[Ερώτηση] Μερικές ερωτήσεις για πτυχίο βυζαντινής μουσικής

Βασικά ήθελα να ρωτήσω

1 τι διαφορά έχει το πτυχίο βυζ. μουσικής από το Δίπλωμα μουσικοδιδασκάλου?

2 ξέρει κανείς να μου πει πόσα χρήματα στοιχίζουν τα εξέταστρα για τις εξετάσεις πτυχίου βυζ. μουσικής στο περίπου????? (προφανώς ώδειο με ωδείο θα έχει διαφορά στις τιμές)

3 Αν κάποιος έχει κάνει τις 3 τάξεις Σολφεζ +Θεωρία χρειάζεται να κάνει κ άλλα μαθήματα ευρωπαικής μουσικής για απόκτηση πτυχίου?

4 Στις εξετάσεις για πτυχίο χρειάζεται μεταφορά κειμένου από βυζ. σε ευρωπαική ?, ορθογραφία? και εκτέλεση άγνωστου κομμάτιου? ή αυτά συνηθώς τα ζητούν στις εξετάσεις για δίπλωμα?????

5 Τέλος μπορεί κάποιος να μου πει συνήθως τι μαθήματα πρέπει να πει κάποιος για να πάρει το πτυχίο βυζ. μουσικής πχ. αργές καταβασίες? χερουβικά ? κλπ



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΙΟΥ;130717 said:
Βασικά ήθελα να ρωτήσω

1 τι διαφορά έχει το πτυχίο βυζ. μουσικής από το Δίπλωμα μουσικοδιδασκάλου?

2 ξέρει κανείς να μου πει πόσα χρήματα στοιχίζουν τα εξέταστρα για τις εξετάσεις πτυχίου βυζ. μουσικής στο περίπου????? (προφανώς ώδειο με ωδείο θα έχει διαφορά στις τιμές)

3 Αν κάποιος έχει κάνει τις 3 τάξεις Σολφεζ +Θεωρία χρειάζεται να κάνει κ άλλα μαθήματα ευρωπαικής μουσικής για απόκτηση πτυχίου?

4 Στις εξετάσεις για πτυχίο χρειάζεται μεταφορά κειμένου από βυζ. σε ευρωπαική ?, ορθογραφία? και εκτέλεση άγνωστου κομμάτιου? ή αυτά συνηθώς τα ζητούν στις εξετάσεις για δίπλωμα?????

5 Τέλος μπορεί κάποιος να μου πει συνήθως τι μαθήματα πρέπει να πει κάποιος για να πάρει το πτυχίο βυζ. μουσικής πχ. αργές καταβασίες? χερουβικά ? κλπ



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

1 από επαγγελματικής απόψεως.... ο διπλωματούχος θεωρείται πως κατέχει τον ανώτερο δυνατό τίτλο στην αδιαβάθμητη μουσική μας εκπαίδευση, και μπορεί να κάνει τα πάντα, να διδάξει όλες τις τάξεις.Δεν ξέρω για το πτυχίο αλλά στο δίπλωμα δεν ηταν κεκλεισμένων των θυρών που λένε.. εγώ οταν έδωσα για δίπλωμα εκτός απο τους 6 εξεταστές είχα και ενα κοινό απο κάτω. Εκτός απο συγγενείς και φίλους και πολλούς αγνώστους. Νομίζω στο πτυχίο είναι κεκλεισμένων.

2 Όπως είπες και εσύ. Ανάλογα το ωδείο.

3. Τα μόνα υποχρεωτικά που ξέρω ειναι αυτές οι 3 τάξεις σολφέζ συν την θεωρία της ευρωπαϊκής μουσικής(για δίπλωμα εγω τουλάχιστον αυτά έδωσα. 3 χρόνια θεωρία και σολφέζ ). Θυμάμαι όταν ειχα τσατιστεί με την ευρωπαϊκή που μου έλεγε ο δάσκαλος μου δεν θα πάρεις δίπλωμα αν δεν ασχοληθείς και με αυτό, θα πάρεις πτυχίο... τώρα θα σε γελάσω.

4. Στο πτυχίο δεν γνωρίζω. Στο δίπλωμα χρειαζόταν(τουλάχιστον σε μένα)

5. Πάνε 7 χρόνια που πήρα δίπλωμα και δυστυχώς δεν θυμάμαι καλά. Σίγουρα είχα πει το Θεαρχιω νευματι. Ενα κοινωνικό. Ενα χερουβικό. Αργή Δοξολογία. Πολυέλεο. Αργές Καταβασιες. 3 κομμάτια παραδοσιακής μουσικής (με συνοδεία ορχήστρας) νομίζω πρέπει να είχα πει και ένα απο τα ιδιόμελα της Μ. Τεσσαρακοστής.Τα κομμάτια πρέπει να είναι σε διαφορετικούς ήχους. Μαζί και η θεωρία όλων των ήχων (παρακλάδια κ.τ.λ.) Δεν νομίζω να απαιτούνται τόσα πολλά για το πτυχίο.

Και θα συμπληρώσω κάτι και εγώ. Μαζί έδωσα και άλλα υποχρεωτικά μαθήματα. Μετρική. Ιστορία της Β. Μουσικής. Τυπικό. Λειτουργική. Οπότε βάλε τα και αυτά μέσα.
Αυτά απο εμένα. Άλλοι συνάδελφοι μπορεί να έχουν διαφορετικές απόψεις και θα σε βοηθήσουν και εκείνοι.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όσων αφορά σε αυτό:
1 τι διαφορά έχει το πτυχίο βυζ. μουσικής από το Δίπλωμα μουσικοδιδασκάλου?
Με το πτυχίο μπορεί κάποιος απλά να διδάξει στο 5ετές (μέχρι πτυχίο δηλαδή), ενώ με το δίπλωμα μπορεί να διδάξει και τα του διπλώματος (7ετές), καθώς και να ανοίξει δική του σχολή.
Στο θέμα της ύλης, η προβλεπόμενη από το Υπουργείο διδακτέα και εξεταστέα ύλη (βλ. εδώ) ή συνθέσεις αυτού του επιπέδου δυσκολίας, πάντα σε συννενόηση με τον ειδικό καθηγητή.
Τα υποχρεωτικά μαθήματα που αναφέρει ο Μιχαήλ μπορεί να τα δώσει κάποιος οποιαδήποτε στιγμή της 5ετούς ή 7ετούς φοιτήσεώς του.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τα υποχρεωτικά μαθήματα που αναφέρει ο Μιχαήλ μπορεί να τα δώσει κάποιος οποιαδήποτε στιγμή της 5ετούς ή 7ετούς φοιτήσεώς του.


Μην τα γράφετε αυτά! Δεν ξέρω αν είναι και τόσο νόμιμα, ούτε καν νομότυπα...

Δ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μην τα γράφετε αυτά! Δεν ξέρω αν είναι και τόσο νόμιμα, ούτε καν νομότυπα...
Δ.

Ο κανονισμός επ' αυτού είναι σαφής και προβλέπει απλά ο υποψήφιος να έχει περατώσει τα υποχρεωτικά μαθήματα 5 μήνες πριν τις απολυτήριες εξετάσεις (κατ' εξαίρεση και 15 μέρες), χωρίς να ορίζει πότε ακριβώς πρέπει να γίνει αυτό. Μάλιστα μπορεί κάποιος να ξαναπαρακολουθήσει την τάξη των υποχρεωτικών μαθημάτων για καλύτερο βαθμό.

View attachment Κανονισμός Ωδείων.JPG
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο κανονισμός επ' αυτού είναι σαφής και προβλέπει απλά ο υποψήφιος να έχει περατώσει τα υποχρεωτικά μαθήματα 5 μήνες πριν τις απολυτήριες εξετάσεις (κατ' εξαίρεση και 15 μέρες), χωρίς να ορίζει πότε ακριβώς πρέπει να γίνει αυτό. Μάλιστα μπορεί κάποιος να ξαναπαρακολουθήσει την τάξη των υποχρεωτικών μαθημάτων για καλύτερο βαθμό.

View attachment 57586

Ευχαριστώ! Θα τα αλλάξει η τρόικα κ η περί αυτήν.... αν ισχύουν ακόμα αυτά....:D
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Αν δεν κάνω λάθος, το Υπουργείο δέχεται μόνο ένα χαρτί από τις αναγνωρισμένες σχολές βυζαντινής μουσικής ή τα ωδεία που περιλαμβάνουν και το μάθημα αυτό στο πρόγραμμά τους. Κάθε μάθημα λοιπόν του ωδείου (και η βυζαντινή μουσική είναι ένα από τα πολλά) καταλήγει σε ένα μόνο αναγνωρισμένο τίτλο. Αυτός είναι το Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής (ή όπως θέλετε να το ονομάσετε). Είναι ο μοναδικός τίτλος που φέρει υπογραφές και συνεπώς αναγνώριση από το Υπουργείο. Μάλιστα κανονικά φέρει υπογραφές από το Υπουργείο Πολιτισμού και το Υπουργείο Παιδείας (χρησιμοποιώ τα παλαιά ονόματα των Υπουργείων). Όλοι οι υπόλοιποι τίτλοι που δίνουν τα ωδεία και οι σχολές, εκτός του ότι δεν αναγνωρίζονται κρατικώς (ακόμα και αν είναι αναγνωρισμένος ο φορέας που τα δίνει), παρέχονται, κατά την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία από τα ωδειακά μου χρόνια, καθαρά για οικονομικούς λόγους. Έτσι, εάν δείτε πάνω στα διπλώματά σας, θα δείτε εκτός από τις υπογραφές και τον αριθμό πρωτοκόλλου του διπλώματός σας. Με αυτόν τον αριθμό μπορείτε να βρείτε την εγγραφή σας στο υπουργείο. Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει σε άλλους τίτλους.
Τώρα, για το αν μπορεί να ανοίξει κάποιος σχολή με το δίπλωμα: θεωρητικά ναι, πρακτικά όχι. Γιατί για να μπορεί κάποιος να συμμετέχει σε διπλωματικές εξετάσεις ως μέλος της εξεταστικής επιτροπής (και ο διευθυντής του ωδείου συμμετέχει) πρέπει να έχει, αποδεδειγμένη με εγγραφή στο Υπουργείο, προϋπηρεσία ως καθηγητής του μαθήματος για 7 χρόνια (αν θυμάμαι καλά τα χρόνια). Έτσι, μπορεί να έχει κάποιος το Δίπλωμα, αλλά αν δεν έχει αυτή την προϋπηρεσία ουσιαστικά δεν μπορεί να ανοίξει και σχολή.
Αυτά ίσχυαν μια φορά και έναν καιρό, πριν αρκετά χρονάκια. Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα. Φυσικά όμως πάντα το ελληνικό δαιμόνιο ανακαλύπτει τρόπους ώστε να δίνονται και διπλώματα σε περαστικούς, να «αναγνωρίζονται» πτυχία ως διπλώματα, να μπαίνουν υπογραφές από καθηγητές που ούτε καν παρίσταντο στις εξετάσεις, να περνάνε μαθήματα που ούτε καν τα έχουν διδαχθεί κτλ κτλ κτλ. Τα πάντα εξαρτώνται από το «δόντι» που έχει ο διευθυντής του ωδείου με το Υπουργείο (ναί, γίνονται και αυτά στις σχολές μουσικής :confused::confused::confused:)

Αν είμαι εντελώς σε άλλο πλανήτη και εδώ στη γη δεν συμβαίνουν έτσι τα πράγματα, παρακαλώ προσγειώστε με!!! :D:D:D

Ευχαριστώ

ΥΓ. Σχετικά με αυτά που αναφέρθηκαν για το τί μπορεί να διδάξει ο καθένας, θέλω να συμπληρώσω πως ο κάτοχος διπλώματος, εάν δεν είχε τα απαιτούμενα χρόνια προϋπηρεσίας δεν μπορούσε να διδάξει σε τάξεις διπλώματος, παρά μόνο σε μικρότερες τάξεις, μέχρι να συμπληρώσει τα χρόνια. Ο μη κάτοχος διπλώματος (όσα πτυχία και να του είχε...πουλήσει το ωδείο) δεν είχε δικαίωμα να διδάξει καθόλου, ούτε καν την πρώτη τάξη.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Και οι δύο τίτλοι (πτυχίο και δίπλωμα) φέρουν υπογραφές του Υπουργείου Πολιτισμού, είναι αναγνωρισμένοι και αναγνωρίσιμοι, αλλά φυσικά αλλάζει το επίπεδο αναγνωρισιμότητας. Για να μην φλυαρούμε όμως και λόγω κάποιων ερωτημάτων μέσω π.μ., παραθέτω όλο το κείμενου του ισχύοντος κανονισμού (24 σελίδες) και όχι ότι αφορά μόνο στα της Βυζαντινής Εκκλησιαστικής μουσικής, διότι σε αυτόν περιέχονται γενικότερες διατάξεις που αφορούν και τη δουλειά μας. Όποιος έχει απορίες πιστεύω ότι αρκετές απαντώνται σ' αυτόν.
 

Attachments

  • Κανονισμός Ωδείων.pdf
    2.8 MB · Views: 608

PANAG

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα. Χωρίς να θέλω να γίνω κακός (που θα με πουν αρκετοί) Η ερώτηση ηταν απλά για πληροφόρηση ή για να να μάθει κάποιος να ψάλλει;Αν θέλει κάποιος να μάθει βέβαια και πρέπει να παει στο ωδείο αλλά πρωτα να πάει κοντά σε εναν καλό ψάλτη. Τελευταια εχω πάθει οξεια μελαγχολίτιδα με τα ψαλσιματα των νεαρων καθηγητων και με τις ορθοφωνίες και τις τοποθετήσεις της φωνής και απο υφος κολοκυθάκια με τη ρίγανη. Ασε που στα 25 τους εχουν αποψη οτι πρέπει να λεγεται το τρισάγιο στον ηχο της εβδομαδος και αλλα πολλα και καλα ...... χωρίς να υπονοω οτι ειναι "κακα παιδιά" . Απλά δεν ψάλλουν. Και νομίζουν οτι είναι και ανεπανάληπτοι . Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ είχε ΜΟΥΣΙΚΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑ; Ο Ταλιαδώρος σε ποιο ωδείο πήγε; Αν ξέρει κανει΄ς θάθελα να μάθω.



Αν δεν κάνω λάθος, το Υπουργείο δέχεται μόνο ένα χαρτί από τις αναγνωρισμένες σχολές βυζαντινής μουσικής ή τα ωδεία που περιλαμβάνουν και το μάθημα αυτό στο πρόγραμμά τους. Κάθε μάθημα λοιπόν του ωδείου (και η βυζαντινή μουσική είναι ένα από τα πολλά) καταλήγει σε ένα μόνο αναγνωρισμένο τίτλο. Αυτός είναι το Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής (ή όπως θέλετε να το ονομάσετε). Είναι ο μοναδικός τίτλος που φέρει υπογραφές και συνεπώς αναγνώριση από το Υπουργείο. Μάλιστα κανονικά φέρει υπογραφές από το Υπουργείο Πολιτισμού και το Υπουργείο Παιδείας (χρησιμοποιώ τα παλαιά ονόματα των Υπουργείων). Όλοι οι υπόλοιποι τίτλοι που δίνουν τα ωδεία και οι σχολές, εκτός του ότι δεν αναγνωρίζονται κρατικώς (ακόμα και αν είναι αναγνωρισμένος ο φορέας που τα δίνει), παρέχονται, κατά την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία από τα ωδειακά μου χρόνια, καθαρά για οικονομικούς λόγους. Έτσι, εάν δείτε πάνω στα διπλώματά σας, θα δείτε εκτός από τις υπογραφές και τον αριθμό πρωτοκόλλου του διπλώματός σας. Με αυτόν τον αριθμό μπορείτε να βρείτε την εγγραφή σας στο υπουργείο. Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει σε άλλους τίτλους.
Τώρα, για το αν μπορεί να ανοίξει κάποιος σχολή με το δίπλωμα: θεωρητικά ναι, πρακτικά όχι. Γιατί για να μπορεί κάποιος να συμμετέχει σε διπλωματικές εξετάσεις ως μέλος της εξεταστικής επιτροπής (και ο διευθυντής του ωδείου συμμετέχει) πρέπει να έχει, αποδεδειγμένη με εγγραφή στο Υπουργείο, προϋπηρεσία ως καθηγητής του μαθήματος για 7 χρόνια (αν θυμάμαι καλά τα χρόνια). Έτσι, μπορεί να έχει κάποιος το Δίπλωμα, αλλά αν δεν έχει αυτή την προϋπηρεσία ουσιαστικά δεν μπορεί να ανοίξει και σχολή.
Αυτά ίσχυαν μια φορά και έναν καιρό, πριν αρκετά χρονάκια. Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα. Φυσικά όμως πάντα το ελληνικό δαιμόνιο ανακαλύπτει τρόπους ώστε να δίνονται και διπλώματα σε περαστικούς, να «αναγνωρίζονται» πτυχία ως διπλώματα, να μπαίνουν υπογραφές από καθηγητές που ούτε καν παρίσταντο στις εξετάσεις, να περνάνε μαθήματα που ούτε καν τα έχουν διδαχθεί κτλ κτλ κτλ. Τα πάντα εξαρτώνται από το «δόντι» που έχει ο διευθυντής του ωδείου με το Υπουργείο (ναί, γίνονται και αυτά στις σχολές μουσικής :confused::confused::confused:)

Αν είμαι εντελώς σε άλλο πλανήτη και εδώ στη γη δεν συμβαίνουν έτσι τα πράγματα, παρακαλώ προσγειώστε με!!! :D:D:D

Ευχαριστώ

ΥΓ. Σχετικά με αυτά που αναφέρθηκαν για το τί μπορεί να διδάξει ο καθένας, θέλω να συμπληρώσω πως ο κάτοχος διπλώματος, εάν δεν είχε τα απαιτούμενα χρόνια προϋπηρεσίας δεν μπορούσε να διδάξει σε τάξεις διπλώματος, παρά μόνο σε μικρότερες τάξεις, μέχρι να συμπληρώσει τα χρόνια. Ο μη κάτοχος διπλώματος (όσα πτυχία και να του είχε...πουλήσει το ωδείο) δεν είχε δικαίωμα να διδάξει καθόλου, ούτε καν την πρώτη τάξη.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλημέρα. Χωρίς να θέλω να γίνω κακός (που θα με πουν αρκετοί) Η ερώτηση ηταν απλά για πληροφόρηση ή για να να μάθει κάποιος να ψάλλει;
Κακό δεν θα σας έλεγα, λίγο τεμπέλη όμως, ίσως... Το πρώτο μήνυμα του θέματος και ο τίτλος του είναι αρκετά ώστε να μην υπάρχει το δίλλημα που θέτετε. Αν απλά τα κοιτούσατε...
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Κακό δεν θα σας έλεγα, λίγο τεμπέλη όμως, ίσως... Το πρώτο μήνυμα του θέματος και ο τίτλος του είναι αρκετά ώστε να μην υπάρχει το δίλλημα που θέτετε. Αν απλά τα κοιτούσατε...
Αγαπητέ το διάβασα. Και με το φτωχό μου το μυαλο καταλαβα οτι ο αγαπητός αγγελος κυρίου ηθελε πληροφορίες για να γνωρίσει και να αποφασίσει για την παραπέρα πορεί του πιθανον επαγγελματική στη μουσική και στο αναλόγιο.
 
Κακό δεν θα σας έλεγα, λίγο τεμπέλη όμως, ίσως... Το πρώτο μήνυμα του θέματος και ο τίτλος του είναι αρκετά ώστε να μην υπάρχει το δίλλημα που θέτετε. Αν απλά τα κοιτούσατε...

Αγαπητέ το διάβασα. Και με το φτωχό μου το μυαλο καταλαβα οτι ο αγαπητός αγγελος κυρίου ηθελε πληροφορίες για να γνωρίσει και να αποφασίσει για την παραπέρα πορεί του πιθανον επαγγελματική στη μουσική και στο αναλόγιο.


Εγώ ψάλλω σε κάποιον μικρό ναό .......είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό (μιλάμε κάθε Κυριακή κ εορτή το γλεντάω πραγματικά) κ δεν ενδιαφέρομαι να διδάξω σε άλλους μουσική. Απλά αφού έμαθα μουσική σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις να πάρω πτυχίο στην βυζ. μουσική ........(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ) .......Ακριβώς όπως το ακούτε ....ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ.......αφού κάθε Κυριακή εορτή ψάλλω στο Αναλόγιο......το πτυχίο θα με κάνει Ψάλτη?????????........Αλλά έτσι θέλω σε δουλειά να βρίσκομαι.......
 
Last edited by a moderator:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Εγώ ψάλλω σε κάποιον μικρό ναό .......είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό (μιλάμε κάθε Κυριακή κ εορτή το γλεντάω πραγματικά) κ δεν ενδιαφέρομαι να διδάξω σε άλλους μουσική. Απλά αφού έμαθα μουσική σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις να πάρω πτυχίο στην βυζ. μουσική ........(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ) .......Ακριβώς όπως το ακούτε ....ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ.......αφού κάθε Κυριακή εορτή ψάλλω στο Αναλόγιο......το πτυχίο θα με κάνει Ψάλτη?????????........Αλλά έτσι θέλω σε δουλειά να βρίσκομαι.......

Μην είσαι τόσο απόλυτος στα γραφόμενα σου.Υπάρχουν πολλά άτομα με πλούσιο φωνητικό τάλαντο που με πραγματικό μεράκι λιώνουν στο διάβασμα και έχουν χαλάσει τα ακουστικά νεύρα τους προκειμένου να αποκωδικοποιήσουν την μεγάλη τέχνη που ακούει στο όνομα Βυζαντινή Μουσική.Επίσης υπάρχουν και πολλοί χωρίς ιδιαίτερα φωνητικά χαρίσματα που χάρη στην οξεία αντίληψη και την μεγάλη ακουστική εμπειρία τους προσπερνάν τις τυχόν αδυναμίες τους και παράγουν αξιόλογο έργο.Δεν είναι όλα χαβαλέ φίλε.Δικαίωμα σου οι απόψεις σου,αλλά να ξέρεις πως πολλοί στο forum-ανάμεσα τους και εγώ-δεν φτάσαμε στο επίπεδο του πτυχίου ή του διπλώματος μόνο και μόνο για την έπαρση και τη διάκριση σε σχέση με κάποιους σαν και σένα,αλλά γιατί ο έρωτας μας για τη Βυζαντινή μας κάνει να ερευνούμε κάθε μικρό ή μεγάλο,κάθε αδύνατο ή δυνατό που σχετίζεται μ'αυτή.Η συνεχής έρευνα και ενασχόληση θα κάνει και σένα καλύτερο,αρτιότερο,ολοκληρωμένο...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΙΟΥ;131008 said:
Εγώ ψάλλω σε κάποιον μικρό ναό .......
......Πιστευεις οτι ψάλλεις σωστα;;;;; δεν σε ενδιαφερει λιγη περισσοτερη ερευνα;;;των διαστηματων, των κλιμάκων κ.α.......;;;


........(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ) .......Ακριβώς όπως το ακούτε ....ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ......


υποτιμας την τεχνη σου μονος σου.....σε οποιο επίπεδο και να είσαι.....και αν σκεφτεσαι...με αυτο τον τροπο.....δεν θα σε οφελήσει....ούτε το πτυχίο ούτε το δίπλωμα.......

φιλικοτατα με αγαπη
παναγιωτης
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εγώ ψάλλω σε κάποιον μικρό ναό .......είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό (μιλάμε κάθε Κυριακή κ εορτή το γλεντάω πραγματικά) κ δεν ενδιαφέρομαι να διδάξω σε άλλους μουσική. Απλά αφού έμαθα μουσική σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις να πάρω πτυχίο στην βυζ. μουσική ........(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ) .......Ακριβώς όπως το ακούτε ....ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ.......αφού κάθε Κυριακή εορτή ψάλλω στο Αναλόγιο......το πτυχίο θα με κάνει Ψάλτη?????????........Αλλά έτσι θέλω σε δουλειά να βρίσκομαι.......

Εἶδες τὶ κάνει ἡ λειψανδρία τῶν ἀναλογίων στὴν ἐπαρχία τῆς Χαλκιδικῆς;

Ὁ καθένας μὲ περισσὸ θράσος καὶ ἔπαρση σοῦ τρίβει τὸ πτυχίο στὴ μούρη καὶ τσιμπάει καὶ τὸ μισθό του μηνιαίως.
 
E

emakris

Guest
Εἶδες τὶ κάνει ἡ λειψανδρία τῶν ἀναλογίων στὴν ἐπαρχία τῆς Χαλκιδικῆς;
Μπα, νομίζω ότι το "ουρανούπολη!" είναι λογοπαίγνιο σε σχέση με το username του "συναδέλφου". Μάλλον την πάτησες, Δομέστικε!:p
 

antonism

Παλαιό Μέλος
ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΥΡΙΟΥ;130717 said:
Βασικά ήθελα να ρωτήσω

1 τι διαφορά έχει το πτυχίο βυζ. μουσικής από το Δίπλωμα μουσικοδιδασκάλου?

2 ξέρει κανείς να μου πει πόσα χρήματα στοιχίζουν τα εξέταστρα για τις εξετάσεις πτυχίου βυζ. μουσικής στο περίπου????? (προφανώς ώδειο με ωδείο θα έχει διαφορά στις τιμές)

3 Αν κάποιος έχει κάνει τις 3 τάξεις Σολφεζ +Θεωρία χρειάζεται να κάνει κ άλλα μαθήματα ευρωπαικής μουσικής για απόκτηση πτυχίου?

4 Στις εξετάσεις για πτυχίο χρειάζεται μεταφορά κειμένου από βυζ. σε ευρωπαική ?, ορθογραφία? και εκτέλεση άγνωστου κομμάτιου? ή αυτά συνηθώς τα ζητούν στις εξετάσεις για δίπλωμα?????

5 Τέλος μπορεί κάποιος να μου πει συνήθως τι μαθήματα πρέπει να πει κάποιος για να πάρει το πτυχίο βυζ. μουσικής πχ. αργές καταβασίες? χερουβικά ? κλπ



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1) το πτυχίο θέλει σπουδές 5 ετών και το δίπλωμα 7 ετών (εννοείται με αρκετό διάβασμα). πτυχίο και φυσικά δίπλωμα δεν μπορεί να πάρει όποιος δεν έχει βγάλει λυκειο.
2) τα χρήματα ποικίλλουν από ωδείο σε ωδείο
5) τα μαθήματα σε πτυχίο είναι αργά μαθήματα.αργές δοξολογίες, χερουβικά, κοινωνικά, ανοιξαντάρια. στο δίπλωμα θέλει καλοφωνικό ειρμό.

δική μου γνώμη. καλά τα πτυχία ως προς τυπικό μέρος της υπόθεσης (προκηρύξεις, χαρτούρα κλπ) αυτό που παίζει όμως ρόλο είναι η ικανότητα να ψάλλεις ωραία σε τέτοιο σημείο που να κάνεις τον πιστό, ακούγοντας σε, να προσεύχεται και να σηκώνεται το σώμα του από τη γη, όπως έλεγε ο γέρων Ιωσήφ ο Βατοπαιδινός γαι μια γιαγούλα που προσευχόταν. μπορεί να είναι ακραίο αυτό που λέω αλλά είναι ο στόχος μας. να φθάσουμε να μιμηθούμε τους αγγέλους που συνεχώς ψάλλουν και δοξολογούν τον Θεό!
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μπα, νομίζω ότι το "ουρανούπολη!" είναι λογοπαίγνιο σε σχέση με το username του "συναδέλφου". Μάλλον την πάτησες, Δομέστικε!:p

κατι ξέρεις .....αδερφε .....για να μιλάς .......:wink:

....και γω είχα πιστεψει....καταγωγη......Ουρανούπολη....:confused::confused:
 
E

emakris

Guest
κατι ξέρεις .....αδερφε .....για να μιλάς .......:wink:
Όχι, απλώς έχω τη... διαστροφή του ερευνητή, που προσπαθεί πάντα να ανακαλύψει την κρυμμένη αλήθεια! Ας μας διαφωτίσει καλύτερα ο ίδιος...
 
Όχι, απλώς έχω τη... διαστροφή του ερευνητή, που προσπαθεί πάντα να ανακαλύψει την κρυμμένη αλήθεια! Ας μας διαφωτίσει καλύτερα ο ίδιος...

ΟΝΤΩΣ είναι λογοπαίγνιο το ΟΥΡΑΝΟΥΠΟΛΗ .........οκ? :):)
 
Top