Μαθήματα Δημητρίου Σουρλαντζή

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ στις ηχογραφήσεις με μαθήματα του αξέχαστου δασκάλου, δικού μου και αρκετών απο σας,ώστε να υπάρχουν για όποιον ενδιαφέρεται.Εννοείται πως το θέμα δεν είναι δικό μου απλά εγώ κάνω την αρχή και πιστεύω και άλλοι, πολύ πιο άξιοι απο μένα, να ακολουθήσουν με ηχογραφήσεις μαθημάτων του δασκάλου εδώ ώστε να είναι μαζεμένα.Οι μελοποιήσεις του αρχοντα στηρίζονται στην κλασσική πορεία των μελών και για αυτό είναι και μαθήματα που μπορούν να ψαλλούν απο όλους.Βάζω λοιπόν αρχή με το σύντομο χερουβικό του Γ ήχου όπως το έψαλλα την Κυριακή στην εκκλησία με αρκετά βραχνή φωνή λόγω της ραστώνης του καλοκαιριού.Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Χερουβικό ήχος Γ'.mp3
    4.9 MB · Views: 268
Last edited:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ στις ηχογραφήσεις με μαθήματα του αξέχαστου δασκάλου, δικού μου και αρκετών απο σας,ώστε να υπάρχουν για όποιον ενδιαφέρεται.Εννοείται πως το θέμα δεν είναι δικό μου απλά εγώ κάνω την αρχή και πιστεύω και άλλοι, πολύ πιο άξιοι απο μένα, να ακολουθήσουν με ηχογραφήσεις μαθημάτων του δασκάλου εδώ ώστε να είναι μαζεμένα.Οι μελοποιήσεις του αρχοντα στηρίζονται στην κλασσική πορεία των μελών και για αυτό είναι και μαθήματα που μπορούν να ψαλλούν απο όλους.Βάζω λοιπόν αρχή με το σύντομο χερουβικό του Γ ήχου όπως το έψαλλα την Κυριακή στην εκκλησία με αρκετά βραχνή φωνή λόγω της ραστώνης του καλοκαιριού.Καλή ακρόαση

Αγαπητέ φίλε Αντώνη σε χαιρετώ και σε συγχαίρω για το θέμα που άνοιξες.
Θα προσπαθήσω να συμμετέχω σε αυτές τις ηχογραφήσεις εις μνήμην του αγαπητού δασκάλου μας .
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ στις ηχογραφήσεις με μαθήματα του αξέχαστου δασκάλου, δικού μου και αρκετών απο σας,ώστε να υπάρχουν για όποιον ενδιαφέρεται.Εννοείται πως το θέμα δεν είναι δικό μου απλά εγώ κάνω την αρχή και πιστεύω και άλλοι, πολύ πιο άξιοι απο μένα, να ακολουθήσουν με ηχογραφήσεις μαθημάτων του δασκάλου εδώ ώστε να είναι μαζεμένα.Οι μελοποιήσεις του αρχοντα στηρίζονται στην κλασσική πορεία των μελών και για αυτό είναι και μαθήματα που μπορούν να ψαλλούν απο όλους.Βάζω λοιπόν αρχή με το σύντομο χερουβικό του Γ ήχου όπως το έψαλλα την Κυριακή στην εκκλησία με αρκετά βραχνή φωνή λόγω της ραστώνης του καλοκαιριού.Καλή ακρόαση

Αντώνη, μπράβο αν και δεν έτυχε να ακούσω τον κ. Σουρλαντζή, τον θεωρώ μεγάλη φωνή και δάσκαλο με βάση αυτά που έχω ακούσει!!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πραγματικά χαίρομαι που σας άρεσε αυτή η κίνηση.Τα μαθήματα του δασκάλου μας αξίζουν γιατί τα έγραψε για όλο τον κόσμο.Θυμάμαι που μου έλεγε με ζήλο:Να κοίτα εδώ βρε παιδάκι μου δεν μπορείς να πας ψηλά; τσακ (εκανε και μια χαρακτηριστική κίνηση με το χέρι) πας σε αυτήν την γραμμή και είσαι ωραίος.Κύριε Λιάκο περιμένουμε και απο σας εδώ, συν την έκδοση των απάντων του δασκάλου.Θα χαρώ πολύ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Από εγγραφή στο σπίτι,ανεβάζω το Δύναμις του Σταυρού σε σύνθεση του αείμνηστου δασκάλου μου. Καλή ακρόαση!!!
 

Attachments

  • Δύναμις- Τον Σταυρόν σου .mp3
    5.1 MB · Views: 191

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ φίλε Αντώνη σε χαιρετώ και σε συγχαίρω για το θέμα που άνοιξες.
Θα προσπαθήσω να συμμετέχω σε αυτές τις ηχογραφήσεις εις μνήμην του αγαπητού δασκάλου μας .

Σύντομον χερουβικόν ήχος Άγια Δ.Σουρλατζή
Αιωνία του η μνήμη.
 

Attachments

  • Χερουβικόν-Ταις αγγελικαίς ήχος δ΄ Δ.Σουρλατζή.mp3
    1.2 MB · Views: 199

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σύντομον χερουβικόν ήχος Άγια Δ.Σουρλατζή
Αιωνία του η μνήμη.
Μπραβο Κώστα για το ωραίο άκουσμα στο όμορφο μάθημα του δασκάλου μας.Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω ότι εκείνα τα χρόνια στην δεκαετία του 80,ο δάσκαλος ήταν σχεδόν ο μόνος που δίδασκε με αναλύσεις απο τα κλασσικά μαθήματα.Μιλώ για την Θεσσαλονίκη
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω ένα Αξιον εστίν του δασκάλου μας όπως το έψαλλα σήμερα.Το αφιερώνω στον φίλο Κώστα Κανδυλάκη ο οποίος ταλαιπωρείται απο ένα ενοχλητικό αλλά περαστικό κρυολόγημα.
 

Attachments

  • Αξιον εστίν Σουρλαντζη ηχος πλ.β.mp3
    2.7 MB · Views: 177

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αλλο ένα μαθημα του δασκάλου μας μόνο που έχει και μερικές παρεμβάσεις δικές μου προς το χειρότερο φυσικά, απόλυτα εναρμονισμένος με την ροπή προς το κακό......
 

Attachments

  • Επι σοι χαιρει πλ α σουρλαντζη.mp3
    3.5 MB · Views: 263

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Αλλο ένα μαθημα του δασκάλου μας μόνο που έχει και μερικές παρεμβάσεις δικές μου προς το χειρότερο φυσικά, απόλυτα εναρμονισμένος με την ροπή προς το κακό......

Το κείμενο έχει ανέβει πουθενά;

Ευχαριστώ!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Το κείμενο έχει ανέβει πουθενά;

Ευχαριστώ!
Επειδή το βιβλίο της λειτουργίας του δασκάλου είναι εμπορεύσιμο νομίζω πως δεν είναι σωστό να ανεβάσω το κείμενο.Τώρα αν έχει ανεβεί παλαιότερα δεν το γνωρίζω.Πάντα γειά
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αλλο ενα μάθημα του δασκάλου μου όπως το έψαλλα σήμερα.Πάντα γειά
 

Attachments

  • χερουβικό Σουρλαντζή πλ α.mp3
    6.5 MB · Views: 143

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κατανυκτικό, Αντώνη (στο πνεύμα της γραφής του δασκάλου σου)...

ΥΓ Και πολύ ωραίο ισοκράτημα!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την ευθυκρισία σου στον τρόπο γραφής του δασκάλου.Οσο για το ισοκράτημα σε ευχαριστώ εκ μέρους του μαθητή μου του Λεωνίδα ο οποίος χρόνια με παλεύει όπως λέμε εδώ στην Κρήτη.
Είμαστε σχεδόν οι δυό μας στο αναλόγιο και τον ευχαριστώ και γω με την ευκαιρία που μου έδωσες
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μπράβο φίλε Αντώνη,

ομολογώ ότι το απέλαυσα. Πολύ καλή ερμηνεία, καθαρός ήχος, πολύ καλό ισοκράτημα.
Άλλη μία φορά καταφέρνεις να μας ηρεμήσεις μέσα στη ζούγκλα της καθημερινότητας.

Εύγε πάντα τέτοια
Γιώργος
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω φίλοι μου το χερουβικό του δασκάλου μου όπως το έψαλλα χθές αρκετά κουρασμένος, αφού μόλις είχα επιστρέψει από ταξίδι στην Νάξο, για το οποίο θα σας ενημερώσω σύντομα μια που είχε σχέση με την τέχνη μας.Πάντα γειά και όποιος έρθει στην Κρήτη ότι μπορούμε για να περάσει καλά θα το πράξουμε.
 

Attachments

  • χερουβικό πλ β σουρλαντζή.mp3
    4.4 MB · Views: 80
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αντώνη, νομίζω ότι μεταφέρεις το ήθος του μέλους αυτού με την απλή και σεμνή ερμηνεία σου (κι αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, γιατί ο ίδιος ο δημιουργός τους τα έψαλλε, όσο θυμάμαι, αρκετά διαφορετικά: όχι τόσο ησυχαστικά, αλλά με κάπως χτυπητό ρυθμό τα υπόλοιπα και με αρκετό "άνοιγμα" και διάρκεια στο Τριάδι). Δεν ξέρω αν οφείλεται στην κούραση όπως λες ή ο πλ.β το ζητά αυτό το ήθος. Αλλά έτσι τώρα εμένα μου ακούγεται καλύτερα. Θα ήταν ωραίο να μας ηχογραφήσεις όλη τη σειρά.:)
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Γειά σου φίλε Γιώργο.Κοίτα πιστεύω ότι ο δάσκαλος έγραφε κλασσικά κάτι που μας δίνει την άνεση να ερμηνεύουμε ο καθένας με το δικό του τρόπο.Σε ευχαριστώ που προτιμάς την προσεγγισή μου.Πάντα γειά
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αλλο ένα εξαιρετικό μάθημα του δασκάλου μου όπως το έψαλα χθές με λάθη και αδυναμίες.Πάντα γειά
 

Attachments

  • κοινωνικο Σουρλαντζη πλ β.mp3
    6.4 MB · Views: 76
Top