[Ερώτηση] Μεταφώνηση

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Γεια σας..μια ερώτηση: Πόσο χρόνια διαρκεί η μεταφώνηση στους άντρες? δηλαδη μεχρι ποια ηλικία διαμορφώνεται η φωνή??
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Εξαρτάται από τον οργανισμό, από τον άνθρωπο.. Συνήθως στα 12-13 ξεκινάει η μεταφώνηση και διαρκεί ανάλογα..περίπου (πάντοτε μιλάμε για τον μέσο όρο σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν λέμε για εξαιρέσεις) στα 17-18 τελειώνει η περίοδος της μεταφώνησης για τα αγόρια. Στα αγόρια είναι πιο έντονη η διαδίκασία της μεταφώνησης απ'οτι στα κορίτσια και η φωνή γίνεται πιο σταθερή και βαραίνει κατά μια διαπασών όταν αυτή ολοκληρωθεί. Επιβαλλεται σ'αυτό το στάδιο να μην φθάνει στα όρια η φωνή γιατί μπορεί να επέλθει μόνιμη βλάβη σ'αυτήν.

Από προσωπική εμπειρία, παρακαλουθώ στην σχολή μας στην 2η τάξη ένα αγόρι στα 17 του οποίου δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφώνηση του. Η φωνούλα του είναι ακομα ασταθής, λεπτή (σαν ενός μικρού κοριτσιού) και δεν μπορεί να ανέβει σε ψηλούς φθόγγους..



http://www.melodima.gr/files/syllogi/sohos.pdf
 
Last edited:

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
εγω δεν μπορω να πιασω τις χαμηλες νοτες..με το ζορι παω μεχρι το ζω-κε...στα ψηλα δεν εχω προβλημα.....ειμαι 19 χρονων..και αναρωτιεμαι μηπως δεν εχει διαμορφωθει πληρως η φωνη μου....
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
εγω δεν μπορω να πιασω τις χαμηλες νοτες..με το ζορι παω μεχρι το ζω-κε...στα ψηλα δεν εχω προβλημα.....ειμαι 19 χρονων..και αναρωτιεμαι μηπως δεν εχει διαμορφωθει πληρως η φωνη μου....

Έχω συζητήσει με άνθρωπο ειδικό πάνω στην φωνή ο οποίος ήταν πάρα πολλά χρόνια στην Αμερική και μου έχει δηλώσει ό,τι η φωνή μπορεί να πάθει ζημιά στις πολύ χαμηλές νότες (φθόγγους). Αυτό οφείλεται στην κίνηση (τριβή) που κάνουν οι φωνητικές χορδές σ'αυτές τις συχνότητες. Εγώ τον ρώτησα δυο φορές <<είσαι σίγουρος ό,τι στις πολύ υψηλές νότες δεν μπορεί να καταστραφεί η φωνή>> και μου απάντησε ναι με σιγουριά.

Συμβουλή μου είναι να μην ζορίζεις τον εαυτό σου να πιάσει πολύ χαμηλές νότες (φθόγγους) (ή και πολύ υψηλές;), άσε τον χρόνο να σου τις φέρει αφού όμως συνεχίζεις να μελετάς και να κάνεις ασκήσεις μέσα στα όρια σου. Αυτό λέει και η κοπελιά στο βίντεο. Ο οργανισμός μας πολλές φορές μας χτυπάει καμπανάκι όταν κάτι δεν κάνουμε καλά και πρέπει να το ακούμε και να αλλάζουμε ρότα έτσι ώστε να μην έχουμε ακόμη και ανεπανόρθωτες συνέπειες.. Εγώ π.χ. εάν κάνω εξαντλητική άσκηση και αρχίζει και κουράζεται η φωνή σταματώ..ή άλλο παράδειγμα όταν έψαλλα στην εκκλησία, αντί να βάλω τα μαθήματα ΒΜ αμέσως μετά την εκκλησία (όπως μου πρότειναν) για να μην κάνω δυο φορές το δρομολόγιο, μιας και δεν πληρωνόμουν γι'αυτά, προτίμησα να βάζω περισσότερη βενζίνα και να πηγαίνω το απόγευμα που είχε ξεκουραστεί η φωνή..αν πράτουμε ορθολογικά θα έχουμε και την φωνή μας για περισσότερο καιρό υγιή και έτοιμη να προσφέρει τα μέγιστα των δυνατοτήτων της..!
 
Last edited:

kmironakis

π. Ευστάθιος
Το ξέρατε ότι υπάρχει και 2η μεταφώνηση;
Αυτή συμβαίνει περίπου στην ηλικία των 35 και είναι μικρότερης κλίμακας.
Επειδή υπάρχει συνεχή ενασχόληση δεν την καταλαβαίνουμε, αν όμως υπάρξει κάποιο κενό δηλαδή δεν ψάλουμε, τότε θα χρειαστεί να "κτίσουμε" πάλι την κλίμακα.
Σ' αυτή τη μεταφώνηση από ότι έχω καταλάβει κάτι συμβαίνει με τι αρμονικές, θα το πω απλά είναι πιο "πλούσιες" και σε αυτό οφείλετε ότι δεν υπήρξε ποτέ στην όπερα τενόρος κάτω των 40 ετών.

π. Ευστάθιος
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
εγω δεν μπορω να πιασω τις χαμηλες νοτες..με το ζορι παω μεχρι το ζω-κε...στα ψηλα δεν εχω προβλημα.....ειμαι 19 χρονων..και αναρωτιεμαι μηπως δεν εχει διαμορφωθει πληρως η φωνη μου....

Μπορεί να μην έχεις "τελειώσει" ακόμα με τη φωνή σου.

Σε κάποιους αργεί και περισσότερο και απο τα 19 και 20 χρόνια,

ένα παράδειγμα είναι του τραγουδιστή του Μιχάλη χατζηγιάννη που άργησε να αλλάξει η φωνή του .

Πόσο;;..

γύρω στα 15 χρόνια.

Ιδού και ένας σύνδεσμος με το παράδειγμα που αναφέρω .

http://maryjazz.wordpress.com/2011/03/26/h-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%B1-15%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1/
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
εγω δεν μπορω να πιασω τις χαμηλες νοτες..με το ζορι παω μεχρι το ζω-κε...στα ψηλα δεν εχω προβλημα.....ειμαι 19 χρονων..και αναρωτιεμαι μηπως δεν εχει διαμορφωθει πληρως η φωνη μου....

καλώς ήρθες στο club αδερφέ χαχαχαχαχα

μη ζορίζεσαι στα χαμηλά, τα ψηλά δώστα αλλά μην το παρακάνεις.
 
Top