Μαργαρίτης Άγγελος - Δύναμις Βαλάση

iordanis

Μέλος
Για όλους τους φίλους του forum.Θα ακολουθήσουν και άλλα.
 

Attachments

  • dynamis valasi.mp3
    3.2 MB · Views: 182

vkoufog

Μέλος
Ένας εκ των κορυφαίων - ίσως ο κορυφαίος -
κατά ομολογία μαθητών του Γέροντα.

Αναμένουμε...
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Για όλους τους φίλους του forum.Θα ακολουθήσουν και άλλα.

Ανέβασε κάτι από κανένα πανηγύρι του Αγίου Κωνσταντίνου που είναι και επίκαιρο!!!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ένας εκ των κορυφαίων - ίσως ο κορυφαίος -
κατά ομολογία μαθητών του Γέροντα.
Αναμένουμε...
Ήταν "ο Καραμανικός" Πρωτοψάλτης & μουσικοδιδάσκαλος, που σέβονταν και αναγνώριζε το έργο και την προσπάθεια της ΕΛ.Βυ.Χ. & του χοράρχη της! Αυτό το καταθέτω ως προσωπική μαρτυρία, από συζητήσεις που είχα μαζί του, Είχε πει τα καλλίτερα σχόλια για την παρουσία της παραπάνω χορωδίας στο Κίεβο της Ουκρανίας κι όχι μόνο!
Ας είναι αιωνία του η μνήμη. Ο Κύριος ας αναπαύσει την ψυχή του.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ήταν "ο Καραμανικός" Πρωτοψάλτης & μουσικοδιδάσκαλος, που σέβονταν και αναγνώριζε το έργο και την προσπάθεια της ΕΛ.Βυ.Χ. & του χοράρχη της! Αυτό το καταθέτω ως προσωπική μαρτυρία, από συζητήσεις που είχα μαζί του, Είχε πει τα καλλίτερα σχόλια για την παρουσία της παραπάνω χορωδίας στο Κίεβο της Ουκρανίας κι όχι μόνο!
Ας είναι αιωνία του η μνήμη. Ο Κύριος ας αναπαύσει την ψυχή του.

Κάτι ξέρει αυτό το μέλος σε σχέση με όλα αυτά…και μάλλον δε θα σιωπήσει...
 
Last edited:
Ήταν "ο Καραμανικός" Πρωτοψάλτης & μουσικοδιδάσκαλος, που σέβονταν και αναγνώριζε το έργο και την προσπάθεια της ΕΛ.Βυ.Χ. & του χοράρχη της! Αυτό το καταθέτω ως προσωπική μαρτυρία, από συζητήσεις που είχα μαζί του, Είχε πει τα καλλίτερα σχόλια για την παρουσία της παραπάνω χορωδίας στο Κίεβο της Ουκρανίας κι όχι μόνο!
Ας είναι αιωνία του η μνήμη. Ο Κύριος ας αναπαύσει την ψυχή του.

Όρεξη έχεις :cool:
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Και αυτό πολύ καλά.

Θα ήθελα πρώτα απ' όλα να πω πως δεν ήταν μόνο από τους καλύτερους μαθητές του Καραμάνη. Ήταν και από τους παλαιότερους οφικιάλους, πριν τον Καραμάνη, αλλά κυρίως ένας ψάλτης με σπάνιο φωνητικό τάλαντο. Μπορεί να το λέμε συχνά, αλλά φωνή της ποιότητας του μακαρίτη είναι πραγματικά πολύ σπάνια.

Τον Άρχοντα, που υπήρξε και καλός οικογενειακός φίλος, είχα την ευλογία να τον ακούσω πολλές φορές. Ο Ηλίας ήταν για καιρό αριστερός του, έτσι είχα την τύχη να τον ακούσω ζωντανά πάρα πολλές φορές. Επίσης διατηρούσε κατάστημα κοντά στο Ωδείο που πήγαινα κάθε μέρα, όπου τον επισκεπτόμαστε συχνά και εκεί μας έλεγε πολλά. Ακόμα και τώρα προς το τέλος, έτυχε να έχει μετακομίσει πολύ κοντά στο σπίτι μου εδώ στην Αθήνα και, αν και δεν μπορούσα να τον ακούσω στην εκκλησία, λόγω υποχρεώσεων, βρεθήκαμε κάποιες φορές όπως τότε με την αφορμή των συνεντεύξεων που μας έδωσε για το αφιέρωμα που είχαμε κάνει στον Καραμάνη.


Η αντιμετώπιση που είχε για τα ψαλτικά ήταν ανάλογη του ευγενή του χαρακτήρα. Σεβόταν και τιμούσε τον κόπο και την αγάπη των άλλων για την μουσική. Ακόμα περισσότερο χαιρόταν να βλέπει ανθρώπους να ασχολούνται κι ας μην έψελναν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Συμβουλές για βελτίωση και συμβουλές για να αποφεύγουμε διάφορα μας έδινε απλόχερα. Δεν κατηγορούσε όμως τους άλλους. Όντως για το έργο του Αγγελόπουλου και της ΕΛΒΥΧ έτρεφε μεγάλη εκτίμηση. Θεωρούσε δε, πως το να λες λίγο αλλιώς το ένα ή το άλλο είναι φυσιολογικό και δεν είναι λόγος που πρέπει να μας χωρίζει.

Νομίζω, πως όσοι έχουν ηχογραφήσεις του Άρχοντα πρέπει να τις μοιραστούν μαζί μας. Μου είχε πει πως έχει αρκετές κασέτες και του είχα υποσχεθεί πως σιγά σιγά θα τις ψηφιοποιήσουμε, αλλά πρόλαβε ο Θεός και τον κάλεσε κοντά του. Εγώ δεν έχω σχεδόν τίποτα. Δυστυχώς, γιατί ήταν ένας ψάλτης που άξιζε πολύ μεγαλύτερης προβολής. Έστω και μετά τον θάνατό του ίσως μπορέσουμε να ωφεληθούμε.
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
1). Τον Άρχοντα, που υπήρξε και καλός οικογενειακός φίλος, είχα την ευλογία να τον ακούσω πολλές φορές. Συμβουλές για βελτίωση και συμβουλές για να αποφεύγουμε διάφορα μας έδινε απλόχερα.
2). Δεν κατηγορούσε όμως τους άλλους. ...................................................................................................... 3). Μου είχε πει πως έχει αρκετές κασέτες και του είχα υποσχεθεί πως σιγά σιγά θα τις ψηφιοποιήσουμε, αλλά πρόλαβε ο Θεός και τον κάλεσε κοντά του. Εγώ δεν έχω σχεδόν τίποτα. ................
1). κ. Αντώνιε, το οφίκιο του Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως, ο αείμνηστος Άρχ. Πρωτοψάλτης Άγγελος Μαργαρίτης το είχε λάβει από τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Αθηναγόρα, κι όμως, δεν το παρουσίαζε όταν έψαλλε (τουλάχιστον στη γενέτειρά του, που τον είχα ακούσει).
2). Όντως, μου είχε κάνει εντύπωση, από μόνος του, το Πάσχα του 2008, όταν είχα την τιμή και την ευτυχία να ψάλλω μαζί του στον Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου Ζαγκλιβερίου, να επαινέσει την ΕΛ.Βυ.Χ., λέγοντας χαρακτηριστικά: "Ακούσατε τι ωραίο σύνολο παρουσίασε ο Αγγελόπουλος στο Κίεβο?"
Η απάντησή μου ήταν: "Όμως, δάσκαλε, ψάλλουν διαφορετικά............."
Δευτερολογώντας: "Δεν έχει σημασία, εγώ κρίνω εκ του αποτελέσματος......."
3). Μπορείτε να απευθυνθείτε στα συγγενικά του πρόσωπα. Θυμάμαι, όταν ψάλλαμε, εις τις Ι. Πανηγύρεις, στο Παρεκκλήσιο της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, που κατά καιρούς οικογενειακώς παρευρίσκοντο, ο γιος του κ. Νικόλαος έκανε ισοκράτημα. Πιθανόν να γνωρίζει για τις εν λόγω κασέτες και να σας τις δώσει για ψηφιοποίηση....................
 
Last edited:
Top