[Suggestion] Μαθήματα για Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Οι εποχές έχουν παρέλθει (δυστυχώς). Δεν είμαστε στην Αγία Σοφία με λειτουργίες να διαρκούν ώρες ατελείωτες. Άλλα χρόνια τότε, άλλα τώρα. Άλλοι πίστη και πιστοί τότε, άλλη και άλλοι τώρα.


η ΠΙΣΤΗ δεν εχει αλλάξει, οι πιστοί ναι.....
 
Last edited:

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Διαβαζοντας τις προτασεις των εκλεκτων φιλων του φορουμ για προγραμμα διπλωματος η πτυχιου, μου δημιουργηθηκε μια απορια. Μονο αργα μαθηματα πρεπει να ειπωθουν;;; Μονο αργα στιχηραρικα κ παπαδικα μελη;;; Το ειρμολογικο μελος γιατι το περιφρονουμε;;;; Ο δασκαλος μου (κ. Λαζαρος Κουζηνοπουλος) μας ελεγε πως αν θες να δεις αν ο ψαλτης ειναι καλος ακουσε τον να ψελνει κανονα. Δε νομιζω να το ελεγε χωρις λογο. Μηπως λοιπον θα πρεπει να μπαινουν ολα τα ειδη εκκλησιαστικου μελους;;;; Εγω προσωπικα το θεωρω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

Υ.Γ. Συγχωρεστε μου το ατονο κειμενο, γραφω απο κινητο μεσω του tapatalk.
 

tb---

τσοπάνης
Διαβαζοντας τις προτασεις των εκλεκτων φιλων του φορουμ για προγραμμα διπλωματος η πτυχιου, μου δημιουργηθηκε μια απορια. Μονο αργα μαθηματα πρεπει να ειπωθουν;;; Μονο αργα στιχηραρικα κ παπαδικα μελη;;; Το ειρμολογικο μελος γιατι το περιφρονουμε;;;; Ο δασκαλος μου (κ. Λαζαρος Κουζηνοπουλος) μας ελεγε πως αν θες να δεις αν ο ψαλτης ειναι καλος ακουσε τον να ψελνει κανονα. Δε νομιζω να το ελεγε χωρις λογο. Μηπως λοιπον θα πρεπει να μπαινουν ολα τα ειδη εκκλησιαστικου μελους;;;; Εγω προσωπικα το θεωρω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

Υ.Γ. Συγχωρεστε μου το ατονο κειμενο, γραφω απο κινητο μεσω του tapatalk.

Η απόκτηση κάποιου τίτλου σπουδών (πτυχίο, δίπλωμα, κτλ) δεν καθορίζει αν είναι κάποιος καλός ψάλτης. Ο καλός ο ψάλτης θα φανεί εν ώρα ακολουθίας. Και συνήθως στις ακολουθίες υπάρχουν διάφορα και διαφορετικά μεταξύ τους μέλη.
Στα του διπλώματος ασφαλώς τα πράγματα περιπλέκονται καθώς ο κάτοχος ενός τέτοιου τίτλου προορίζεται να διδάξει όλα τα στοιχεία της μουσικής αυτής και όχι μόνο της ψαλτικής. Οπότε χρειάζεται και εις βάθος μελέτη σε πολλά και διαφορετικά ζητήματα της μουσικής. Ασφαλώς διαχωρίζω την Βυζαντινή Μουσική από την Ψαλτική.
Καλημέρα~
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Νομιζω η απορια μου ηταν συγκεκριμενη. Η απορια μου ηταν πανω στο θεμα της παρουσιασης ενος προγραμματος πτυχιου η διπλωματος. Εσυ φιλτατε μου tb σχολιασες πιο γενικα κ κ κυριως στην φραση του δασκαλου μου. Καλημερα σε ολη την κοινοτητα.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Νομιζω η απορια μου ηταν συγκεκριμενη. Η απορια μου ηταν πανω στο θεμα της παρουσιασης ενος προγραμματος πτυχιου η διπλωματος. Εσυ φιλτατε μου tb σχολιασες πιο γενικα κ κ κυριως στην φραση του δασκαλου μου. Καλημερα σε ολη την κοινοτητα.

Αγαπητέ kakofonix78, σας παρακαλώ να μήν παραλάσετε το όνομά μου το οποίο είναι tb---, θα με πείτε ανάποδο και στριφνό. Συμφωνώ κι εγώ σε αυτό.

Στο θέμα τώρα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι σπουδές βυζαντινής μουσικής, δέν συνδέονται άμεσα με το ψαλτήρι, και την ψαλτική τέχνη. Ασφαλώς και ο Ψάλτης πρέπει να παίζει τους κανόνες στα δάκτυλα, να αλλάζει ήχο μέσα σε μισό δευτερόλεπτο, να έχει τουλάχιστον δις διαπασόν έκταση φωνής , και άλλα έτσι όμορφα στοιχεία.
Ασφαλώς και πρέπει να τα έχει για να είναι καλός και σωστός ψάλτης.

Για να πάρει όμως δίπλωμα βυζαντινής μουσικής θα πρέπει να έχει πολλά περισσότερα. Κατ εμέ το σημαντικότερο στοιχείο για την πρόσληψη ενός ψάλτη ή την αξιολόγησή του εν γένη είναι η επί αναλογίου δοκιμασία και όχι μία φορά μόνον, αλλά σε διάφορες ακολουθίες. Το γιατί έχει συνδιαστεί η πρόσληψη με την κατοχή πτυχίου ή διπλώματος πραγματικά δεν το έχω καταλάβει, και αυτό διότι οι ώς άνω σπουδές απέχουν πολύ και από το πρόγραμμα σπουδών του υπουργείου, και από την σοβαρή μελέτη της μουσικής αυτής. (υπάρχουν και εξαιρέσεις, με εις βάθος μελέτη από σχολές ανά τον κόσμο).

Την καλημέρα μου και ανέβα Κόρωνο για κατσικάκι κοκκινιστό ~
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ο δασκαλος μου (κ. Λαζαρος Κουζηνοπουλος) μας ελεγε πως αν θες να δεις αν ο ψαλτης ειναι καλος ακουσε τον να ψελνει κανονα. Δε νομιζω να το ελεγε χωρις λογο.

Χαίρετε αγαπητέ γείτονα!...η δική μου εμπειρία με τους Κανόνες ειναι οτι, αν το κείμενο ειναι ελαφρώς 'άγνωστο', τοτε μπορεί να ειναι πρόκληση το να ψαλλεις σωστά τα λογια με το ειρμολογικό μέλος. Ολα φυσικά θέλουν την μελέτη και την εξάσκηση τους! Εγω πάντως οταν εδινε εξετάσεις, το μόνο που φοβόμουν στο --"prima vista"--ανοιξε το βιβλίο αυτο και ψαλλε --ήταν αν θα μου ζητούσαν να ανοίξω το Ειρμολόγιον!
Ευτυχως δεν εγινε με Αυτο το βιβλίο!:eek:
Χαιρετισμούς απο απέναντι και τις ευχές μου για Καλό Τριώδιο!
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί φίλοι

σκοπεύω να ψάλλω τα κάτωθι με την βοήθεια του Θεού για την απόκτηση του διπλώματος..αν έχει κάποιος να επισημάνει κάτι προς βοήθειαν είτε να μου προτείνει θέμα προς ανάπτυξιν Θεωρίας, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΙΔΙΟΜΕΛΟ ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΙΑΚΩΒΟΥ ΗΧΟΣ Α΄
Άξιον Εστίν (Σύνηθες) ΗΧΟΣ Β΄
«Επί των ποταμών Βαβυλώνος», Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, Ήχος γ'.
ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥ ΗΧΟΣ ΑΓΙΑ
ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΩΣ ΕΠΕΣΧΑΤΩΝ..... ΗΧΟΣ ΠΛ ΤΟΥ Α΄
ΜΕΘ ΗΜΕΡΑΣ ΟΚΤΩ ΠΛ ΤΟΥ Β
Τον Δεσπότην....ΗΧΟΣ ΒΑΡΥΣ
ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΚΑΣΣΙΑΝΗΣ ΠΕΤΡΟΥ ΗΧΟΣ ΠΛ ΤΟΥ Δ΄
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αγαπητοί φίλοι αν έχει κάποιος να μου προτείνει θέμα προς ανάπτυξιν Θεωρίας, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΙΔΙΟΜΕΛΟ ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΙΑΚΩΒΟΥ ΗΧΟΣ Α΄
Άξιον Εστίν (Σύνηθες) ΗΧΟΣ Β΄
«Επί των ποταμών Βαβυλώνος», Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, Ήχος γ'.
ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥ ΗΧΟΣ ΑΓΙΑ
ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΩΣ ΕΠΕΣΧΑΤΩΝ..... ΗΧΟΣ ΠΛ ΤΟΥ Α΄
ΜΕΘ ΗΜΕΡΑΣ ΟΚΤΩ ΠΛ ΤΟΥ Β
Τον Δεσπότην....ΗΧΟΣ ΒΑΡΥΣ
ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΚΑΣΣΙΑΝΗΣ ΠΕΤΡΟΥ ΗΧΟΣ ΠΛ ΤΟΥ Δ΄
Προσωπικὰ δὲν θὰ ἐπέλεγα τίποτα ἀπὸ νέο στιχηράριο, παρὰ μόνο σὰν παράδειγμα τοῦ ὅποιου θεωρητικοῦ θέματος ἀνέπτυσσα. Θεωρῶ ὅτι εἶναι "λίγο" γιὰ δίπλωμα, ἀντ' αὐτοῦ θὰ ἐπέλεγα παλαιό, παπαδικό, καὶ καλοφωνικό, ἀλλὰ ἐφόσον ὑποθέτω αὐτὰ ἔχουν ἤδη κανονισθεῖ μὲ τὸν ὑπεύθυνο καθηγητὴ τὰ ὑπόλοιπα περιττεύουν. Σὰν θεωρία θὰ σοῦ πρότεινα ἢ τὶς χρόες, ἢ τὴ μουσικὴ ὀρθογραφία.
Καλὴ ἐπιτυχία!
 

Georgios_Pap

Νέο μέλος
Α' Κεκραγάριο Ιωάννου Δαμασκηνού
Β' Αγαπήσω σε Κύριε Ιακώβου Πρωτοψάλτου
Γ' Χερουβικό μέγιστο Γρηγορίου Πρωτοψάλτου
Δ' Κοινωνικό "Αινείτε" των Κυριακών Δανιήλ Πρωτοψάλτου
πλ. Α' Εφριξε γη Παναγιώτου Χαλάτζογλου
πλ. Β' Τιμιωτέρα Δαμιανού Βατοπαιδινού
Βαρύς Ανωθεν οι προφήται Ιωάννου Κουκουζέλους
πλ. Δ' Ητω η δόξα Ιωαννου Κουκουζέλους
 
Top