Μεγάλη Εβδομάς Κωσταντίνου Πρίγγου (επανέκδοση Απ. Διακονίας)

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
[Σημείωμα συντονιστή] Η συζήτηση αυτή ξεκίνησε σε άλλο θέμα και μεταφέρθηκε εδώ
----------------------------------------------------------------------------------


Ναι, Δημήτρη, συμφωνώ απολύτως. Απλώς θα το ήθελα να το εχω για ιστορικούς λόγους. Και εγώ, αποκλειστικά χρησιμοποιώ του Πρίγγου. Για τρία-τέσσερα χρόνια χρησημοποιούσα του Πετρίδη επειδή ήταν πιο μεγάλο το κείμενο και ήταν πιο εύκολο να το παρακολουθήσουν (πρόσεξε, δεν είπα "διαβάσουν"...) οι συνάδελφοί μου στο Αναλόγιον. Αλλά, τα τελευταία πέντε χρόνια επέστρεψα στου Πρίγγου. Αν και το ξεύρω απ' έξω όλο το βιβλίο, ακόμα προτιμώ να έχω κάποιο κείμενο μπροστά μου και να υπάρχει κάτι να παρακολουθήσου οι άλλοι.

Προτιμώ επίσης την έκδοση του 1969 της Φόρμιγκας. Ότι λείπει τα λέω "εκ στήθους" ή τα έχω γράψει μόνος μου (τροπάρια κανόνων, κλπ.) Την νέα έκδοση του Κωνσταντίνου πρέπει να την μελετήσω διότι, για να είμαι ειλικρινής, δεν την έχω εμπιστοσύνη. Υπάρχουν αρκετές υφέσεις και διέσεις που, κατά παράδοσιν, δεν πρέπει να γράφονται (οι λεγόμενες "έλξεις"). Προτιμώ να έχω την παλιά έκδοση και να διορθώσω τα τυπογραφηκά λάθη, διότι πράγματι, τα λάθη είναι μόνον τυπογραφικά και όχι θεωρητικά, οπότε ακόμα η απλότητα των γραμμών του Πατριαρχικού ύφους είναι φανερή. Δεν ξεύρω κατά πόσο ακριβές είναι ο κ. Κωνσταντίνου σχετικά με τις δίγραμμες υφεσο-διέσεις, αλλά εάν βασίζεται σε ηχογραφήσεις του Πρίγγου ο οποίος βρίσκεται σε προχωρημένη ηλικία, δυστιχώς αυτό ΔΕΝ είναι βάσιμο για ένα τέτοιο βιβλίο. Εν πάσι περιπτώση, ξεύρω ότι ο κ. Κωνσταντίνου έβαλε πολύ κόπο σ' αυτή την δουλειά, και σίγουρα θα την κοιτάξω την καινούργια έκδοση.

Απόστολος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
... Δεν ξεύρω κατά πόσο ακριβές είναι ο κ. Κωνσταντίνου σχετικά με τις δίγραμμες υφεσο-διέσεις, αλλά εάν βασίζεται σε ηχογραφήσεις του Πρίγγου ο οποίος βρίσκεται σε προχωρημένη ηλικία, δυστιχώς αυτό ΔΕΝ είναι βάσιμο για ένα τέτοιο βιβλίο. Εν πάσι περιπτώση, ξεύρω ότι ο κ. Κωνσταντίνου έβαλε πολύ κόπο σ' αυτή την δουλειά, και σίγουρα θα την κοιτάξω την καινούργια έκδοση.

Δεν έχει πολλές υφεσοδιέσεις (και μάλιστα όχι δίγραμμες από ότι θυμάμαι). Εγώ τις αγνοώ προσωπικά. Κοίταξέ το.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Την νέα έκδοση του Κωνσταντίνου πρέπει να την μελετήσω διότι, για να είμαι ειλικρινής, δεν την έχω εμπιστοσύνη. Υπάρχουν αρκετές υφέσεις και διέσεις που, κατά παράδοσιν, δεν πρέπει να γράφονται (οι λεγόμενες "έλξεις").Δεν ξεύρω κατά πόσο ακριβές είναι ο κ. Κωνσταντίνου σχετικά με τις δίγραμμες υφεσο-διέσεις, αλλά εάν βασίζεται σε ηχογραφήσεις του Πρίγγου ο οποίος βρίσκεται σε προχωρημένη ηλικία, δυστιχώς αυτό ΔΕΝ είναι βάσιμο για ένα τέτοιο βιβλίο. Εν πάσι περιπτώση, ξεύρω ότι ο κ. Κωνσταντίνου έβαλε πολύ κόπο σ' αυτή την δουλειά, και σίγουρα θα την κοιτάξω την καινούργια έκδοση.

Απόστολος
Σωστά γράφεις...οι έλξεις καταγράφηκαν ΜΟΝΟ όπου υπήρχε ηχητικό ντοκουμέντο από τον Άρχοντα(και αυτό είναι πολύ καλό)...τώρα το αν είναι εκτός παραδόσεως το να γράφονται έχουν λεχθεί πάρα μα πάρα πολλά στο ανάλογο θέμα(ίσως δεν το κοίταξες) και η επιτροπή αναφέρει ότι πρέπει να καταγράφονται...τώρα το γιατί δεν συνεχίστηκε από όλους παρά μόνο από λίγους(Ψάχος,Καράς)είναι άλλο θέμα(για γι αυτό γράφτηκαν πολλά στο ανάλογο θέμα)...δεν θέλω να αποτελέσει το μήνυμα αναζωπύρωση απλά μου "χτύπησε" λίγο στο μάτι η φράση "που κατά παράδοσιν, δεν πρέπει να γράφονται (οι λεγόμενες "έλξεις")"...ρίξε μια ματιά στην συζήτηση εκείνη ίσως σε δώσει απαντήσεις...
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Δεν έχει πολλές υφεσοδιέσεις (και μάλιστα όχι δίγραμμες από ότι θυμάμαι). Εγώ τις αγνοώ προσωπικά. Κοίταξέ το.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και από μένα σε όλους.

Ελπίζω, Δημήτρη, να μην αγνοείς και τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στα κείμενα (τα φερόμενα ως του Πρίγγου) γιατί μάλλον τότε δεν θα ψάλλεις Πρίγγο αλλά κάτι άλλο.

Και πάλι Χριστός Ανέστη.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και από μένα σε όλους.

Ελπίζω, Δημήτρη, να μην αγνοείς και τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στα κείμενα (τα φερόμενα ως του Πρίγγου) γιατί μάλλον τότε δεν θα ψάλλεις Πρίγγο αλλά κάτι άλλο.

Αληθώς ανέστη Γιώργο! Όταν λέω τις αγνοώ εννοώ οτι οπτικά προσπερνώ τις (λίγες γενικά) καταγραμμένες υφεσοδιέσεις για τους λόγους που έχω αναφέρει σε άλλη συζήτηση. Όχι οτι αγνοοώ ή δεν κάνω τις έλξεις που υποννοούνται. Και φυσικά δεν αγνοώ τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου τις οποίες ακούω συχνά και προσπαθώ να μιμηθώ και τις θεωρώ μεγάλης αξίας και την έκδοσή τους σημαντική. Επ'αυτού, υπάρχουν και άλλες ηχογραφήσεις που σκοπεύετε να εκδοθούν σε επόμενη έκδοση του βιβλίου άραγε;

Μιας και άνοιξα νέο θέμα για τη Μεγάλη Εβδομάδα που επιμελήθηκες και επειδή γνωρίζω οτι υπάρχουν κάποια παροράματα για τις ελάχιστες τυπογραφικές παραλείψεις/αβλεψίες της επανεκδόσεως, μπορείς μήπως (εσύ ή κάποιος άλλος) να ανεβάσεις εδώ τις διορθώσεις πρός ώφελος αυτών που δεν τις έχουν (αν γίνεται); Ευχαριστώ.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Μιας και άνοιξα νέο θέμα για τη Μεγάλη Εβδομάδα που επιμελήθηκες και επειδή γνωρίζω οτι υπάρχουν κάποια παροράματα για τις ελάχιστες τυπογραφικές παραλείψεις/αβλεψίες της επανεκδόσεως, μπορείς μήπως (εσύ ή κάποιος άλλος) να ανεβάσεις εδώ τις διορθώσεις πρός ώφελος αυτών που δεν τις έχουν (αν γίνεται); Ευχαριστώ.

Δημήτρη, έχει προβλεφθεί να υπάρχει ειδικός χώρος στην ιστοσελίδα της Αποστολικής Διακονίας στην αναφορά του Πρίγγου. Θα τα ανεβάσω και εδώ.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για την "απουσία μου" και τις εκρεμμότητες που έχω σε μερικά θέματα, αλλά πάει τυπογραφείο ο Β΄ τόμος της Μουσικής Κυψέλης του Πρίγγου και τρέχω σαν τον .... Βέγγο.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δημήτρη, έχει προβλεφθεί να υπάρχει ειδικός χώρος στην ιστοσελίδα της Αποστολικής Διακονίας στην αναφορά του Πρίγγου. Θα τα ανεβάσω και εδώ.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για την "απουσία μου" και τις εκρεμμότητες που έχω σε μερικά θέματα, αλλά πάει τυπογραφείο ο Β΄ τόμος της Μουσικής Κυψέλης του Πρίγγου και τρέχω σαν τον .... Βέγγο.

Πότε με το καλό βγαίνει, πάνω κάτω; Μετά ποιο έχει σειρά; (μια που βρήκαμε τον συντελεστή ας τον εκμεταλλευτούμε και λίγο:D)

Καλή δύναμη!
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Πότε με το καλό βγαίνει, πάνω κάτω; Μετά ποιο έχει σειρά; (μια που βρήκαμε τον συντελεστή ας τον εκμεταλλευτούμε και λίγο:D) Καλή δύναμη!

Ο Β΄τόμος της Μουσικής Κυψέλης του Κ. Πρίγγου θα έχει τυπωθεί μέχρι τέλους του μήνα ή αρχές του Ιουνίου (προγραμματίζεται και μια παρουσίαση των έργων του Πρίγγου στην Πάτρα μέσα στον Ιούνιο). Μετά έχει σειρά η Θεία Λειτουργία και αργότερα, εκτός απροόπτου, ένα Απάνθισμα Ύμνων που δεν περιέχονταν στα προηγούμενα βιβλία (και είναι ηχητικά ντοκουμέντα).

Ευχαριστώ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ο Β΄τόμος της Μουσικής Κυψέλης του Κ. Πρίγγου θα έχει τυπωθεί μέχρι τέλους του μήνα ή αρχές του Ιουνίου (προγραμματίζεται και μια παρουσίαση των έργων του Πρίγγου στην Πάτρα μέσα στον Ιούνιο). Μετά έχει σειρά η Θεία Λειτουργία και αργότερα, εκτός απροόπτου, ένα Απάνθισμα Ύμνων που δεν περιέχονταν στα προηγούμενα βιβλία (και είναι ηχητικά ντοκουμέντα).

Ευχαριστώ.

Τέλεια! Όλα να πάνε καλά, με υγεία και δύναμη εύχομαι!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο Β΄τόμος της Μουσικής Κυψέλης του Κ. Πρίγγου θα έχει τυπωθεί μέχρι τέλους του μήνα ή αρχές του Ιουνίου (προγραμματίζεται και μια παρουσίαση των έργων του Πρίγγου στην Πάτρα μέσα στον Ιούνιο). Μετά έχει σειρά η Θεία Λειτουργία και αργότερα, εκτός απροόπτου, ένα Απάνθισμα Ύμνων που δεν περιέχονταν στα προηγούμενα βιβλία (και είναι ηχητικά ντοκουμέντα). Ευχαριστώ.

Γιωργο , αντε με το καλο . Περιμενουμε .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
(αντιγράφηκε από άλλο θέμα)

Περιέργως απουσιάζει το τροπάριο «Γέννημα εχιδνών...» της Μ.Πέμπτης πρωί, που υπήρχε στην αρχική έκδοση. Ευχομαι σε μελλοντική επανέκδοση να διορθωθούν και τα διάφορα λάθη που υπάρχουν στα κείμενα.

Λείπει επίσης εκ παραδρομής και ένα τροπάριο του κανόνα της Μεγάλης Πέμπτης αν θυμάμαι καλά «Γρηγορείτε και προσεύχεσθε».

Και η σειρά του στίχου του δεύτερου τροπαρίου των μακαρισμών της Μ. Παρασκευής είναι διαφορετική από αυτή π.χ. στο Βουδούρη. Δεν έχω κοιτάξει ποιός κάνει λάθος εκεί.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Λείπει επίσης εκ παραδρομής και ένα τροπάριο του κανόνα της Μεγάλης Πέμπτης ...

Όντως λείπει από τη σειρά του, αλλά υπάρχει σε πρόσθετο φύλλο κολλημένο στο τέλος του βιβλίου.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Υπάρχουν και άλλα λαθάκια στο συγκεκριμένο βιβλίο. Για παράδειγμα:
α) Στο Ζ αντίφωνο δε χρειάζεται γοργό στην στο "φη" της λέξης "προφητών", όπως προκύπτει από το μέτρο αλλά και από τη συνήθη ορθογραφία της συγκεκριμένης φράσης.
β) Στην τρίτη εκδοχή του "Εξέδυσαν με" περισσεύει μια απόστροφος στην πρώτη και στην τρίτη γραμμή.
γ) Δυστυχώς τα περισσότερα λαθάκια τα προσπερνώ χωρίς να τα σημειώνω...
 
Last edited by a moderator:
Μπορεί μήπως κάποιος να αναρτήσει τα περιεχόμενα του βιβλίου; Θέλω να δω ποια είναι η σειρά που έχουν ακολουθήσει, γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά θα ήθελα να αποφύγω κάποιες δυσκολίες που μου δημιουργούσε η παλιά έκδοση, παρόλο που εκείνης τα στοιχεία μου άρεσαν περισσότερο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Δυστυχώς δεν έχω scanner, αλλά η νέα έκδοση αξίζει.
Υπάρχουν όλα όσα έχει η παλιά, συν τους ψαλμούς, συν σημειώσεις του Τυπικού (δηλαδή σε ποια σημεία είναι οι Αιτήσεις, το Ευαγγέλιο, κλπ.), και το κυριότερο πλήρεις οι Κανόνες, κατά το ύφος της ΜΧΕ. Γενικά. είναι ένα πλήρες βιβλίο για τη Μ. Εβδομάδα.
Η γραμματοσειρά συνηθίζεται μετά από λίγο...
 

tomasn54

Μέλος
Πάντως η Αποστολική διακονία δίνει σε προσφορά και τους πέντε τόμους του Πρίγγου με 50 ευρώ
 
Μιας και τελικά το αγόρασα, παραθέτω εδώ τα περιεχόμενα της έκδοσης αυτής, μήπως κάποιος ενδιαφέρεται μελλοντικά.
 

Attachments

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    1.1 MB · Views: 88
  • 2.JPG
    2.JPG
    1.1 MB · Views: 66
  • 3.JPG
    3.JPG
    1.1 MB · Views: 51
  • 4.JPG
    4.JPG
    1.1 MB · Views: 51
  • 5.JPG
    5.JPG
    714 KB · Views: 55
Επίσης, μια σύντομη κριτική στο βιβλίο, μετά από μια πρόχειρη ματιά.
Διακρίνεται για μια σειρά από θετικά και από αρνητικά στοιχεία.
Θετικά:
- Είναι καθαρογραμμένο και περιορίζει την ανάγκη χρήσης άλλων βιβλίων (πχ για στίχους στα στιχηρά),
- συμπεριλαμβάνει για όσους ενδιαφέρονται όλα τα τροπάρια των κανόνων, όχι μόνο τους ειρμούς που είχε η παλιά έκδοση,
- συμπεριλαμβάνει δύο CD με ηχογραφήσεις του Πρίγγου πάνω στα ψαλλόμενα (υποθέτω όχι και πολύ δυσεύρετες στις μέρες μας, παραμένει όμως στα συν),
- έχει διχρωμία στο τύπωμα
- είναι μάλλον φθηνό στα 20€

Αρνητικά:
- το σημαντικότερο ίσως μειονέκτημα, για μένα τουλάχιστον, είναι πως παρεμβάλει ανάμεσα στα τροπάρια δεύτερες ή και τρίτες(!) εκδοχές των ίδιων τροπαρίων. Αναρωτιέμαι ποιο είναι το νόημα. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει το πνεύμα καταγραφής των ηχογραφήσεων, αλλά πως γίνεται να θεωρήθηκε πρακτικό, να ψέλνεις ένα τροπάριο και να γυρνάς σελίδες να βρεις το επόμενο, προσπερνώντας τις διπλές εκδοχές αυτού που μόλις έψαλες (κατά κανόνα γεμάτες δίγοργα και τρίγοργα...). Σε ναούς όπου δεν υπάρχει δεξής και αριστερός αλλά μόνο ένα αναλόγιο και άρα μόνο ένα βιβλίο, τα πράγματα ζορίζουν με το περιττό γύρισμα σελίδων.
Αν ήταν τόσο σημαντικό αυτό, μπορούσαν να φτιάξουν ειδικό παράρτημα, χωριστά. Για μένα είναι deal-breaker, μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που το αγόρασα μόνο και μόνο για αυτό το λόγο. Θα έχω βέβαια μια καλύτερη εικόνα εφόσον το χρησιμοποιήσω πειραματικά φέτος, πρώτα ο Θεός.
- η γραμματοσειρά, αν και είναι ευανάγνωστη, παραμένει υποδεέστερη από αυτήν των προηγούμενων εκδόσεων. Επίσης, θα προτιμούσα να είναι κοντύτερα οι χαρακτήρες ποσότητος μεταξύ τους, έχουν ένα αδικαιολόγητο κενό που δυσχαιρένει την ανάγνωση. Δεν είμαι ειδικός, ίσως φταίει και η γραμματοσειρά του αλφαβήτου. Φαίνεται πάντως εν τέλει επαρκώς ευανάγνωστη.
- τα τροπάρια των ωδών του κανόνος, που προανέφερα, τοποθετούνται στο τέλος του βιβλίου σε παράρτημα. Δεν υπήρχαν όπως ξέρουμε στην παλιά έκδοση, και είναι θετικό που τα συμπεριλαμβάνουν, όμως γιατί σε παράρτημα; Λεπτομέρεια, αλλά μου φαίνεται οξύμωρο που ο κανόνας, που σίγουρα θα τον ψάλλεις (για όσους τον λένε "από μέσα") να είναι σε παράρτημα, ενώ οι διπλές καταγραφές τροπαρίων να είναι διαρκώς "μέσα στα πόδια σου"!


Αυτά. Ελπίζω να βοηθούν κάποιον που σκέπτεται να το αγοράσει, στην απόφασή του.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Για μουσικοκριτική και όχι μόνο, σχετικά με την επανέκδοση της Α.Δ., βλ. Βιβλία Κωνσταντίνου Πρίγγου.

Για τα τροπάρια των κανόνων Όρθρου Μ. Δευτέρας, Μ. Τρίτης και Μ. Τετάρτης (του Α' χορού), βλ. καταγραφή του Ν. Γιάννου επί τη βάσει Πρίγγου. Γιατί η Α.Δ. αναπαρήγε, ατυχώς, το Ειρμολόγιον του Ιωάννου.
 
Top