Μελωδός ή Βυζαντινή Κάλαμος ...

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Θεωρώ, ότι είτε είμαστε παλιοί στους υπολογιστές είτε "νεούδια" :))) τα απλά λόγια τα καταλαβαίνουμε όλοι. Ας φανταστούμε ένα πρόγραμμα που αναγνωρίζει το ολίγον ως το γράμμα "α" (αυτό κάνει το word), ή ένα άλλο που το αναγνωρίζει ως ένα σύνολο από μικρές κουκίδες (pixels) που σχηματίζουν αυτό το σχήμα που εμείς λέμε ολίγον (αυτό κάνουν προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας όπως το corel το οποίο όπως φαίνεται και εδώ, μόνο δωρεάν δεν είναι, εκτός κι αν νομιμοποιήθηκαν οι ιστοσελίδες με torrents και σπασμένα προγράμματα και δεν το ξέρουμε...). Ας φανταστούμε τώρα ένα πρόγραμμα που αναγνωρίζει το ολίγον σαν ολίγον, με την θέση του πάνω στο συγκεκριμένο φθόγγο, πάνω στη συγκεκριμένη κλίμακα και ύψος, να εκτελεστεί σε ότι ταχύτητα επιλέξει ο χρήστης, με την εισαγωγή και ακρόαση του(ων) ισοκρατήματος(ων) και εάν θέλει, βάζει και έναν μετρονόμο να βαράει από πίσω. Αμέσως καταλαβαίνουμε ότι πρόκειται για ένα πρόγραμμα που σκέφτεται όπως ο χρήστης του καθώς το χρησιμοποιεί και όχι άλλα αντί άλλων. Αυτό για μένα πρέπει να πληρώνεται όπως γίνεται και για οποιοδήποτε άλλο εξειδικευμένο πρόγραμμα. Εδώ πληρώνουμε άλλα κι άλλα που ούτε προσθετικά (addons) του Word δεν τα λέει κανείς, όχι κάτι τόσο χρήσιμο και ταυτόχρονα εύχρηστο όπως ο Μελωδός.

Πιστεύω ότι ήταν πλέον καιρός να γίνει (αν και σχετικά καθηστέρησε) μία τέτοια κίνηση για τη μουσική μας. Στην εποχή όπου πολλά εξελιγμένα προγράμματα εξυπηρετούν την Ευρωπαϊκή μουσική, όπως το Sibelius και το Finale με πλήρη αναγνώριση και εκτέλεση των γραφομένων, κάτι τέτοιο το "επέβαλε" ο καιρός και πιστεύω ότι όπως έγραψε και ο Χάρης παραπάνω, τα χρήματα για την απόκτηση του εν λόγω προγράμματος είναι για όποιον ασχολείται σοβαρά με το αντικείμενο επένδυση και όχι σπατάλη. Απλά του είναι τόσο αναγκαίο, όσο η γραφομηχανή ή ο φορητός υπολογιστής για έναν συγγραφέα... :wink:
 
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Με μεγάλη χαρά :) θέλω να σας πω ότι παρήγγειλα και εγω χτες απο τον
κ. Σάββα Παπαδόπουλο τη Χρυσή έκδοση του ΜΕΛΩΔΟΥ και τον περιμένω πως και πως ........ !!!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Με μεγάλη χαρά :) θέλω να σας πω ότι παρήγγειλα και εγω χτες απο τον
κ. Σάββα Παπαδόπουλο τη Χρυσή έκδοση του ΜΕΛΩΔΟΥ και τον περιμένω πως και πως ........ !!!

Αγαπητέ Sranitsa!!!!!!
Συγχαρητήρια, Καλορίζικο, και είμαι βέβαιος πως θα απολαμβάνεις την άνεση να δημιουργείς και να τροποποιείς τους ύμνους που γράφεις (ηχητικά & σε μουσικό κείμενο) όποτε θέλεις και όπως και ότι θέλεις.
Αυτό στο γράφω μετά λόγου γνώσεως χρήσης του Μελωδού από τον Απρίλιο του 2008.
Σχετικά με τα μουσικά διαστήματα και τις κλίμακες που είναι διαφορετικές από αυτές της Επιτροπής, προτείνω, οι γνωστοί σε όλους μας επαΐοντες, να προτείνουν συγκεκριμένα με αριθμούς κλασματικούς ή δεκαδικούς, τους μείζονες ελάσσονες ελάχιστους, κλπ, τα τρίχορδα, 4χορδα, 5χορδα, κατ΄ήχον κλπ, κλπ, σε συνδυασμό με την παράθεση δείγματος ύμνου κατά προτίμηση από το Αναστασιματάριο που το έχουμε δωρεάν, (θα ακολουθήσουν και πολλά πολλά άλλα, ώστε να έχουμε ταυτόχρονα θεωρία & πράξη.
Εξυπακούεται, πως είμαι στην διάθεσή σου για οποιασδήποτε μορφής υποστήριξη χρειασθείς.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αγαπητέ Sranitsa!!!!!!
Συγχαρητήρια, Καλορίζικο, και είμαι βέβαιος πως θα απολαμβάνεις την άνεση να δημιουργείς και να τροποποιείς τους ύμνους που γράφεις (ηχητικά & σε μουσικό κείμενο) όποτε θέλεις και όπως και ότι θέλεις.

Εξυπακούεται, πως είμαι στην διάθεσή σου για οποιασδήποτε μορφής υποστήριξη χρειασθείς.

Ευχαριστώ πολύ κ.Κιαμηλίδη !!!
 

παντ

Νέο μέλος
Όλα τα προαναφερόμενα προγράμματα γραφής Β.Μ. είναι πολύ καλά αλλά δεν παύουν να είναι Απλοί κειμενογράφοι.
Το "Μελωδός" είναι ένα δυναμικό πρόγραμμα, όχι μόνο γραφής, αλλά και εκτέλεσης σε όλες τις κλίμακες με τα Βυζαντινά διαστήματα, να δημιουργήσεις δικές σου κλίμακες, καθώς και πολλές γραμματοσειρές μουσικών σημείων (χαρακτήρων). Μπορείς να ρυθμίσεις να ακούγονται μόνο οι ψάλτες ή μόνο οι ισοκράτες.
Με το πάτημα ενος κουμπιού μετατρέπεις το μέλος σε παραλλαγή.
Και πολλά πολλά άλλα.
Έτσι λοιπόν δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το "Μελωδός" με άλλους κειμενογράφους Β.Μ. διότι Δεν είναι ομοειδή πράγματα.
Ευχαριστώ,Αντωνιάδης Παναγιώτης.
 

agiooros

Μέλος
Πολύ ακριβώς δεν είναι ο Μελωδός?
Με την οικονομική κρίση που υπάρχει?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πολύ ακριβώς δεν είναι ο Μελωδός?
Με την οικονομική κρίση που υπάρχει?
Με την ελάχιστη γνώση που έχω επί των υπολογιστικών αφενός και χωρίς να είμαι ο δικηγόρος ή ο διαφημιστής του δημιουργού του, το να φτιαχτεί ένα τέτοιο πρόγραμμα χρειάζεται πάρα πολλά περισσότερα από το να φτιάξει κάποιος μερικές γραμματοσειρές και κάποιες μακροεντολές στο word, πράγμα για το οποίο ακόμη και η τεχνογμωσία ενός χρήστη με κάποια εμπειρία φτάνει. Μιλάμε για έναν αυτόνομο κειμενογράφο με δυνατότητα αναπαραγωγής Midi και κατασκευή κλιμάκων, όπερ σημαίνει την γραφή κώδικα εξ αρχής. Για παράδειγμα το Sibelius που προσφέρει παρόμοιες δυνατότητες στον τομέα του δείτε τιμές όχι μόνο για το ίδιο το πρόγραμμα, αλλά και για αναβαθμίσεις ή πρόσθετά του:
http://shop.avid.com/store/category.do?category=avid-sibelius&store=EUROPE_EU
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ήθελα και εγώ να ήταν φθηνότερο, όπως και πολλά άλλα προϊόντα γενικότερα...
 
Δηλαδή μπορεί κανείς να του δώσει σκαναρισμένη παρτιτούρα και (για εκπαιδευτικούς λόγους) να την μετατρέψει αυτόματα σε παραλλαγή καθώς να την ακούμε αυτομάτως και σε μέλος, ή αυτό συμβαίνει μόνο με ότι κομμάτια εμείς γράψουμε-συνθέσουμε?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δηλαδή μπορεί κανείς να του δώσει σκαναρισμένη παρτιτούρα και (για εκπαιδευτικούς λόγους) να την μετατρέψει αυτόματα σε παραλλαγή καθώς να την ακούμε αυτομάτως και σε μέλος, ή αυτό συμβαίνει μόνο με ότι κομμάτια εμείς γράψουμε-συνθέσουμε?
Προς το παρόν η δυνατότητα αυτή δεν υπάρχει, αλλά βρίσκεται στα σκαριά. Ο δημιουργός του προγράμματος έχει την δυνατότητα αυτή (με αυτό τον τρόπο έφτιαξε το Αναστασιματάριο του Ιωάννου που συνοδεύει το πρόγραμμα), οπότε απομένει η τελειοποίησή της, ώστε να μην παρουσιάζονται προβλήματα όπως ασυμβατότητες κλπ. Απ' ότι υποστηρίζει πρόκειται να προχωρήσει στην έκδοση του πρόσθετου αυτού προγράμματος (OCR) κάποια στιγμή, μαζί με μία αναβάθμιση του βασικού προγράμματος δακτυλογράφησης - αναπαραγωγής που θα επιλύει κάποια προβλήματα, ενώ θα προσθέτει και νέες δυνατότητες.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δηλαδή μπορεί κανείς να του δώσει σκαναρισμένη παρτιτούρα και (για εκπαιδευτικούς λόγους) να την μετατρέψει αυτόματα σε παραλλαγή καθώς να την ακούμε αυτομάτως και σε μέλος, ή αυτό συμβαίνει μόνο με ότι κομμάτια εμείς γράψουμε-συνθέσουμε?
Αυτό θα γίνει με την πολυαναμενόμενη σύντομη διάθεση του OCR , με εκτιμώμενο περιθώριο λάθους μόλις 1% περίπου.
Επισυνάπτω 2 σελίδες με το Χριστός Ανέστη.
Στο Αρχείο 01 Εμφανίζεται το μουσικό κείμενο σε μορφή παραλλαγής με μία και μόνον εντολή, ενώ δεξιά είναι η κλίμακα, και επάνω είναι η χρηστική εμφάνιση του προγράμματος.
Στο Αρχείο 02 Εμφανίζεται το ολοκληρωμένο κείμενο.
Καί τα δύο αρχεία έχουν επάνω αριστερά έναν ''ηλεκτρονικό συνδετήρα'', όπου εχω επισυνάψει το ηχητικό του Μελωδού σε μετροφωνική μορφή φυσικά, με φωνή Ψάλτη & Ισοκράτη. θα πρέπει να κάνετε διπλό αριστερό κλικ και θα ενεργοποιηθεί στον υπολογιστή σας και το ηχητικό
Τα της 25-04-2011 κείμενα που ανέβασα εχθές τα έγραψα με τον Μελωδό.
Ενώ έχουμε και τους Μεγάλους μας Ευεργέτες, τον κ. Χρήστο Τσακίρογλου, τον κ. Χαράλαμπο Τσερκέζη, την κ. Ελἐνη Ντόβα, τον κ. Μιχάλη Μαμάη τον κ. Χαράλαμπο Συμεωνίδη και τον κ. Παναγιώτη Αντωνιάδη, τον κ. Παναγιώτη Σταυρόπουλο τον κ. Ιωάννη Βενιέρη, που μας δωρίζουν τις καταγεγραμμένες δημιουργίες των σε pdf & mel.
Χρησιμοποιώ τον Μελωδό εδώ και 2 χρόνια, και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, και σήμερα που γνωρίζω πολύ καλά τις δυνατότητές του θα έδινα και περισσότερα χρήματα.
Έχω και τα άλλα προγράμματα, και σας τα γράφω μετά λόγου γνώσεως
 

Attachments

  • 01 Χριστός Ανέστη Παραλλαγή.pdf
    698.4 KB · Views: 94
  • 02 Χριστός Ανέστη με τον Μελωδό Μέλος.pdf
    678 KB · Views: 96

ixadin

Ηχάδιν
παντ;108140 said:
Όλα τα προαναφερόμενα προγράμματα γραφής Β.Μ. είναι πολύ καλά αλλά δεν παύουν να είναι Απλοί κειμενογράφοι. [....] Έτσι λοιπόν δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το "Μελωδός" με άλλους κειμενογράφους Β.Μ. διότι Δεν είναι ομοειδή πράγματα.

Εκεί είναι η αχίλλειος πτέρνα του όσον αφορά στη χρήση του για DTP. Δυστυχώς για τέτοια θέματα είναι μονόδρομος !
 
Αυτό θα γίνει με την πολυαναμενόμενη σύντομη διάθεση του OCR , με εκτιμώμενο περιθώριο λάθους μόλις 1% περίπου.
Επισυνάπτω 2 σελίδες με το Χριστός Ανέστη.
Στο Αρχείο 01 Εμφανίζεται το μουσικό κείμενο σε μορφή παραλλαγής με μία και μόνον εντολή, ενώ δεξιά είναι η κλίμακα, και επάνω είναι η χρηστική εμφάνιση του προγράμματος.
Στο Αρχείο 02 Εμφανίζεται το ολοκληρωμένο κείμενο.
Καί τα δύο αρχεία έχουν επάνω αριστερά έναν ''ηλεκτρονικό συνδετήρα'', όπου εχω επισυνάψει το ηχητικό του Μελωδού σε μετροφωνική μορφή φυσικά, με φωνή Ψάλτη & Ισοκράτη. θα πρέπει να κάνετε διπλό αριστερό κλικ και θα ενεργοποιηθεί στον υπολογιστή σας και το ηχητικό
Τα της 25-04-2011 κείμενα που ανέβασα εχθές τα έγραψα με τον Μελωδό.
Ενώ έχουμε και τους Μεγάλους μας Ευεργέτες, τον κ. Χρήστο Τσακίρογλου, τον κ. Χαράλαμπο Τσερκέζη, την κ. Ελἐνη Ντόβα, τον κ. Μιχάλη Μαμάη τον κ. Χαράλαμπο Συμεωνίδη και τον κ. Παναγιώτη Αντωνιάδη, τον κ. Παναγιώτη Σταυρόπουλο τον κ. Ιωάννη Βενιέρη, που μας δωρίζουν τις καταγεγραμμένες δημιουργίες των σε pdf & mel.
Χρησιμοποιώ τον Μελωδό εδώ και 2 χρόνια, και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, και σήμερα που γνωρίζω πολύ καλά τις δυνατότητές του θα έδινα και περισσότερα χρήματα.
Έχω και τα άλλα προγράμματα, και σας τα γράφω μετά λόγου γνώσεως
Ευχαριστώ πολύ κ.Κιαμηλίδη για τον χρόνο που αφιερώσατε και να αναλύσετε.Για μένα όπως φαντάζομαι και για άλλους συναδέλφους θα ήτο μια σωτήριος δυνατότητα αυτή για το συγκεκριμμένο πρόγραμμα, καθώς θα βοηθούσε απεριόριστα κυρίως στην εκπαίδευση εν πρώτοις του γράφοντος, αλλά και κατ'επέκταση πλήθους άλλων ανθρώπων οι οποίοι δεν έχουν την δυνατότητα για πολλούς και διαφ. λόγους να παρακολουθήσουν μαθήματα ΒΜ.Οπωσδήποτε θα ήτο μια ευλογία πραγματική για όλους αυτούς που θέλουν να εξασκηθούν στην παραλλαγή,και ύστερα στο μέλος...πολύ ύστερα όμως!!!Έλα όμως που δεν μπορείς να έχεις τον δάσκαλο πάντα δίπλα σου όπως έλεγε και ο αείμνηστος Άρχοντας Θ.Στανίτσας του οποίου την γνώμη ποιός θα τολμούσε να αμφισβητήσει.Και πάλι συγγνώμη για την φλυαρία μου, δεν το συνηθίζω και ειδικά μπροστά σε ένα forum του οποίου οι γράφοντες φαίνεται να έχουν τρομακτικά περισσότερη εμπειρία με το αντικείμενο (ΒΜ) από εμένα!
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Oλα καλά κύριοι για τον μελωδό όπως λέτε και πράγματι βοηθάει πολύ.Την τιμή του όμως δεν άκουσα απο κανέναν.Τελικά πόσο κοστίζει να ξέρουμε ενα έχουμε την δυνατότητα να αγοραστεί.
Ευχαριστώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Oλα καλά κύριοι για τον μελωδό όπως λέτε και πράγματι βοηθάει πολύ.Την τιμή του όμως δεν άκουσα απο κανέναν.Τελικά πόσο κοστίζει να ξέρουμε ενα έχουμε την δυνατότητα να αγοραστεί.
Ευχαριστώ.
Εκτός λάθους είναι και σήμερα €.400,00 και οι αναμενόμενες πάμπολλες αναβαθμίσεις είναι δωρεάν.
Εάν θελήσω να αγοράσω το αναμενόμενο OCR η τιμή του εκτιμάται στο ποσό των €.100,00.
Μετά την αναβάθμιση το OCR θα είναι ενσωματωμένο και ως εκ τούτου η τιμή του αναμένεται στο ποσό των €.500,00 .
Αυτά από συζητήσεις που είχα προ καιρού με τον κ. Παπαδόπουλο. Οι τελικές τιμές βέβαια θα ορισθούν από τον κ. Σάββα Παπαδόπουλο.
 

παντ

Νέο μέλος
Καλησπέρα στην "ομήγυρη"
Οι τιμές είναι περίπου αυτές που αναφέρει ο κ. Κιαμηλίδης.
Προσωπική μου άποψη είναι, ότι είναι πολύ φθηνός γι αυτά που κάνει, χωρίς ίχνος υπερβολής
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ενημερωτικά, η ιστοσελίδα δεν λειτουργεί εδώ και καιρό λόγω της αναμενόμενης αναβάθμισης. Οπότε με την αναβάθμιση θα υπάρχει πλήρης παρουσίαση .
Εάν κάποιος θέλει οποιεσδήποτε πληροφορίες, ή ακόμη και δεί ή και να γράψει ακόμη με το πρόγραμμα Μελωδός, η τεχνολογία σήμερα μας δίνει αυτήν την δυνατότητα δωρεάν μέσω της Teamviewer.
 
Βασίλης Κιαμηλίδης;108213 said:
Ενώ έχουμε και τους Μεγάλους μας Ευεργέτες, τον κ. Χρήστο Τσακίρογλου, τον κ. Χαράλαμπο Τσερκέζη, την κ. Ελἐνη Ντόβα, τον κ. Μιχάλη Μαμάη τον κ. Χαράλαμπο Συμεωνίδη και τον κ. Παναγιώτη Αντωνιάδη, τον κ. Παναγιώτη Σταυρόπουλο τον κ. Ιωάννη Βενιέρη, που μας δωρίζουν τις καταγεγραμμένες δημιουργίες των σε pdf & mel.

Συγγνώμη κυρ Βασίλη μου, αλλά ξεχάσατε να αναφέρετε τα οφφίκια! Σκέτοι Μεγάλοι Ευεργέτες δεν φτάνει...
Με την ευκαιρία ενημερώνω επισήμως το φόρουμ ότι λόγω των πολλών ευεργεσιών μου από αύριο θα με λέτε Άρχοντα Μέγα Μελωδογράφο!!! Αμέ...:cool::wink:
Μόνο με τα "thanks" θα τη βγάζουμε;...

Βασίλης Κιαμηλίδης;108213 said:
Χρησιμοποιώ τον Μελωδό εδώ και 2 χρόνια, και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, και σήμερα που γνωρίζω πολύ καλά τις δυνατότητές του θα έδινα και περισσότερα χρήματα.
Έχω και τα άλλα προγράμματα, και σας τα γράφω μετά λόγου γνώσεως

Συνυπογράφω ανεπιφύλακτα. 400 ευρώ τον αγόρασα το 2009. Μέχρι σήμερα τα έχει βγάλει τα λεφτά του εις δεκαπλούν και έπεται συνέχεια....
Επειδή ως αγιογράφος έχω (πολύυυ) περίεργο "μάτι" και δεν ανέχομαι εύκολα την προχειρότητα και την ακαλαισθησία, οι δυνατότητες του Μελωδού μόνο σε ό,τι αφορά τη στοίχιση και σελιδοποίηση ενός κειμένου σε λεπτομέρειες που δεν φαντάζεστε (κάνω πόλεμο με τα νούμερα ώρες ώρες) με έχουν ικανοποιήσει σε τέτοιο βαθμό, που δεν θα τον άλλαζα με τίποτα. Όσο κι αν μου κόστισε, χαλάλι χίλιες φορές...
Το μόνο που μένει είναι το OCR που θα μας λύσει κυριολεκτικά τα χέρια.

Ο κ. Παπαδόπουλος είναι άξιος πολλών συγχαρητηρίων. Του το έχω πει προσωπικά, το λέω κι εδώ ενώπιον πάντων. Ο Θεός να του δίνει την υγειά του, γιατί βρήκαμε κι εμείς την δική μας...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Συγγνώμη κυρ Βασίλη μου, αλλά ξεχάσατε να αναφέρετε τα οφφίκια! Σκέτοι Μεγάλοι Ευεργέτες δεν φτάνει...
Με την ευκαιρία ενημερώνω επισήμως το φόρουμ ότι λόγω των πολλών ευεργεσιών μου από αύριο θα με λέτε Άρχοντα Μέγα Μελωδογράφο!!! Αμέ...:cool::wink:
Μόνο με τα "thanks" θα τη βγάζουμε;...



Συνυπογράφω ανεπιφύλακτα. 400 ευρώ τον αγόρασα το 2009. Μέχρι σήμερα τα έχει βγάλει τα λεφτά του εις δεκαπλούν και έπεται συνέχεια....
Επειδή ως αγιογράφος έχω (πολύυυ) περίεργο "μάτι" και δεν ανέχομαι εύκολα την προχειρότητα και την ακαλαισθησία, οι δυνατότητες του Μελωδού μόνο σε ό,τι αφορά τη στοίχιση και σελιδοποίηση ενός κειμένου σε λεπτομέρειες που δεν φαντάζεστε (κάνω πόλεμο με τα νούμερα ώρες ώρες) με έχουν ικανοποιήσει σε τέτοιο βαθμό, που δεν θα τον άλλαζα με τίποτα. Όσο κι αν μου κόστισε, χαλάλι χίλιες φορές...
Το μόνο που μένει είναι το OCR που θα μας λύσει κυριολεκτικά τα χέρια.

Ο κ. Παπαδόπουλος είναι άξιος πολλών συγχαρητηρίων. Του το έχω πει προσωπικά, το λέω κι εδώ ενώπιον πάντων. Ο Θεός να του δίνει την υγειά του, γιατί βρήκαμε κι εμείς την δική μας...
Συμφωνώ και επαυξάνω Άρχοντα Μελωδογράφε Χαράλαμπε.
Να ενημερώσω, πως με την αναμενόμενη αναβάθμιση θα έχουμε και την αυτόματη πρόταση για την σωστή μουσική ορθογραφία η οποία θα λειτουργεί όπως ο ορθογράφος της word, καθώς και τον φασματογράφο με τον οποίο θα προσδιορίζουμε εύκολα τα μουσικά διαστήματα των οποιονδήποτε.
Αυτά για σήμερα διότι έχω να ετοιμάσω και τον Εσπερινό του Αγίου Γεωργίου 2011.
Βασίλης
 

ixadin

Ηχάδιν
Δυστυχώς για τέτοια θέματα είναι μονόδρομος !

Επειδή έβαλαν στην παραπάνω ανάρτησή μου κάποιοι εκ των χρηστών του Μελωδού thanks, να επισημάνω ότι το είπα ως αρνητικό και να προσθέσω ότι "οι άλλες λύσεις είναι μονόδρομος:wink:"
 
Top