15'51''=Ομιλια Αρχιεπισκοπου Ιακωβου.mp3
    5.4 MB · Views: 7

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ κ. Λιναρδάκη,
Σᾶς εὐχαριστῶ γιά τήν ἀφιέρωση καί γενικῶς σᾶς εὐχαριστοῦμε γιά μιά ἀκόμη φορά γιά τήν προσφορά μιᾶς ἀκόμη σπάνιας καί ἱστορικῆς ἠχογράφησης.

Κατ᾿ ἀρχήν, ἐκ τῶν ὀνομάτων τῶν ἁγίων τῆς ἡμέρας πού μνημονεύει στήν ἀπόλυσιν ὁ μακαριστός Ἀρχιεπίσκοπος —τοῦ Ἁγίου Μάρτυρος Ὑακίνθου καί τοῦ ἐν Ἁγίοις Πατρὸς ἡμῶν Ἀνατολίου, Ἀρχιεπισκόπου Κωνσταντινουπόλεως— συνάγεται ὅτι ἡ ἡμερομηνία εἶναι 3 Ἰουλίου. Τό ἔτος τό ἀναφέρει ὁ ἴδιος ὁ μακαριστός Ἀρχιεπίσκοπος στήν ὁμιλία του παρεπιμπτόντως· εἶναι τό 1977.
Συλλειτουργοῦντες Ἀρχιερεῖς, ὅπως τούς ἀναφέρει ὁ μακαριστός, εἶναι οἱ τότε Ἀμφιπόλεως Σίλας (μετέπειτα Νέας Ἱερσέης καί μακαριστός νῦν) καί Χριστουπόλεως Ἄνθιμος (μετέπειτα Ντένβερ καί νῦν Ὀλύμπου, ἐφησυχάζων).

Τό ὄργανο στήν ἀρχή δέ τό ἄκουγα. Σαφῶς δέν πρόκειται περί ὀργάνου, ἀλλά γιά κάποιο κινητό ἀρμόνιο, πού βασικά δίνει τόν τόνο καί κρατάει τό ἴσο, κάτι σάν τόν μηχανικό ἰσοκράτη.

Ἱστορική ἡ ὁμιλία τοῦ μακαριστοῦ Θεσσαλονίκης Παντελεήμονος τοῦ Β΄ καί συνάμα ἐπίκαιρη. Περί τοῦ προγόνου τοῦ Χριστιανισμοῦ καί ἐκπολιτιστοῦ τῆς Ἀνατολῆς, τοῦ διαδόσαντος τήν Ἑλληνικήν Γλώσσαν καί Παιδείαν, Μεγάλου Ἀλεξάνδρου καί περί τῆς ὑπό τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ συναντήσεως μετά τῶν Ἑλλήνων καί τῆς γνωστῆς ἐκ τοῦ Ἱεροῦ Εὐαγγελίου ἀναφωνήσεώς Του «ἐλήλυθεν ἡ ὥρα ἵνα δοξασθῇ ὁ υἱός τοῦ ἀνθρώπου» (Ἰω. ιβ΄, 23).

Συγκινητική καί ἡ ὁμιλία τοῦ μακαριστοῦ Ἀρχιεπισκόπου Βορείου καί Νοτίου Ἀμερικῆς κυροῦ Ἰακώβου πρός τούς Θεσσαλονικεῖς τοῦ 1977, παραλληλίζοντάς τους μέ τούς Θεσσαλονικεῖς τοῦ 51 μ.Χ., χρόνο συγγραφῆς τῶν πρός Θεσσαλονικεῖς ἐπιστολῶν τοῦ Ἀπ. Παύλου, συνδέοντας τούς τότε Ἕλληνας μέ τούς νῦν καί δι᾿ αὐτῶν μέ τούς ὁμογενεῖς τῆς Ἀμερικῆς.

Κύριε Λιναρδάκη,
Εἶχα τήν τιμή καί τήν εὐλογία νά τόν γνωρίσω κι ἀπό κοντά τόν μακαριστό Ἀρχιεπίσκοπο σέ ταξίδια στίς ΗΠΑ, ὅπως εἶχα γράψει καί ἀλλοῦ. Οἱ ἐκφωνήσεις του ἐδῶ στό πνεῦμα τῆς διασκευασμένης ἀπό συνθέτες τοῦ Νέου Κόσμου ἐκκλησιαστικῆς μας μουσικῆς. Τόν ἀκούσαμε καί στήν ἠχογράφηση μέ τόν μακαριστό Ἄρχοντα Θρ. Στανίτσα σ᾿ ἐκείνη τήν Προηγιασμένη, ὅπου κατέληξαν ἀμφότεροι ψάλλοντες τό Κατευθυνθήτω σέ βαρύ. Ἔτσι θά συνέχισαν, ὅπως εἶχε γράψει ὁ Ἀπόστολος, καί τίς μετέπειτα δεήσεις καί ἐκφωνήσεις. Πιστεύω νά τά ἔχει ὁ Ἀπόστολος καί νά μᾶς τά χαρίσει κι ἐκεῖνα ἀπό τούς μακαριστούς καί ἀειμνήστους.

Καί πάλιν σᾶς εὐχαριστοῦμε!!!


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ κύριε Βαγγέλη,

Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" και για αυτήν την προσφορά σας.

Και άλλες φορές έχω γράψει ότι με την πολυφωνική εκκλησιαστική μουσική έχω συνδέσει τα χρόνια της παιδικής μου ηλικίας, τα χρόνια της εφηβείας μου και τα φοιτητικά μου χρόνια στη Μ. Βρεττανία και πάντα μου ξυπνά ευχάριστες αναμνήσεις του καιρού εκείνου, όμοιες με αυτές που ξυπνούν σε μέλη του φόρουμ ηχογραφήσεις με ποιο "αυστηρό" βυζαντινό άκουσμα επειδή τις έχουν συνδέσει με προσωπικές των στιγμές.

Και στην ηχογράφηση εκτός της χορωδίας έχουμε την ευλογία να ακούμε και δύο μεγάλους σύγχρονους ιεράρχες... Και πάλι ευχαριστώ! :)

Υ.Γ. Από ό, τι μπόρεσα να διακρίνω:
α) ο επινίκιος ύμνος, το άξιον εστι, το εις άγιος και το είδομεν το φως είναι διασκευή συνθέσεων του Ι. Σακελλαρίδη
β) το Σε υμνούμεν είναι του Θεμ. Πολυκράτη
γ) το Κοινωνικόν είναι Ρωσικού τύπου
 
Top