Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης

simeon

Παλαιό Μέλος
θα παρακαλούσα θερμώς, εάν μπορεί κανείς, να ανεβάσει το κράτημα από το cd με τα μαθήματα Γερμανού Ν. Πατρών. το είχα μια φορά στο αρχείο μου, αλλά το έχασα. ο ήχος ήταν Άγια, αν θυμάμαι καλά. :)

προσφέρω και εγώ ένα αργό μάθημα του Μανουήλ Χρυσάφου εις ήχον Α' .
 

Attachments

  • 15 - Track 15.mp3
    6 MB · Views: 206

ixadin

Ηχάδιν
το κράτημα από το cd με τα μαθήματα Γερμανού Ν. Πατρών

Το κράτημα προέρχεται από το "Πυρίμορφον όχημα" του κανόνος της Θεοτόκου σε ήχο Δ΄.

προσφέρω και εγώ ένα αργό μάθημα του Μανουήλ Χρυσάφου εις ήχον Α' .

Μήπως γνωρίζετε από ποια συναυλία είναι;
 

Attachments

  • Μαΐστορες Κράτημα ΓΝΠ.mp3
    15.3 MB · Views: 218

simeon

Παλαιό Μέλος
Το κράτημα προέρχεται από το "Πυρίμορφον όχημα" του κανόνος της Θεοτόκου σε ήχο Δ΄.

Μήπως γνωρίζετε από ποια συναυλία είναι;

πρώτα απ' όλα, σε ευχαριστώ εκ βαθέων για αυτό το κράτημα !!! να είσαι καλά :)

το μάθημα που ανέβηκα είναι από το cd "ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΑΝΤΙΦΩΝΑ - ΠΑΘΗ, ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΑΡΑΒΙΚΑ" - Τροπάρια Μεγάλης Εβδομάδος - ΑΘΗΝΑ 2005

έβαλα και μία φωτογραφία την οποίαν την έκαμα τώρα με το κινητό :)
 

Attachments

  • Image340.jpg
    199.3 KB · Views: 72

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
πρώτα απ' όλα, σε ευχαριστώ εκ βαθέων για αυτό το κράτημα !!! να είσαι καλά :)

το μάθημα που ανέβηκα είναι από το cd "ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΑΝΤΙΦΩΝΑ - ΠΑΘΗ, ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΑΡΑΒΙΚΑ" - Τροπάρια Μεγάλης Εβδομάδος - ΑΘΗΝΑ 2005

έβαλα και μία φωτογραφία την οποίαν την έκαμα τώρα με το κινητό :)

Προφανώς υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.
 
Last edited:

Δημήτριος Π.

Νέο μέλος
Αγαπητέ μου, αν και παλαιό το μήνυμά σου, εγώ μόλις τώρα το είδα.
Τον Μπαλάσιο, τον έχω σε βινύλιο (διπλό άλπμουμ),
ενώ τον Κουκουζέλη σε κασσέτες (τρεις ως ενιαίο άλμπουμ).
Αν δεν τα έχεις βρει στο μεταξύ, να βρούμε κάποιον τρόπο να στα δώσω.
Δημήτρης
 

Δομνίκη

New member
Χαίρετε,

Παρακαλώ πολύ, ψάχνω το παρακάτω 3πλο cd: "Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής τέχνης. τίτλος: Ιωάννης Κουκουζέλης, χοράρχης Γρηγόριος Στάθης. Σε οποιαδήποτε μορφή: ηλεκτρονική, cd, κασέτες ή δίσκοι. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, Δομνίκη
 
Χαίρετε,

Παρακαλώ πολύ, ψάχνω το παρακάτω 3πλο cd: "Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής τέχνης. τίτλος: Ιωάννης Κουκουζέλης, χοράρχης Γρηγόριος Στάθης. Σε οποιαδήποτε μορφή: ηλεκτρονική, cd, κασέτες ή δίσκοι. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, Δομνίκη
 

Diogenes

Νέο μέλος

«Ἄξιόν ἐστιν» Γ. Στάθη [ήχος πλ. του Δ΄ // διπλόμελον] «Οἱ Μαΐστορες τῆς Ψαλτικῆς Τέχνης» 8.06.2022

«Ἄξιόν ἐστιν» σε ήχο πλάγιο του τετάρτου, διπλόμελον κατὰ διαπασῶν καὶ κατὰ τριφωνίαν. Μέλος Γρηγορίου Στάθη. Από τη σειρά των Λειτουργικών «τὰ Παντοκρατορινά» Ἐκδήλωση πρὸς τιμὴν τοῦ ἐλλογιμωτάτου κ. Γρηγορίου Στάθη Τετάρτη 8 Ἰουνίου 2022, ὥρα 12.30 μ.μ. στή Μεγάλη αἴθουσα τῆς Ἱεραρχίας συνοδικὸ Μέγαρο τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος – Ἀθήνα Ἑρμηνεία μελοποιημάτων τοῦ τιμωμένου, Γρηγορίου Στάθη, ἀπ᾽ τὸν Χορὸ Ψαλτῶν «οἱ μαΐστορες τῆς Ψαλτικῆς τέχνης» ὑπὸ τὴν χοραρχία τοῦ Ἐλλογιμωτάτου καθηγητοῦ κ. Ἀχιλλέως Χαλδαιάκη, κοσμήτορος τῆς Φιλοσοφικῆς σχολῆς τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν. Το μουσικό κείμενο εδώ: https://shorturl.at/biuwx Ολόκληρη η τιμητική εκδήλωση για τον Ομότιμο Καθηγητή κ. Γρηγόριο Στάθη: https://www.youtube.com/watch?v=1jphw...
 
Top