Μετάφραση αναγνωσμάτων από το Σεβ. Δημητριάδος, κ. Ιγνάτιο - βίντεο!!!

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο μεγαλοπρεπής ναός, η τέχνη της υμνολογίας, της αγιογραφίας και της ψαλτικής δεν είναι απαραίτητα για την σωτηρία μας. Ένα απλό Κύριε ελέησον και το Πάτερ ημών μας ζήτησε ο Κύριος.
Όλα αυτά όμως είναι σχολείο, συνέχεια του αρχαίου θεάτρου, το οποίο καλλιεργεί την ψυχή και την βοηθάει να βρεί τον δρόμο προς την μέθεξη και εν τέλει την θέωση.
Με το να τα εκφυλίζουμε και να τα υποβαθμίζουμε με διάφορους κιτς τρόπους όπως πρόχειρες μεταφράσεις, electric blue γύρω από τους σταυρούς των τρούλων, δυο και τρεις λειτουργίες λες και είναι η λατρεία cinema, εφαρμογή φαντασιόπληκτων «μουσικολογικών» πορισμάτων και άλλα πολλά, δείχνουμε ότι έχουμε ξεχάσει τον σκοπό για τον οποίο θεσπίστηκαν όλα αυτά από τους πατέρες μας και γενικώς έχουμε χάσει την μπάλα.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Απόσπασμα ομιλίας του Άρχ. Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε Λεωνίδα Αστέρη. Αθήνα 11-01-2011.

''Βεβαίως δε θα σταθώ στο θέμα της...των κειμένων. Οφείλουμε να τα γνωρίζουμε τα κείμενα. Σαφώς πολλάκις υπήρχαν σκέψεις ώστε και τον Απόστολο, και το Ευαγγέλιον ακόμα να το μεταφράττουμε μετά το αυθεντικό να το....στη σημερινή ομιλουμένη. Λάθος...μεγάλο λάθος. Διότι κατ' αυτό τον τρόπο υποβαθμίζουμε την ωραία μας γλώσσα, η οποία, αυτή η γλώσσα (16:00) και τι δεν έχει πράξη. Ως όπλον, μεγαλύτερο, και πρώτος ο Αλέξανδρος ο Μέγιστος, όταν ξεκίνησε από τη Μακεδονία....βεβαίως, ο Ελληνικός πολιτισμός δεν ήταν Αττίλας ούτε Ταμερλάνος. Είχε το δόρυ...εδώ είχε τον Αριστοτέλη όμως. Με αυτόν τον τρόπο εξηνάγκασε όλους τους λαούς να ξεχάσουν τη γλώσσα τους και να ομιλούν την ελληνική γλώσσα. Ακόμα και οι φανατικοί...οι εβραίοι είχαν ξεχάσει τη γλώσσα τους και μιλούσαν την ελληνική. Για αυτό το λόγο ο Πτολεμαίος ο Φιλάδελφος ο Β' ο διάδοχος του Αλεξάνδρου αναγκάστηκε των 70..... να μεταφράσει την Παλαιά Διαθήκη στην ελληνική γλώσσα. Όχι για μας...για αυτούς...δε ξέρανε...και ο Απόστολος Παύλος στην προς Εβραίους επιστολήν...και...(17:00) το γνωστόν...πάντοτε το λέω στους φίλους κι αυτά...ήταν...είχαν άγνοιαν της γλώσσης των. Εξ' ου και το Ηλίαν φωνεί. Βρε δε ξέρεις τη γλώσσα σου, ποιόν “Ηλίαν φωνεί”. Δεν καταλαβαίναν τι έλεγε ο Χριστός. Ναι. Σε τέτοιον βαθμό είχε επηρεάσει η γλώσσα μας τους αγρίους λαούς κάτω...και...ο πολιτισμός αυτός έφθασε μέχρι την Άπω Ανατολή. Αν σήμερα οπισθοχώρησε αυτό το ωραίο δυναμικό μέσον της γλώσσας μας, είμαστε εμείς υπεύθυνοι.''

 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Greekψαλτης;98902 said:
Απόσπασμα ομιλίας του Άρχ. Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε Λεωνίδα Αστέρη. Αθήνα 11-01-2011.

''Βεβαίως δε θα σταθώ στο θέμα της...των κειμένων. Οφείλουμε να τα γνωρίζουμε τα κείμενα. Σαφώς πολλάκις υπήρχαν σκέψεις ώστε και τον Απόστολο, και το Ευαγγέλιον ακόμα να το μεταφράττουμε μετά το αυθεντικό να το....στη σημερινή ομιλουμένη. Λάθος...μεγάλο λάθος. Διότι κατ' αυτό τον τρόπο υποβαθμίζουμε την ωραία μας γλώσσα, η οποία, αυτή η γλώσσα (16:00) και τι δεν έχει πράξη. Ως όπλον, μεγαλύτερο, και πρώτος ο Αλέξανδρος ο Μέγιστος, όταν ξεκίνησε από τη Μακεδονία....βεβαίως, ο Ελληνικός πολιτισμός δεν ήταν Αττίλας ούτε Ταμερλάνος. Είχε το δόρυ...εδώ είχε τον Αριστοτέλη όμως. Με αυτόν τον τρόπο εξηνάγκασε όλους τους λαούς να ξεχάσουν τη γλώσσα τους και να ομιλούν την ελληνική γλώσσα. Ακόμα και οι φανατικοί...οι εβραίοι είχαν ξεχάσει τη γλώσσα τους και μιλούσαν την ελληνική. Για αυτό το λόγο ο Πτολεμαίος ο Φιλάδελφος ο Β' ο διάδοχος του Αλεξάνδρου αναγκάστηκε των 70..... να μεταφράσει την Παλαιά Διαθήκη στην ελληνική γλώσσα. Όχι για μας...για αυτούς...δε ξέρανε...και ο Απόστολος Παύλος στην προς Εβραίους επιστολήν...και...(17:00) το γνωστόν...πάντοτε το λέω στους φίλους κι αυτά...ήταν...είχαν άγνοιαν της γλώσσης των. Εξ' ου και το Ηλίαν φωνεί. Βρε δε ξέρεις τη γλώσσα σου, ποιόν “Ηλίαν φωνεί”. Δεν καταλαβαίναν τι έλεγε ο Χριστός. Ναι. Σε τέτοιον βαθμό είχε επηρεάσει η γλώσσα μας τους αγρίους λαούς κάτω...και...ο πολιτισμός αυτός έφθασε μέχρι την Άπω Ανατολή. Αν σήμερα οπισθοχώρησε αυτό το ωραίο δυναμικό μέσον της γλώσσας μας, είμαστε εμείς υπεύθυνοι.''


Σεβαστές απόψεις, αλλά προκειμένου περί της μετάφρασης είναι μάλλον άστοχο να τις επικαλούμαστε αφού δεν είναι επιστήμονας, γλωσσολόγος ο Άρχων. Τόσο άστοχο όσο κι αν ρωτούσαμε τον Καθηγητή Μπαμπινιώτη σε τί ήχο πρέπει να ψάλλεται το Κοντάκιο των Θεοφανείων, και προσάγαμε την όποια μαρτυρία του....

Δ.
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
http://www.amen.gr/index.php?mod=news&op=article&aid=4596


Στο λινκ θα δείτε ότι εδώ λέει ότι φταίει η εκκλησία που δεν έμαθε στους νέους ή γενικότερα τα αρχαία για να καταλαβαίνει τι γίνετε στην εκκλησία, αλλά θέλει ταυτόχρονα ο μητροπολήτης Δημητριάδος να κάνει και ακόμη ένα λάθος με το να επιμένει να εισάγει την δημοτική. Δεν ξέρω βέβαια εάν μπορέσει να καταφέρει με 2 λάθη να κάνει ένα σωστό!

Σ
 
Μερικές σκέψεις:
1.Οι πιστοί που αντέδρασαν δεν είναι "ζηλωτές" ή παλαιοημερολογίτες", αλλά μέλη της Ι.Μ.Δημητριάδος υπό τον Μητροπολίτη Ιγνάτιο, όπως φαίνεται και από ιστοσελίδα που παραπέμπεται κάτω από το βίντεο.
2.Το σοκ το έπαθα όχι όταν ο Μητροπολίτης διάβασε στη δημοτική τα Αναγνώσματα (για το οποίο δεν διαφωνώ απόλυτα, αλλά δε θέλω να το αναλύσω), όσο για τις γυναικείες φωνές και ουρλιαχτά που δεσπόζαν(!) στο οπτικοακουστικό σκηνικό. Αν οι πιστοί σκανδαλίζονται ας κάνουν μία επιτροπή και να πάνε με σεβασμό να επισκεφτούν τον επίσκοπο τους και να του εκθέσουν τους προβληματισμούς τους. Επιχειρήματα υπάρχουν.
3.Μακάρι οι "σκληροπυρηνικοί" να αντιδρούσαν έτσι και σε θέματα πίστης που πραγματικά σκανδαλίζουν τους πιστούς, όπως βλέπετε στην εικόνα (Πατριαρχικός Ναός 30/11/2009)
 

Attachments

  • DSC01488.JPG
    177.6 KB · Views: 37

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μερικές σκέψεις:
1.Οι πιστοί που αντέδρασαν δεν είναι "ζηλωτές" ή παλαιοημερολογίτες", αλλά μέλη της Ι.Μ.Δημητριάδος υπό τον Μητροπολίτη Ιγνάτιο, όπως φαίνεται και από ιστοσελίδα που παραπέμπεται κάτω από το βίντεο.
2.Το σοκ το έπαθα όχι όταν ο Μητροπολίτης διάβασε στη δημοτική τα Αναγνώσματα (για το οποίο δεν διαφωνώ απόλυτα, αλλά δε θέλω να το αναλύσω), όσο για τις γυναικείες φωνές και ουρλιαχτά που δεσπόζαν(!) στο οπτικοακουστικό σκηνικό. Αν οι πιστοί σκανδαλίζονται ας κάνουν μία επιτροπή και να πάνε με σεβασμό να επισκεφτούν τον επίσκοπο τους και να του εκθέσουν τους προβληματισμούς τους. Επιχειρήματα υπάρχουν.
3.Μακάρι οι "σκληροπυρηνικοί" να αντιδρούσαν έτσι και σε θέματα πίστης που πραγματικά σκανδαλίζουν τους πιστούς, όπως βλέπετε στην εικόνα (Πατριαρχικός Ναός 30/11/2009)
Τά Φῶτα εἶναι ὄντως σήμερα, φαίνεται...​
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σεβαστές απόψεις, αλλά προκειμένου περί της μετάφρασης είναι μάλλον άστοχο να τις επικαλούμαστε αφού δεν είναι επιστήμονας, γλωσσολόγος ο Άρχων. Τόσο άστοχο όσο κι αν ρωτούσαμε τον Καθηγητή Μπαμπινιώτη σε τί ήχο πρέπει να ψάλλεται το Κοντάκιο των Θεοφανείων, και προσάγαμε την όποια μαρτυρία του....

Δ.
Το θεμα αυτο ειναι περισσοτερο θεολογικο παρα γλωσσολογικο επομενως ατομα σαν τον Αρχοντα που επι σειρα ετων διακονουν το αναλογιο (και μαλιστα στο Οικ.πατριαρχειο) με ηθος και υφος μπορουν καλιστα να εκφερουν αποψη επι του θεματος.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Τά Φῶτα εἶναι ὄντως σήμερα, φαίνεται...​

Έτσι Έτσι σήμερα τα Φώτα...!!! :D

Μα είναι πράγματα αυτά να αγιάζονται τα ύδατα και μετά 13 μέρες πάλι τα ίδια; Να γυρίσουμε όλοι στο ίδιο ημερολόγιο και επειδή οι αδελφοί μας παλαιοημερολογήτες είναι ζηλωτές και σκερπάνια να γυρίσουμε εμείς οι πιο ανοιχτόμυαλοι πάλι με το πάτριο. Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει αυτή η διχοτόμηση υποτιμά την νοημοσύνη των πιστών αυτό το πράγμα έναν αιώνα τώρα...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Θεωρώ οτι η συζήτηση περί μεμονωμένων γεγονότων σαν αυτό τείνει εκτός θεματολογίας και καλό είναι η συζήτηση να μείνει στο γενικό του πράγματος περί της μετάφρασης των κειμένων.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το θεμα αυτο ειναι περισσοτερο θεολογικο παρα γλωσσολογικο επομενως ατομα σαν τον Αρχοντα που επι σειρα ετων διακονουν το αναλογιο (και μαλιστα στο Οικ.πατριαρχειο) με ηθος και υφος μπορουν καλλιστα να εκφερουν αποψη επι του θεματος.

Ο καθένας μπορεί να εκφράζει την άποψή του. Απλώς επεσήμανα το μη ειδικό της βάρος, καθ' όσον τα προσαχθέντα επιχειρήματα ούτε θεολογικά, ούτε εν γένει επιστημονικά είναι. Εξ ου και ο τίτλος μου περί διάκρισης.

Δ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Aς μου επιτρεψει ο κ. Κουμπαρουλης να κανω μια ακομη αναφορα στο θεμα προς αποκατασταση της αληθειας.
Εγινε αναφορα απο καποιους πως τα ατομα αυτα που διαμαρτυρηθηκαν ηταν ''ζηλωτες'' παλαιοημερολογιτες. Επειδη εχω γνωστους που ξερουν πολλους απο τη συγκεκριμενη ''ομαδα'' σας πληροφορω πως προκειται για πιστα ατομα με το νεο ημερολογιο που εκκλησιαζονται τακτικα. Η απορια τωρα που δημιουργειται ειναι πως εβγαλαν καποιοι το συμπερασμα πως προκειται για παλαιοημερολογιτες...:confused:
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο καθένας μπορεί να εκφράζει την άποψή του. Απλώς επεσήμανα το μη ειδικό της βάρος, καθ' όσον τα προσαχθέντα επιχειρήματα ούτε θεολογικά, ούτε εν γένει επιστημονικά είναι. Εξ ου και ο τίτλος μου περί διάκρισης.

Δ.

Εντάξει Δημήτρη καταλάβαμε... αλλά εδώ λέμε την γνώμη μας εμείς που δεν είμαστε ούτε θεολόγοι ούτε γλωσσολόγοι ούτε ΑΠτΜΧΕ.. πολύ καλά έκανε και ανήρτησε την εύστοχη άποψη του άρχοντα ο Γιάννης.
 
Εγινε αναφορα απο καποιους πως τα ατομα αυτα που διαμαρτυρηθηκαν ηταν ''ζηλωτες'' παλαιοημερολογιτες. Επειδη εχω γνωστους που ξερουν πολλους απο τη συγκεκριμενη ''ομαδα'' σας πληροφορω πως προκειται για ατομα του νεου ημερολογιου που εκκλησιαζονται τακτικα και μαλιστα γνωριζονται και με τον Σεβασμιωτατο Δημτριαδος κ. Ιγνατιο.
Το είπα κι εγώ στο 1 του μηνύματος 25.Φαίνεται άλλωστε και από τον σύνδεσμο που παραπέμπει στα σχόλια.

Η απορια τωρα που δημιουργειται ειναι πως εβγαλαν καποιοι το συμπερασμα πως προκειται για παλαιοημερολογιτες...:confused:
Απλό. Πολλοί στο μυαλό τους συνδέουν τους παλαιοημερολογίτες με ζουλού-ταλιμπάν που φοράν ταμπέλες με συνθήματα ενάντια στο 666, που ουρλιάζουν για την πίστη, αναθεματίζουν και καταριούνται όλο τον κόσμο, έχουν μούσια μέχρι τον αστράγαλο,νηστεύουν 8 μέρες την εβδομάδα, δεν οδηγούν peugeot (γιατί έχει για σήμα το θηρίο!) και καραδοκούν με βιντεοκάμερες τελευταίας τεχνολογίας για να καταγράψουν τον "αντίχριστους" νεοεποχίτες να μαγαρίζουν την πίστη ωρέ!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το είπα κι εγώ στο 1 του μηνύματος 25.Φαίνεται άλλωστε και από τον σύνδεσμο που παραπέμπει στα σχόλια.


Απλό. Πολλοί στο μυαλό τους συνδέουν τους παλαιοημερολογίτες με ζουλού-ταλιμπάν που φοράν ταμπέλες με συνθήματα ενάντια στο 666, που ουρλιάζουν για την πίστη, αναθεματίζουν και καταριούνται όλο τον κόσμο, έχουν μούσια μέχρι τον αστράγαλο,νηστεύουν 8 μέρες την εβδομάδα, δεν οδηγούν peugeot (γιατί έχει για σήμα το θηρίο!) και καραδοκούν με βιντεοκάμερες τελευταίας τεχνολογίας για να καταγράψουν τον "αντίχριστους" νεοεποχίτες να μαγαρίζουν την πίστη ωρέ!

Βλέπω έναν γνωστό μου μετά από χρόνια που είχαμε χαθεί, τρόμαξα να τον γνωρίσω..! Είχε αφήσει κατι μούσια να...σαν τον Αβαραάμ ήταν... "Τί έπαθες κι άφησες τέτοια γένια;" τον ρωτάω, που απαντάει ότι γύρισε με το παλαιό ημερολόγιο και " Λευιτικόν τάδε τάδε, απαγορεύεται ο άντρας να πειράξει το μαλλί και τα γένια του"!!!
Μετά άρχισε τα γνωστά εσχατολογικά για 666 the number of the beast κλπ. :D
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Απλό. Πολλοί στο μυαλό τους συνδέουν τους παλαιοημερολογίτες με ζουλού-ταλιμπάν που φοράν ταμπέλες με συνθήματα ενάντια στο 666, που ουρλιάζουν για την πίστη, αναθεματίζουν και καταριούνται όλο τον κόσμο, έχουν μούσια μέχρι τον αστράγαλο,νηστεύουν 8 μέρες την εβδομάδα, δεν οδηγούν peugeot (γιατί έχει για σήμα το θηρίο!) και καραδοκούν με βιντεοκάμερες τελευταίας τεχνολογίας για να καταγράψουν τον "αντίχριστους" νεοεποχίτες να μαγαρίζουν την πίστη ωρέ!
Ακριβως φιλε Νικολαε. Η διαμαρτυρια και η κριτικη σκεψη ειναι πραγματα ακραια και ανηκουν στους γραφικους και ''ανοητους'' εν Ελλαδι παλαιοημερολογιτες. Εμεις οι νεοημερολογιτες ειμαστε καλοι Χριστιανοι, δεν φερουμε αντιρρηση για να μην πεσουμε στο αμαρτημα της κατακρισης. Και αν παλι κατι στραβο συμβει δεν κανει να εκδηλωνουμε τη διαμαρτυρια μας ανοιχτα αλλα θα πρεπει να κλεινομαστε στο δωματιο μας, να λιωνουμε στη προσευχη και να αυτομαστιγωνομαστε (οπως οι ''φιλοι'' μας οι καθολικοι) προκειμενου να μας φωτισει ο Θεος.
Εξαλλου το αυτο φρονημα μας διδασκει και η ζωη της εκκλησιας ανα τους αιωνες.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
εγώ που μίλησα για ζηλωτές παντως, ούτε ανέφερα, ούτε υπονόησα, ούτε καν σκέφτηκα τη λέξη παλαιοημερολογίτες. Απορώ πώς πήγε εκεί η κουβέντα.
 
Top