[Ερώτηση] Μαθήματα Θεσσαλονίκη (Χασανίδης)!

  • Thread starter Δημήτρης Κώττας
  • Start date
Δ

Δημήτρης Κώττας

Guest
Καλησπέρα , είμαι 15 χρονών και θα ήθελα να κάνω μαθήματα με τον κ.Ιωάννη Χασανίδη αν είναι δυνατόν όχι πολλές φορές την εβδομάδα (επαρχία).Γνωρίζει κάνεις αμα κάνει μαθήματα,μου αρέσει πολύ ως φωνή και έχω διαβάσει πολλά γι'αυτόν.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Το ορθότερο θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, ν΄ αρχίσεις τα πρώτα μαθήματα Ε.Β.Μ., στη Σχολή των Ν. Μαλγάρων, πληροφορίες, εδώ και όταν θα έχεις καταλάβει τον τρόπο και τους μηχανισμούς ανάγνωσης - "αποκρυπτογράφησης των Βυζαντινών μουσικών κειμένων", τότε για την τελειοποίησή σου ν¨ απευθυνθείς στον Άρχ. Ι. Χασανίδη! :wink:
 
Δ

Δημήτρης Κώττας

Guest
Το χωριό μου είναι σύνορα με τα Ν.Μάλγαρα.Τα Μάλγαρα δεν έχουν σχολή Ε.Β.Μ.Θα ήθελα να κανώ μαθήματα με καποιόν που να ξέρει καλή μουσική ώστε να μαθώ και εγώ σωστά.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Το χωριό μου είναι σύνορα με τα Ν. Μάλγαρα.Τα Μάλγαρα δεν έχουν σχολή Ε.Β.Μ. Θα ήθελα να κάνω μαθήματα με κάποιων που να ξέρει καλή μουσική ώστε να μάθω και εγώ σωστά.

Δημήτρη, εάν απευθυνθείς στην ενορία Γεννήσεως της Θεοτόκου Ν. Μαλγάρων, το τηλ. υπάρχει στην ιστοσελίδα πιο πάνω, ο Πρωτοψάλτης, απ' όσο γνωρίζω, κάνει μαθήματα Ε.Β.Μ.!
Πάντως, είναι γενικότερος κανόνας, πριν προσεγγίσουμε έναν "φτασμένο Ιεροψάλτη", πρέπει να γνωρίζουμε κάποια στοιχειώδη της Βυζαντινής οκταηχίας, που τα μαθαίνουμε από έναν απλό δάσκαλο! :wink:
 
Last edited:
Δ

Δημήτρης Κώττας

Guest
Μάλιστα.Αλλά ο κ.Χασανίδης κάνει σίγουρα μαθήματα έτσι;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα.Αλλά ο κ.Χασανίδης κάνει σίγουρα μαθήματα έτσι;
Ο κ. Ι. Χασανίδης, διδάσκει, κυρίως σε Ι. Μονές, σε αρχάριους μοναχούς ή μοναχές.
Για περισσότερες, όμως, πληροφορίες πρέπει να απευθυνθείς στην Ι. Μ. Αγίας Θεοδώρας Θεσ/νίκης, όπου είναι μόνιμος Ιεροψάλτης. :wink:
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης

Πάντως, είναι γενικότερος κανόνας, πριν προσεγγίσουμε έναν "φτασμένο Ιεροψάλτη", πρέπει να γνωρίζουμε κάποια στοιχειώδη της Βυζαντινής οκταηχίας, που τα μαθαίνουμε από έναν απλό δάσκαλο! :wink:

Και όμως! Ο πρωτοψάλτης κ. Αθανάσιος Παϊβανάς άρχισε μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής με τον Άρχοντα Θρασύβουλο Στανίτσα από το ΠαΒουΓαΔι. Νομίζω ότι ο μικρός Δημήτρης ας πάει να βρη τον κ. Χασανίδη, εφ' όσον του αρέσει τόσο πολύ, και να τον ρωτήσει τον ίδιο. (Δημήτρη, μην φοβάσαι... δεν δαγκόνουμε εμείς οι ψάλτες! :D:p ) Ίσως ο άνθρωπος να ΘΕΛΕΙ να πάρει έναν αρχάριο "από την αρχή".

Απόστολος
 
Top