[Ανακοίνωση] Μεγαλοβδομαδιάτικες παρατυπίες και θεατρινισμοί

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Στο παρακάτω σύνδεσμο που βρήκα τυχαία στο διαδίκτιο έχει κάποιους ενδιαφέροντες προβληματισμούς σε διάφορα θέματα τυπικού της Μ. Εβδομάδος.
Ίσως φανεί σε κάποιους ενδιαφέρον.https://fdathanasiou.wordpress.com/2016/05/02/%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%85%CF%80%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9/
 
Το ειχα υπόψιν μου .
Όντως θλιβερό .
Δεν το ανέρτησα ομως γιατι θεώρησα πως δεν άπτεται της θεματολογίας του φόρουμ .
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Πολύ πολύ ενδιαφέρον άρθρο-μελέτη.
Νομίζω ότι ο π.Μάξιμος είναι ειδικός
στα περί Τυπικού να μας απαντήσει
(εάν θέλει φυσικά κ αν κρίνει σκόπιμο)
τι πρέπει τελικά να τηρείται στους
ενοριακούς ναούς. Αν φυσικά
ειδικεύεται κ άλλο μέλος ευπρόσδεκτες
οι παρατηρήσεις του.
Φίλε Απόστολε όσον αφορά την θεματολογία
του ιστοχώρου θεωρώ πως το Τυπικό
πρέπει να το γνωρίζει ο ιεροψάλτης.
Υπό αυτό το πρίσμα άπτεται της θεματολογίας.
 
Πολύ πολύ ενδιαφέρον άρθρο-μελέτη.

Φίλε Απόστολε θεωρώ πως το Τυπικό
πρέπει να το γνωρίζει ο ιεροψάλτης.
Υπό αυτό το πρίσμα άπτεται της θεματολογίας.
Τυπικό και σαφώς πρέπει να γνωρίζει και υπάρχει ενότητα στο φόρουμ .
Το θέμα αυτο ομως δεν ειναι αμιγώς θέμα τυπικού ...
Επεισερχονται κι άλλοι παράγοντες .
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Πολύ πολύ ενδιαφέρον άρθρο-μελέτη.
Νομίζω ότι ο π.Μάξιμος είναι ειδικός
στα περί Τυπικού να μας απαντήσει
(εάν θέλει φυσικά κ αν κρίνει σκόπιμο)
τι πρέπει τελικά να τηρείται στους
ενοριακούς ναούς. Αν φυσικά
ειδικεύεται κ άλλο μέλος ευπρόσδεκτες
οι παρατηρήσεις του.
Φίλε Απόστολε όσον αφορά την θεματολογία
του ιστοχώρου θεωρώ πως το Τυπικό
πρέπει να το γνωρίζει ο ιεροψάλτης.
Υπό αυτό το πρίσμα άπτεται της θεματολογίας.

Εννοείται πως ΜΟΝΟΝ απο αυτό ακριβώς το πρίσμα που γράφετε το δημοσίευσα εδώ. Άλλωστε ο προβληματισμός είναι θεμιτός και ίσως βοηθηθούν μερικοί απο εμάς που δεν γνωρίζουν.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Τυπικό και σαφώς πρέπει να γνωρίζει και υπάρχει ενότητα στο φόρουμ .
Το θέμα αυτο ομως δεν ειναι αμιγώς θέμα τυπικού ...
Επεισερχονται κι άλλοι παράγοντες .
Μαζί σου αλλά σκέψου κ την άποψη ότι
ο "προεστώς" ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ πολλές φορές
τους ιεροψάλτες να ακολουθούν τα θεατρικά
δρώμενα, τις παρατυπίες κ τους θεατρινισμούς.
Να σου πω απλό παράδειγμα που
πολλοί ιεροι Ναοί ακολουθούν.Μνημόσυνο Κυριακή
κ επιβάλλουν αντί Κοινωνικού το 'Αμωμοι εν οδώ.
Αν δεν μιλήσουμε με τον ιερέα να συζητήσουμε
κ να είμαστε γνώστες του αντικειμένου τι θα
του αντιπαραβάλλεις σαν ιεροψάλτης;Άκουσα,
είδα, μου είπαν; Καλό βέβαια είναι κ οι
ιεροψαλτικού σύλλογοι κ σύνδεσμοι να
ασχοληθούν με το θέμα.
 
Πέραν της φωτογραφίας με τους ρωμαίους στρατιώτες, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να τοποθετηθεί καθώς, λόγω του άκρου θεατρινισμού, αποτρέπει τον αναγνώστη από σοβαρή ανάγνωση,
το άρθρο είναι Λ Α Μ Π Ρ Ο ! ! !

Μακάρι να εφαρμοστούν αυτά που γράφει ο συγγραφέας και να παύσουν οι (πλέον καθιερωμένες ως τυπικές διατάξεις) παρατυπίες.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Εννοείται πως ΜΟΝΟΝ απο αυτό ακριβώς το πρίσμα που γράφετε το δημοσίευσα εδώ. Άλλωστε ο προβληματισμός είναι θεμιτός και ίσως βοηθηθούν μερικοί απο εμάς που δεν γνωρίζουν.
Αυτό ακριβώς κατάλαβα.
Πρέπει κ οφείλουμε να μαθαίνουμε.
Αν βρεις κ άλλα ανήρτησέ τα,
είναι ωφέλιμα.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Πολύ πολύ ενδιαφέρον άρθρο-μελέτη.
Νομίζω ότι ο π.Μάξιμος είναι ειδικός
στα περί Τυπικού να μας απαντήσει
(εάν θέλει φυσικά κ αν κρίνει σκόπιμο)
τι πρέπει τελικά να τηρείται στους
ενοριακούς ναούς. Αν φυσικά
ειδικεύεται κ άλλο μέλος ευπρόσδεκτες
οι παρατηρήσεις του.
Φίλε Απόστολε όσον αφορά την θεματολογία
του ιστοχώρου θεωρώ πως το Τυπικό
πρέπει να το γνωρίζει ο ιεροψάλτης.
Υπό αυτό το πρίσμα άπτεται της θεματολογίας.

Μαζί σου αλλά σκέψου κ την άποψη ότι
ο "προεστώς" ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ πολλές φορές
τους ιεροψάλτες να ακολουθούν τα θεατρικά
δρώμενα, τις παρατυπίες κ τους θεατρινισμούς.
Να σου πω απλό παράδειγμα που
πολλοί ιεροι Ναοί ακολουθούν.Μνημόσυνο Κυριακή
κ επιβάλλουν αντί Κοινωνικού το 'Αμωμοι εν οδώ.
Αν δεν μιλήσουμε με τον ιερέα να συζητήσουμε
κ να είμαστε γνώστες του αντικειμένου τι θα
του αντιπαραβάλλεις σαν ιεροψάλτης;Άκουσα,
είδα, μου είπαν; Καλό βέβαια είναι κ οι
ιεροψαλτικού σύλλογοι κ σύνδεσμοι να
ασχοληθούν με το θέμα.

Έχεις απόλυτο δικαιο σε αυτά που γράφεις.

Εγώ είχα στο μυαλό μου περρισότερα να συζητήθει το ποια είναι η ορθή τάξη όσον αφορά το Τυπικο για τις συγκεκριμένες ακολουθίες, και επίσης απο πότε και μετα ξεφέυγουμε απο τη σοβαρότητα...

και βέβαια ο κάθε ψάλτης πρέπει να γνώστης της ορθής τάξεως ουτως ώστε άν χρειαστεί ή ερωτηθεί να μπορεί να τεκμηριώσει της αποψεις μέσα απο τις πηγες που νομιζώ πλούσια παρέχονται μέσω διαδικτίου και ειδικώς του Ψαλτολογιου.

Επίσης θα ήθελα να τονισώ πως δεν θα πρέπει να είναι κατα την γνώμη μου αποκλειστική αποφαση του εφημέριου το πως θα τέλουνται οι ακολουθίες σε μια ενορία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Θεωρώ ότι αυτό άρθρο λες και ήταν μέσα στο μυαλό μου. Φέτος αναρωτιόμουν αν όντως η εικόνα του νυμφίου έχει καμία σχέση με τα τελούμενα σύμφωνα με το συναξάρι των ημερών. Τι σχέση έχει με την ξηρανθείσα συκή, τον πάγκαλο Ιωσήφ ή τις 10 παρθένες; Επίσης το ωράριο των ακολουθιώνπου αναφέρει δεν είναι κατά την γνώμη μου βολικό για τεράστια μερίδα εργαζομένων ειδικά στον ιδιωτικό τομέα. Νομίζω πως προβληματίζεται σε σωστή βάση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐκτός θεματολογίας μέ τήν ἔννοια ὅτι αὐτά δέν μπορεῖ νά τά λύσει τό Ψ ἀλλά οἱ διοικήσεις. Ἐπίσης δέν εἶναι γενικευμένα, ἀφοροῦν ἐλαχιστοτάτη μειοψηφία καί ἡ συντριπτική πλειοψηφία τά κατακρίνει.

Γιατί δέν γράφει ἐπωνύμως ἡ ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ στήν Δημητριάδα γιά τήν Ξενιά, πού μᾶς τήν ἔφερε στήν Πεντέλη ὁ μακαριστός, καί πού βέβαια ἡ νέα διοίκηση δέν ἐπιστρατεύει κλῆρο καί λαό, ἀλλ᾿ ἡ Πεντέλη ἐπιμένει σφόδρα νά ταλαιπωρεῖ κόσμο;

Ἡ ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ εἰδικεύεται σέ τέτοια θέματα :), πού βέβαια ἔχω τοποθετηθεῖ. Τό παρόν ἄρθρο ἐλέγχεται ὡς ὑπερβολικό γιά τά ἐπί τοῦ τυπικοῦ προβλεπόμενα καί σοβαρῶς τελούμενα. Μνημονεύει ἄλλο ἄρθρο πού διάβασα πρό ἡμερῶν καί συμφωνῶ.

 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας

Ἐκτός θεματολογίας μέ τήν ἔννοια ὅτι αὐτά δέν μπορεῖ νά τά λύσει τό Ψ ἀλλά οἱ διοικήσεις. Ἐπίσης δέν εἶναι γενικευμένα, ἀφοροῦν ἐλαχιστοτάτη μειοψηφία καί ἡ συντριπτική πλειοψηφία τά κατακρίνει.

Γιατί δέν γράφει ἐπωνύμως ἡ ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ στήν Δημητριάδα γιά τήν Ξενιά, πού μᾶς τήν ἔφερε στήν Πεντέλη ὁ μακαριστός, καί πού βέβαια ἡ νέα διοίκηση δέν ἐπιστρατεύει κλῆρο καί λαό, ἀλλ᾿ ἡ Πεντέλη ἐπιμένει σφόδρα νά ταλαιπωρεῖ κόσμο;

Ἡ ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ εἰδικεύεται σέ τέτοια θέματα :), πού βέβαια ἔχω τοποθετηθεῖ. Τό παρόν ἄρθρο ἐλέγχεται ὡς ὑπερβολικό γιά τά ἐπί τοῦ τυπικοῦ προβλεπόμενα καί σοβαρῶς τελούμενα. Μνημονεύει ἄλλο ἄρθρο πού διάβασα πρό ἡμερῶν καί συμφωνῶ.


Κάτι σχετικό με το θέμα;... Ως συνήθως...

Πάντως εννοείται πως εμείς εδώ (σίγουρα εγώ) δεν είχαμε καμία επιδίωξη επίλυσης των εκκλησιαστικών προβλημάτων. Υποτίθεται όμως πως έχουμε ένα κοινό ενδιαφέρον. Την Ελληνική εκκλησιαστική μουσική. Εκεί μέσα σε αυτή την μουσική κολλάνε και όλα αυτά τα θέματα που τα συζητάμε. Εννοείται πως και πολλά άλλα θέματα που έχουν συζητηθεί εκτεταμένα εδώ δεν έχουν δώσει λύσεις αλλά σίγουρα έχουν βοηθήσει όσους το επιθυμούν.

Η Δημητριάς. Για την οποία είμαι εξαιρετικά υπερήφανος δεν την εκπροσωπούν διάφορα πυροτεχνήματα που κατά καιρούς έσκασαν μύτη (κατά το κοινώς λεγόμενο) ή (μας) σκάνε σήμερα εδώ. Εμείς ήμασταν εδώ πριν από αυτούς και θα είμαστε αν θέλει ο Θεός και μετά. Πάντως δεν θα απολογηθώ ούτε για τον τέως ούτε για τον νυν. Άλλωστε έχω τοποθετηθεί σχετικά και οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ το γνωρίζουν. Πληροφοριακά στην περιοχή μας ήταν, είναι και μάλλον θα είναι αδιάφορη η παρουσία τους.

Ο καθένας σεβαστέ πάτερ έχει την ειδίκευσή του. Τα γούστα είναι υποκειμενικά και δεν χρειάζεται να τα ειρωνευόμαστε.

Αν θέλετε να συζητήσουμε περί του θέματος καλώς, διαφορετικά δεν έχω όρεξη για αντιδικίες και ειρωνίες.
 
Θα το φαιδρύνω λίγο...
Επόμενο βήμα (σε συνέχεια της φωτό με τους ρωμαίους στρατιώτες) είναι στην έξοδο του Εσταυρωμένου τα παπαδάκια να μαστιγώνουν τον παπά που κρατάει το Σταυρό (όπως μου είπε χαριεντολογώντας γνωστός μου κληρικός).
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi

Ἐκτός θεματολογίας μέ τήν ἔννοια ὅτι αὐτά δέν μπορεῖ νά τά λύσει τό Ψ ἀλλά οἱ διοικήσεις. Ἐπίσης δέν εἶναι γενικευμένα, ἀφοροῦν ἐλαχιστοτάτη μειοψηφία καί ἡ συντριπτική πλειοψηφία τά κατακρίνει.

Γιατί δέν γράφει ἐπωνύμως ἡ ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ στήν Δημητριάδα γιά τήν Ξενιά, πού μᾶς τήν ἔφερε στήν Πεντέλη ὁ μακαριστός, καί πού βέβαια ἡ νέα διοίκηση δέν ἐπιστρατεύει κλῆρο καί λαό, ἀλλ᾿ ἡ Πεντέλη ἐπιμένει σφόδρα νά ταλαιπωρεῖ κόσμο;

Ἡ ΔΗΜΗΤΡΙΑΣ εἰδικεύεται σέ τέτοια θέματα :), πού βέβαια ἔχω τοποθετηθεῖ. Τό παρόν ἄρθρο ἐλέγχεται ὡς ὑπερβολικό γιά τά ἐπί τοῦ τυπικοῦ προβλεπόμενα καί σοβαρῶς τελούμενα. Μνημονεύει ἄλλο ἄρθρο πού διάβασα πρό ἡμερῶν καί συμφωνῶ.

Χριστός Ανέστη,
το Τυπικό κ τα τελούμενα δεν έχουν σχέση με
την ψαλτική μας Παράδοση; Δεν επηρρεάζει το
ψάλτη κάθε λανθασμένη απόφαση του ιερέως
που οι περισσότεροι όχι απλά αγνοούν του Τυπικό
αλλά εμμένουν στην ημιμάθειά τους.Κάτι δεν κατάλαβα
καλά μάλλον. Υπερβολικό δεν νομίζω να είναι το άρθρο
διότι κάποιοι απο εμάς στά χ χρόνια διακονίας μας
έχουμε αλλάξει κ 6-7 μητροπόλεις λόγω εργασίας
κ καμιά 10αρια ναούς.Στα περί οργανώσεων κ
μεταξύ του ευσεβούς κλήρου κ λαού αντιδικιών
τα αντιπαρέρχομαι κ στέκομαι στην ουσία.
Ο ψάλτης κ ο ιερέας οφείλουν να ξέρουν Τυπικό
κ να τελούν σωστά Μυστήρια κ Ακολουθίες.
Εύχεσθε.
 

ΠΜΧ

...
Συγγνώμη που επαναφέρω μια κουβέντα εκτός θεματολογίας στην επιφάνεια...

Χθες είδα αυτό το "φρικτό βίντεο", και δεν ήθελα να το αναρτήσω, μιας και μπορεί κάποιος να σκανδαλιστεί. Δεν άντεξα, αφού δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για το που οδηγεί η καταπάτηση του τυπικού προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού. Είναι πάντως ενδιαφέρον που την διάθεση για show την ονομάζουμε έθιμο.

Πρώτη Ανάσταση στην Κύπρο

π. Μάξιμε, επαφίεται στη διακριτικότητά σας το αν θα πρέπει να διαγραφεί το μήνυμά μου.
 
Συγγνώμη που επαναφέρω μια κουβέντα εκτός θεματολογίας στην επιφάνεια...

Χθες είδα αυτό το "φρικτό βίντεο", και δεν ήθελα να το αναρτήσω, μιας και μπορεί κάποιος να σκανδαλιστεί. Δεν άντεξα, αφού δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για το που οδηγεί η καταπάτηση του τυπικού προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού. Είναι πάντως ενδιαφέρον που την διάθεση για show την ονομάζουμε έθιμο.

Πρώτη Ανάσταση στην Κύπρο

π. Μάξιμε, επαφίεται στη διακριτικότητά σας το αν θα πρέπει να διαγραφεί το μήνυμά μου.

Ο παπάς από τη Χίο μπροστά σε αυτό ωχριά. Αλίμονο... :eek: Τροφή για τα media (ραδιοαρβύλα, κ.τ.λ) και τους εκτός Εκκλησίας.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Συγγνώμη που επαναφέρω μια κουβέντα εκτός θεματολογίας στην επιφάνεια...

Χθες είδα αυτό το "φρικτό βίντεο", και δεν ήθελα να το αναρτήσω, μιας και μπορεί κάποιος να σκανδαλιστεί. Δεν άντεξα, αφού δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για το που οδηγεί η καταπάτηση του τυπικού προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού. Είναι πάντως ενδιαφέρον που την διάθεση για show την ονομάζουμε έθιμο.

Πρώτη Ανάσταση στην Κύπρο

π. Μάξιμε, επαφίεται στη διακριτικότητά σας το αν θα πρέπει να διαγραφεί το μήνυμά μου.

Τι είναι αυτά που γράφεις αγαπητε;
Ποιο είναι εκτός θεματολογίας του φόρουμ;
Επιτέλους δεν διαβάζεται τι γράφονται στα θέματα που απασχολούν αυτόν το καιρό το φόρουμ;
Είναι εντός της θεματολογίας όλα αυτά τα οποία συζητούνται εκεί;

Επιτέλους! Μην παίζετε με την νοημοσύνη μας!
 
Top