Μελωδός ή Βυζαντινή Κάλαμος ...

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ok, τώρα επισήμως δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής :confused:.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επειδή έβαλαν στην παραπάνω ανάρτησή μου κάποιοι εκ των χρηστών του Μελωδού thanks, να επισημάνω ότι το είπα ως αρνητικό και να προσθέσω ότι "οι άλλες λύσεις είναι μονόδρομος:wink:"
Αγαπητέ!!! το thanks από εμένα τίθεται πάντοτε ως ευχαριστήριο για την διατυπωθείσα γνώμη σας η οποία και είναι απόλυτα σεβαστή και όχι ως λόγος συμφωνίας ή όχι των λεγομένων σας.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πακέτα Επιτραπέζιας Τυπογραφίας (Desk Top Publishing).Τα πακέτα αυτά δίνουν τη δυνατότητα προετοιμασίας σελίδων (βιβλίων, περιοδικών, αφισών, κ.α.), οι οποίες περιέχουν κείμενο, αλλά και άλλα γραφικά, σχήματα, εικόνες και άλλα. Το υλικό αυτό αποθηκεύεται ή εκτυπώνεται για τη χρήση του.
...
 

ixadin

Ηχάδιν
Ok, τώρα επισήμως δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής :confused:.

Αν ανοίξετε ένα pdf από τον Μελωδό θα δείτε ότι ΔΕΝ έχουν ενσωματωθεί οι μουσικές γραμματοσειρές ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ αυτές του ποιητικού κειμένου.

mel.JPG


Αυτό είναι ένα θέμα διότι κατά την εκτύπωση (δεν εννοώ οικιακή) ένας απαιτητικός γραφίστας - τυπογράφος - πελάτης μπορεί να βρει αρκετές ατέλειες (aliasing) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να εφαρμοστούν τεχνικές του anti-aliasing που υποστηρίζει κάθε κειμενογράφος.

Και για εμένα είναι λίγο ακατανόητο, αφού - τουλάχιστον σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή - οι γραμματοσειρές του Μελωδού φτιάχνονται μέσω προγραμμάτων κατασκευής γραμματοσειρών TrueType, ή OpenType ή PostScript Type 1 ή METAFONT (Tex)

Αντιθέτως, άλλες λύσεις που δουλεύουν με κειμενογράφους υποχρεωτικά τις ενσωματώνουν, οπότε και δεν αντιμετωπίζονται τέτοια θέματα.

Άρα και εδώ ισχύει ο χρυσός κανόνας "ό,τι κερδίζουμε σε δρόμο το χάνουμε σε δύναμη":D
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αν ανοίξετε ένα pdf από τον Μελωδό θα δείτε ότι ΔΕΝ έχουν ενσωματωθεί οι μουσικές γραμματοσειρές ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ αυτές του ποιητικού κειμένου.

mel.JPG


Αυτό είναι ένα θέμα διότι κατά την εκτύπωση (δεν εννοώ οικιακή) ένας απαιτητικός γραφίστας - τυπογράφος - πελάτης μπορεί να βρει αρκετές ατέλειες (aliasing) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να εφαρμοστούν τεχνικές του anti-aliasing που υποστηρίζει κάθε κειμενογράφος.

Και για εμένα είναι λίγο ακατανόητο, αφού - τουλάχιστον σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή - οι γραμματοσειρές του Μελωδού φτιάχνονται μέσω προγραμμάτων κατασκευής γραμματοσειρών TrueType, ή OpenType ή PostScript Type 1 ή METAFONT (Tex)

Αντιθέτως, άλλες λύσεις που δουλεύουν με κειμενογράφους υποχρεωτικά τις ενσωματώνουν, οπότε και δεν αντιμετωπίζονται τέτοια θέματα.

Άρα και εδώ ισχύει ο χρυσός κανόνας "ό,τι κερδίζουμε σε δρόμο το χάνουμε σε δύναμη":D
Εάν ἐχετε το πρόγραμμα κατασκευής-επισκευής γραμματοσειρών, μπορούμε να σας στείλουμε την μουσική γραμματοσειρά που σας ενδιαφέρει και να κάνετε τα πάντα.
π.χ. Η palatino στα κεφαλαία την υπογεγραμμένη την έχει δίπλα κάτι που δεν το επιθυμώ. Ἐκανα τις αλλαγές βάζοντας την υπογεγραμμένη στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ κάτω, και έχω την ίδια κατά τα λοιπά την ίδια γραμματοσειρά και την οποία χρησιμοποιώ πολλάκις μετονομασμένη βεβαίως για να υπάρχει και η αυθεντική η οποία είναι σωστή βεβαίως.
Μόνον πλεονεκτήματα έχει το Μελωδός, με μόνο '' .... '' την αγορά του.
Άν τον γνωρίσετε (δωρεάν είναι βέβαια) θα μάθουμε τις απόψεις σας μετά την γνωριμία.
Όλοι όσοι γράφουμε για τα πλεονεκτήματα του Μελωδού, το κάνουμε αποκλειστικά για την ενημέρωσή σας και κυρίως για την ευκολία όσων γράφουν Β.Μ., διότι όλοι είμασταν κάποτε εκεί που είστε, δηλαδή εγώ εχω αγορασμένα όλα τα άλλα προγράμματα και έχω προσωπικήν πείρα, και σας γράφω μετά λόγου γνώσεως.
Βασίλης
 

παντ

Νέο μέλος
Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ, εδώ και χρόνια, για την γραμματοσειρά Palatino linotype, την οποία μάλιστα ονόμασα Palatpant.
Παναγιώτης Αντωνιάδης.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δεν ξέρω αν και κατά πόσο παρόμοια εξειδικευμένα προγράμματα όπως το Sibelius ή το Finale έχουν την δυνατότητα μεταφοράς και επεξεργασίας σε άλλους κειμενογράφους (θα ήθελα να δω παραδείγματα σε τέτοια περίπτωση), πάντως αν ισχύει σίγουρα θα είναι ένα μείον του μελωδού. Το πόσο μικρό ή μεγάλο είναι αυτό το μείον, το αντιλαμβάνεται ο καθένας διαφορετικά, ανάλογα με τις προτεραιότητές του.
Για μένα υπάρχει ένα τεράστιο συν, το ότι δηλαδή σκέφτεται όπως εμένα όταν το χειρίζομαι και με διευκολύνει, όχι πάντα, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις σε ασύγκριτο βαθμό από παρόμοιες εργασίες που έχω κάνει μέσω Word. Σίγουρα δεν είναι τέλειο, το έχουμε επισημάνει άλλωστε, το γνωρίζει και ο δημιουργός του. Το ότι όμως το επίπεδο και οι δυνατότητες του προγράμματος πλησιάζουν τις αντίστοιχες των συγγενικών προγραμμάτων για το πεντάγραμμο όσο κανένα άλλο είναι για μένα ότι σημαντικότερο, δεδομένου ότι τα παραπάνω προγράμματα συγγραφής - αναπαραγωγής της Ευρωπαϊκής μουσικής είναι κατασκευασμένα από ομάδες προγραμματιστών και όχι από έναν και μόνο άνθρωπο, όπως ο Μελωδός.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Γνωριζει καποιος εκ των χρηστων των προγραμματων Μελωδός κ' Β.Κάλαμος εαν ειναι συμβατα με Word 2007 κ' Windows 7 ? Ευχαριστω.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γνωριζει καποιος εκ των χρηστων των προγραμματων Μελωδός κ' Β.Κάλαμος εαν ειναι συμβατα με Word 2007 κ' Windows 7 ? Ευχαριστω.
Το ''Μελωδός'' αυτήν την στιγμή είναι συμβατό με τα Χ/Ρ, με τα Vista, και με τα Windows 7 τα 32μπιτα, ενώ με την αναμενόμενη (δωρεάν ως προς την συμβατότητα) αναβάθμιση θα είναι συμβατό και με τα Windows 7 τα 64μπιτα.

Η Βυζαντινή Κάλαμος νομίζω πως είναι συμβατή με όλα ( την έχω από παλαιά και την δοκίμασα στα Windows 7 τα 64μπιτα,) και είδα πως λειτουργεί.
Ἐχω αγορασμένα τον Βυζαντινογράφο ( σήμερα μας τον διαθέτει δωρεάν ο κατασκευαστής ο κ. Γκεζερλής) την Βυζ. Κάλαμο και τελευταία τον Μελωδό.
Προσωπική μου άποψη πριν αγοράσετε, δοκιμάστε να γράψετε και στα δύο προγράμματα και μετά αποφασίστε.
Αυτό είναι δυνατόν να γίνει με την δωρεάν σύνδεση μέσω TeamViewer
Βασίλης
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Όποιος χρησιμοποιεί τη Βυζαντινή Κάλαμο σε Win.7 64 bit (ultimate) ας μου στείλει παρακαλώ π.μ. να τον ρωτήσω κάτι. Ευχαριστω!
 
Top