Μεγάλοι ιεροψάλτες Θεσσαλονίκη;

George09

New member
Τα παλαιότερα χρόνια έχουν περάσει απο τα αναλογια τρομεροί ιεροψαλτες οπως ταλιαδωρος, πριγγος, κλωναριδης, στανιτσας και πολλοί άλλοι..
Αυτή τη στιγμή στη θεσσαλονικη συγκεκριμένα υπάρχουν αντίστοιχοι ενεργοί ψάλτες αυτού του επιπέδου και κύρους, γιατί δεν γνωρίζω ??
Αν όχι στη θεσσαλονικη γενικά και αλλού?
 
Δεν βρίσκω χρησιμότητα στο παρών θέμα .
Επίσης τέθηκε λαθος ,εξ αρχής .
Η λεγόμενη χρυσή πεντάδα της Θεσσαλονίκης ,ηταν άλλη και οχι αυτή που προαναφέρθηκε .
Ήτοι Καραμάνης ,Παναγιωτιδης ,Θεοδοσοπουλος ,Ευθυμιαδης ,Ταλιαδωρος .
Εκτός αυτών ομως ,όντως υπήρχε πλειάδα επιφανών ψαλτων ,που άφησαν εποχή .
Το πρόβλημα της λειψανδριας ,αφορα το πανελλήνιο και οχι μονο την πάλαι ποτε ψαλτομανα θεσσαλονικη .
Πρέπει να παραδεχθούμε δυο πράγματα .
Πρώτον ότι οι εποχές άλλαξαν ,το εκκλησίασμα μειώθηκε ,οι γοννεις δεν στέλνουν τα παιδια στα ψαλτήρια ,άλλαξαν και τα ενδιαφέροντα ,ειναι επιφορτισμένα με αλλου είδους δραστηριότητες τα παιδια .
Άλλες γενιές ,αλλα βιώματα ,αλλα ακούσματα .
Παραδοχή δεύτερη .
Οι σχολές και τα ωδεία ,δεν βγάζουν ψάλτες .
Πτυχιούχους και διπλωματούχους ναι .
Ψάλτες οχι .
Ξέρω αρκετές περιπτώσεις ,οπου έχουν μπαστακωθει ,ως διευθυντές ,καθηγητές και δάσκαλοι ,Άχρηστοι και Ανίκανοι .
Ζούμε την εποχή της μετριότητας .
Ήγγικεν γαρ η Βασιλεια των ουραγών ,ελεγε και ο μακαρίτης ο Τζιμακος ο Πανουσης .
 
Last edited:

George09

New member
@apostoloskalpakidis , Για να μην παρερμηνεύουμε, δεν αναφέρω πουθενα πως οι συγκεκριμενοι ψαλτες αποτελεσαν τη χρυση πενταδα της θεσσαλονικης, καποιοι απο αυτους δεν ετυχε να ψαλουν καν στη θεσσαλονικη. Μαλιστα δε θα εκανα το χαρακτηρισμο χρυση πενταδα, οπως αναφερετε, δεδομενου των δυνατοτητων και του εργου και που εχουν προσφερει πληθως ιεροψαλτων περισσοτερο ή λιγοτερο επιφανων, των οποιων το εργο ,όλων, σεβομαι απολυτα. Απλα ενδεικτικα ανεφερα τα ονοματα ορισμενων αξιοθαυμαστων κ επιφανων, της ευρυτερης παντοτε ελλαδας, που σκεφτομουν εκεινη τη στιγμη, θετοντας το παραπανω ερωτημα. Τη θεσσαλονικη την ανεφερα συγκεκριμενα καθως τυγχανει να βρισκομαι εγω αυτη την περιοδο, και επειδη οπως προειπα, προσωπικα δεν γνωριζω, γι αυτο και εθεσα το παραπανω ερωτημα για το σημερα στη θεσ/νικη · Τωρα ολα αυτα που ανεφερετε μπορει να ισχυουν εν μερει, ομως δε απαντουν σε αυτο. Και ως προς τη χρησιμοτητα του θεματος οποιος ενδιαφερεται και γνωριζει μπορει ν διαφωτισει γυρω απο αυτο, ειδαλλως ο καθενας εχει την αποψη του. Ευχαριστω ομως οπως και να 'χει.
 
Συγγνώμη αν παρερμήνευσα.
Μα ο τίτλος ηταν μεγάλοι ιεροψάλτες θεσσαλονικη .
Κι απο κάτω αναφέρονταν κάποια ονόματα .
Ο χαρακτηρισμός χρυσή πεντάδα ,δεν ειναι δικής μου εφεύρεσης ,εφ όσον κατοικοεδρεύεις Θεσσαλονικη ,ρώτησε παλαιοτερους που θυμούνται .
Πέραν τούτων ομως ομως ,αναφέραμε ότι υπήρχαν παρα πολλοί καλοί ,αξιόλογοι ψάλτες .
Τωρα δεν υπάρχουν .
Γενικότερα ,οχι μονο στην Θεσσαλονικη .
Εξηγώ τους λόγους παραπάνω .
Άλλες εποχές ,αλλα βιώματα ,αλλα ακούσματα ,αλλα ενδιαφέροντα ,αφ ενός .
Αφετέρου ,στα ωδεία και στις μουσικές σχολές ,δεν γίνεται δουλειά .
Δεν βγάζουμε ψάλτες .
Άρα το θέμα δεν ειναι αν υπάρχουν μεγάλοι ψάλτες .
Το θέμα ειναι αν υπάρχουν ψάλτες γενικότερα .
Που δεν υπάρχουν ...
 
Last edited:

George09

New member
Ναιι ο τίτλος απο μερους μου αναφερόταν στο σήμερα, λαθος μ που δεν το διευκρίνισα. Και επειδή ακριβώς δε γνωρίζω τι συμβαίνει ρώτησα για να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει. Όπως και να χει σεβαστή και δέκτη η άποψή σας μιας κ αποτελεί γεγονός. Ευχαριστώ.
 
Top