Μαϊδανόγλους Σπυρίδων

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Οντως, σπουδαιος ψαλτης ακουγεται. Πρωτη φορα νομιζω οτι τον ακουω. Εκτος εαν τον εχουν παιξει σε καμια εκπομπη.

Ζη ακομη? Υπαρχουν αλλες ηχογραφησεις του πουθενα?

Ευχαριστω Βασιλη.

Αγαπητέ κε Ναση,ηχογραφησεις του Σ. Μα'ι'δάνογλου,θα βρειτε στο ieropsaltis.com.Σας προτεινω μαλιστα να κατεβασετε τον 50ο ψαλμο!..Θα παθετε,μεγαλη...ζημια!...:)
 
Ο Ν ψαλμός σε ήχο πλάγιο του τετάρτου δικής του σύνθεσης υπάρχει και στο βιβλίο του που μου είχε δώσει ο αδερφός του και το οποίο δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη. Υπέροχη φωνή και φοβερός άνθρωπος. Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχούλα του...
 

Attachments

  • maidanoglou.wma
    2.6 MB · Views: 285

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ο Ν ψαλμός σε ήχο πλάγιο του τετάρτου δικής του σύνθεσης υπάρχει και στο βιβλίο του που μου είχε δώσει ο αδερφός του και το οποίο δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη. Υπέροχη φωνή και φοβερός άνθρωπος. Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχούλα του...

Αγαπητέ Νίκο αν δεν υπάρχουν πνευματκά δικαιώματα ανέβασε κανένα κείμενο από το βιβλίο του αείμνηστου,προσωπικά δεν έχει πέσει στα χέρια μου κάτι δικό του.Βέβαια εαν τα έγραψε για τη φωνή του είναι κομμάτι δύσκολο να τα πεί κανείς. Ευχαριστώ προκαταβολικά .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κάποιος μου είπε ότι κάποτε κυκλοφόρησε μια σειρά κασετών με τον κ. Μαϊδανόγλου. Ξέρει κανείς κάτι;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κάποιος μου είπε ότι κάποτε κυκλοφόρησε μια σειρά κασετών με τον κ. Μαϊδανόγλου. Ξέρει κανείς κάτι;


3 κασσέτες μάλλον 60αρες ( καθαρές) με ηχογραφήσεις από Ηράκλειο και Τήνο ( ίσως κ Πάτρα) όπου μεταξύ άλλων λέει και την κλίμακα από κάτω γα (αν δεν απατώμαι) μέχρι Κε-Ζω της άνω νήτης....

Πρέπει να τις κυκλοφορούσε ο αδελφός του, ο οποίος προλόγιζε κατά καιρούς και διάφορες άλλες μεμονωμένες.

Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στο αρχείο μου, επιφυλάσσομαι όμως.


Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω κι εγώ κάτι mp3 από κασέτες, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι αυτά. Είναι ημίωρα από κασέτες, αλλά τα ψάχνω και με καλύτερο ήχο, γιατί δεν μου αρέσει η αποθπρυβοποίησή τους. Επιφυλάσσομαι κι εγώ...
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ατελείωτη φωνή 2 1/2 οκτάβες.... Μεγάλος Performer! (......έ τι να κάνουμε δεν είναι ικανοί όλοι να ψάλλουν Αρσένιο...... σα και μένα!) Πάντως παρατηρώ΄πως όλοι οι performers εχουν περιορισμένο ρεπερτόριο.... π.χ Μαιδ, Ταλιαδ, Δασκαλουδ... και μερικοί νέοι Βασιλικος κτλ....

Το βιβλίο του είναι κυρίως αναπαραγωγή του βιβλίου του Γέροντα και δασκάλου του. Επιπλέον έχει πολλες προσαρμογές σε Δύναμις καθώς επίσης και Κύριε ελέησον Παράσχου Κύριε καθώς και Άξιον εστίν....Όχι όμως πολύ διαφορετικά από τα "κλασσικά" (δήλαδή του Γέροντα και του Πρίγγου)

Συνιστώ να το προμηθευτείτε μόνο αν σας αρέσει πολύ.... αλλιώς δε λέει και πολλά.....

http://www.mediafire.com/?sharekey=ed2efa0ef5194c8991b20cc0d07ba4d220a7c64464597596

Αν τα έχετε και είναι πολύ κοινά στη πιάτσα πείτε μου σας παρακαλώ να μην ανεβάζω άδικα.. τα δύο που λείπουν είναι ο αδερφός του που προλογίζει αλλά επιδή λεέι και άλλα..... που ενδεχομένως να ερεθίσουν τη κοινή γνώμη.... τα λογόκρινα! Ε τι μόνο οι συντονιστές θα λογοκρίνουν.....
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Bασίλης;23429 said:
Ατελείωτη φωνή 2 1/2 οκτάβες.... Μεγάλος Performer! (......έ τι να κάνουμε δεν είναι ικανοί όλοι να ψάλλουν Αρσένιο...... σα και μένα!) Πάντως παρατηρώ΄πως όλοι οι performers εχουν περιορισμένο ρεπερτόριο.... π.χ Μαιδ, Ταλιαδ, Δασκαλουδ... και μερικοί νέοι Βασιλικος κτλ....

Το βιβλίο του είναι κυρίως αναπαραγωγή του βιβλίου του Γέροντα και δασκάλου του. Επιπλέον έχει πολλες προσαρμογές σε Δύναμις καθώς επίσης και Κύριε ελέησον Παράσχου Κύριε καθώς και Άξιον εστίν....Όχι όμως πολύ διαφορετικά από τα "κλασσικά" (δήλαδή του Γέροντα και του Πρίγγου)

Συνιστώ να το προμηθευτείτε μόνο αν σας αρέσει πολύ.... αλλιώς δε λέει και πολλά.....

http://www.mediafire.com/?sharekey=ed2efa0ef5194c8991b20cc0d07ba4d220a7c64464597596

Αν τα έχετε και είναι πολύ κοινά στη πιάτσα πείτε μου σας παρακαλώ να μην ανεβάζω άδικα.. τα δύο που λείπουν είναι ο αδερφός του που προλογίζει αλλά επιδή λεέι και άλλα..... που ενδεχομένως να ερεθίσουν τη κοινή γνώμη.... τα λογόκρινα! Ε τι μόνο οι συντονιστές θα λογοκρίνουν.....


Το ανεβασα ξανά γιατι μου είπαν οτι καποια έλειπαν.. τώρα θα πρέπει να είναι όλα εκει (εκτος από τις προλογήσεις)
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Αυτοι ειναι ψαλτες με ολη την σημασια της λεξεως...Μεγαλη φωνη.Θαυμασιος εκτελεστης,με πολλη φαντασια
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Το κοινωνικό ''Ποτήριον σωτηρίου λήψομαι'' σε ήχο τέταρτο (Άγια) από τον αξέχαστο Σπύρο Μαιδάνογλου.
 

Attachments

  • Potirion_Kratima_D_Maidanoglou.ra.ram
    1.6 MB · Views: 263

merenda21

Θοδωρής Παπαμιχαήλ
Ατελείωτη φωνή 2 1/2 οκτάβες.... Μεγάλος Performer! (......έ τι να κάνουμε δεν είναι ικανοί όλοι να ψάλλουν Αρσένιο...... σα και μένα!) Πάντως παρατηρώ΄πως όλοι οι performers εχουν περιορισμένο ρεπερτόριο.... π.χ Μαιδ, Ταλιαδ, Δασκαλουδ... και μερικοί νέοι Βασιλικος κτλ....

Το βιβλίο του είναι κυρίως αναπαραγωγή του βιβλίου του Γέροντα και δασκάλου του. Επιπλέον έχει πολλες προσαρμογές σε Δύναμις καθώς επίσης και Κύριε ελέησον Παράσχου Κύριε καθώς και Άξιον εστίν....Όχι όμως πολύ διαφορετικά από τα "κλασσικά" (δήλαδή του Γέροντα και του Πρίγγου)

Συνιστώ να το προμηθευτείτε μόνο αν σας αρέσει πολύ.... αλλιώς δε λέει και πολλά.....

http://www.mediafire.com/?sharekey=ed2efa0ef5194c8991b20cc0d07ba4d220a7c64464597596

Αν τα έχετε και είναι πολύ κοινά στη πιάτσα πείτε μου σας παρακαλώ να μην ανεβάζω άδικα.. τα δύο που λείπουν είναι ο αδερφός του που προλογίζει αλλά επιδή λεέι και άλλα..... που ενδεχομένως να ερεθίσουν τη κοινή γνώμη.... τα λογόκρινα! Ε τι μόνο οι συντονιστές θα λογοκρίνουν.....

μπορείς να τα ανεβάσεις πάλι;

ευχαριστώ:confused:
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
παρακαλώ ακούστε προσεκτικά.... που φτάνει ο άνθρωπος.... όλα τα λεφτά είναι το τελευταίο κατέβασμα στο τελευταίο παράσχου κύριε!!!

Άκουσα προσεκτικά και η γνώμη μου είναι η εξής:

Το που φτάνει ο άνθρωπος είναι αξιοθαύμαστο , αλλά τελείως ακατάλληλο για το συγκεκριμένο σκοπό για τον οποίο λέγεται τόσο το "Κύριε ελέησον" όσο και το "παράσχου Κύριε". Δε φωνάζουμε ούτε απαιτούμε από τον Κύριο...ικετεύουμε, όπως λέει ο ιερέας στην ευχή ,η οποία δεν ακούγεται καθόλου λόγω της έντασης του ψάλτη...Από φωνή λοιπόν ΑΡΙΣΤΑ αλλά από ερμηνεία, δεν πείστηκα, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κομμάτι...

Μου αρέσει περισσότερο οι κατανυκτική κι όχι η επιδεικτική ψαλμωδία. Σε άλλα κομμάτια που άκουσα όμως ο κ. Μαϊδάνογλου υπηρετεί και το πρώτο είδος ψαλμωδίας ευτυχώς. Ίσως στη συγκεκριμένη ηχογράφηση να ήταν πολύ νέος ( έτσι ακούγεται τουλάχιστον ) και να τον συνεπήρε το νεανικό πάθος...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Οταν για πρωτη φορα πριν αρκετα χρονια ακουσα ηχογραφησεις του αειμνηστου Σ.Μαιδανόγλου απλως εμεινα με το στομα ανοιχτο αλλα κ τα αυτια ακομη πιο ανοιχτα!!!!!!!!!!!!:D Ηταν απο τις Σερρες κ οπως μου ειχε πει ενας μαθητης του Καραμανη (εμαθα πως πεθανε ο Αρχοντας...ισχυει?) στη Θεσ/νικη ονοματι Θ. Γεωργιαδης, επροκειτο για ανθρωπο καλοπροαιρετο με εξαιρετικο ηθος κ τρομερη ενταση φωνης!! Σε σημειο που σε καποια εκκλησια -στον Αγ. Αχιλλειο Λαρισης αν θυμαμαι- να μη προσλειφθει γιαυτο ακριβως το λογο....δεν ξερω το κατα ποσο ισχυει...:confused:
Εψαλλε οντως κυριως απο τα βιβλια του Καραμανη κ αν προσεξετε εκανε τρομερη εκτελεση των μαθηματων!!!! Η ευλυγισια του ηταν κατι το τρομερο οπως κ η αναπνοη του!! Εχω ηχογραφηση του οταν λεει το Δοξα του ευαγγελιου οπου κρατα την αναπνοη του στη πρωτη συλλαβη 27 ολοκληρα δευτερολεπτα!! Μαλλον καταδυσεις εκανε...δεν εξηγειται αλλιως:D
Επισης θεωρω πως ηταν ενας απο τους πιο ολοκληρωμενους ψαλτες, καθως διεθετε υφος, γλυκυτητα, τρομερη τεχνικη, κ μια φωνη που δεν καταλαβαινε τιποτα!!! Ειλικρινα μολις τον γνωρισα μεσα απο τις ηχογραφησεις του την ιδια στιγμη λυπηθηκα που δεν ζει πια κ εφυγε τοσο νωρις!! Εχω αρκετες ηχογραφησεις του κ στο μελλον θα τις ανεβασω!:)
 
Last edited:
Άκουσα προσεκτικά και η γνώμη μου είναι η εξής:

Το που φτάνει ο άνθρωπος είναι αξιοθαύμαστο , αλλά τελείως ακατάλληλο για το συγκεκριμένο σκοπό για τον οποίο λέγεται τόσο το "Κύριε ελέησον" όσο και το "παράσχου Κύριε". Δε φωνάζουμε ούτε απαιτούμε από τον Κύριο...ικετεύουμε, όπως λέει ο ιερέας στην ευχή ,η οποία δεν ακούγεται καθόλου λόγω της έντασης του ψάλτη...Από φωνή λοιπόν ΑΡΙΣΤΑ αλλά από ερμηνεία, δεν πείστηκα, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κομμάτι...

Μου αρέσει περισσότερο οι κατανυκτική κι όχι η επιδεικτική ψαλμωδία. Σε άλλα κομμάτια που άκουσα όμως ο κ. Μαϊδάνογλου υπηρετεί και το πρώτο είδος ψαλμωδίας ευτυχώς. Ίσως στη συγκεκριμένη ηχογράφηση να ήταν πολύ νέος ( έτσι ακούγεται τουλάχιστον ) και να τον συνεπήρε το νεανικό πάθος...

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι όταν γράφονται τέτοια σχόλια (ειδικά για έναν τιτάνα όπως ο Μαϊδάνογλου) να υπάρχει και δίπλα μία ηχογράφηση του υπογραφόμενου με την ένδειξη:
"Να, μπορώ να τα κάνω κι εγώ, αλλά δε μου αρέσει".
Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Άλλοι κατανύγονται και με Καρά.
Υ.Γ.Ακούει κανείς αυτό το "Τριάδι" και σκέφτεται τί θα έλεγε ακόμη ο άνθρωπος αυτός, αν δεν έφευγε απ' τον καρκίνο στα 46 του...
 

Attachments

  • Triadi.mp3
    1.3 MB · Views: 241

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Από την 5ετή σπουδαστική θητεία μου στις Σέρρες, σας παραθέτω κάποιες πληροφορίες που θυμάμαι για το μακαριστό Πρωτοψάλτη Σπυρίδωνα Μαϊδανόγλου.

Καταγόταν από το Κεφαλοχώρι Σερρών. Το αρχικό του όνομά ήταν Μαϊδανόζογλου. Το άλλαξε όμως και σήμερα τον συναντούμε ως Μαϊδανόγλου ή Μαϊδάνογλου.
Μαθήματα στη μουσική μας πήρε από τους:
Αρχικά στον Ιερομόναχο π.Γαβριήλ Κουντιάδη. Ο γέροντας Γαβριήλ ήταν ο πρώτος δάσκαλος πολλών ιεροψαλτών της περιοχής Σερρών, Σιδηροκάστρου κ Ζιχνών.
Μετά μαθήτευσε κάποιο διάστημα δίπλα στον Πρωτοψάλτη Αθ. Μπουρλέτσικα.
Κατόπιν πήγε στη Θεσαλλονίκη και τελειοποιήθηκε στον Άρχοντα Αθανάσιο Καραμάνη.
Έψαλλε αρχικά σε ναούς των χωριών της περιοχής των Σερρών.
Στη συνέχεια (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 1960) διετέλεσε για τέσσερα χρόνια Πρωτοψάλτης στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Δημητρίου Σιατίστης Κοζάνης. Οι παλαιοί ιερείς και κάτοικοι της Σιάτιστας τον θυμούνται και τον θαυμάζουν ακόμη για τις εκτελέσεις του!
Μετά τη Σιάτιστα έψαλλε στα Γιαννιτσά, στη Νιγρίτα Σερρών και στη Θεσ/νίκη.
Από το 1968 και μετά άρχισε η μεγάλη και εντυπωσιακή του παρουσία ως Πρωτοψάλτης, αρχικά στον Ι. Ν. Παντανάσσης Πατρών (1968 - 1972), μετά στον Μητροπολιτικό Ι. Ν. Αγίου Μηνά Ηρακλείου Κρήτης (1972 - 1974) και τελευταία στον Ι. Ν. Ευαγγελίστριας Τήνου (1974 - 1975) εως και την ημέρα του θανάτου του από την επάρατη νόσο.
Ήταν πολύ ευσεβής και πολύ ΚΑΛΟΣ άνθρωπος!
Στις Σέρρες γνώρισα τον αδερφό του, τον Σάββα, με τον οποίο συζητήσαμε και μου είπε τα περισσότερα από όσα σας παραθέτω. Μου δώρισε και το βιβλίο που έχει εκδοθεί. Δε σας κρύβω δε, ότι πολλές φορές πάνω στη συζήτηση συγκινούνταν πολύ. Μου είχε πει συγκεκριμένα όπως θυμάμαι
"Τον αδερφό μου στις Σέρρες δεν τον ήθελαν για ψάλτη και τον κατηγορούσαν ότι δεν ήξερε. Κι έτσι αναγκάστηκε να φύγει. Τώρα αν ήξερε ή όχι, το απέδειξε αυτός μόνος του."!!
Σχετικά με αυτό, μου το επιβεβαίωσαν και άλλοι Σερραίοι, ότι δηλαδή υπήρξε πολεμος προς το πρόσωπό του.
Αυτά τα λίγα θυμάμαι και ζητώ συγγνώμη για τυχόν λάθη.


Υ.Γ. Σε μια συνάντησή μου με τον Άρχοντα Αθανάσιο Καραμάνη που τον ρώτησα σχετικά με τον Μαϊδανόγλου μου είπε ο Γέροντας τα εξής:
Όταν ήταν να πάει ο Μαϊδανόγλου στην Πάτρα, πήγε και είπε στον Καραμάνη πως θα πάει για ψάλτης στην Παντάνασσα. Ο Καραμάνης του είπε να μην πάει γιατί δεν ήταν ακόμη έτοιμος για τέτοιο ναό και πως στην Πάτρα έχει ανθρώπους που γνωρίζουν από Β.Μ. και ίσως να μην πετύχαινε. "Πρέπει να διαβάσεις πολύ για να κατεβείς να ψάλλεις στην Πάτρα" του είπε ο Άρχοντας. Και όντως μου λέει ο Γέροντας, έκατσε διάβασε και πήγε! Αλλά πέθανε πολύ νέος
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Η δικιά μου γνώμη είναι ότι όταν γράφονται τέτοια σχόλια (ειδικά για έναν τιτάνα όπως ο Μαϊδάνογλου) να υπάρχει και δίπλα μία ηχογράφηση του υπογραφόμενου με την ένδειξη:
"Να, μπορώ να τα κάνω κι εγώ, αλλά δε μου αρέσει".
Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Άλλοι κατανύγονται και με Καρά.
Υ.Γ.Ακούει κανείς αυτό το "Τριάδι" και σκέφτεται τί θα έλεγε ακόμη ο άνθρωπος αυτός, αν δεν έφευγε απ' τον καρκίνο στα 46 του...

Μα δεν αναφέρθηκα στο "Τριάδι" ούτε σε κάποιο άλλο σημείο αλλά στο "Κύριε ελέησον " και στο "Παράσχου Κύριε" τα οποία θεωρώ οτι πρέπει να λέγονται με λιγότερη ένταση και τονικό ύψος. Σε καμία περίπτωση δεν έκρινα το συνολικό ύφος της τέχνης του, το οποίο θαυμάζω. Όσο για ηχογραφήσεις, νομίζω πως υπάρχουν ήδη αρκετές στο φάκελο που μου άνοιξαν οι κ.κ. Διαχειριστές για να ακούσετε το τί μπορώ και τί μου αρέσει να κάνω και τα οποία σε καμιά περίπτωση δε φτάνουν το ύψος του Μαϊδάνογλου...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η δικιά μου γνώμη είναι ότι όταν γράφονται τέτοια σχόλια (ειδικά για έναν τιτάνα όπως ο Μαϊδάνογλου) να υπάρχει και δίπλα μία ηχογράφηση του υπογραφόμενου με την ένδειξη:
"Να, μπορώ να τα κάνω κι εγώ, αλλά δε μου αρέσει".
Νικόλαε, με όλη τη δεδομενη εκτίμηση: είναι γνωστός και επαινετός ο ζήλος σου για "ιερά τέρατα" της παραδόσεως (κι ο ΜαΪδανόγλου νομίζω ήταν μακράν ο μεγαλύτερος στην ιστορία ψάλτης σε μέταλλο και ένταση φωνής και επίσης, κάτι σημαντικό, ίσως ο ευσεβέστερος). Επιμέρους στοιχεία της τέχνης του όμως μπορούν να κριθούν, όπως και κάθε καλλιτέχνη και ανθρώπου, αρκεί αυτό να γίνεται με ευπρέπεια και χωρίς διάθεση γενίκευσης.
Ε, νομίζω ότι ο Βασίλης είχε ακριβώς αυτές τις προϋποθέσεις στο σχόλιό του (συν τω ότι είναι από τους λίγους που έχει εκθέσει τόσο τον εαυτό του σε κριτική μέσω ηχογραφήσεων, κατα τη γνώμη μου εξαιρετικών).
Οπότε κράτα τον ζήλο σου για άλλα... :wink:

ΥΓ Χμμμ..ο Μαϊδανόγλου σε μέταλλο και ένταση ξεπερνούσε τον δικό σου..:rolleyes:...................:D
 
Καταλαβαίνεις πως δεν στοχοποίησα συγκεκριμένα τον κ.Αγροκώστα (και σίγουρα όχι τον ίδιο ως πρόσωπο, αλλά την άποψή του έκρινα), απλά μου σηκώνεται η τρίχα όταν ακούω γενικά, εκφράσεις του τύπου "ο Πρίγγος ήταν φάλτσος", "ο Στανίτσας ήταν υπερβολικός", "ο Μαϊδανόγλου ήταν επιδεικτικός", την ίδια στιγμή που ο καθένας που εισέρχεται στον κόσμο της βυζαντινής μουσικής θεωρεί ότι εκφραστές της είναι οι επίγονοι του Καρά, που έχουν πιάσει τις θέσεις της εκπαίδευσης (αφού κυρίως θεωρητικολόγοι είναι παρά ψάλτες) ή τραγουδοψάλτες με μελλιστάλακτες φωνούλες τύπου Γαϊτάνου.
Σαφώς και διαφωνώ με την άποψη ότι η εκτέλεση του Μαϊδάνογλου στα "Κύριε ελέησον" και "Παράσχου Κύριε" είναι επιδεικτική. Για μένα είναι κατανυκτικότατη. Αλλά είπαμε, περί ορέξεως...
Και φυσικά δεν αμφισβήτησα τη μουσικότητα εν γένει του κ. Αγροκώστα, ούτε σκοπός μου είναι η προσβολή του αξιότιμου αυτού μέλους, αλλά αναφέρθηκα γενικά στο ότι όταν κάποιος κρίνει καλό είναι γι' αυτούς που διαβάζουν την κρίση του, να πείθονται ότι ο κριτής είναι τουλάχιστον εφάμιλλος με τον κρινόμενο, γιατί δημιουργούνται ίσως λάθος σκέψεις, τις οποίες ειλικρινώς και εξέθεσα πιο πάνω.
 
Top