[Ερώτηση] Μελωδός και συγγραφή "κλασικίζοντων" κειμένων

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γεια σας. Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους Μελωδόβιους του φόρουμ.

Τι παραμέτρους να βάλω στον Μελωδό ως προς το μέγεθος χαρακτήρων, τα διάκενα μεταξύ των σειρών κτλ (λογικά στην Διαμόρφωση Σελίδας) ώστε το γραπτό να μοιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο με τις κλασικές εκδόσεις όπως π.χ. το Ταμείο Ανθολογίας του Φωκαέως, τη Πανδέκτη κτλ;

Ευχαριστώ!

Μου αρέσει η εμφάνιση των κλασικών εκδόσεων για αυτό ρωτάω.

Για τα περι γραμματοσειράς, θα χρησιμοποιήσω....τη δική μου! Νομίζω είναι η ιδανική (για τη δουλειά που τη θέλω και όχι μόνο). Αν και δεν το έχω ψάξει περισσότερο το θέμα. Αν κάποιος έχει να υποδείξει ακόμα καλύτερη, είναι ευπρόσδεκτος.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Γεια σας. Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους Μελωδόβιους του φόρουμ.

Τι παραμέτρους να βάλω στον Μελωδό ως προς το μέγεθος χαρακτήρων, τα διάκενα μεταξύ των σειρών κτλ (λογικά στην Διαμόρφωση Σελίδας) ώστε το γραπτό να μοιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο με τις κλασικές εκδόσεις όπως π.χ. το Ταμείο Ανθολογίας του Φωκαέως, τη Πανδέκτη κτλ;

Ευχαριστώ!

Μου αρέσει η εμφάνιση των κλασικών εκδόσεων για αυτό ρωτάω.

Για τα περι γραμματοσειράς, θα χρησιμοποιήσω....τη δική μου! Νομίζω είναι η ιδανική (για τη δουλειά που τη θέλω και όχι μόνο). Αν και δεν το έχω ψάξει περισσότερο το θέμα. Αν κάποιος έχει να υποδείξει ακόμα καλύτερη, είναι ευπρόσδεκτος.

Μιχάλη καλημερα
Δεν το εχω κανει για να σου δώσω ακριβής αριθμούς και δεν είμαι στον υπολογιστή μου για να το δοκιμάσω.
Όμως όσον αφορά τα διάκενα μεταξύ των σειρών κλπ, θα πας από την Μορφή(δεύτερη εντολή), οχι απο την Διαμόρφωση σελίδας και μετά θα χρησιμοποιήσεις τις αποκλήσεις, για συγκεκριμένες αποστάσεις που ίσως χρειαστεί να δώσεις.
Για το μέγεθος των χαρακτήρων, εγώ θα έκανα τον εξής "μπακάλικο" τρόπο: θα μετρούσα με ενα χάρακα το μέγεθος το "ίσον" από το βιβλίο, και μετά το "ίσον" της δικής μου γραμματοσειράς. Και ανάλογα θα μίκραιναν ή θα μεγάλωνα το μέγεθος.
Πάντως για την κλασική γραμματοσειρά του Μελωδού, πρεπει να ειναι μεταξύ του 10 και 11.
Και βέβαια στο τέλος, αφού φτιάξεις το επιθυμητό, το αποθηκεύει σε πρότυπο.
 
Top