Μεγάλη Εβδομάδα Βουδούρη - επιμελημένη εκδοχή

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γεια σας. Ίσα που (δεν) πρόλαβα. Ετοίμασα μια επιμελημένη εκδοχή της Μεγάλης Εβδομάδας του Βουδούρη. Πήρα τα δακτυλογραφηθέντα προ 10ετίας και έκανα εκ νέου τη σελιδοποίηση. Δεν έκοψα τίποτα (τα λέει τόσο ωραία), αντίθετα έκανα μερικές (ελάχιστες) προσθήκες. Πλέον είναι υπερ-κομπλέ για το αναλόγιο. Τα λέω όλα στον πρόλογο (μου) για τυχών ενδιαφερόμενους. Έχω και μια προσθήκη έκπληξη για τους διαβαστερούς (που δε την λέω στον πρόλογο).

Ορίστε.

Λέω (δεν) πρόλαβα διότι, αν υπήρχε χρόνος θα κοίταζα λίγο περισσότερο το τεχνικό κομμάτι. Αν και ήθελα να σημειώσω όλους τους τρίσημους πόδες, η μισή Κυριακή του Πάσχα τους έχει ασημείωτους. Τέλος, αν και διόρθωσα προσεκτικά τα πάντα...πάλι τη μισή Κυριακή του Πάσχα την έβαλα όπως είναι από παλαιότερη μου δακτυλογράφηση και ο Θεός βοηθός. Τέλος, αν και λέω στην εισαγωγή ότι διόρθωσα όλα τα λάθη στο ποιητικό κείμενο....ψέμματα σας λέω. Διόρθωσα όσα θυμόμουν από μνήμης (και ήταν αρκετά). Το σωστό θα ήταν να σκανάρω λέξη-λέξη με το Τριώδιο ανοιχτό δίπλα μου.

Έστω και έτσι, θεωρώ είναι αξιόλογη η δουλειά και ευλογώ τα γένια μου. Καλή Ανάσταση. Ακόμα και αχρείαστο να είναι το μουσικό βιβλίο φέτος με την καραντίνα του κορωναϊού, του χρόνου έχει ο Θεός.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.

Ελαφρώς άκαιρο τώρα πια, δε πειράζει, ότι μπορεί κάνει ο καθένας.

Μετά από 2 συνεχόμενες "Μεγάλες Εβδομάδες" που χρησιμοποίησα στο αναλόγιο το εν λόγω βιβλίο, διόρθωσα ένα σεβαστό αριθμό λαθών πάσης φύσεως. Θα πρότεινα όσοι σκοπεύετε να το χρησιμοποιήσετε του χρόνου, να κατεβάσετε το νέο αρχείο, ιδού αυτό.

Ο παλιός σύνδεσμος (βλ. μήνυμα #1 του νήματος) διαγραφηκε.

Και πάλι, Χριστός Ανέστη!
 
Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.

Ελαφρώς άκαιρο τώρα πια, δε πειράζει, ότι μπορεί κάνει ο καθένας.

Μετά από 2 συνεχόμενες "Μεγάλες Εβδομάδες" που χρησιμοποίησα στο αναλόγιο το εν λόγω βιβλίο, διόρθωσα ένα σεβαστό αριθμό λαθών πάσης φύσεως. Θα πρότεινα όσοι σκοπεύετε να το χρησιμοποιήσετε του χρόνου, να κατεβάσετε το νέο αρχείο, ιδού αυτό.

Ο παλιός σύνδεσμος (βλ. μήνυμα #1 του νήματος) διαγραφηκε.

Και πάλι, Χριστός Ανέστη!
Ἀληθῶς ἀνέστη καὶ Καλὴν ἡμέραν μὲ ὑγεία, χαρὰν καὶ ἐπιτυχίες πνευματικές τε καὶ ὑλικές.- Σᾶς εὐχαριστοῦμεν θερμότατα.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χριστός Ανέστη!

Τη 3η χρονιά που χρησιμοποίησα το βιβλίο (φέτος), εντοπίστηκε ένας ικανός αριθμός επιπλέον λαθών, τα οποία διορθώθηκαν (για όλη την ιστορία, βλ. μήνυμα #1 αυτού του νήματος). Ο παλιός σύνδεσμος καταργήθηκε, όποιος επιθυμεί να κατεβάσει το "διορθωμένο-2022" βιβλίο, μπορεί από εδώ.

Εν τω μεταξύ, μεταξύ μας, ο Βουδούρης ουσιαστικά είναι Πέτρος.** Να δεις που στο τέλος....θα καταργήσω το Βουδούρη και όλες τις "μουσικές Μ. Εβδομάδες" και θα τα λέω από
1. Αναστασιματάριο Πέτρου,
2. Ειρμολόγιο Πέτρου (και Ιωάννου γιατί ο Πέτρος έχει αργούς τους κανόνες)
3. Δοξαστάριο Πέτρου.
4. Μουσική Πανδέκτη Στεφάνου.

**Για την ακρίβεια μοιάζουν πολύ στα δοξαστικά. Όσον αφορά τα ιδιόμελα (π.χ. αντίφωνα Μ. Παρασκευής) ο Βουδούρης έχει κάνει πολύ ωραία δουλειά καταγράφοντας τη πατριαρχική παράδοση που θέλει την επιπλέον συντόμευση αυτών, βλ. για παράδειγμα Α' αντίφωνο "Λόγον παράνομον".

Βέβαια, έχει άλλες πολύ ωραίες πληροφορίες ο Βουδούρης, πέραν της τυπικής διάταξης όπως τι λέει ο πρωτοψάλτης(λαμπαδάριος), τι λέει ο Α'δομέστικος(Β'δομέστικος), τι λέει ο Πατριάρχης κτλ. Σε αναλόγιο που υπάρχουν δομέστιχοι (που μπορούν να ψάλλουν), θα ήταν πολύ ωραίο -λέω εγώ- να εφαρμοστεί αυτή η τάξη και όχι να λέει τα πάντα-όλα ένας άνθρωπος.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Να δεις που στο τέλος....θα καταργήσω το Βουδούρη και όλες τις "μουσικές Μ. Εβδομάδες" και θα τα λέω από
1. Αναστασιματάριο Πέτρου,
2. Ειρμολόγιο Πέτρου (και Ιωάννου γιατί ο Πέτρος έχει αργούς τους κανόνες)
3. Δοξαστάριο Πέτρου.
4. Μουσική Πανδέκτη Στεφάνου.
Ἂν καὶ κάποιοι εἴμαστε ἤδη ἐκεῖ, τὰ Ἀντίφωνα τῶν Παθῶν πάντα θὰ ἀποτελοῦν ἐξαίρεση.
Εὐχαριστοῦμε!
 
Top