Μεγάλη Εβδομάδα και Κυριαζής

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Παραθέτω το τροπάριο της Κασσιανής εκτελεσμένο το 1973.Ο ήχος είναι κάκιστος,τα ισοκρατήματα μέτρια έως χάλια σε πολλές θέσεις και το συμψάλλειν σχεδόν παράφωνο και άχρονο.Απορώ με τον Κυριαζή που τα επέτρεπε αυτά εις βάρος της φωνής του και της φήμης του.Τέλος πάντων.Έχω πολύ υλικό από τον ίδιο,από Ταλιαδώρο,από Στανίτσα και από Χ''μάρκο.Τα έχω κάνει mp3 από τις πομπίνες του πατέρα μου.Σιγά σιγά θα τα ανεβάσω.
 

Attachments

  • Τροπάριο Κασσιανής (3).MP3
    44.6 MB · Views: 179

billapo

Μέλος
Πολυ καλη εκτελεση απο τον Δασκαλο!!Κριμα που εχει κακο ηχο....Σε ευχαριστουμε φιλε Δημητρη -περιμενουμε κι αλλο υλικο!
 
Last edited:

pano

Μέλος
Παραθέτω το τροπάριο της Κασσιανής εκτελεσμένο το 1973.Ο ήχος είναι κάκιστος,τα ισοκρατήματα μέτρια έως χάλια σε πολλές θέσεις και το συμψάλλειν σχεδόν παράφωνο και άχρονο.Απορώ με τον Κυριαζή που τα επέτρεπε αυτά εις βάρος της φωνής του και της φήμης του.Τέλος πάντων.Έχω πολύ υλικό από τον ίδιο,από Ταλιαδώρο,από Στανίτσα και από Χ''μάρκο.Τα έχω κάνει mp3 από τις πομπίνες του πατέρα μου.Σιγά σιγά θα τα ανεβάσω.

Δημήτρη,η συγκεκριμένη ηχογράφηση θα έγινε σχετικά μακριά απο το Κυριαζή και θα ήταν κοντά σε ανθρώπους που πλαισιώνουν το αναλόγιο χωρίς μικρόφωνο(γι'αυτό ακούγονται πιο δυνατά και δεν συνοδεύουν καλά τον άρχοντα)...αυτό το λέω γιατί όλες οι παλιές ηχογραφήσεις του που έχουμε ακούσει, έχουν πάντα υποδειγματικά ισοκρατήματα μην πώ <<επαγγελματικά>>...ίσως αυτό να εξηγεί την απορία σου...πάντως σαν αρχείο δεν παύει να αποτελει θησαυρό...ευχαριστούμε και περιμένουμε και άλλα...ο Θεός να σε έχει καλά...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δημήτρη εὐχαριστοῦμε γιά τήν σπάνια αὐτή ἐγγραφή καί καλλιτεχνικότατη ἐκτέλεση τοῦ ἄρχοντος καί παραδοσιακή.
Παραδοσιακή γιατί ἠχογραφήθηκε το 73, ὅπου βλέπουμε ἓναν ψάλταρο νά ἀλωνίζει (ού μή φημώσεις βοῦν ...) καί φάλτσα ἰσοκρατήματα κοντά στό μικρόφωνο.
Τελικά μένει ἡ φωνή αὐτοῦ τοῦ μεγάλου ψάλτη.
Φάλτσα βλέπαμε καί σέ πολλούς παλιούς ἰσοκράτες ἤ συμψάλτες μεγάλων ἱεροψαλτῶν.
Σήμερα δὲν βλέπουμε φάλτσα ἀφοῦ οἱ ψάλτες χειρίζονται ἠλεκτρονικό ἰσοκράτη γιά νά καλύπτει τά φάλτσα τους. Π.χ. ἦχος αγια.
Σὴμερα οὶ νέοι ψάλτες δέν δέχονται ἱσοκράτες στό ψαλτήρι γιατί ἔχουν τό ἐργαλείο.
Ἀπλά δὲν ξὲρουν νά ψὰλλουν καί χρησιμοποιοῦν τήν ΔΕΗ.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Δημήτρη εὐχαριστοῦμε γιά τήν σπάνια αὐτή ἐγγραφή καί καλλιτεχνικότατη ἐκτέλεση τοῦ ἄρχοντος καί παραδοσιακή.
Παραδοσιακή γιατί ἠχογραφήθηκε το 73, ὅπου βλέπουμε ἓναν ψάλταρο νά ἀλωνίζει (ού μή φημώσεις βοῦν ...) καί φάλτσα ἰσοκρατήματα κοντά στό μικρόφωνο.
Τελικά μένει ἡ φωνή αὐτοῦ τοῦ μεγάλου ψάλτη.
Φάλτσα βλέπαμε καί σέ πολλούς παλιούς ἰσοκράτες ἤ συμψάλτες μεγάλων ἱεροψαλτῶν.
Σήμερα δὲν βλέπουμε φάλτσα ἀφοῦ οἱ ψάλτες χειρίζονται ἠλεκτρονικό ἰσοκράτη γιά νά καλύπτει τά φάλτσα τους. Π.χ. ἦχος αγια.
Σὴμερα οὶ νέοι ψάλτες δέν δέχονται ἱσοκράτες στό ψαλτήρι γιατί ἔχουν τό ἐργαλείο.
Ἀπλά δὲν ξὲρουν νά ψὰλλουν καί χρησιμοποιοῦν τήν ΔΕΗ.
Εν μέσω δύο νυχτερινών βαρδιών-χθες και σήμερα-στην εντατική, ξέκλεψα λίγο χρόνο και ανεβάζω ....λίγο Κυριαζή στα ντουζένια του.Είναι ίδια ημέρα και χρονολογία με το τροπάριο της Κασσιανής που είχα ανεβάσει πριν μέρες.Ελπίζω αγαπητά αδέλφια να σας αρέσει.
 

Attachments

  • Απόσπασματα κανόνων,πασαπνοάρια και δοξαστικό Μ.Τρίτης 1973.MP3
    34.4 MB · Views: 171
Last edited:

billapo

Μέλος
Αδελφε Δημητριε δεν υπαρχουν λογια ευχαριστιας για το θησαυρο που ανεβασες!!!!Αψογος ο Δασκαλος [αναμενομενο!!!!].Φανταζομαι οτι θα ακολουθησει και συνεχεια...:)
 
Top