Μεϊντανάς Γεώργιος

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βρήκα στο αρχείο μου τα πιο κάτω ηχητικά του Γεωργϊου Μεϊντανα, και τα επισυνάπτω, διότι το ζήτησε και ο Φίλος μου ο Βαγγέλης ο Λιναρδάκης.
 

Attachments

  • 01 Anoixantaria Redestinou Meintanas.mp3
    3.8 MB · Views: 198
  • 02 Pater agathe Meintanas.mp3
    1.8 MB · Views: 153
  • 03 Dinamis Osoi eis Xriston Karamano apo Meintana.mp3
    1 MB · Views: 173
  • 04 Ta plithi ton pepragmenon moi Meintanas.mp3
    1.2 MB · Views: 140
  • 05 Sfagin sou tin adikon Meintanas.mp3
    992.3 KB · Views: 97
  • 06 O aggelos evoa Meintanas.mp3
    730.6 KB · Views: 172
Last edited by a moderator:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Πολυ ωραιος!!Ξερει κανεις που ψαλλει?
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Απολαύστε και το τραγούδι "Ο Κολοκοτρώνης..." από τον αείμνηστο Γιώργη Μεϊντανά.

Το έβαλε στην εκπομπή του ο Άρχων Γ. Χατζηχρόνογλου την Κυριακή 11.1.2009.
 

Attachments

  • Μεϊντανάς Γ__Ο Κολοκοτρώνης.mp3
    1.6 MB · Views: 112

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και από ένα άλλο κανάλι διάφορες ηχογραφήσεις

Πρέπει να είναι όσα έχει ο κυρ Βασίλης στο 1ο μήνυμα που είχαν κυκλοφορήσει και σε δίσκους, από ένα επιπλεόν βιογραφικό & δισκογραφία Γιώργου Μεϊντανά
http://www.e-orfeas.gr/singing/tributes/6825-Γιώργος-Μεϊντανάς-Μια-μεγάλη-φωνή-του-δημοτικού-τραγουδιού.html
 

Υάκινθος B

Well-known member
Ο Μεϊντανάς ήταν φωνάρα ! σπάνιο μέταλλο και ταλέντο. Φαίνεται ότι γνωρίζει Βυζαντινή μουσική αλλά στο τραγούδι είναι ξεχωριστός. Αυτό είναι λογικό διότι για βιοποριστικούς λόγους επιδόθηκε στο τραγούδι , όπως άλλωστε έκαναν και πολλοί Μικρασιάτες ψάλτες όταν εκδιώχθηκαν από τις πατρογονικές τους εστίες και ήρθαν στη " μητέρα" Ελλάδα.
Ευχαριστούμε τον κ Ποθητό για τα βιογραφικά στοιχεία του Μεϊντανά αλλά και τον κ Κιαμηλίδη που ανήρτησε άσματα από αυτή τη σπουδαία φωνή. Θυμάμαι γύρω στο 85 -86 που συζητούσα με τον πρωτοψάλτη του μητροπολιτικού ναού της Λιβαδειάς τον Ηλία το Στάθη μου έλεγε για κάποιον Μεϊντανά που πήγαινε πότε πότε στο ναό του " Τι απίστευτη φωνή έχει αυτός ο άνθρωπος έρχεται στην εκκλησία και μ΄ ένα α΄ που κάνει γεμίζει όλη η εκκλησία." Αργότερα τυχαία βρήκα μια κασέτα του με επιτραπέζια .
 
Top