Μεντάκης Αναστάσιος

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Αγαπητοί φίλοι, Χρόνια Πολλά ! Ονομάζομαι Ανδρέας και θεώρησα σωστό να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στον τομέα των ηχογραφήσεων. Από ζωντανή ηχογράφηση, από τον Ι.Ν. Ευαγγελίστριας Πειραιώς (24/3/2008) , μπορείτε να ακούσετε το Δοξαστικό των Εσπερίων της εορτής του Ευαγγελισμού της Υπεραγίας Θεοτόκου. Ψάλλει ο Πρωτοψάλτης του εν λόγω Ιερού Ναού, κ.Αναστάσιος Μεντάκης μαζί με τους βοηθούς του. Είναι ένα κλασσικό μέλος απο την " Μουσική Κυψέλη" του Στεφάνου Λαμπαδαρίου, στο οποίο μπορούμε να δουμε όλους τους κλάδους του Πλαγίου του Δευτέρου ήχου. Εξίσου πανέμορφη ειναι η ερμηνεία του κ. Μεντάκη. Κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει τίποτα ωραιότερο απο την λιτότητα των κλασσικών μαθημάτων,όταν αυτά ψάλλονται σωστά.


Υ.Γ.Συγγνώμη αν η ποιότητα της ηχογράφησης δεν είναι και η τελιότερη.
 

Attachments

  • F0001.WAV
    6.2 MB · Views: 388

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ψάλλει ο Πρωτοψάλτης του εν λόγω Ιερού Ναού, κ.Αναστάσιος Μεντάκης μαζί με τους βοηθούς του...Εξίσου πανέμορφη ειναι η ερμηνεία του κ. Μεντάκη.
Άκουσα τον "ημέτερο διδάσκαλο" και χάρηκα πολύ...να είσαι καλά σε ευχαριστώ...
 

greek487

Tasos N.
Πραγματικα κ. Πετρακη, η ερμηνεια του κ. Μεντακη ειναι πανεμορφη. Η τεχνη του ειναι αρκετα ψηλη. Και ωραια φωνη μαλιστα.

Αλλα και το ισοκρατημα που ακουμε, πολλη σωστο, γεματο, και συνεχομενο.

Φανταστητε να εχουμε σε καθε Ορθοδοξο ναο τετοια ψαλμωδια απο μουσικες ομαδες που να λενε ολοι ετσι ακριβως το ιδιο. Μακαρι!

Βαλτε κ. Πετρακη και αλλες ζωντανες ηχογραφησεις με τον κ. Μεντακη γιατι εχουμε αναγκη να ακουμε τετοιες πετυχημενες ομαδικες προσπαθειες.

Ευχαριστουμε!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Η Ευαγγελίστρια Πειραιά αποτελεί πρότυπο χορωδιακού ψάλλειν (ειδικά στη λειτουργία). 10-15 άτομα που όλα γνωρίζουν μουσική (άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο), τα οποία βέβαια έχουν όλα χαρτζιλίκι από το ναό. Αυτό είναι οργάνωση...
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Πραγματικα κ. Πετρακη, η ερμηνεια του κ. Μεντακη ειναι πανεμορφη. Η τεχνη του ειναι αρκετα ψηλη. Και ωραια φωνη μαλιστα.

Αλλα και το ισοκρατημα που ακουμε, πολλη σωστο, γεματο, και συνεχομενο.

Φανταστητε να εχουμε σε καθε Ορθοδοξο ναο τετοια ψαλμωδια απο μουσικες ομαδες που να λενε ολοι ετσι ακριβως το ιδιο. Μακαρι!

Βαλτε κ. Πετρακη και αλλες ζωντανες ηχογραφησεις με τον κ. Μεντακη γιατι εχουμε αναγκη να ακουμε τετοιες πετυχημενες ομαδικες προσπαθειες.

Ευχαριστουμε!

Χριστός Ανέστη!

Δυστυχώς δεν έχω άλλες ζωντανές ηχογραφήσεις του κ. Μεντάκη, ακόμα και αυτή την ηχογράφησα απο το ραδιόφωνο, καθώς εκείνη την ημέρα μόλις είχα γυρίσει στο σπίτι μου από τον Εσπερινό...
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Η Ευαγγελίστρια Πειραιά αποτελεί πρότυπο χορωδιακού ψάλλειν (ειδικά στη λειτουργία). 10-15 άτομα που όλα γνωρίζουν μουσική (άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο), τα οποία βέβαια έχουν όλα χαρτζιλίκι από το ναό. Αυτό είναι οργάνωση...

Χριστός ανέστη!
Με τον κ.Μεντάκη έχω κάνει μερικά μαθήματα στο ωδείο, όταν για κάποιους λόγους δεν μπορεί ο κ. Αγγελόπουλος και από αυτό το λίγο εχω καταλάβει ότι πρόκειται για έναν πολύ καλό ψάλτη και δάσκαλο!
Όσο για την οργάνωση του Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας, τι να πω;; Εγώ ψάλλω σε μια εκκλησία της Μητροπόλεως Μεγάρων και -δυστυχώς- αυτά φαντάζουν πολυτέλειες που δεν αρμοζουν (σύμφωνα με καποιούς) σε εμας....:(:
 

pan

Νέο μέλος
Ειμαι μαθητής του κ.Μεντάκη. Πολλή καλός δάσκαλος αλλά και καλός άνθρωπος όσο καιρό τον γνωρίζω.
Γράφτηκα στη σχολή στην Ζ.Πηγή Ακαδημίας χωρίς να έχω γνώσεις Β.Μουσικής, και με άλλαξε πραγματικά.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Ίσως η βάση θα μπορούσε να ήταν λίγο ψηλότερη -μισό τόνο- για να βγαίνουν καλύτερα στα χαμηλά. Η ερμηνεία του "ου λέγω" (4.58'') πολύ κακή... Γενικότερα, το άκουσμα αρκετά κουραστικό. Ωστόσο, συγχαρητήρια στον Ναό που πληρώνει τόσα άτομα. Μπράβο τους. Μακάρι και άλλοι ναοί να ακολουθήσουν... Α.
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
subwoofer-driver-anti-magnetism-woofer-cone-1-small-38x38.jpg
http://vatopaidi.files.wordpress.com/2009/11/evlogisate-ton-kirion.mp3
subwoofer-driver-anti-magnetism-woofer-cone-1-small-38x38.jpg


Ακούστε έναν εξαιρετικό ύμνο, το «Ευλογήσατε τον Κύριον…», ήχος πρώτος, στίχος του Λατρινού πολυελέου για την εορτή των αγίων Αρχαγγέλων. Ο ύμνος είναι σύνθεση του οσίου Ιωάννου Κουκουζέλη (14ος αι.) και αποδίδεται από την Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία, που διευθύνει ο Λυκούργος Αγγελόπουλος. Μονωδία: Αναστάσιος Μεντάκης.

ΠΗΓΗ: vatopaidi.wordpress.com/tag/αναστάσιος-μεντάκης/
 

Θεοφανώ

Νέο μέλος
Ακούστε και μια ζωντανή ηχογράφηση (από το αναλόγιο της Ευαγγελίστριας Πειραιώς, όπου ο Αναστάσιος Μεντάκης είναι πρωτοψάλτης τα τελευταία 27 χρόνια). Πρόκειται για το Δύναμις του Νηλέως Καμαράδου, σε ήχο Δεύτερο. Η ηχογράφηση έγινε στις 07/09/2014. Η ποιότητα του ήχου θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αλλά η ψαλτική τέχνη του κ. Μεντάκη είναι φανερή.

https://www.youtube.com/watch?v=pg1mtkb2Vuw

Γνώρισα τον κ. Μεντάκη προ εικοσιπενταετίας, όταν ήμουν μαθήτρια του Θεοφάνη Σουλακέλλη στο ωδείο Σκαλκώτα. Μετά από ένα... τεράστιο διάλειμμα, συνεχίζω τώρα μαζί του στο ωδείο της Ιεράς Αρχιεπισκοπής.
 
Top