Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης

Πασχάλης

Πασχάλης Καραφουλίδης
Ανοίγω νέο θέμα για την χορωδία του κ.Στάθη.Αν υπάρχουν ηχογραφήσεις ας τις βάλουμε εδώ.Έχει κανείς τους παλαιούς δίσκους σε mp3 η σε οτιδήποτε άλλο? Αν υπάρχει πρόβλημα με το ανέβασμα στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.
Βασικά ψάχνω τον δίσκο του Μπαλασίου Ιερέως και του Ιωάννου Κουκουζέλη.Αν τον έχει κανείς ας μου στείλει μήνυμα.Ευχαριστώ.:)
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
http://graeca.mrezha.net/upload/Mon...OOD_Psaltiki/MeteoraSacra_O%20Aptom%e9nos.mp3


http://graeca.mrezha.net/upload/MontrealPsaltiki/Other_GOOD_Psaltiki/MeteoraSacra_Par%e9laben.mp3


http://graeca.mrezha.net/upload/Mon...OD_Psaltiki/MeteoraSacra_Prok Thettalikon.mp3



O Δισκος # Meteora Sacra# ειναι απο τους ΟΛΙΓΟΥΣ οπου ΑΞΙΖΟΥΝ, και τον ΕΓΚΩΜΙΑΖΩ αδιαλειπτως

Η εκετελεσις ειναι ΑΡΙΣΤΟΣ

Yπαρχουν, συστυχως, προβληματα συνδιαζμου στα #ξεκινηματα#

Τα διαστηματα ειναι ΩΡΑΙΑ

ο ΧΡΟΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ

ΔΕΝ εχω ακουση τον Σταθη να εχει πετυχει τιποτες αλλο ιδιας ποιοτητος

Ισος λοιπον, ο λογος να ειναι οι ΧΟΡΟΔΟΙ

ΠΟΙΟΙ συνεψαλλαν εδω; Εχωμεν και μοναχους;

Ειδα καποτες εκπομπην τηλεορασεως με ΜΟΝΑΧΕΣ γυρω απο τα Μετεωρα== εψαλλαν ΣΩΣΤΑ και παραδοσιακα



Οι περισσοτεροι υμνοι απο αυτο το CD αντιπροσωπουν ΟΡΔΟΔΟΞΟΝ ψαλσημα διοτι ΣΕΒΟΝΤΑΙ ολα τα ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ της ΣΩΣΤΗΣ ορθοδοξου εκτελεσεως
 
Last edited by a moderator:
Πασχάλη καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου τους δίσκους που ζητάς. Επικοινώνησε μαζί μου για να μετέχεις και συ των ακουσμάτων
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ακουστε τους ΜΑΪΣΤΟΡΕΣ στο ''Αγιος Αγιος ..'' της λειτουργιας του Μ. Βασιλειου . Ακολουθει ΚΡΑΤΗΜΑ . Χοραρχης ο κ. Γρηγοριος Σταθης .
 

Attachments

  • 6'43''=ΜΑΪΣΤΟΡΕΣ=Αγιος Αγιος & ΚΡΑΤΗΜΑ(Κορωνη) Βος.mp3
    1.9 MB · Views: 456

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Νουθεσία προς τους μαθητάς, Παναγιώτου Χρυσάφη του νέου, εξήγηση Γρ. Στάθη, ήχος α' Ανανεανες

Το μάθημα αυτό έψαλλαν οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης στο Β' Διεθνές Συνέδριο "Θεωρία και Πραξη της Ψαλτικής Τέχνης" Αθήνα 15-19 Οκτωβρίου 2003
 

Attachments

  • 1-01 Ο θέλων μουσικήν μαθείν.mp3
    8.4 MB · Views: 580

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ανοίγω νέο θέμα για την χορωδία του κ.Στάθη.Αν υπάρχουν ηχογραφήσεις ας τις βάλουμε εδώ.Έχει κανείς τους παλαιούς δίσκους σε mp3 η σε οτιδήποτε άλλο? Αν υπάρχει πρόβλημα με το ανέβασμα στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.
Βασικά ψάχνω τον δίσκο του Μπαλασίου Ιερέως και του Ιωάννου Κουκουζέλη.Αν τον έχει κανείς ας μου στείλει μήνυμα.Ευχαριστώ.:)

Νομίζω ότι είναι πολύ συγκροτημένη χορωδία άψογη με ρυθμική αγωγή καλή ορθοφωνία Και κάτι πολύ σημαντικό για μένα εκτελούν τα απηχήματα των ήχων
Τι να τον κάνω τον τονοδοτη εαν δεν ξερω το απηχημα

Τους συγκεκριμένους ύμνους μπορείτε να τους ακούσετε αλλά να δείτε και πολλά αλλά ενδιαφέροντα για την χορωδία του καθηγητή κ. Γρ. Στάθη.
http://www.ieropsaltis.com/choir_Maistorespsaltikis.htm
 

Attachments

  • Anaphora_Maistores.mp3
    5.3 MB · Views: 280
  • Antiphon_Maistores.mp3
    3.1 MB · Views: 238
  • Clip Recorded from Source.mp3
    236.6 KB · Views: 175
  • Doxology_Maistores.mp3
    4.2 MB · Views: 343
  • FatherSonandHolySpirit_Maistores.mp3
    5.3 MB · Views: 215
  • Lordhavemercy_Maistores.mp3
    4 MB · Views: 203
  • Magnificat_Maistores.mp3
    3.8 MB · Views: 222
  • TheDoors_Maistores.mp3
    8.3 MB · Views: 242
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Βίντεο με ζωντανές ηχογραφήσεις των Μαϊστόρων στον Ι. Ν. Αγ. Ανδρέου Πάτρας υπό τον Αχιλλέα Χαλδαιάκη

Ένα τα βίντεο αυτά σε αρχείο. Σε καλή μεριά!

Ένα ακόμα πιο μετά, δύσκολο τώρα.
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ένα τα βίντεο αυτά σε αρχείο. Σε καλή μεριά!

Ένα ακόμα πιο μετά, δύσκολο τώρα.

Τώρα εύκολο, γύρισα σπίτι (επιτέλους)...
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Χρόνια πολλά σε όλους και ευλογημένα.
Καλό παράδεισο εύχομαι να έχουμε όλοι.
Έχω ένα CD που μου έχουν δώσει σε mp3 και δεν ξέρω ποια είναι η χορωδία. Επειδή έχει ύμνους της Μεταμορφώσεως σκέφτηκα να ανεβάσω τους στίχους και τα αντίφωνα καθώς και το Ο μονογενής Υιός, και όποιος ξέρει κάτι ας μου αναφέρει. Ευχαριστώ
 

Attachments

  • 11 - Unknown - Meteora Psalmi Si Troparia.mp3
    2.9 MB · Views: 113
Last edited by a moderator:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Υ.Γ Έχω ένα CD που μου έχουν δώσει σε mp3 και δεν ξέρω ποια είναι η χορωδία. Επειδή έχει ύμνους της Μεταμορφώσεως σκέφτηκα να ανεβάσω τους στίχους και τα αντίφωνα καθώς και το Ο μονογενής Υιός, και όποιος ξέρει κάτι ας μου αναφέρει. Ευχαριστώ

Η χορωδία είναι οι Μαΐστορες της ψαλτικής τέχνης υπό τον κ.Γρ.Στάθη. Είναι το cd με τίτλο Μετέωρα τα Ιερά. Έχει ανέβει παλιότερα εδώ:http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=4889&postcount=2 .
Νομίζω όμως ότι έχουν ανέβει κάποια αποσπάσματα μόνο.

Με την ευκαιρία, μήπως έχει κανείς από το δίσκο του Κουκουζέλη τους στίχους εις την Μεταμόρφωσιν ("Κύριε εν τω φωτί του προσώπου σου");
Ευχαριστώ,
Τ.Μ.
 
Last edited:

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Πασχάλη καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου τους δίσκους που ζητάς. Επικοινώνησε μαζί μου για να μετέχεις και συ των ακουσμάτων


Διάβασα κατα τύχη την συζήτηση σας και θα με ενδιέφεραν κι εμένα αυτοί οι δίσκοι! Μήπως είναι οι δύο που είχαν βγάλει με το Μέγα Ίσο και τον πολυέλεο αν δεν κάνω λάθος με τα πολλά σόλο??
Ονομάζομαι Παπάνης Δημήτριος είμαι απο Νάξο, γραμματέας της Μητροπόλεως και ψάλτης (προσπαθώ τουλάχιστον)
 

nektarioso

Νέο μέλος
Υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων στους πολύ παλαιούς δίσκους της χορωδίας οι οποίοι πλέον δεν κυκλοφορούν;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αυτό μπορείς να το διευκρινήσεις με τη χορωδία καλύτερα. Μέλη της χορωδίας είναι ενεργά στο Ψαλτολόγιον.
 
Top