Μελετήματα Εκκλησιαστικής και Δημοτικής Ελληνικής Μουσικής, Γ. Χατζηθεοδώρου, Άρχοντος Μαΐστορος της Μ.τ.Χ.Ε.

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Mε ιδιαίτερη χαρά και ενημερωτικά προς τους αγαπητούς συναδέλφους ιεροψάλτες
αλλά και κάθε φιλόμουσο ότι εκδόθηκε το νέο πόνημα του
Άρχοντος Μαΐστορος τής Μ.τ.Χ.Ε.
Κυρ. Γεωργίου Χατζηθεοδώρου με τίτλο:


(ΝΕΑ ΈΚΔΟΣΗ) ΜΕΛΕΤΉΜΑΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΉΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΉΣ ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ ΜΟΥΣΙΚΉΣ!
ΓΕΩΡΓΊΟΥ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΏΡΟΥ!


Που είναι το τελευταίο πόνημα τού Άρχοντος από τις Εκδόσεις Επτάλοφος.

Στο ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΣΗΜΕΊΩΜΑ του ΒΙΒΛΙΟΥ σημειώνεται:
Ελληνική εκκλησιαστική μουσική - Ελληνικό δημοτικό τραγούδι. Δύο έννοιες διαφορετικές, αλλά όμως παράλληλες και συναφείς. Μία η πηγή και δύο τα ρυάκια της, το κάθε ένα με το δικό του δρόμο.
Βέβαια, κάπου απομακρύνονται, κάπου πλησιάζουν, και κάπου σμίγουν. Το περισσότερο, πάντως, προχωρούν παράλληλα προκειμένου να εξυπηρετήσει το κάθε ένα το δικό του σκοπό και το δικό του προορισμό...
Έχοντας λοιπόν, ως βάση την δια βίου ενασχόληση και εμπειρία μου, με τα παραπάνω αντικείμενα, μάζεψα επιλεκτικά μερικά κείμενά μου...τα παραδίδω σ' αυτό το βιβλίο, ως μέρος από το απόσταγμα της πολύχρονης ερμηνευτικής προσπάθειάς μου...
Σημειώνεται ότι το βιβλίο χωρίζεται ανάλογα με τα κείμενα σε δύο μέρη. Στο πρώτο, που αφορά καθαρά την εκκλησιαστική μας μουσική και στο δεύτερο που τα κείμενα αναφέρονται στη δημοτική μας μουσική.
Επίσης σημειώνεται ότι, τα κείμενα, ως επι το πλείστον, καταχωρίζονται με την αρχική τους μορφή, όπως δηλαδή πρωτοδημοσιεύτηκαν ή πρωτοπαρουσιάστηκαν σε συνέδρια κ.α. ...
Πέραν αυτών και επειδή τα περισσότερα από αυτά εκφωνήθηκαν σε συνέδρια με περιορισμένο χρόνο ομιλίας, δεν παραπέμπουν ιδιαίτερα σε πολλές πηγές και δεν έχουν πολλές υποσημειώσεις.
Επιπρόσθετα έχω επισυνάπτεται και ένα ένθετο cd, στο οποίο περιλαμβάνονται τα ηχητικά παραδείγματα που παραπέμπω σε κάποια από τα κείμενά μου, με την αντίστοιχη αρίθμηση..."


Εύχομαστε από καρδίας όπως ο Πανάγαθος Θεός, να δίνει πάντοτε υγεία και δύναμη
στον Άρχοντα Μαΐστορα τής Μ.τ.Χ.Ε., Πρωτοψάλτη και Δάσκαλο της Ψαλτικής Τέχνης
Κυρ Γεώργιο Χατζηθεοδώρου,
να συνεχίσει το μουσικό-εκδοτικό έργο του!


Το βιβλίο αποτελείται:
Σελίδες: 547
Κόστος βιβλίου: 35€


Η διάθεση του βιβλίου γίνεται από τον εκδότη τού βιβλίου
τα στοιχεία του οποίου παραθέτω
Χατζηθεοδώρου Γεώργιος
Αγιος Νεκτάριος
85 200 Κάλυμνος
Τηλ. 2243028121 & 6937401271
mail: maistwr@gmail.com
Facebook:
Εδώ
 

Attachments

  • ΠΡΟΜΕΤΩΠΙΔΑ ΜΕΛΕΤΗΜΑΤΩΝ  - Αντιγραφή.png
    ΠΡΟΜΕΤΩΠΙΔΑ ΜΕΛΕΤΗΜΑΤΩΝ - Αντιγραφή.png
    1.7 MB · Views: 44
Top