Μητροπολίτου Μεσσηνίας : «Προς τους Διακόνους του Αναλογίου» 2010

Ένα μικρό βιβλίο με πνευματικές συμβουλές από έναν επίσκοπο αγάπης αλλά και "αθλητή αθλητών και καθηγητή καθηγητών " όπως πρόσφατα τον αποκάλεσε ο Δεσπότης μας κ.κ. Ιερεμίας, αυτό το βιβλιαράκι ή τεύχος προς τους διακόνους του αναλογίου όπως τιμητικά αποκαλεί τους ιεροψάλτες, όταν τίθεται στην κατηγορία του φόρουμ με τα συνδικαλιστικά προφανώς δεν έχει γίνει καθόλου κατανοητό δυστυχώς, παρ' ότι γράφει τόσο χρήσιμα πράγματα που αφορούν άμεσα την πνευματική πορεία των πιστών αλλά και των ιεροψαλτών μέσα από αυτό τους το διακόνημα.

Όπως γράφει στον πρόλογο αυτού του μικρού βιβλίου, ο ίδιος ο άγιος Μεσσηνίας είναι αυτός που ίδρυσε σύλλογο ιεροψαλτών, αλλά και σχολή εκμάθησης της βυζαντινής μουσικής. Ο ίδιος ο μητροπολίτης Χρυσόστομος αναφέρει στη σελίδα τέσσερα πως ο ιεροψάλτης είναι από τους πλέον στενούς συμπαραστάτες στη διεξαγωγή της θείας λατρείας. Και συνεχίζει λέγοντας πως οι ιεροψάλτες είναι οι εκφραστές, το στόμα της εκκλησιαστικής κοινότητας. Αναφέρει αργότερα πως είναι οι κατώτεροι κληρικοί κ.α.

Αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις με αυτά που γράφει ο επίσκοπος σχετικά με το χρόνο των ακολουθιών, αν θα πρέπει και η ακολουθία να υπόκειται και αυτή σε τόσο στενά χρονικά πλαίσια όπως άλλες καθημερινές δραστηριότητες του ανθρώπου, ή αν και στην πράξη υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ ενοριακών και μοναστηριακών ακολουθιών (εκτός από το άγιον όρος), γενικά με βρίσκει σύμφωνο αυτό το βιβλίο, πιστεύω πως βοηθά τον καλοπροαίρετο ιεροψάλτη και γι' αυτό και το ανέβασα εδώ στο analogion αλλά όχι στη κατηγορία με τα συνδικαλιστικά. Εδώ ταιριάζουν άλλα θέματα, αν και συνδικαλισμός και ψαλτική δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να συμβαδίζουν. Ένα διαφορετικό είδος γραπτού (πραγματικό ή φανταστικό δε μας αφορά εδώ) που αποπνέει μια οσμή συνδικαλιστικού χαρακτήρα είναι το συνημμένο.

Τέλος, να μη ξεχάσω να του ευχηθώ για την αυριανή εορτή του αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου, κάθε τι καλό και άγιο, να του δίνει δύναμη ο Θεός στον αγώνα του και να συνεχίσει να ποιμαίνει τη μητρόπολή με φόβο Θεού και σύμφωνα με τους αποστόλους.
 

Attachments

  • Sindikalistiki_Epistoli_Pros_Iereis.pdf
    201.9 KB · Views: 68
Αγαπητοι συναδελφοι ολοι σχεδον οι κληρικοι μα λεν,οτι δεν πρεπει να αμοιβομαστε .διοτη δεν ασκουμε επαγγελμα αλλα λειτουργειμα.Και ρωτω αυτοι τι ασκουν,που τα περνουν απο ολες τις πλευρες?Και για το μονο που επαναστατουν και βγαινουν στα καναλια,ειναι μη τυχον τουσ κοψουν το μοισθο| Σαν δε ντρεπονται λιγο.......|Μας θελουν για τις καθημερινεσ στην εκκλησια και χωρις χρηματα|||Δηλαδη εμεις που εχουμε και οικογενειες τι θα γινουμε κλεφτες???Ε Λ Ε Ο Σ ||||||||||||
 
Aυτός είναι ένας αγώνας που πολλούς από τους ψάλτες θα μας πάει σφαίρα στον παράδεισο.

Το θέμα ψαλτική στην στην Ελλάδα λειτουργεί μονο με το φιλότιμο.
Συμφωνο αγαπητε,εν ΧΡΙΣΤΩ αδελφε,μονο φιλοτιμο|Ασχετως αν πισω απ'την πλατη μας μας λεν βλακες|Δεν το λεω ετσι, δυστυχως το εχω ακουσει με τα ιδια μου τ΄αυτια|||||||,
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Συμφωνο αγαπητε,εν ΧΡΙΣΤΩ αδελφε,μονο φιλοτιμο|Ασχετως αν πισω απ'την πλατη μας μας λεν βλακες|Δεν το λεω ετσι, δυστυχως το εχω ακουσει με τα ιδια μου τ΄αυτια|||||||,

Τοτε να βρειτε παιδια,κανενα ιερεα που να τα πηγαινετε καλα,γιατι σ'εμενα κατι τετοια,δεν περνανε!....Φιλοτιμο εκει που πρεπει....:wink:
Απο'κει και περα,πεφτουν μπουκετα!....:mad:
 
Τοτε να βρειτε παιδια,κανενα ιερεα που να τα πηγαινετε καλα,γιατι σ'εμενα κατι τετοια,δεν περνανε!....Φιλοτιμο εκει που πρεπει....:wink:
Απο'κει και περα,πεφτουν μπουκετα!....:mad:
Αχχ καλε μου φιλε σε μενα μου τα λες? που το παπαδαριο μου εχει κανει 3 αναφορες στον επισκοπο??? Απλως συμφωνισα με τον παραπανω φιλο που ειπε οτι στον κλαδο μας υπαρχει φιλοτιμο και για αυτο λειτουργει το μαγαζι αλλιωσ θα το ειχαμε κλεισει||||||||
 
Ο λαος μας λεει και ο αγιος φοβερα θελει |||||| Ποσο μαλλον ο παπας ..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................||||||||||||||||||||||||||||
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γενικὰ ἐδῶ στὸ Ψαλτολόγιο ὑπάρχει μιὰ παράδοση νὰ μὴν ἀναφερόμαστε ὑποτιμητικὰ στοὺς ἱερείς. Πολλὰ μέλη εἶναι καὶ παιδιὰ ἱερέων.

Ἔχουμε καὶ μέλη ἱερείς μὲ μεγάλη προσφορά στὸ χῶρο καὶ κάθε τόσο βοηθοῦνε καὶ σὲ κάτι.

Καὶ προτοῦ ἀναφερόμαστε σ' αὐτοὺς καλὸ εἶναι νὰ ἀναφέρουμε καὶ τὶ κάνουμε ἐμεῖς πολλὲς φορές σ' αὐτοὺς μὲ τὴν ἔπαρση, τὸν ἐγωϊσμό, τὴν ψευτομαγκιά, τὸν ψευτοτσαμπουκά, τὶς ὑπερβολικὲς χρηματικὰ ἀπαιτήσεις εἰδικὰ στὴν ἐπαρχία, ὅπου λόγω λειψανδρίας ὅλοι εἶναι «ἄρχοντες» καὶ ὀφείλει ὁ ἱερέας νὰ χτυπάει προσοχή, ἀκόμη κι ἄν σπᾶνε τζάμια ἀπὸ τὰ φάλτσα.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Συμφωνώ με αυτην την τοποθέτηση #10. Πιστεύω ό,τι κανένας Άνθρωπος δεν πρέπει να είναι απόλυτος γιατί όλοι κάνουμε λάθη. Συμφωνώ και εγώ ό,τι αν θες να συννενοηθείς θα πας στο αριστερό ψαλτήρι εάν κάτι ΄θέλεις να συννενοηθείς με τον αριστερό σου αν και καλύτερο βρίσκω να υπάρχει συννενόηση πριν τον εξάψαλμο (αλλά όπως προανέφερα άνθρωποι είμαστε και κάτι μπορούμε να ξεχάσουμε) Σίγουρα τον ψάλτη τον βλέπει στις περισσότερες εκκλησιες σχεδόν όλο το εκκλησίασμα, αλλά αυτός δεν πρέπει να προσέχει για να μην τον σχολιάσουν ή δώσει λαβή για σχόλια αλλά γιατί πρέπει να έχει (έχουμε) καθαρά τη καρδία. Στο σημείο που αναφέρει για τα μικρόφωνα συμφωνώ, αλλά να υπάρχει καλή μικροφωνική εγκ/ση ειδικά σε ναούς με κακή ακουστική ώστε να υπάρχει και επιστροφή του ήχου. Καλό είναι να αποφέυγονται υπερβολικά υψηλά ίσα αλλά και πάλι εδώ υπάρχει και το αντ-επιχείρημα ό,τι όπως υπάρχουν μουσικά όργανα με οξύ ήχο έτσι υπάρχουν και ψάλτες οι οποίοι ψάλουν σε υψηλά ίσα γιατί έτσι είναι κατασκευασμένες οι φωνητικές τους χορδές (π.χ Θεοδοσόπουλος, Πρίγγος και πολύ άλλοι μεγάλοι ψάλτες).
 
Γενικὰ ἐδῶ στὸ Ψαλτολόγιο ὑπάρχει μιὰ παράδοση νὰ μὴν ἀναφερόμαστε ὑποτιμητικὰ στοὺς ἱερείς. Πολλὰ μέλη εἶναι καὶ παιδιὰ ἱερέων.

Ἔχουμε καὶ μέλη ἱερείς μὲ μεγάλη προσφορά στὸ χῶρο καὶ κάθε τόσο βοηθοῦνε καὶ σὲ κάτι.

Καὶ προτοῦ ἀναφερόμαστε σ' αὐτοὺς καλὸ εἶναι νὰ ἀναφέρουμε καὶ τὶ κάνουμε ἐμεῖς πολλὲς φορές σ' αὐτοὺς μὲ τὴν ἔπαρση, τὸν ἐγωϊσμό, τὴν ψευτομαγκιά, τὸν ψευτοτσαμπουκά, τὶς ὑπερβολικὲς χρηματικὰ ἀπαιτήσεις εἰδικὰ στὴν ἐπαρχία, ὅπου λόγω λειψανδρίας ὅλοι εἶναι «ἄρχοντες» καὶ ὀφείλει ὁ ἱερέας νὰ χτυπάει προσοχή, ἀκόμη κι ἄν σπᾶνε τζάμια ἀπὸ τὰ φάλτσα.
Αγαπητε μου μιλαμε για παπαδες στραβοξυλα και οχι ιερεις καλους που σαφως υπαρχουν. Οσο για την επαρχια που ανεφερες,εχει βγαλει τους μεγαλυτερους ψαλτες|||||||||||Στην περιοχη που μενω,υπαρχουν ψαλταρες|||||| και οχι απλα ψαλτες.Οπως και στα μεγαλα αστικα κεντρα Αθηνα-Σαλονικη, υπαρχουν [ψαλτες] που δε κανουν ουτε για ξωκκλησια||||Γι αυτο μην υποβιβαζεις τη επαρχια.Τα δε ποσα που ανεφερες 400 ευρωπουλα ειναι υπερβολικα για ενα καλο ψαλτη?????Δε νομιζω||||αντιθετος μαλιστα...||||
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Λίγο πριν τις εκλογές ο μητροπολίτης Μεσσηνίας κ.κ. Χρυσόστομος
fotoFP.jpg
εξέδωσε αυτό προς τους ιεροψάλτες.
Το βρήκα από γνωστό μου που πήγε και ψήφισε κάτω στην Καλαμάτα και δίδεται δωρεάν όπως μου είπε στους ιεροψάλτες της μητρόπολης μεσσηνίας.

Τον είχα καθηγητή ένα φεγγάρι στην Α.Ε.Σ.Α.
κ θεωρώ ότι με την ελάχιστη προσωπική επαφή που είχα
ότι είναι λαμπρός επιστήμονας.
Ελπίζω στην πορεία του ως Μητροπολίτης να
αποδειχθεί άξιος συμπαραστάτης των ψαλτών.
Νομίζω ότι ο Νίκος Παπαδημητρίου θα
μπορέσει να μας διαφωτίσει για τη σχέση του
ιεράρχη με τη ψαλτική κοινότητα.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Συνάδελφοί πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα έχουν αναφερθεί εως τώρα.
Θα σας πρότεινα να ρίχνατε και μια ματιά σε σχετικές εγκυκλίους του μακαριστού Αρχιεπισκόπου κ.κ. Χριστοδούλου στις οποίες φαίνεται γιατί ήταν χαρισματικός ποιμενάρχης.
(Πιστέυω ότι έχω βαλεί σωστά τα λινγκ γιατί το κάνω πρώτη φορά. Αν όχι ας με διορθώσει κάποιος).
http://www.ecclesia.gr/greek/archbi...at_sub=8&lang=gr&archbishop_heading=Εγκύκλιοι
http://www.ecclesia.gr/greek/archbi...at_sub=8&lang=gr&archbishop_heading=Εγκύκλιοι
http://www.ecclesia.gr/greek/archbishop/meletes/manual_ieropsalti.html
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Στο θέμα ''ρυθμός και χρόνος'' θα έλεγα ότι, το πρόβλημα δεν είναι οι πιστοί που βιάζονται για να φύγουν (δικαιολογίες),αλλά ότι βιάζονται να φύγουν οι κληρικοί από τις εκκλησίες (όσοι βιάζονται).Δηλ.αν μία Κυριακή τελειώσουμε 5-10 άντε 30 λεπτά αργότερα, θα κρυώσει ο καφές ή θα κλάψει το μωρό του Δεσπότη επειδή δεν τον τάισε στις 10;Η εκκλησία έχει φτάσει να δίνει θεατρικές παραστάσεις.
Και ο πιστός που είναι όρθιος και ο άλλος που είναι καθιστός και ο άλλος που είναι ξάπλα μέσα στην εκκλησία και ο άλλος που είναι ηλικιωμένος και ο άλλος που κουβαλάει το παιδί του στα χέρια του ...πρέπει να τον σκεφτούμε.Είναι για γέλια.
Εγώ θα έλεγα όποιος βαριέται να λειτουργήσει ή να ψάλει ή να ανάψει τα καντήλια,να κάτσει σπίτι του.
 
Στο θέμα ''ρυθμός και χρόνος'' θα έλεγα ότι, το πρόβλημα δεν είναι οι πιστοί που βιάζονται για να φύγουν (δικαιολογίες),αλλά ότι βιάζονται να φύγουν οι κληρικοί από τις εκκλησίες (όσοι βιάζονται).Δηλ.αν μία Κυριακή τελειώσουμε 5-10 άντε 30 λεπτά αργότερα, θα κρυώσει ο καφές ή θα κλάψει το μωρό του Δεσπότη επειδή δεν τον τάισε στις 10;Η εκκλησία έχει φτάσει να δίνει θεατρικές παραστάσεις.
Και ο πιστός που είναι όρθιος και ο άλλος που είναι καθιστός και ο άλλος που είναι ξάπλα μέσα στην εκκλησία και ο άλλος που είναι ηλικιωμένος και ο άλλος που κουβαλάει το παιδί του στα χέρια του ...πρέπει να τον σκεφτούμε.Είναι για γέλια.
Εγώ θα έλεγα όποιος βαριέται να λειτουργήσει ή να ψάλει ή να ανάψει τα καντήλια,να κάτσει σπίτι του.
Ε Υ Γ Ε ||||||||Αγαπητε συναδελφε μες το μυαλο μου εισαι?????????||||||||||||||||||
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και ο πιστός που είναι όρθιος και ο άλλος που είναι καθιστός και ο άλλος που είναι ξάπλα μέσα στην εκκλησία και ο άλλος που είναι ηλικιωμένος και ο άλλος που κουβαλάει το παιδί του στα χέρια του ...πρέπει να τον σκεφτούμε.Είναι για γέλια.

Ὅλα αὐτὰ ποὺ ἀναφέρεις εἶναι γιὰ γέλια; Δηλαδὴ ὅλοι νὰ ψοφήσουν μόνο ἀργὸ Δύναμις μὲ κράτημα νὰ ποῦμε νὰ μᾶς φύγει τὸ μεράκι.

Δὲν γνωρίζω ἔν ἔχεις δικά σου μικρὰ παιδιά, ἀλλὰ δοκίμασε καμιὰ φορὰ νὰ τὰ πᾶς μόνος σου σὲ κάποιο ναὸ γιὰ νὰ μεταλάβουν καὶ νὰ μὴν κάθονται εὔκολα καὶ θὰ σοῦ πῶ ἐγώ τὶ ἐστὶ βερύκοκο καὶ τὶ θὰ πεῖ ἀργὸς χρόνος κρατῶντας ἐπὶ 45΄παιδάκι 15-16 κιλά στὰ χέρια.
 
Ὅλα αὐτὰ ποὺ ἀναφέρεις εἶναι γιὰ γέλια; Δηλαδὴ ὅλοι νὰ ψοφήσουν μόνο ἀργὸ Δύναμις μὲ κράτημα νὰ ποῦμε νὰ μᾶς φύγει τὸ μεράκι.

Δὲν γνωρίζω ἔν ἔχεις δικά σου μικρὰ παιδιά, ἀλλὰ δοκίμασε καμιὰ φορὰ νὰ τὰ πᾶς μόνος σου σὲ κάποιο ναὸ γιὰ νὰ μεταλάβουν καὶ νὰ μὴν κάθονται εὔκολα καὶ θὰ σοῦ πῶ ἐγώ τὶ ἐστὶ βερύκοκο καὶ τὶ θὰ πεῖ ἀργὸς χρόνος κρατῶντας ἐπὶ 45΄παιδάκι 15-16 κιλά στὰ χέρια.
Ε τοτε οταν καποιο βρεφος ερχετε στο ναο να βγεινει ο παπας εξω να το κοινωνει αμεσως για να μην αγανακτησουν οι γονεις||||||||Λες και η ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ειναι φασολαδα|||| Για παρτο αλλιως γιατι θα βρεις..........................|||||||||||||||
 
Ε τοτε οταν καποιο βρεφος ερχετε στο ναο να βγεινει ο παπας εξω να το κοινωνει αμεσως για να μην αγανακτησουν οι γονεις||||||||Λες και η ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ειναι φασολαδα|||| Για παρτο αλλιως γιατι θα βρεις..........................|||||||||||||||
ΠΕΣΤΑ ΜΩΡΕ... ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΡΑΧΝΙΑΣΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ.......................|||
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Το μέλος με δύο λογαριασμούς ΕΥΑΡΧΩΝ και ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΣ αποκλείστηκε μόνιμα από το φόρουμ λόγω πολλαπλής παράβασης των κανόνων.
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Ὅλα αὐτὰ ποὺ ἀναφέρεις εἶναι γιὰ γέλια; Δηλαδὴ ὅλοι νὰ ψοφήσουν μόνο ἀργὸ Δύναμις μὲ κράτημα νὰ ποῦμε νὰ μᾶς φύγει τὸ μεράκι.

χωρίς ήθος δεν υπάρχει ψαλτική (Π.Νεοχωρίτης). η αξία της παράδοσης εξαρτάται από το πόσο θα περιέλθει ατόφια στους επιγόνους (Σεβασμιότατος Πέργης Ευάγγελος)
 
Top