Μηλιώνης Νικόλαος

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ο κος Μηλιωνης ηταν μαθητης του κου Κυριαζη Δασκαλουδη.Δεν ξερω αν καποιος τον εχει ακουστα.
Οσοι κυριαζοπληκτοι προσελθετε,γιατι μαλλον θα παθετε την πλακα σας!...:cool:
Για δωστε λιγη προσοχη....!:)
Καλη ακροαση!....
 

Attachments

  • Dynamis_Koroni_NM.rm
    1.8 MB · Views: 69
  • DynamisStan_Milionis.rm
    993.8 KB · Views: 73
Με το μπαρμπα-Νίκο το Μηλιώνη είμαστε από το ίδιο χωριό (Βερδικούσσα Ελασσόνος). Μεγάλη έκτασης λαρύγγι, κυρίως στα ψηλά (στα πολύ ψηλά :D),
με γλυκιά, εύστροφη φωνή, ιδανικός για αμανέδες, κλέφτικα και άλλα όμορφα της δημοτικής μας μουσικής, εξωτερικός για το κλασσικό εκκλησιαστικό ύφος. Στο πανηγύρι του προφήτη-Ηλία στο χωριό είχα ψάλλει αριστερά του για πρώτη φορά προ δεκαετίας. Το πρώτο σοκ ήρθε όταν στο κεκραγάριο πήρε τον Πα εκεί ψηλά στον Ζω, οπότε αναγκάστηκα να πω Κατευθυνθήτω με θέσεις μέχρι τον Δι κι αυτόν σαμπάχ(!). Στα απόστιχα απάντησα με τρεις φωνές κάτω, αλλά μου απάντησε άλλος!
Πολύ καλός άνθρωπος και πιστεύω πως αν είχε διδαχθεί τη μουσική από πατριαρχικό δάσκαλο δεν θα τον έφθανε κανείς σήμερα. Πληροφορίες και ηχητικά και εδώ: http://www.ieropsaltis.com/psalt_Milionis.htm
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Και εδω να δειτε το ωραιο:
Πριν καποια χρονια,στον σταθμο της Εκκλησιας της Ελλαδος,ειχε εκπομπη με Β.Υ. ο Πρωτ/ης κος Ηλιας Γιουρουκος.Σε καποια λοιπον απο τις εκπομπες του βαζει το εν λογω δυναμις του Κορωνη,λεγοντας πως ο ψαλων ειναι ο Κυρ. Δασκαλουδης.
Α,ωραια,ειπα και εγω θα ακουσω Δασκαλουδη.Γραφω το δυναμις,σε κασσετα τοτε....Στην αρχη,οταν το πρωτοακουσα,καπως μου φανηκε....Σκεφτηκα πως τον Κυριαζη,δεν τον ειχα ξανακουσει μεχρι τωρα να ανεβαινει τοσο ψηλα...Κατι τα ανοιγματα προς τα ψηλα....Μηπως δεν ειναι αυτος;...Τελοσπαντων,με τον καιρο,πειστηκα,δεν ξερω πως,οτι ειναι αυτος....Μαλιστα,ελεγα τοσα χρονια,τετοια καταπληκτικη ηχογραφηση,πως και δεν την εχει ανεβασει καποιος συναδελφος,προς οφελειαν ολων;...
Και ανοιγω στον ieropsalti καποια στιγμη,πεφτω τυχαια πανω στο ονομα Μηλιωνης Νικολαος,κατεβαζω το δυναμις....
Και τοτε ηταν που τα ειδα ολα!....:eek:Τοσα χρονια ζουσα με αυταπατη βρε παιδι μου;...Αλλα και απ'την τοτε εκπομπη,γιατι να γινει ενα τετοιο λαθος;...:(
Οπως ομως και να εχει το πραγμα,εννοειται,ειναι ενας πολυ καλος ψαλτης ανταξιος ισως,του δασκαλου του!...:wink:
 

asma

Αντώνης Φάνης
Από τους πιο υψίφωνους ψάλτες που έχω ακούσει. Μου κάνει εντύπωση που δεν είναι πολύ γνωστός... Τον ανέφερα σε 5-6 Αθηναίους (έμπειρους) ψάλτες και δεν τον ήξεραν. Τί τάλαντα δίνει ο Θεός!
 

pano

Μέλος
Και εδω να δειτε το ωραιο:
Πριν καποια χρονια,στον σταθμο της Εκκλησιας της Ελλαδος,ειχε εκπομπη με Β.Υ. ο Πρωτ/ης κος Ηλιας Γιουρουκος.Σε καποια λοιπον απο τις εκπομπες του βαζει το εν λογω δυναμις του Κορωνη,λεγοντας πως ο ψαλων ειναι ο Κυρ. Δασκαλουδης.
Α,ωραια,ειπα και εγω θα ακουσω Δασκαλουδη.Γραφω το δυναμις,σε κασσετα τοτε....Στην αρχη,οταν το πρωτοακουσα,καπως μου φανηκε....Σκεφτηκα πως τον Κυριαζη,δεν τον ειχα ξανακουσει μεχρι τωρα να ανεβαινει τοσο ψηλα...Κατι τα ανοιγματα προς τα ψηλα....Μηπως δεν ειναι αυτος;...Τελοσπαντων,με τον καιρο,πειστηκα,δεν ξερω πως,οτι ειναι αυτος....Μαλιστα,ελεγα τοσα χρονια,τετοια καταπληκτικη ηχογραφηση,πως και δεν την εχει ανεβασει καποιος συναδελφος,προς οφελειαν ολων;...
Και ανοιγω στον ieropsalti καποια στιγμη,πεφτω τυχαια πανω στο ονομα Μηλιωνης Νικολαος,κατεβαζω το δυναμις....
Και τοτε ηταν που τα ειδα ολα!....:eek:Τοσα χρονια ζουσα με αυταπατη βρε παιδι μου;...Αλλα και απ'την τοτε εκπομπη,γιατι να γινει ενα τετοιο λαθος;...:(
Οπως ομως και να εχει το πραγμα,εννοειται,ειναι ενας πολυ καλος ψαλτης ανταξιος ισως,του δασκαλου του!...:wink:

Δεν θα συμφωνησω μαζι σας.Αν καποιος εχει αρκετα ακουσματα απο Κυριαζη ευκολα μπορει να τον διακρινει...Απ'την αλλη ο κ.Μηλιωνης εχει πραγματικα μεγαλες δυνατοτητες(φωνητικες) αλλα προσωπικα πιστευω οτι ειναι μια μιμηση του Δασκαλουδη και οχι καλη....εντυπωσιακη ισως,αλλα....
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δεν θα συμφωνησω μαζι σας.Αν καποιος εχει αρκετα ακουσματα απο Κυριαζη ευκολα μπορει να τον διακρινει...Απ'την αλλη ο κ.Μηλιωνης εχει πραγματικα μεγαλες δυνατοτητες(φωνητικες) αλλα προσωπικα πιστευω οτι ειναι μια μιμηση του Δασκαλουδη και οχι καλη....εντυπωσιακη ισως,αλλα....
Μα για'αυτο και εγω ξεγελαστικα τοτε.Ημουν πολυ πιο μικρος,πολλα ακουσματα απο Κυριαζη δεν ειχα,οποτε....!:wink:
Βεβαια,υπαρχουν και κομματια που δεν μου πολυαρεσουν....αλλα οπως ειπατε και εσεις,εχει μεγαλες φωνητικες δυνατοτητες που τον βοηθουν να διατηρειται σε ενα πολυ καλο επιπεδο!....:cool:
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω χερουβικο σε Γο ηχο με τον πρωτοψαλτη Νικο Μηλιωνη .
 

Attachments

  • 11=9'33''=ΜΗΛΙΩΝΗΣ Νικος=Χερουβικον Γος.mp3
    5.5 MB · Views: 43
Από τους πιο υψίφωνους ψάλτες που έχω ακούσει.

Υπάρχει ηχογραφημένο ένα παρατεταμένο ααα που κάνει δίκην κλαψίματος ο Ν. Μηλιώνης. Όπως μου έχει πει, φτάνει μέχρι μέχρι τον τρίτο (ή δεύτερο;) άνω Πα σε ένα σημείο, πράγμα που έχει καταγραφεί με ειδικό μηχάνημα στην Αθήνα.
 
Επισυναπτω χερουβικο σε Γο ηχο με τον πρωτοψαλτη Νικο Μηλιωνη .

Σε θέμα που είχε συζητηθεί για το ζήτημα αλλαγής της βάσης, θυμηθείτε και την φυσική τάση του υψίφωνου να ανεβάζει τη βάση, ενώ του βαρύτονου να τη ρίχνει. Εδώ το χερουβικό ανέβηκε μόνο μία φωνή....:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μηπως εχει κανεις το: ''Τις λαλησει τας δυναστειας σου''-δοξαστικο αινων Κ. Τυφλου απο τον κο Μηλιωνη;
Το εχω σε κασσετα(ακουγεται πολυ θολα) απο εκπομπη και μαλλον εχει γινει ψιλοσυγχηση,γιατι αυτος που εκανε τοτε την εκπομπη,παρουσιασε τον εν λογω υμνο,αποδιδωντας την ερμηνεια στον Δασκαλουδη,ενω σιγουρα,δεν ειναι αυτος.

Ευχαριστω
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Απο το βιβλιο του Καραμανη,μαλλον και λιιιιγοα απ'εξω.....
 

Attachments

  • tis laliseipl.d'-Mhliwnis.mp3
    4.2 MB · Views: 37

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Απο το βιβλιο του Καραμανη,μαλλον και λιιιιγοα απ'εξω.....

Φανταστική φωνή, εξαιρετική "ακουστική αντίληψη":wink:,
τεράστια έκτασης φωνής, "μεγάλο λαρύγγι" αλλά...
δεν ψάλλει απλά τραγουδά (σαν τον δάσκαλό του).:rolleyes:
(Θα του έμεινε από την ενασχόλησή του με τα δημώδη
άσματα.):(
Άποψή μου, την λέω ελεύθερα κ τώρα τον ακούω
κ στο ieropsaltis.com.:eek:
Αν κάποιος προσπαθούσε να το καταγράψει σε χαρτί
αυτό που ακούμε (Τις λαλήσει) θα είχε εφεύρει σίγουρα
τα 6γοργα κ τα 7γοργα...
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φανταστική φωνή, εξαιρετική "ακουστική αντίληψη":wink:,
τεράστια έκτασης φωνής, "μεγάλο λαρύγγι" αλλά...
δεν ψάλλει απλά τραγουδά (σαν τον δάσκαλό του).:rolleyes:
(Θα του έμεινε από την ενασχόλησή του με τα δημώδη
άσματα.):(
Άποψή μου, την λέω ελεύθερα κ τώρα τον ακούω
κ στο ieropsaltis.com.:eek:
Αν κάποιος προσπαθούσε να το καταγράψει σε χαρτί
αυτό που ακούμε (Τις λαλήσει) θα είχε εφεύρει σίγουρα
τα 6γοργα κ τα 7γοργα...

Με τη διαφορα οτι αυτος,τραγουδα και τον βαριεσαι τις περισσοτερες φορες,ομως ο δασκαλος του ειναι το κατι αλλο,γιατι εχει φαντασια...Ψαλλει με την καρδια και λιγοτερο με το μυαλο,που ''γενναει'' συνεχως καινουριες θεσεις,γι'αυτο και μας αρεσει!!....:cool:
Μακαρι ολοι να ψελναμε και με την καρδι...Καλο θα μας εκανε....:wink:
 
Top