Μητροπολίτου Μεσσηνίας : «Προς τους Διακόνους του Αναλογίου» 2010

Στράτος

Μέλος
Ὅλα αὐτὰ ποὺ ἀναφέρεις εἶναι γιὰ γέλια; Δηλαδὴ ὅλοι νὰ ψοφήσουν μόνο ἀργὸ Δύναμις μὲ κράτημα νὰ ποῦμε νὰ μᾶς φύγει τὸ μεράκι.

Δὲν γνωρίζω ἔν ἔχεις δικά σου μικρὰ παιδιά, ἀλλὰ δοκίμασε καμιὰ φορὰ νὰ τὰ πᾶς μόνος σου σὲ κάποιο ναὸ γιὰ νὰ μεταλάβουν καὶ νὰ μὴν κάθονται εὔκολα καὶ θὰ σοῦ πῶ ἐγώ τὶ ἐστὶ βερύκοκο καὶ τὶ θὰ πεῖ ἀργὸς χρόνος κρατῶντας ἐπὶ 45΄παιδάκι 15-16 κιλά στὰ χέρια.

Δεν αναφερόμαστε σε υπερβολές, όμως, δεν μπορεί να ψάλλουμε με το χρονόμετρο στο χέρι. Αυτό είναι υποτιμητικό, είναι ΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ όχι τόσο για μας, αλλά για την ίδια τη Λατρεία που επιτελούμε.
Φανταστείτε, νά χετε πάει να σας εξετάσει ο γιατρός κι εσείς να του λέτε: "γιατρέ, τελείωνε, αργείς, άντε κι έχω μικρό παιδί (ή το φαγητό στη φωτιά)"!!! Θα το κάνατε ποτέ; πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το Μυστήριο των μυστηρίων, τη Θ. Λειτουργία...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χρονόμετρο ὄχι, ἀλλὰ καμιὰ ματιὰ στὸ ρολόι τὴ ρίχνουμε
 
P

PANROUST

Guest
Χρονόμετρο ὄχι, ἀλλὰ καμιὰ ματιὰ στὸ ρολόι τὴ ρίχνουμε
Εγώ δεν είπα μια Κυριακάτικη Θ.Λειτουργία να τελειώνει στις 11,αλλά αν ξεφύγουμε από τον χρόνο λιγάκι που και που κατά λάθος,δεν χάλασε ο κόσμος.Δεν θα μας πάρουν το κεφάλι.Το ρολόι πάντα το ρίχνουμε καμιά ματιά.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
[Σημείωμα συντονιστή] Το μέλος με δύο λογαριασμούς ΕΥΑΡΧΩΝ και ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΣ αποκλείστηκε μόνιμα από το φόρουμ λόγω πολλαπλής παράβασης των κανόνων.

Άντε ντε με το παλληκάρι...
Δεν είχε το μυαλό να γράφει διαφορετκά
(την ίδια γραμματοσειρά, τα ίδια λάθη...) με
το κάθε όνομα που έμπαινε.
Με τις υγείες του.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χρονόμετρο ὄχι, ἀλλὰ καμιὰ ματιὰ στὸ ρολόι τὴ ρίχνουμε

Θυμάμαι από μικρός το
πατέρα μου στην Αγ.Τράπεζα να έχει το ρολόϊ
χειρός (χωρίς να είναι εμφανές) κ το ίδιο
κάνω στο αναλόγιο. Αλλά ευτυχώς έχω προϊστάμενο
που έχει κάνει την ενορία Πατριαρχείο.
ΠΟΤΕ δεν με βιάζει αλλά πάντα σε λογικά πλαίσια.
Η εμπειρία παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο.
Θες να πεις Αργό Χερουβικό του Κωνσταντίνου;
Μαγικά δεν γίνονται, απλά λες σύντομη Δοξολογία,
δεν λες Αργό Τριασάγιον κ όλα βαίνουν καλώς.
Υπάρχουν λύσεις για ΟΛΑ.:wink:
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ο χρόνος αν δεν κάνω λάθω στην Θεία Λειτουργία δεν υφίσταται οπότε και να καθυστερήσουμε σε ανθρώπινα πλαίσια θα μας το συγχωρήσει και ο Θεός και οι πιστοί εκκλησιαζόμενοι. Όλα στο ανθρώπινο μυαλό είναι όπως μου είχε πει καλή του ώρα ένας ηγούμενος του Αγίου Όρους. Πάντως θα παρατηρήσατε αυτοί που έρχονται και φεύγουν τελευταίοι από την εκκλησία είναι αυτοί που διανύουν την 70στή και βάλε δεκαετία της ζωής τους.:wink: Αυτά, να με συγχωρήσουν αυτοί που έχουν άλλη άποψη περί του χρόνου.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Μιλάμε τόση ώρα (ούτε εδώ υφίσταται ο χρόνος...) για τη διάρκεια της Κυριακάτικης Λειτουργίας, ξεχνώντας πόσο πολύ "κουτσουρεμένος" είναι ο όρθρος. Φαντάζομαι ότι με έναν πλήρη Κυριακάτικο όρθρο των 2.30 ωρών, δεν θα είχαν πολλοί συνάδελφοι όρεξη να τραβήξουν τη Θ. Λειτουργία στη 1.30 ώρα επιπλέον!!! 4 ώρες θα διαρκούσε όλο μαζί!!!
Όλοι, φαντάζομαι, θα έχουμε δει τηλεοπτικά ή ζήσει από κοντά κάτι πολύωρα πολυ-αρχιερατικά συλλείτουργα της υπομονής. Η πρώτη μου λυποθυμία ήταν σε ένα τέτοιο συλλείτουργο, όταν ήμουν 10 ετών, και γι΄αυτό από τότε ΣΥΜΠΟΝΩ αμμέριστα όσους ταλαιπωρούνται αδικαιολόγητα από ιερείς και ιεροψάλτες ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥΣ. Και οι μεν και οι δε ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΤΡΟΠΟ να ψάλλουν και αργά και γρήγορα και αργοσύντομα και slow motion και πυροβολητά και ό,τι άλλο βαλει ο νους σας...
Καταλήγω: αν το "κλάδεμα" του όρθρου έγινε (κακώς ίσως) για λόγους συντόμευσης, αυτό ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ και συντόμευση της Θείας Λειτουργίας. Εγώ το τηρώ εκεί που ψέλνω, το εκκλησίασμα γνωρίζει ότι κάθε Κυριακή ξεκινάμε στις 7.30 και τελειώνουμε στις 10 ακριβώς και κανονίζει αναλόγως το χρόνο του.

Δημ. Καταραχιάς
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μιλάμε τόση ώρα (ούτε εδώ υφίσταται ο χρόνος...) για τη διάρκεια της Κυριακάτικης Λειτουργίας, ξεχνώντας πόσο πολύ "κουτσουρεμένος" είναι ο όρθρος. Φαντάζομαι ότι με έναν πλήρη Κυριακάτικο όρθρο των 2.30 ωρών, δεν θα είχαν πολλοί συνάδελφοι όρεξη να τραβήξουν τη Θ. Λειτουργία στη 1.30 ώρα επιπλέον!!! 4 ώρες θα διαρκούσε όλο μαζί!!!
Όλοι, φαντάζομαι, θα έχουμε δει τηλεοπτικά ή ζήσει από κοντά κάτι πολύωρα πολυ-αρχιερατικά συλλείτουργα της υπομονής. Η πρώτη μου λυποθυμία ήταν σε ένα τέτοιο συλλείτουργο, όταν ήμουν 10 ετών, και γι΄αυτό από τότε ΣΥΜΠΟΝΩ αμμέριστα όσους ταλαιπωρούνται αδικαιολόγητα από ιερείς και ιεροψάλτες ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥΣ. Και οι μεν και οι δε ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΤΡΟΠΟ να ψάλλουν και αργά και γρήγορα και αργοσύντομα και slow motion και πυροβολητά και ό,τι άλλο βαλει ο νους σας...
Καταλήγω: αν το "κλάδεμα" του όρθρου έγινε (κακώς ίσως) για λόγους συντόμευσης, αυτό ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ και συντόμευση της Θείας Λειτουργίας. Εγώ το τηρώ εκεί που ψέλνω, το εκκλησίασμα γνωρίζει ότι κάθε Κυριακή ξεκινάμε στις 7.30 και τελειώνουμε στις 10 ακριβώς και κανονίζει αναλόγως το χρόνο του.

Δημ. Καταραχιάς

H' 7:00 με 9:30 το καλοκαιρι! Ετσι ειναι!....:wink:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
ναι, για να προλαβαίνουμε να κανονίζουμε και τις δουλειές και τους καφέδες μας.
Δυομισάωρο και πολύ τους είναι. Όποιος δε θέλει ας μην έρθει!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ναι, για να προλαβαίνουμε να κανονίζουμε και τις δουλειές και τους καφέδες μας.
Δυομισάωρο και πολύ τους είναι. Όποιος δε θέλει ας μην έρθει!

Ἀκριβῶς, δὲν ζοῦμε ὅλοι στὸν λειτουργικὸ χρόνο ἀδελφέ μου, ὅπου οὕτε καφὲ πίνουν, οὕτε πλυντήριο βάζουν ...:rolleyes:

Ὑπάρχει καὶ ὁ πραγματικὸς χρόνος ... γιὰ μᾶς τοὺς ἀλειτούργητους ...
 

ggs

Νέο μέλος
ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΠΛΗΡΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΣΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ...
ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΩΡΩ ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΘΑΣΕ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΕΩΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ, ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ (ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑ), Ο ΟΠΟΙΟΣ, ΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΔΥΝΑΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΠΑΝΗΓΥΡΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΕΥΟΜΕΝΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΗΡΥΓΜΑΤΟΣ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ, ΦΥΣΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΗΓΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΙΣΤΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΗΝΗ) ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ, ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΜΑΝΤΟΡΙΚΗ ΤΟΥ ΡΑΒΔΟ, ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ, ΤΗΡΩΝ ΑΥΣΤΗΡΑ ΤΟ 10ΛΕΠΤΟ (ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ).
ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...ΑΧΡΟΝΟ.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΠΛΗΡΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΣΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ...

Σεβαστό αλλά αλλιώς ξεκίνησε η συζήτηση οπότε κ το θέμα εξελίσσεται.:wink:



ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΩΡΩ ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΘΑΣΕ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΕΩΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ, ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ (ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑ), Ο ΟΠΟΙΟΣ, ΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΔΥΝΑΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΠΑΝΗΓΥΡΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΕΥΟΜΕΝΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΗΡΥΓΜΑΤΟΣ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ, ΦΥΣΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΗΓΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΙΣΤΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΗΝΗ) ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ, ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΜΑΝΤΟΡΙΚΗ ΤΟΥ ΡΑΒΔΟ, ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ, ΤΗΡΩΝ ΑΥΣΤΗΡΑ ΤΟ 10ΛΕΠΤΟ (ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ).
ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...ΑΧΡΟΝΟ.


Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη ΜΗΝ γράφεις κεφαλαία.
Εδώ
θα διαβάσεις το γιατί.
Όσον αφορά το θέμα του Σεβασμιωτάτου που κρατά το
ρολόϊ του μην ξεχνάμε ότι στην Ομιλητική είναι από τους
βασικούς κ πρώτους κανόνες στα πρώτα μαθήματα το 10λεπτο
άντε κ 12λεπτο κήρυγμα.Απλα επιβραβεύουμε το αυτονόητο,που
δυστυχώς ελάχιστοι ιερείς κ αρχιερείς τηρούν.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
......στην Ομιλητική είναι από τους
βασικούς κ πρώτους κανόνες στα πρώτα μαθήματα το 10λεπτο
άντε κ 12λεπτο κήρυγμα.....

Τι να πω και γω ...ο....ταλας ..αχ..αχ..αχ:(:(
20 με 25 λεπτα κηρυγμα ....τι σας λεει;;;;
αν...κανει 17 λεπτα.....ανοιγουμε σαμπανια....
μια μερα επεσε στα 15....και του βαλαμε θερμομετρο του παππουλη:p
και μαλιστα...μετα το Ευαγγέλιο.....αντε να πεις μετα χερουβικο...λειτουργικα...
...παμε του σκοτωμου ...ματσο μα'ι'ντανο και αντρακλα....
ρεκορ του συγκεκριμενου ιερεως....κρατηθητε....απ τας χειρολαβας.....
!!!!!!45!!!!! λεπτα σε αγρυπνια.....:eek:
Η μικρη μου κορη με ρωτα τη Μ.Πεμπτη......φετος...
Μπαμπα ...ο παπουλης ...θα βγαλει λογο ...για καθενα απο τα δωδεκα ευαγγελια;;;;:eek:

......
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
,
ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΩΡΩ ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΕΩΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ, ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ (ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑ).
Φυσικά, ἀφοῦ ἦταν τέρας γνώσεων εἶχε διατρίψει στό τί θά πεῖ, πῶς θά τό πεῖ καί γιά πόσο χρόνο θά τό πεῖ.
Θεός συγχωρέσοι τον.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Η μικρη μου κορη με ρωτα τη Μ.Πεμπτη......φετος...
Μπαμπα ...ο παπουλης ...θα βγαλει λογο ...για καθενα απο τα δωδεκα ευαγγελια;;;;:eek:
Έγραψε η μικρή!! Κατάλαβε αμέσως τι παίζει, φαντάσου τι θα 'χει ακούσει το παιδί...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Έγραψε η μικρή!! Κατάλαβε αμέσως τι παίζει, φαντάσου τι θα 'χει ακούσει το παιδί...

....και λιγα λες...το παιδακι έχει ακουσει όλη τη παλαια.... και τη Καινη....διαθηκη....
για να καταλαβεις ....ο παππουλης ..το πιανει ..
πάντα απο Αδάμ και Ευα......και παει λεγοντας....
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
στην Ομιλητική είναι από τους
βασικούς κ πρώτους κανόνες στα πρώτα μαθήματα το 10λεπτο
άντε κ 12λεπτο κήρυγμα.

Ο πατέρας μου [ων μεταξύ άλλων θεολόγος- ομιλητής] μου λέει συχνά για Καθηγητή τους στο μάθημα της Ομιλητικής, που τους έλεγε χαρακτηριστικά:

"το κήρυγμά σας να είναι αυστηρά 10λεπτο...
τα πρώτα 5 λεπτά είναι προς δοξολογίαν Θεού,
τα άλλα 5 προς οικοδομήν των αδελφών σας...
Από κει και μετά, κι όσο περισσότερο απομακρύνεστε απ' το 10λεπτο, αρχίζει και χαίρεται ο διάβολος....!!!!"
 
Top