Μαργαριτόπουλος Αλέξανδρος

P

ptz

Guest
-Και πρίν κλείσουμε λάπτοτ,ψαλτολόγια, μαγνητόφωνα κλπ γιά να μπούμε στο κλίμα αλλά και στον ψαλτικό γολγοθά της Μ.εβδομάδος θα ήθελα να σας ενημερώσω γιά το εξής.Γνωστός κάποιας ηλικίαςόταν τον ρώτησα εαν έχει ηχογραφήσεις διαφόρων Ιεροψαλτών [παλαιών και νεωτέρων] και μάλιστα όχι των πολύ γνωστών και χιλιοακουσμένων μου είπε έλα στο σπίτι μου κάτι έχω.Ε λοιπόν προχθές πήγα και μου άνοιξε ένα μπαούλο όπου μέσα εκεί είχε πάνω από 400 κασσέτες.Και όπως μού είπε η σύζυγός του υπάρχουν και άλλες σε κάποιο πατάρι.Τι να πρωτοδείς και να πρωτοδιαλέξεις.Εβαλα μερικές σε μία τσάντα και τις πήρα για ψηφιακή αντιγραφή. Από μία πρώτη ματιά είδα να έχει μέσα ηχογραφήσεις [10ετίας 60-70]από πολλούς συναδέλφους που μάλιστα μερικούς δεν τους ήξερα και ούτε είχα ακούσει ποτέ.Μεταξύ όλων οι ΜΗΤΡΟΥ,ΜΑΡΓΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ,Μιχ.ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ, Στεφ.ΔΟΝΤΣΙΟΣ,Φ.ΣΩΤΗΡΙΟΥ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ,Γ.ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ,ΑΝΤ.ΤΣΑΧΑΛΙΝΑΣ,ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ,ΚΑΡΑΝΤΑΛΗΣ, ΤΑΒΟΥΛΑΡΗΣ[ΑψάλτηςΧανίων], Φ.ΚΑΠΑΡΟΣ κ.α.
-Οπως καταλάβατε σε περιπέτεια μπήκα.Θα προσπαθήσω να επιλέξω και βέβαια να ανεβάζω εν
ψαλτολογίω διάφορα.
-Ανεβάζω ένα μικρό δείγμα.Τον-πολύ σπουδαίο κατα τη γνώμη μου-Αλ.Μαργαριτόπουλο στο ''Και ευλογημένος...'' σε σπουδαία ερμηνεία και τον Δ.Μήτρου σε μία παράξενη ηχογράφηση.Ψάλλει το Α αργό ευλογητάριο Πέτρου με ισοκράτημα από πιάνο.
-Οποιος ξέρει ας γράψει περί των ανωτέρω δύο λόγια δλδ.αν ζουν,που έψαλλαν κλπ κλπ γιά να κάνω μία υποτυπώδη κατανομή σιγά-σιγά.
-Αυτά όλα ως Αναστάσιμο προοίμιο και ευχές.

Υγ.Αντε ''αγιε''Αυστραλίας θα κουφαθούμε γιά το ψαλτολόγιο......Τα έξοδα του ωρλ θα σε βαρύνουν..

Καλή δύναμη σε όλους σας από Σπάρτη.Π.Τζ
 

Attachments

  • 01.Και ευλογημένος[Μπερικέτη]-Αλ.Μαργαριτόπουλος.mp3
    5.1 MB · Views: 359
  • 02.Α' Ευλογητάριο αργό Πέτρου-Δ.ΜΗΤΡΟΥ[ισοκράτημα πιάνου].mp3
    1.7 MB · Views: 194

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;69666 said:
-Και πρίν κλείσουμε λάπτοτ,ψαλτολόγια, μαγνητόφωνα κλπ γιά να μπούμε στο κλίμα αλλά και στον ψαλτικό γολγοθά της Μ.εβδομάδος θα ήθελα να σας ενημερώσω γιά το εξής.
-Ανεβάζω ένα μικρό δείγμα.Τον-πολύ σπουδαίο κατα τη γνώμη μου-Αλ.Μαργαριτόπουλο στο ''Και ευλογημένος...'' σε σπουδαία ερμηνεία και τον Δ.Μήτρου σε μία παράξενη ηχογράφηση.Ψάλλει το Α αργό ευλογητάριο Πέτρου με ισοκράτημα από πιάνο.
-Οποιος ξέρει ας γράψει περί των ανωτέρω δύο λόγια δλδ.αν ζουν,που έψαλλαν κλπ κλπ γιά να κάνω μία υποτυπώδη κατανομή σιγά-σιγά.
-Αυτά όλα ως Αναστάσιμο προοίμιο και ευχές.

Υγ.Αντε ''αγιε''Αυστραλίας θα κουφαθούμε γιά το ψαλτολόγιο......Τα έξοδα του ωρλ θα σε βαρύνουν..

Καλή δύναμη σε όλους σας από Σπάρτη.Π.Τζ

Θερμότατες ευχαριστίες για όλο το σπάνιο υλικό, και καλή δύναμη για τη Μ. Εβδομάδα. Μια μικρή επισήμανση: ο μακαρίτης Μήτρος ψάλλει νομίζω με συνοδεία κιθάρας, με την οποία πιθανότατα ο ίδιος κάνει τα ακοπανιαμέντα. Φαίνεται και στους Αίνους γ ήχου, που ψάλλει στην κασσέτα (αν μιλάμε για την ίδια ηχογράφηση.

Καλή Ανάσταση!
Δ.
 
Ευχαριστούμε κ.Τζανάκο για τις ηχογραφήσεις. Θα σας είμαι υπόχρεος, αν μέσα στο πλήθος των κασσετών αυτών βρεθεί και καμία σπάνια Παναγιωτίδη:D
Για το Μήτρο έχουμε ξαναγράψει και εδώ (Ιεροψάλτες-->Μήτρου ή Μήτρος Δημήτριος).
Σας εύχομαι καλή δύναμη τη Μεγάλη Εβδομάδα και Καλή Ανάσταση να έχουμε!

Υ.Γ. Ο Μήτρου έχει πολλές ηχογραφήσεις με κιθάρα για ισοκράτημα, την οποία έπαιζε ο ίδιος. Αυτή την πληροφορία μου την έδωσε μαθητής του, τον οποίο αν καταφέρω και τον ξαναβρώ θα προσπαθήσω να πάρω ηχογραφήσεις από τον δάσκαλο αυτό αν ενδιαφέρεστε.
 
P

ptz

Guest
-Σε συνέχεια του 1ου μηνύματός μου ανεβάζω αποσπάσματα από ακολουθία Μεταμορφώσεως αγνώστου έτους με τον εν θέματι παλαιό Πρωτοψάλτη.Από πρόχειρη ματιά στα ψαλτικά εγκυκλοπαιδικά είδα ότι αναφέρεται ως μαθητής του Λαμπαδαρίου Βιγγόπουλου,ίσως και του Πρωτοψάλτου Ναυπλιώτη.Επίσης στην κασσέτα που μού έδοσαν φέρεται ως Πρωτοψάλτης Βόλου.Ο φίλος Κ.Τσάρας σε προσωπικό μήνυμα μού εγνώρισε ότι είχε χρηματίσει Πρωτοψάλτης στον Ι.Ν Αγ.Νικολάου Άμφισσας από 1954-1965. Δεν ήταν από εκεί αλλά μετέβαινε κάθε Σάββατο. Ισως από τον Βόλο.Αυτό που έχει σημασία είναι το ότι έχει ευλίγιστη ωραία φωνή,φαίνεται να έχει άριστη μουσική κατάρτιση[όπως ο δάσκαλός του Βιγγόπουλος] και δείχνει να προέρχεται από τα παλαιά καλά καλούπια Πρωτοψαλτών.Οποιος γνωρίζει περισσότερα ας τα προσθέσει. Παρακαλείται ο υπεύθυνος ή ο κ.Διαχειριστής ας τον εντάξει στους Κωνπλίτες [μάλλον] μαζί και με το '' Και ευλογημένος...'' του αρχικού μηνύματος.
-Θα επακολουθήσουν και άλλα με άλλους.

Υγ.Προσέξτε το Κεκραγάριον.Είναι του ιδίου?ίσως του Βιγγόπουλου?Αλλου?
 

Attachments

  • 00.κατβ.Σταυρόν Χαράξας [αργή].mp3
    1.1 MB · Views: 170
  • 01.Κεκραγάριον αργόν-ηχος Δ λέγετος.mp3
    2.2 MB · Views: 135
  • 02.Θτκε Παρθένε-Α ήχου-Μπερικέτη.mp3
    3.1 MB · Views: 131
  • 03.στίχοι Δοξλγ. Β ηχου-ΙΑΚΩΒΟΥ.mp3
    1.7 MB · Views: 128
  • 04.Δύναμις Β ηχου-ΚΡΗΤΟΣ.mp3
    3.5 MB · Views: 151
  • 05.Εις πολλά Ευαγγελίου.mp3
    1.2 MB · Views: 91
  • 06.Χερουβικόν αργόν Α ήχου.mp3
    7.4 MB · Views: 180
  • 07.Λειτργκα πλ.Α ήχου.mp3
    6.4 MB · Views: 155
  • 08.αντί Αξιον-Νυν τα ανήκουστα ....mp3
    1.6 MB · Views: 123

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
-Σε συνέχεια του 1ου μηνύματός μου ανεβάζω αποσπάσματα από ακολουθία Μεταμορφώσεως αγνώστου έτους με τον εν θέματι παλαιό Πρωτοψάλτη.Από πρόχειρη ματιά στα ψαλτικά εγκυκλοπαιδικά είδα ότι αναφέρεται ως μαθητής του Λαμπαδαρίου Βιγγόπουλου,ίσως και του Πρωτοψάλτου Ναυπλιώτη.Επίσης στην κασσέτα που μού έδοσαν φέρεται ως Πρωτοψάλτης Βόλου.Ο φίλος Κ.Τσάρας σε προσωπικό μήνυμα μού εγνώρισε ότι είχε χρηματίσει Πρωτοψάλτης στον Ι.Ν Αγ.Νικολάου Άμφισσας από 1954-1965. Δεν ήταν από εκεί αλλά μετέβαινε κάθε Σάββατο. Ισως από τον Βόλο.Αυτό που έχει σημασία είναι το ότι έχει ευλίγιστη ωραία φωνή,φαίνεται να έχει άριστη μουσική κατάρτιση[όπως ο δάσκαλός του Βιγγόπουλος] και δείχνει να προέρχεται από τα παλαιά καλά καλούπια Πρωτοψαλτών.Οποιος γνωρίζει περισσότερα ας τα προσθέσει. Παρακαλείται ο υπεύθυνος ή ο κ.Διαχειριστής ας τον εντάξει στους Κωνπλίτες [μάλλον] μαζί και με το '' Και ευλογημένος...'' του αρχικού μηνύματος.
-Θα επακολουθήσουν και άλλα με άλλους.

Υγ.Προσέξτε το Κεκραγάριον.Είναι του ιδίου?ίσως του Βιγγόπουλου?Αλλου?

Πάντως κ. Τζανάκο, Μαργαριτόπουλο ψάλτη είχε ο Βόλος. Δεν έχω ακούσει κάτι από αυτόν, αλλά αυτό το επίθετο έχει περάσει από τον ψαλτικό Βόλο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
-Σε συνέχεια του 1ου μηνύματός μου ανεβάζω αποσπάσματα από ακολουθία Μεταμορφώσεως αγνώστου έτους με τον εν θέματι παλαιό Πρωτοψάλτη.Από πρόχειρη ματιά στα ψαλτικά εγκυκλοπαιδικά είδα ότι αναφέρεται ως μαθητής του Λαμπαδαρίου Βιγγόπουλου,ίσως και του Πρωτοψάλτου Ναυπλιώτη.Επίσης στην κασσέτα που μού έδοσαν φέρεται ως Πρωτοψάλτης Βόλου.Ο φίλος Κ.Τσάρας σε προσωπικό μήνυμα μού εγνώρισε ότι είχε χρηματίσει Πρωτοψάλτης στον Ι.Ν Αγ.Νικολάου Άμφισσας από 1954-1965. Δεν ήταν από εκεί αλλά μετέβαινε κάθε Σάββατο. Ισως από τον Βόλο.Αυτό που έχει σημασία είναι το ότι έχει ευλίγιστη ωραία φωνή,φαίνεται να έχει άριστη μουσική κατάρτιση[όπως ο δάσκαλός του Βιγγόπουλος] και δείχνει να προέρχεται από τα παλαιά καλά καλούπια Πρωτοψαλτών.Οποιος γνωρίζει περισσότερα ας τα προσθέσει. Παρακαλείται ο υπεύθυνος ή ο κ.Διαχειριστής ας τον εντάξει στους Κωνπλίτες [μάλλον] μαζί και με το '' Και ευλογημένος...'' του αρχικού μηνύματος.
-Θα επακολουθήσουν και άλλα με άλλους.




Υγ.Προσέξτε το Κεκραγάριον.Είναι του ιδίου?ίσως του Βιγγόπουλου?Αλλου?

Θερμότατες ευχαριστίες για τον θησαυρό. Περί Μαργαριτόπουλων βοηθά η
αντιγραφή

Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πάντως μεταξύ των μαθητών του Βιγγοπούλου συγκαταλέγονται και οι Αθανάσιος Παναγιωτίδης και Κωνσταντίνος Μαφίδης. Από την απόκλιση στο ύφος των τριών αυτών ψαλτών προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για το ψάλσιμο του δασκάλου τους και δε ξέρω κατά πόσο μπορούμε να τους χρησιμοποιούμε σαν μπούσουλα για να το ιχνηλατίσουμε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
..................................................................................
και τον Δ.Μήτρου σε μία παράξενη ηχογράφηση.Ψάλλει το Α αργό ευλογητάριο Πέτρου με ισοκράτημα από πιάνο.
-Οποιος ξέρει ας γράψει περί των ανωτέρω δύο λόγια δλδ.αν ζουν,που έψαλλαν κλπ κλπ γιά να κάνω μία υποτυπώδη κατανομή σιγά-σιγά.
-Αυτά όλα ως Αναστάσιμο προοίμιο και ευχές.
......................................................................................


...................................................
Μια μικρή επισήμανση: ο μακαρίτης Μήτρος ψάλλει νομίζω με συνοδεία κιθάρας, με την οποία πιθανότατα ο ίδιος κάνει τα ακοπανιαμέντα. Φαίνεται και στους Αίνους γ ήχου, που ψάλλει στην κασσέτα (αν μιλάμε για την ίδια ηχογράφηση.

Καλή Ανάσταση!
Δ.

Ειναι συνοδεια κιθαρας και παιζει (ακομπανιαρει) ο ιδιος ο αειμνηστος Μητρος .
Στην επισυναψη λιγα βιογραφικα για τον επισης αειμνηστο Μαργαριτοπουλο .
 

Attachments

  • Αντωνέλλη, Η Βυζαντινή...1956σσ124-5, Μαργαριτόπουλοι.tif
    230.5 KB · Views: 88

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
ΠΑΝ. ΤΖΑΝΑΚΟΣ;69666 said:
μπαούλο όπου μέσα εκεί είχε πάνω από 400 κασσέτες.Και όπως μού είπε η σύζυγός του υπάρχουν και άλλες σε κάποιο πατάρι.Τι να πρωτοδείς και να πρωτοδιαλέξεις.Εβαλα μερικές σε μία τσάντα και τις πήρα για ψηφιακή αντιγραφή. Από μία πρώτη ματιά είδα να έχει μέσα ηχογραφήσεις [10ετίας 60-70]από πολλούς συναδέλφους που μάλιστα μερικούς δεν τους ήξερα και ούτε είχα ακούσει ποτέ.Μεταξύ όλων οι ΜΗΤΡΟΥ,ΜΑΡΓΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ,Μιχ.ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ, Στεφ.ΔΟΝΤΣΙΟΣ,Φ.ΣΩΤΗΡΙΟΥ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ,Γ.ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ,ΑΝΤ.ΤΣΑΧΑΛΙΝΑΣ,ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ,ΚΑΡΑΝΤΑΛΗΣ, ΤΑΒΟΥΛΑΡΗΣ[ΑψάλτηςΧανίων], Φ.ΚΑΠΑΡΟΣ κ.α.

Με ευκαιρία τη χαρμόσυνη επάνοδο του κ. Παναγιώτη Τζανάκου στο Ψαλτολόγιον, να ενημερώσω οτι μετέφερα το θέμα αυτό σε νέα ενότητα για τον Αλέξανδρο Μαργαριτόπουλο και να ρωτήσω εάν υπάρχουν νεότερα από αυτό το θησαυρό!

Σημ. Το μέλος του Μήτρου ανέβηκε ξανά σε άλλο θέμα και το μετέφερα στην ενότητά του.
 

chris

Μέλος
Ο Αλ. Μαργαριτόπουλος ήταν Πρωτοψάλτης στον Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτηρος Βόλου, όπως φαινεται και στην ιστοσελιδα της Μητροπόλεως Δημητριάδος.
http://imd.gr/site/catalog/poi/11/20
στο Link για τις ενορίες

"Διατελέσαντες Ιεροψάλτες, Αλέξανδρος Μαργαριτόπουλος"

Χρονολογία δεν αναφέρεται...
Προσωπικά, εχω μαθήματά του από το βιβλιο, που εχει εκδώσει ο νυν Πρωτοψαλτης του Ι.Ναού Ιωαννης Σχώρης.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είδα μόλις την αφίσα του 2ου Διεθνούς Διεπιστημονικού Μουσικολογικού Συνεδρίου του Τομέα Ψαλτικής Τέχνης και Μουσικολογίας της Ακαδημίας Θεολογικών Σπουδών του Βόλου. Προκύπτει κάτι πολύ ενδιαφέρον για το σπουδαίο αυτό πρωτοψάλτη. Μέχρι τώρα ήξερα πως μόνο μια κασέτα είχε εκδοθεί με τη φωνή του, αυτή με την Πανήγυρη της Μεταμορφώσεως που αναρτήθηκε κι εδώ.

13178027_1285879524759748_6161325102635306795_n.jpg

ΥΓ: Παρακαλώ κι εγώ τους συντονιστές να τον εντάξουν στους Κωνσταντινουπολίτες, όπου και τον έψαχνα. Έχει αποδειχθεί ότι ήτανε Πολίτης και μαθητής του Βιγγοπούλου!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από τον αριθμό μήτρας του δίσκου που διακρίνεται, πρέπει να κυκλοφόρησε στα 1953.
 

GIATAS

Μέλος
Από μαθητή του που ζει στον Βόλο, από τους τελευταίους εναπομείναντες, εχω πληροφορηθεί οτι μαθήτευσε επίσης και κοντα στον Ιακώβου Ναυπλιώτη, πράγμα που κατ εμε διακρίνεται στο ψάλσιμό του! Επίσης στα μαθήματα που του δίδασκε ανέφερε συχνά το: αυτό ο Ιάκωβος το έλεγε ετσι!!
Συμφωνώ και εγώ στο να τοποθετηθεί στους Κωνσταντινουπολίτες!
 
Top