Μελωδός ή Βυζαντινή Κάλαμος ...

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
.... είναι αυτό που προτείνετε για την γραφή Βυζαντινής Μουσικής στον υπολογιστή? :wink:

Εγώ έχω και τα δύο.
Όταν πήρα την Βυζαντινή Κάλαμο (δεν γνωριζα τότε την ύπαρξη του Μελωδού) ήμουν ικανοποιημένος διότι προηγουμένως είχα αγοράσει ένα άλλο, και δυσκολευόμουν πάρα πολύ.
Όταν πήρα τον Μελωδό, τί να σου πώ. Τα κάνει και τα αλλάζει όλα όποτε θέλεις και όπως το θέλεις.
Του κ. Τσακίρογλου τα κείμενα καθώς, του κ. Χριστάκη, του Πατρός Κουκουζέλους, του Εμιλ, και όχι μόνον.... και αυτά που ανεβάζω εγώ είναι με τον Μελωδό.

Σας παραθέτω την δημόσια άποψή μου για τον ''Μελωδό'' που δικαιώνει κατ΄΄ εμέ τον τίτλο του:

Η κατασκευή του προγράματός ''Μελωδός'' για την Βυζαντινή σημειογραφία, είναι όπως η κατασκευή του word για την δακτυλογράφηση κειμένων.
Δηλαδή με πάρα πολλούς αυτοματισμούς κάνει αυτό που θέλει ο συγγραφέας αντιγραφέας κλπ.
Θα σας περιγράψω περιληπτικά ως χρήστης τις ενέργειες που κάνω για να γράψω ένα μουσικό κομμάτι.
Μετά το άνοιγμα του προγράμματος, και το άνοιγμα του αρχείου ''πρότυπο '' που έχω, (για φύλλα Α4 ή για Β5, δηλαδή σε μέγεθος βιβλίου), με μία κίνηση προσδιορίζω από την εμφάνιση του εικονιδίου τον ήχο του μουσικού κειμένου και πατώντας έντερ, καταγράφεται στο σύνολο του, διότι είναι προσδιορισμένα από την υπάρχουσα θεωρία.
2. Προσδιορίζω βασική την μουσική κλίμακα που επιθυμώ από τις υπάρχουσες στο πρόγραμμα για να ενεργοποιηθεί σωστά το ηχητικό όργανο που έχεις ακούσει. Δύο με τρία κλικ.
3. Πατώντας το γράμμα Μ, αυτόματα γράφει την μαρτυρία σε οποιοδήποτε μέρος του κειμένου.
4. Επιλέγω το μέγεθος και το χρώμα των γραμματοσειρών όλων των χαρακτήρων σημαδόφωνα κείμενα κλπ, την στοίχιση που επιθυμώ όπως το word, και αυτόματα γίνονται.
5. Όταν θέλω νά γράψω κάτω από τα σημαδόφωνα το υμνολογικό κείμενο, πατάω το F12, και την γλώσσα που επιθυμώ ( πολλοί Πατέρες του εξωτερικού γράφουν στην γλώσσα τους ), και αυτόματα μπορώ να γράψω κάτω από το κάθε σημαδόφωνο τα γράμματα που θέλω, και αυτόματα τα γράμματα στοιχίζονται στο κέντρο του σημαδόφωνου.
6. Στις περιπτώσεις που τα κείμενα υπάρχουν, όπως τα βρίσκουμε στα λειτουργικά κείμενα του , κάνουμε αντιγραφή άπό τη word, και επικόλληση κάτω από το μουσικό κείμενο, και στη συνέχεια απλά χωρίζουμε τις συλλαβές κατά τα γνωστά.
7. Στη συνέχεια σε οποιοδήποτε μέρος της καταγραφής, μπορώ να ακούσω το γραφόμενο, και να προσδιορίσω τις οποιεσδήποτε έλξεις ή και τις οποιεσδήποτε αλλαγές που θέλω με τις ανάλογες φθορές, Έτσι έχω σαφή καταγραφή των έλξεων που επιθυμώ και όχι μόνον θεωρητική.
8. Ηχητικά το πρόγραμμα μπορεί να μεταβάλει τη τονικότητα 1 οκτάβα πάνω ή μία οκτάβα κάτω, ώστε να ασκούμαστε και να ασκούμε τους μαθητές μας στην τονικότητα των.
9. Μπορώ, να μεταβάλλω τον χρόνο που παίζει το ηχητικό αργά ή γρήγορα όσο θέλω.
10. Με δύο κλίκ αντί των κειμένων εμφανίζεται η παραλλαγή την οποία μπορείς να εκτυπώσεις.
11. Με το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν το Αναστασιματάριο του Ιωάννου γραμμένο με τον Μελωδό, με τα ισοκρατήματα, τα οποία μπορείς να αντιγράψεις και να τα τροποποιείς όπως θέλεις.
Τελικά ένα σας λέω. Κάνει ότι μπορεί να βάλει ο μουσικός σας νούς.

Επισυνάπτω τα Προσωνύμια της Παναγίας του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, η καταγραφή & καλλιτεχνική επιμέλεια των κειμένων εικόνων και των ηχητικών έγενε από εμένα με το πρόγραμμα Μελωδός.
Στο επάνω μέρος των σελίδων με α/α 1,3, & 5, όπου φαίνεται ο συνδετήρας, με διπλό αριστερό κλικ ακούτε το ηχητικό με τον Μελωδό.
Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία κλπ είτε δημόσια είτε ιδιωτικά.
Κιαμηλίδης Βασίλειος,
Ιεροψάλτης στον Ι.Ν. Κουλούρας Βέροιας
 

Attachments

  • Προσωνύμια της Θεοτόκου.pdf
    3 MB · Views: 764

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Βασίλης Κιαμηλίδης;39460 said:
Εγώ έχω και τα δύο.
Όταν πήρα την Βυζαντινή Κάλαμο (δεν γνωριζα τότε την ύπαρξη του Μελωδού) ήμουν ικανοποιημένος διότι προηγουμένως είχα αγοράσει ένα άλλο, και δυσκολευόμουν πάρα πολύ.
Όταν πήρα τον Μελωδό, τί να σου πώ. Τα κάνει και τα αλλάζει όλα όποτε θέλεις και όπως το θέλεις.
Του κ. Τσακίρογλου τα κείμενα καθώς, του κ. Χριστάκη, του Πατρός Κουκουζέλους, του Εμιλ, και όχι μόνον.... και αυτά που ανεβάζω εγώ είναι με τον Μελωδό.

Σας παραθέτω την δημόσια άποψή μου για τον ''Μελωδό'' που δικαιώνει κατ´´ εμέ τον τίτλο του:

Η κατασκευή του προγράματός ''Μελωδός'' για την Βυζαντινή σημειογραφία, είναι όπως η κατασκευή του word για την δακτυλογράφηση κειμένων.
Δηλαδή με πάρα πολλούς αυτοματισμούς κάνει αυτό που θέλει ο συγγραφέας αντιγραφέας κλπ.
Θα σας περιγράψω περιληπτικά ως χρήστης τις ενέργειες που κάνω για να γράψω ένα μουσικό κομμάτι.
Μετά το άνοιγμα του προγράμματος, και το άνοιγμα του αρχείου ''πρότυπο '' που έχω, (για φύλλα Α4 ή για Β5, δηλαδή σε μέγεθος βιβλίου), με μία κίνηση προσδιορίζω από την εμφάνιση του εικονιδίου τον ήχο του μουσικού κειμένου και πατώντας έντερ, καταγράφεται στο σύνολο του, διότι είναι προσδιορισμένα από την υπάρχουσα θεωρία.
2. Προσδιορίζω βασική την μουσική κλίμακα που επιθυμώ από τις υπάρχουσες στο πρόγραμμα για να ενεργοποιηθεί σωστά το ηχητικό όργανο που έχεις ακούσει. Δύο με τρία κλικ.
3. Πατώντας το γράμμα Μ, αυτόματα γράφει την μαρτυρία σε οποιοδήποτε μέρος του κειμένου.
4. Επιλέγω το μέγεθος και το χρώμα των γραμματοσειρών όλων των χαρακτήρων σημαδόφωνα κείμενα κλπ, την στοίχιση που επιθυμώ όπως το word, και αυτόματα γίνονται.
5. Όταν θέλω νά γράψω κάτω από τα σημαδόφωνα το υμνολογικό κείμενο, πατάω το F12, και την γλώσσα που επιθυμώ ( πολλοί Πατέρες του εξωτερικού γράφουν στην γλώσσα τους ), και αυτόματα μπορώ να γράψω κάτω από το κάθε σημαδόφωνο τα γράμματα που θέλω, και αυτόματα τα γράμματα στοιχίζονται στο κέντρο του σημαδόφωνου.
6. Στις περιπτώσεις που τα κείμενα υπάρχουν, όπως τα βρίσκουμε στα λειτουργικά κείμενα του , κάνουμε αντιγραφή άπό τη word, και επικόλληση κάτω από το μουσικό κείμενο, και στη συνέχεια απλά χωρίζουμε τις συλλαβές κατά τα γνωστά.
7. Στη συνέχεια σε οποιοδήποτε μέρος της καταγραφής, μπορώ να ακούσω το γραφόμενο, και να προσδιορίσω τις οποιεσδήποτε έλξεις ή και τις οποιεσδήποτε αλλαγές που θέλω με τις ανάλογες φθορές, Έτσι έχω σαφή καταγραφή των έλξεων που επιθυμώ και όχι μόνον θεωρητική.
8. Ηχητικά το πρόγραμμα μπορεί να μεταβάλει τη τονικότητα 1 οκτάβα πάνω ή μία οκτάβα κάτω, ώστε να ασκούμαστε και να ασκούμε τους μαθητές μας στην τονικότητα των.
9. Μπορώ, να μεταβάλλω τον χρόνο που παίζει το ηχητικό αργά ή γρήγορα όσο θέλω.
10. Με δύο κλίκ αντί των κειμένων εμφανίζεται η παραλλαγή την οποία μπορείς να εκτυπώσεις.
11. Με το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν το Αναστασιματάριο του Ιωάννου γραμμένο με τον Μελωδό, με τα ισοκρατήματα, τα οποία μπορείς να αντιγράψεις και να τα τροποποιείς όπως θέλεις.
Τελικά ένα σας λέω. Κάνει ότι μπορεί να βάλει ο μουσικός σας νούς.

Επισυνάπτω τα Προσωνύμια της Παναγίας του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, η καταγραφή & καλλιτεχνική επιμέλεια των κειμένων εικόνων και των ηχητικών έγενε από εμένα με το πρόγραμμα Μελωδός.
Στο επάνω μέρος των σελίδων με α/α 1,3, & 5, όπου φαίνεται ο συνδετήρας, με διπλό αριστερό κλικ ακούτε το ηχητικό με τον Μελωδό.
Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία κλπ είτε δημόσια είτε ιδιωτικά.
Κιαμηλίδης Βασίλειος,
Ιεροψάλτης στον Ι.Ν. Κουλούρας Βέροιας

Eυχαριστώ θερμά κ.Κιαμηλίδη για τα αναλυτικά σχόλιά σας.
Με έχετε κατατοπίσει πλήρως και αντιλαμβάνομαι πλέον ότι πρόκειται για χρήσιμο εργαλείο όχι μόνο για γραφή των μουσικών κειμένων αλλά και για ερευνητικούς σκοπούς πάνω στις κλίμακες και τα διαστήματα της Βυζαντινής Μουσικής.

Το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνεται σωστά η στοίχηση τόσο στο μουσικό όσο και στο λειτουργικό κείμενο (διότι τα περισσότερα προγράμματα εκεί παρουσιάζουν δυσκολίες).

Πραγματικά πολύ όμορφο και το αρχείο που μου δώσατε ως παράδειγμα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Eυχαριστώ θερμά κ.Κιαμηλίδη για τα αναλυτικά σχόλιά σας.
Με έχετε κατατοπίσει πλήρως και αντιλαμβάνομαι πλέον ότι πρόκειται για χρήσιμο εργαλείο όχι μόνο για γραφή των μουσικών κειμένων αλλά και για ερευνητικούς σκοπούς πάνω στις κλίμακες και τα διαστήματα της Βυζαντινής Μουσικής.

Το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνεται σωστά η στοίχηση τόσο στο μουσικό όσο και στο λειτουργικό κείμενο (διότι τα περισσότερα προγράμματα εκεί παρουσιάζουν δυσκολίες).

Πραγματικά πολύ όμορφο και το αρχείο που μου δώσατε ως παράδειγμα.

Η στοίχηση στο λειτουργικό κείμενο γίνεται αυτόματα κατά την γραφή στο κέντρο του μουσικού κειμένου.
Ναί πράγματι είναι ιδανικό, αλλά κι το μοναδικό για ερευνητικούς σκοπούς.
Για του λόγου το αληθές σας επισυνάπτω σε pdf το Άξιον εστίν του Βαρέως επταφώνου, και στο τέλος επισυνάπτω τις 2 ηχητικές κλίμακες που χρησιμοποιώ. Την μία με υψηλό Κε' και την άλλη με φυσικό τον Κε και χωρίς απολύτως καμμία άλλη έλξη.
Προσωπικά πιστεύω πως για τους ερευνητές είναι το μοναδικό σωστό εργαλείο που μπορεί να επιβεβαιώσει την ορθότητα της θεωρίας.
Σημειώνω πως τον Μελωδό τον έχουν και οι κ. κ. Χάρης Συμεωνίδης καθώς και ο κ. Γεώργιος Μιχαλάκης, και πως όταν τελειώσουν με τα του συνεδρείου, τότες θα μας ενημερώσουν για τις απόψεις των όχι μόνον θεωρητικά αλλά και πρακτικά, πιό είναι το άκουσμα της κλίμακας που επικαλείται ο οποιοσδήποτε.
Εξυπακούεται πως και εγώ μπορώ να κάνω σε ελάχιστο χρόνο την κλίμακα που επιθυμείτε, και να ηχογραφήσω το ηχητικό, ώστε να διαπιστωθεί το σχετικό άκουσμα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Άξιον εστίν Βαρέως επταφώνου.pdf
    1.1 MB · Views: 340

chriskont

Παλαιό Μέλος
Κεντράρει το κείμενο μόνο του κάτω ακριβώς από το σημαδόφωνο όπως σας είπε ο κ. Κιαμηλίδης . μπορείτε ακόμη να προσθέσετε λέξεις ανάμεσα ή επάνω από τα σημαδόφωνα όπως ηπίως,σιγά,δυνατά, παρατηρήσεις και σχόλια. Μπορείτε να βλέπετε την κλίμακα να παίζει την ώρα που ακούγεται το όργανο που έχετε επιλέξει για τον ήχο της μελωδίας καθώς και στιγμιαία τις έλξεις στην κλίμακα. Μπορείτε να δημιουργήσετε νέες κλίμακες (μακάμια κλπ). Φυσικά το μουσικό όργανο δεν αντικαθιστά την ανθρώπινη φωνή(κυρίως για τα σημεία ποιότητος), γι αυτό και προσεχώς αναμένεται και η προσθήκη φωνητικής εκτέλεσης όπως και η προσθήκη του προγράμματος οπτικής αναγνώρισης(είναι έτοιμο) που θα μετατρέπει την σελίδα σε κείμενο(ακόμη και χειρόγραφο εφ όσον είναι ευδιάκριτο) μετά το σκανάρισμα.Υπάρχει δυνατότητα ηχητικής προσθήκης ισοκρατημάτων. Υπάρχουν όλα τα σημαδόφωνα για τον χωρισμό του μέτρου.
Πριν την δημιουργία του προγράμματος αυτού είχε δημιουργηθεί από τον εκ Θεσσαλονικης ηλεκτρονικό Αχιλλέα Αγγελίδη η Παρασημαντική, ένα ανάλογο πρόγραμμα γραφής και ήχου που είχε τη δυνατότητα με την χρήση mouse να εμφανίζει όλα τα σημαδόφωνα με σάρωση στην οθόνη, να επιλέγεις τον έτοιμο συνδυασμό σημαδόφωνου μαρτυρίας,φθοράς η οτιδήποτε άλλο και να γράφεται απ ευθείας στη σελίδα κειμένου και ν ακούς και τον ήχο. Είχε δυνατότητα παραλλαγής και πολλές δυνατότητες του Μελωδού ακόμη και μετατροπή σε Ευρωπαική μουσική αλλά και πολλές ελλείψεις. Ο κατασκευαστής του Μελωδού είχε πλήρη άγνοια της ύπαρξης αυτού του προγράμματος του οποίου ο κατασκευαστής(που είχα μιλήσει μαζί του) απεβίωσε πρόωρα σε ηλικία 54 ετών το 2003 και ενώ προσπαθούσε δικαστικά να επαναποκτήσει το δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας του που έιχε παραχωρήσει σε εταιρεία λογισμικού για να βελτιώσει το προγραμμα γιατί εκείνη έκλεισε.Έχω το πρόγραμμα όπως και ο πατήρ Ιωσήφ Παλιούρας από την Αγγλία που πποσπάθησε να αγοράσει τα δικαιώματα από το γιο του θανόντος κατασκευαστή Νίκο Αγγελίδη,αλλά με τη δημιουργία του Μελωδός η προσπάθεια εγκατελείφθη.Αυτά για την ιστορία.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κεντράρει το κείμενο μόνο του κάτω ακριβώς από το σημαδόφωνο όπως σας είπε ο κ. Κιαμηλίδης . μπορείτε ακόμη να προσθέσετε λέξεις ανάμεσα ή επάνω από τα σημαδόφωνα όπως ηπίως,σιγά,δυνατά, παρατηρήσεις και σχόλια. Μπορείτε να βλέπετε την κλίμακα να παίζει την ώρα που ακούγεται το όργανο που έχετε επιλέξει για τον ήχο της μελωδίας καθώς και στιγμιαία τις έλξεις στην κλίμακα. Μπορείτε να δημιουργήσετε νέες κλίμακες (μακάμια κλπ). Φυσικά το μουσικό όργανο δεν αντικαθιστά την ανθρώπινη φωνή(κυρίως για τα σημεία ποιότητος), γι αυτό και προσεχώς αναμένεται και η προσθήκη φωνητικής εκτέλεσης όπως και η προσθήκη του προγράμματος οπτικής αναγνώρισης(είναι έτοιμο) που θα μετατρέπει την σελίδα σε κείμενο(ακόμη και χειρόγραφο εφ όσον είναι ευδιάκριτο) μετά το σκανάρισμα.Υπάρχει δυνατότητα ηχητικής προσθήκης ισοκρατημάτων. Υπάρχουν όλα τα σημαδόφωνα για τον χωρισμό του μέτρου.
Πριν την δημιουργία του προγράμματος αυτού είχε δημιουργηθεί από τον εκ Θεσσαλονικης ηλεκτρονικό Αχιλλέα Αγγελίδη η Παρασημαντική, ένα ανάλογο πρόγραμμα γραφής και ήχου που είχε τη δυνατότητα με την χρήση mouse να εμφανίζει όλα τα σημαδόφωνα με σάρωση στην οθόνη, να επιλέγεις τον έτοιμο συνδυασμό σημαδόφωνου μαρτυρίας,φθοράς η οτιδήποτε άλλο και να γράφεται απ ευθείας στη σελίδα κειμένου και ν ακούς και τον ήχο. Είχε δυνατότητα παραλλαγής και πολλές δυνατότητες του Μελωδού ακόμη και μετατροπή σε Ευρωπαική μουσική αλλά και πολλές ελλείψεις. Ο κατασκευαστής του Μελωδού είχε πλήρη άγνοια της ύπαρξης αυτού του προγράμματος του οποίου ο κατασκευαστής(που είχα μιλήσει μαζί του) απεβίωσε πρόωρα σε ηλικία 54 ετών το 2003 και ενώ προσπαθούσε δικαστικά να επαναποκτήσει το δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας του που έιχε παραχωρήσει σε εταιρεία λογισμικού για να βελτιώσει το προγραμμα γιατί εκείνη έκλεισε.Έχω το πρόγραμμα όπως και ο πατήρ Ιωσήφ Παλιούρας από την Αγγλία που πποσπάθησε να αγοράσει τα δικαιώματα από το γιο του θανόντος κατασκευαστή Νίκο Αγγελίδη,αλλά με τη δημιουργία του Μελωδός η προσπάθεια εγκατελείφθη.Αυτά για την ιστορία.
Πολύ σωστά τα γράφετε και συμπληρώνετε, και σας ευχαριστώ πολύ.
Επισυνάπτω το ανωτέρω Αξιον εστίν και σε παραλλαγή.
Σε βίντεο έχει επισυνάψει ο κ. Χάρης Συμεωνίδης.
 

Attachments

  • 01 Αξιον εστι παραλλαγή με τον Μελωδό.pdf
    39.4 KB · Views: 274

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Σχεδόν με έχετε πείσει. :)

Όντως τώρα που έχετε αναλύσει τις δυνατότητες του προγράμματος είναι πιο εφικτό στο να καταλάβει κανείς τι ακριβώς δυνατότητες έχουμε με τον ΜΕΛΩΔΟ!

Κάτι άλλο που θα ήθελα για διευκρίνηση....
Εννοείται ότι περί της εμφάνισης(αισθητική άποψη) των παρτιτούρων μπορώ να έχω χρώματα της επιλογής μου για τα ισοκρατήματα, μαρτυρίες, φθορές, γοργά κλπ....Έτσι δεν είναι?
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Σας εὐχαριστούμε πολύ για τὶς πληροφορίες, εἶναι πολύ χρήσιμες.
Θά σας παρακαλούσα να με πληροφορήσετε ἐάν στὸ πρόγραμμα "Μελωδός" ὑπάρχει ἡ δυνατότητα χρήσης παλαιῶν χαρακήρων (ὅπως στρεπτόν, τρομικόν κύλισμα, παρακλητική κλπ.).
Σας εὐχαριστῶ.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Σας εὐχαριστούμε πολύ για τὶς πληροφορίες, εἶναι πολύ χρήσιμες.
Θά σας παρακαλούσα να με πληροφορήσετε ἐάν στὸ πρόγραμμα "Μελωδός" ὑπάρχει ἡ δυνατότητα χρήσης παλαιῶν χαρακήρων (ὅπως στρεπτόν, τρομικόν κύλισμα, παρακλητική κλπ.).
Σας εὐχαριστῶ.

Νομίζω - χωρίς όμως να είμαι απόλυτα σίγουρος - ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα παλαιών χαρακτήρων.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Σχεδόν με έχετε πείσει. :)

Όντως τώρα που έχετε αναλύσει τις δυνατότητες του προγράμματος είναι πιο εφικτό στο να καταλάβει κανείς τι ακριβώς δυνατότητες έχουμε με τον ΜΕΛΩΔΟ!

Κάτι άλλο που θα ήθελα για διευκρίνηση....
Εννοείται ότι περί της εμφάνισης(αισθητική άποψη) των παρτιτούρων μπορώ να έχω χρώματα της επιλογής μου για τα ισοκρατήματα, μαρτυρίες, φθορές, γοργά κλπ....Έτσι δεν είναι?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Σας εὐχαριστούμε πολύ για τὶς πληροφορίες, εἶναι πολύ χρήσιμες.
Θά σας παρακαλούσα να με πληροφορήσετε ἐάν στὸ πρόγραμμα "Μελωδός" ὑπάρχει ἡ δυνατότητα χρήσης παλαιῶν χαρακήρων (ὅπως στρεπτόν, τρομικόν κύλισμα, παρακλητική κλπ.).
Σας εὐχαριστῶ.
Αγαπητέ Σπυρίδωνα, προς το παρόν το πρόγραμμα υποστηρίζει μόνο την οξεία, αλλά ο δημιουργός του μας έχει ενημερώσει ότι στην επόμενη αναβάθμιση θα υπάρχει και η υποστήριξη περισσότερων χαρακτήρων της παλαιότερης μορφής της παρασημαντικής.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αγαπητέ Σπυρίδωνα, προς το παρόν το πρόγραμμα υποστηρίζει μόνο την οξεία, αλλά ο δημιουργός του μας έχει ενημερώσει ότι στην επόμενη αναβάθμιση θα υπάρχει και η υποστήριξη περισσότερων χαρακτήρων της παλαιότερης μορφής της παρασημαντικής.

κ.Τσακίρογλου είμαι σχέδον έτοιμος και εγώ για την αγορά του ΜΕΛΩΔΟΥ.
Όταν αγοράσω το πρόγραμμα θα σας στειλω μνμ προκειμένου να μου αποστείλετε αυτό το οποίο είχαμε πει:wink:

Τελικά το πρόγραμμα πρέπει να είναι ΜΑΓΙΚΟ ...... !!!
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
κ. Τσακίρογλου σας εὐχαριστῶ για την πληροφόρηση.
Τὸ θέμα τῆς χρήσης τῶν παλαιών σημαδιῶν από τα προγράμματα μουσικῆς γραφῆς νομίζω ὁτι πρέπει να μας ἀπασχολεῖ καὶ νά το παρακολουθούμε ἐφόσον ὑπάρχουν πολλοί που τα χρησιμοποιουν. Τὸ πρόγραμμα τῆς Βυζαντινῆς καλάμου που χρησιμοποιῶ δέν τα ὑποστηρίζει.
Και πάλι εὐχαριστῶ.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
ό τι χρώμα θέλετε και φόντο και ακόμη πλαίσιο σελίδος καλλιγραφικά αρχιγράμματα.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
ό τι χρώμα θέλετε και φόντο και ακόμη πλαίσιο σελίδος καλλιγραφικά αρχιγράμματα.

Έχω σχεδόν επιλύσει όλες τις απορίες μου....!!!
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο που με προβληματίζει.
Όλα καλά λοιπόν :)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σχεδόν με έχετε πείσει. :)

Όντως τώρα που έχετε αναλύσει τις δυνατότητες του προγράμματος είναι πιο εφικτό στο να καταλάβει κανείς τι ακριβώς δυνατότητες έχουμε με τον ΜΕΛΩΔΟ!

Κάτι άλλο που θα ήθελα για διευκρίνηση....
Εννοείται ότι περί της εμφάνισης(αισθητική άποψη) των παρτιτούρων μπορώ να έχω χρώματα της επιλογής μου για τα ισοκρατήματα, μαρτυρίες, φθορές, γοργά κλπ....Έτσι δεν είναι?
Ναι μπορείς σχεδόν τα πάντα να κάνεις .
Στην παρακάτω δ/νση και στα υπ’ αριθμ. 217 222 μηνύματα ο κ. haris1963 Χάρης Συμεωνίδης έχει βίντεο που δείχνει τον ‘’Μελωδό’’’ τα διαστήματα κλπ.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=614&page=23
Επίσης επισυνάπτω έν πολύ ωραίο και πολύ ευφυές, όπου ο χρήστης έγραψε με άλλα χρώματα τα ποιοτικά στοιχεία άλλο τα χρονικά, και πολύ καλλιτεχνική γραμματοσειρά κειμένου.

Εξυπακούεται, πως η υποστήριξη μου θα είναι δεδομένη, ώστε άμεσα να υπάρχει η επιθυμητή αποτελεσματικότητα, καθώς και η αποστολή αρχείων μου ώστενα δημιουργείτε άμεσα ότι θέλετε.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • denes_visi.pdf
    306.1 KB · Views: 147

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
View attachment 14106Εξυπακούεται, πως η υποστήριξη μου θα είναι δεδομένη, ώστε άμεσα να υπάρχει η επιθυμητή αποτελεσματικότητα, καθώς και η αποστολή αρχείων μου ώστενα δημιουργείτε άμεσα ότι θέλετε.
Βασίλης Κιαμηλίδης[/QUOTE]

κ.Κιαμηλήδη το οτι θα αγοράσω τον ΜΕΛΩΔΟ το οφείλει σε σας ο κ.Σάββας Παπαδόπουλος :) μιας και η βοήθεια που μου δώσατε καθώς και οι επεξηγήσεις ήταν καταλυτικές στο να με πείσετε.

Επισυνάπτω 2 σελίδες απο μία γράφη στην κάλαμο για να σας δείξω ότι αυτούς τους χρωματισμούς θα χρησιμοποιώ στον μελωδό για να γράφω.

Αναμένω σχόλιο σας....
 

Attachments

  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΡ.'- ΉΧΟΣ ΠΛ.Δ Νο 20 2 pdf.pdf
    55.4 KB · Views: 176
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εξυπακούεται, πως η υποστήριξη μου θα είναι δεδομένη, ώστε άμεσα να υπάρχει η επιθυμητή αποτελεσματικότητα, καθώς και η αποστολή αρχείων μου ώστενα δημιουργείτε άμεσα ότι θέλετε.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Ένα επίσης ωραίο που έχει η κίνηση της δημιουργίας του εν λόγω προγράμματος, είναι η ελέυθερη ανταλλαγή δεδομένων μεταξύ των κατόχων, ιδιαίτερα όταν θα δώσει ο δημιουργός προς πώληση το ocr με το οποίο μέσω του σκάννερ τα κείμενα θα μεταφέρονται στο μελωδό, οπότε πλέον δημιουργείται μία κοινότητα με απίστευτες δυνατότητες στην δημιουργία και επεξεργασία μεγάλων εργασιών ή και ολόκληρων βιβλίων. Όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα του προγράμματος, "Η τεχνολογία στην υπηρεσία του ανθρώπινου πολιτισμού". Πιστεύω ότι αυτό είναι ένα τεράστιο βήμα της τεχνολογίας για την πρόοδο της τέχνης του Δαμασκηνού την οποία πιστεύω ότι πρέπει να υποστηρίξουμε.

Υ.Γ. Καλά, ούτε να μας πλήρωνε ο κ. Παπαδόπουλος τέτοια διαφήμηση :eek:, αλλά το καλό να λέγεται... Περιμένουμε εναγωνίως τις όποιες αναβαθμήσεις (οι οποίες να σημειώσουμε ότι είναι δωρεάν και όχι σαν παρόμοια προγράμματα που βγάζουν μία αναβάθμιση και πρέπει ο χρήστης να ξαναπληρώσει το πρόγραμμα), οι οποίες περιέχουν και αρκετές διορθώσεις σε μικροελαττώματα (είπαμε, άλλο το καλό και άλλο το τέλειο...) :wink:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
View attachment 14106Εξυπακούεται, πως η υποστήριξη μου θα είναι δεδομένη, ώστε άμεσα να υπάρχει η επιθυμητή αποτελεσματικότητα, καθώς και η αποστολή αρχείων μου ώστενα δημιουργείτε άμεσα ότι θέλετε.κ.Κιαμηλήδη το οτι θα αγοράσω τον ΜΕΛΩΔΟ το οφείλει σε σας ο κ.Σάββας Παπαδόπουλος :) μιας και η βοήθεια που μου δώσατε καθώς και οι επεξηγήσεις ήταν καταλυτικές στο να με πείσετε.

Επισυνάπτω 2 σελίδες απο μία γράφη στην κάλαμο για να σας δείξω ότι αυτούς τους χρωματισμούς θα χρησιμοποιώ στον μελωδό για να γράφω.

Αναμένω σχόλιο σας....Βασίλης Κιαμηλίδης



Μου άρεσεν πάρα πολύ η γραφή σας, η οποία κατ' εμέ τονίζει την μεγάλη αγάπη σας για την Βυζαντινή μουσική, και έτσι ώς ''άσκηση'' έγραψα τον πρώτο στίχο με τον Μελωδό, στο περιβάλλον σας, παρότι εγώ χρησιμοποιώ άλλες και άλλου μεγέθους γραμματοσειρές.
Επισυνάπτω τον πρώτο στίχο με το ηχητικό του μελωδού, όπου έβαλα σε λειτουργία και τον ρυθμογράφο.
Η έλλειψη πολυτονικής γραφής είναι δική μου αμέλεια, ενώ οι χρωματισμοί στις κεφαλίδες και στα άνω και κάτω περιγράμματα είναι θέμα δημιουργίας, εσείς τα γνωρίζετε αυτά.
Στο ηχητικό πρόσθεσα κάποιες έλξεις (στο στοις πρόσθεσα δίεση 1 κόμματος στον Κε ) ενώ στο εν ανθρώποις μετέβαλα τη ύφεση 2 κομμάτων σε 3 κομμάτων ώστε το άκουσμα να είναι εύηχον, ενώ στο ευδοκία πρόσθεσα και το γοργόν, την έλλειψη του οποίου αντελήφθην ακουστικώς.
Τα μεγέθη των γραμματοσειρών με μία εντολή αυξομειώνονται αυτόματα και η στοίχιση γίνεται αυτόματα όπως στη word.
Πιστέψτε με πως νοιώθω εσάς τους ερευνητάς και εσάς που γράφετε, να σας ενημερώσω για τις σχετικές προσωπικές μου εμπειρίες.
Κάποτε έβλεπα άνετα τις μικρότερες γραμματοσειρές και στις οποίες έγραφα τότε. Σήμερα όμως δυσκολεύομαι να τις βλέπω καθαρά, και κατ’ ανάγκη τις ξαναγράφω εκ νέου.
Με τον Μελωδό απλά μεγαλώνω τις γραμματοσειρές, και απλά εκτυπώνω εκ νέου.
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά περίμενε η γυναίκα μου να φάμε μαζί για το βραδινό.
Στη διάθεσή σας για ότι θέλετε.
Παρακολουθήσατε σε τι χρόνους ο κ. Τσακίρογλου ανέβαζε τις ακολουθίες του Πεντηκοσταρίου. Αυτό είναι δυνατόν από όλους τους χρήστες, ανάλογα με την ικανότητα χρήσης Η/Υ.
Περιμένω το σχόλιο σας, για το ηχητικό και την εμφάνιση.
Ο κ. Τσακίρογλου ο οποίος είναι και πολυγραφότατος μας μεταφέρει τις δημιουργίες και τις εμπειρίες του, και τον ευχαριστώ πολύ για όλα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Δοξολογία πλ. δ΄ Ιακώβου.pdf
    450.7 KB · Views: 150
Top