Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Σεραφείμ Τίκας

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Αγαπητά μέλη,
'Οσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να ακούσετε το μακαριστό Σεραφείμ σε απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων του έτους 1982 στο Μητροπολιτικό ναό Αθηνών, όπου τότε ήταν στην μεγαλύτερη ακμή του!
Το παραθέτω εδώ για όλους όσους τους έχει λείψει η αρχοντιά και η απλότητα του μακαριστού Σεραφείμ. Δείτε το, αξίζει!!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τα σχόλιά σας!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=NzSW3rsucHo
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έχω ανεβάσει ένα σπάνιο βίντεο από το αρχείο του πατέρα μου με μια εξαιρετική ερμηνεία του Μακαριστού Σεραφείμ στο Κύριε Κύριε.....δες το! Το ψάλσιμό του πάντα σοβαρό, καρδιακό και αυστηρό!

http://www.youtube.com/watch?v=NzSW3rsucHo
Εὐχαριστίες πολλές!!!
Εἶναι ὄντως συγκινητικό ἀπό πάρα πολλές πλευρές, πού δέν μπορῶ νά ἀναλύσω. Στόν καθένα «μιλάει» διαφορετικά. Ἀξίζει νά ἐπισυνάψουμε καί τό σχόλιό σας στό βίντεο:
Το συγκεκριμένο βίντεο είναι ένα σπάνιο οπτικοακουστικό απόσπασμα το οποίο ανέσυρα από το μουσικό αρχείο του πατέρα μου. Είναι ένα απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων του 1982 στη Μητρόπολη Αθηνών, ιερουργούντος του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ. Δεξιά ψάλλει ο αείμνηστος Σπ. Περιστέρης και αριστερά του ο Τζελλάς. Ο μακαριστός Σεραφείμ εδώ κάνει μια εκπληκτική ερμηνεία στο "Κύριε, Κύριε, επίβλεψον εξ΄ουρανού" σε Α' ήχο με ωραίο και αυστηρό ύφος! Δείχνει ότι αυτό που λέει το ζεί εκείνη τη στιγμή! Είναι αξιοπρόσεκτο, απολαύστε το... Μάλιστα σε μια στιγμή που ο Περιστέρης λέει το "Όσοι εις Χριστόν" ο μακαριστός Σεραφείμ, ας μου επιτραπεί η έκφραση "μερακλώνει" και βγάζει μια δυνατή κραυγή στον άνω Πα΄...! Από τα ωραιότερα βίντεο, κατα τη γνώμη μου. Το ανεβάζω εδώ για να το δούν όλοι (φιλόμουσοι και μη) και ειδικά όσοι ενδιαφέρονται για το ψάλσιμο του Σεραφείμ και το ψάλσιμο των Περιστέρη - Τζελλά... Θα με ενδιέφεραν και τα σχόλιά σας!
Ευχαριστώ πολύ και καλήν ακρόαση!
Βασιλάκης Κ.
Th.M

Σημ.: Μετά τήν λεζάντα γιά τόν Ἀρχιμ. Μάξιμο Ξύδα, μετέπειτα (καί μακαριστό ἤδη) Μητροπολίτη Σερρῶν καί Νιγρίτης, ἡ ἑπόμενη πρέπει νά διορθωθεῖ σέ: Ἐπίσκοπος (καί νῦν τιτουλάριος Μητροπολίτης) Εὐρίπου Βασίλειος (καί ὄχι Βρεσθένης Δημήτριος).


 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Εὐχαριστίες πολλές!!!
Εἶναι ὄντως συγκινητικό ἀπό πάρα πολλές πλευρές, πού δέν μπορῶ νά ἀναλύσω. Στόν καθένα «μιλάει» διαφορετικά. Ἀξίζει νά ἐπισυνάψουμε καί τό σχόλιό σας στό βίντεο:


Σημ.: Μετά τήν λεζάντα γιά τόν Ἀρχιμ. Μάξιμο Ξύδα, μετέπειτα (καί μακαριστό ἤδη) Μητροπολίτη Σερρῶν καί Νιγρίτης, ἡ ἑπόμενη πρέπει νά διορθωθεῖ σέ: Ἐπίσκοπος (καί νῦν τιτουλάριος Μητροπολίτης) Εὐρίπου Βασίλειος (καί ὄχι Βρεσθένης Δημήτριος).



Χαίρομαι που σας άρεσε και θα προσπαθήσω να το διαδώσω παντού! Αν τα καταφέρω θα βάλω κι άλλο βίντεο!
Σας ευχαριστώ πατέρα Μάξιμε για τις άκρως βοηθητικές παρατηρήσεις!!!!
Ευλογείτε!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χαίρομαι που σας άρεσε και θα προσπαθήσω να το διαδώσω παντού! Αν τα καταφέρω θα βάλω κι άλλο βίντεο!
Σας ευχαριστώ πατέρα Μάξιμε για τις άκρως βοηθητικές παρατηρήσεις!!!!
Ευλογείτε!
Ὁ Κύριος νά σᾶς εὐλογεῖ!
Θά περιμένουμε καί ἄλλο βίντεο.
Ἐκεῖνο πού θυμᾶμαι χαρακτηριστικά εἶναι, ὅτι στίς περιπτώσεις πού ἐψάλετο ἀντί τρισαγίου τό Ὅσοι εἰς Χριστόν, ἔψαλλε καί τά Κύριε σῶσον τοὺς εὐσεβεῖς, Καὶ ἐπάκουσον ἡμῶν, σέ α΄ ἦχο.
Ὁπότε ἄν ἔχετε καί λίγο συνέχεια...


 

PEVGK

Νέο μέλος
Δεν βρίσκω λόγια για να σας ευχαριστήσω!Ο Θεός να σας ευλογεί και να σας χαριτώνει!Μοναδικές στιγμές απ τον Καθεδρικό Ναό Νομίζω..............Ε πατέρα Μάξιμε?Βέβαια αν μπορούσαμε ν ακούσε κάτι απ τον μακαριστό Νικαίας Ιάκωβο τον Γκίνη η απ τον Λαρίσης Σεραφείμ θα ταν ευχής έργον!Βέβαια ζητώ πολλά αλλά η ακόρεστος ψυχή του ανθρώπου βλέπετε..............
 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Ὁ Κύριος νά σᾶς εὐλογεῖ!
Θά περιμένουμε καί ἄλλο βίντεο.
Ἐκεῖνο πού θυμᾶμαι χαρακτηριστικά εἶναι, ὅτι στίς περιπτώσεις πού ἐψάλετο ἀντί τρισαγίου τό Ὅσοι εἰς Χριστόν, ἔψαλλε καί τά Κύριε σῶσον τοὺς εὐσεβεῖς, Καὶ ἐπάκουσον ἡμῶν, σέ α΄ ἦχο.
Ὁπότε ἄν ἔχετε καί λίγο συνέχεια...



Να είστε πάντα καλά!
Οντως τα έψαλλε σε Α ήχο. Κι έχω την συνέχεια της συγκεκριμένης ημέρας.....!!!!!!! τα λένε όλα σε πρώτο! Είναι το επόμενο βίντεο που ετοιμάζω!!! είναι 5λεπτο αλλά χαρακτηριστικό! Υπομονή, αδελφοι θα το ανεβάσω!
 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Δεν βρίσκω λόγια για να σας ευχαριστήσω!Ο Θεός να σας ευλογεί και να σας χαριτώνει!Μοναδικές στιγμές απ τον Καθεδρικό Ναό Νομίζω..............Ε πατέρα Μάξιμε?Βέβαια αν μπορούσαμε ν ακούσε κάτι απ τον μακαριστό Νικαίας Ιάκωβο τον Γκίνη η απ τον Λαρίσης Σεραφείμ θα ταν ευχής έργον!Βέβαια ζητώ πολλά αλλά η ακόρεστος ψυχή του ανθρώπου βλέπετε..............


Ο Καθεδρικός Ναός ήταν τότε στη Μεγαλύτερη ακμή του!!!! Σεραφείμ - Περιστέρης - Τζελλάς, τρίπτυχο επιτυχίας και ακμής!

Θα ανεβάσω λίαν συντόμως και τη συνέχεια του βίντεο, μεινετε συντονισμένοι!
 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Αγαπητε PEVGK (και λοιποι φιλοι) εχεις δικιο . : Ευχαριστω . Παραθετω νεο λινγκ με νεο ηχητικο το οποιο δοκιμασα και παιζει
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=34651&postcount=122



ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΣΕΡΑΦΕΙΜ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ-ΤΖΕΛΛΑ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 1982

1) http://www.youtube.com/watch?v=NzSW3rsucHo
2) http://www.youtube.com/watch?v=P2lu2M7DBrw
 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Δεν βρίσκω λόγια για να σας ευχαριστήσω!Ο Θεός να σας ευλογεί και να σας χαριτώνει!Μοναδικές στιγμές απ τον Καθεδρικό Ναό Νομίζω..............Ε πατέρα Μάξιμε?Βέβαια αν μπορούσαμε ν ακούσε κάτι απ τον μακαριστό Νικαίας Ιάκωβο τον Γκίνη η απ τον Λαρίσης Σεραφείμ θα ταν ευχής έργον!Βέβαια ζητώ πολλά αλλά η ακόρεστος ψυχή του ανθρώπου βλέπετε..............



ΑΝΕΒΑΣΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΒΙΝΤΕΟ. ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ!!!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΟ "ΚΑΙ ΕΠΑΚΟΥΣΟΝ ΗΜΩΝ" ΤΟΥ ΣΕΡΑΦΕΙΜ!!!!!!

A MEROS http://www.youtube.com/watch?v=NzSW3rsucHo
B MEROShttp://www.youtube.com/watch?v=P2lu2M7DBrw
 
Last edited:

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
χαιρετε, αναρωτιεμε αν μπορειτε να με βοηθησετε, ψαχνω αλλα δεν μπορω να βρω Θ.Λειτουργια ή αποσπασματα στα οποια να ψαλει ο μακαριστος αρχιεπισκοπος Σεραφειμ.αν μπορει καποιος να βοηθησει πολυ τον ευχαριστω.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ 2 ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΣΕΡΑΦΕΙΜ.....

1. http://www.youtube.com/watch?v=NzSW3rsucHo&feature=related

2. http://www.youtube.com/watch?v=P2lu2M7DBrw&feature=related
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αξίζει η εκτέλεση του Μακαριστού Σεραφείμ στο ¨και επάκουσον ημών".......!!!!!!!Τέλειο!
Πράγματι, έχεις δίκιο!! Για να πω την αλήθεια, όσο κι αν ακούγεται παράξενο, τον έχω πεθυμήσει το Μακαριστό... Είτε συμφωνούσες μαζί του είτε διαφωνούσες, ήταν ντόμπρος σαν άνθρωπος και εκτελούσε λεβέντικα τους ύμνους. Η φράση του δε για έναν υπό πρόσληψη διάκο, η οποία αναφέρθηκε: «Ἄϊ ρέ τσομπανᾶκο, πῶς φαίνεται ὅτι ἔβοσκες πρόβατα καί τό λαλοῦσες στά λαγκάδια» είναι όντως όλα τα λεφτά... Ο Θεός να τον έχει καλά!
 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Πράγματι, έχεις δίκιο!! Για να πω την αλήθεια, όσο κι αν ακούγεται παράξενο, τον έχω πεθυμήσει το Μακαριστό... Είτε συμφωνούσες μαζί του είτε διαφωνούσες, ήταν ντόμπρος σαν άνθρωπος και εκτελούσε λεβέντικα τους ύμνους. Η φράση του δε για έναν υπό πρόσληψη διάκο, η οποία αναφέρθηκε: «Ἄϊ ρέ τσομπανᾶκο, πῶς φαίνεται ὅτι ἔβοσκες πρόβατα καί τό λαλοῦσες στά λαγκάδια» είναι όντως όλα τα λεφτά... Ο Θεός να τον έχει καλά!
Να 'σαι καλά αγαπητέ. Όντως η φράση αυτή είναι ανεπανάληπτη! Ο Αυθορμητισμός και ο Ανδρισμός του Σεραφείμ όπως και η μαγκιά του τον έκαναν ξεχωριστό!!!!!!! Τον έχουν αποκαλέσει και Αντάρτη, άντρακλα, Μάγκα, Λεβέντη. όλα με την καλη έννοια βεβαίως. Και όλα ίσχυαν, ήταν πράγματι φοβερός και σαν άνθρωπος αλλά και σαν λειτουργός!!!
Σε ευχαριστώ πολύ και για τα όμορφα σχόλια στο youtube!
Καλή Δύναμη εύχομαι!
 

π. Αμφιλόχιος1

Αρχιμ. Αμφιλόχιος Ρουσάκης
Αγαπητά μέλη,
'Οσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να ακούσετε το μακαριστό Σεραφείμ σε απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων του έτους 1982 στο Μητροπολιτικό ναό Αθηνών, όπου τότε ήταν στην μεγαλύτερη ακμή του!
Το παραθέτω εδώ για όλους όσους τους έχει λείψει η αρχοντιά και η απλότητα του μακαριστού Σεραφείμ. Δείτε το, αξίζει!!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τα σχόλιά σας!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=NzSW3rsucHo

Θερμές ευχαριστίες στον κ Βασιλάκη για το Βίντεο του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ. Ξυπνήσατε μέσα μας μνήμες παλιές αλλά και μας συγκινήσατε βαθύτατα.
Εγώ ντυνόμουν παπαδάκι στο μητροπολιτικό Ναό, τη χρονιά που τραβήχτηκε το συγκεκριμένο βίντεο ευρισκόμουν στο Ιερό και θυμάμαι πολύ καλά την Ψαλτική Δυνότητα του Ιεράρχου καθώς και την Μεγαλοπρέπεια του στη Θ Λειτουργία η οποία του ήταν Έμφυτη. Σήμερα σπανίζουν τέτοιοι Λειτουργοί ας είναι η μνήμη του Αιωνία ! !
 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Θερμές ευχαριστίες στον κ Βασιλάκη για το Βίντεο του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ. Ξυπνήσατε μέσα μας μνήμες παλιές αλλά και μας συγκινήσατε βαθύτατα.
Εγώ ντυνόμουν παπαδάκι στο μητροπολιτικό Ναό, τη χρονιά που τραβήχτηκε το συγκεκριμένο βίντεο ευρισκόμουν στο Ιερό και θυμάμαι πολύ καλά την Ψαλτική Δυνότητα του Ιεράρχου καθώς και την Μεγαλοπρέπεια του στη Θ Λειτουργία η οποία του ήταν Έμφυτη. Σήμερα σπανίζουν τέτοιοι Λειτουργοί ας είναι η μνήμη του Αιωνία ! !
Ευλογείτε πάτερ!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το όμορφο σχόλιό σας στο συγκεκριμένο βίντεο που έχω ανεβάσει στο διαδίκτυο. Είναι σπάνιο απόσπασμα από κασσέτα που έχει ο πατέρας μου, ο οποίος μαζεύει τέτοια ντοκουμέντα των Σεραφείμ--Περιστέρη--Τζελά!!! Είναι ιδιαίτερα τιμητικό για εσάς που βρισκόσασταν εκεί, όταν ο Μητροπολιτικός Ναός ήταν στις δόξες του...
 
Γιορτή πραγματικη....γιορτή των αισθήσεων..Αυτή ειναι η ορθόδοξη λατρεία και οχι η μιζέρια και το σκοτάδι των ευσεβιστικών ακολουθιών με αυτα τα φοβισμενα ανθρωπακια που προσπαθουν να εξευμενίσουν την "Θεία δικαιοσυνη"....Η Λατρεία ως Γιορτή είναι και η μεγάλη παρακαταθήκη της Σχολής Περιστέρη στις θεολογικές ζυμώσεις της εποχής μας ..
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
δημητριος μπουργιωτης;107651 said:
Γιορτή πραγματικη....γιορτή των αισθήσεων..Αυτή ειναι η ορθόδοξη λατρεία και οχι η μιζέρια και το σκοτάδι των ευσεβιστικών ακολουθιών με αυτα τα φοβισμενα ανθρωπακια που προσπαθουν να εξευμενίσουν την "Θεία δικαιοσυνη"....Η Λατρεία ως Γιορτή είναι και η μεγάλη παρακαταθήκη της Σχολής Περιστέρη στις θεολογικές ζυμώσεις της εποχής μας ..

Συγγνώμη αλλά μπορείτε να αποσαφηνίσετε- για όσους δεν ζήσαμε το κλίμα της εποχής- τι εννοείτε με τα ανωτέρω ;
Ευχαριστώ
 
Last edited:
Top