Μαθήματα Ασ. Δεβρελη

Ανεβάζω χειρόγραφες συνθέσεις του Ασ.Δεβρελή με τα εξής μαθήματα της Μ.Εβδομάδος
1. <<Τοῦ δείπνου σου...>>
2.<<Σιγησάτω πᾶσα σάρξ...>>
3.<<Ἐξηγέρθη ὼς ...>>
4. >> >> Έτερον
 

Attachments

  • ΥΜΝΟΙ ΑΝΤΙ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ Μ.ΕΒΔ.zip
    2 MB · Views: 120

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Νικόλαε σε ευχαριστώ και για τις δυό επισυνάψεις.Είναι ιδιαίτερα τιμητικό για σένα που είχες δάσκαλο τον Δεβρελή,ο οποίος χρόνια τώρα προσφέρει στην μουσική μας ουσιαστικά προσπαθώντας με επιτυχία μέσα απο τα βιβλία του να μεταλαμπαδεύσει σε όλους μας ακούσματα απο την πάλαι ποτέ μητρόπολη της ψαλτικής την Θεσσαλονίκη.Ο δάσκαλος αποτελεί ζωντανή συνέχεια της πραγματικής τέχνης της ψαλτικής κυρίως μέσα απο την μελέτη των παλαιότερων ακουσμάτων και ειδικά αυτών που άκουσε απο τον μικρό Ιάκωβο -όπως τον αποκαλούσαν στα πατριαρχεία-τον δάσκαλο Παναγιωτίδη.Ο Θεός να του χαρίζει χρόνια πολλά και δημιουργικά και συ να του μοιάσεις.
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αγαπητέ συνάδερφε και με χαροποιεί ιδιαίτερα που ο δάσκαλος είναι ακόμα εν ζωή γιατί έχει να δώσει πολλά ακόμη στον ψαλτικό αυτόν θαυμάσιο χώρο .Την επόμενη εβδομάδα -πρώτα ο Θεός -θα έρθει στο σπίτι μου και ίσως μπορέσουμε έτσι να συνεχίσουμε την κουβέντα μας γι αυτό το έργο που έχει προσφέρει στον τομέα μας.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αγαπητέ συνάδερφε και με χαροποιεί ιδιαίτερα που ο δάσκαλος είναι ακόμα εν ζωή γιατί έχει να δώσει πολλά ακόμη στον ψαλτικό αυτόν θαυμάσιο χώρο .Την επόμενη εβδομάδα -πρώτα ο Θεός -θα έρθει στο σπίτι μου και ίσως μπορέσουμε έτσι να συνεχίσουμε την κουβέντα μας γι αυτό το έργο που έχει προσφέρει στον τομέα μας.

Να δώσετε πολλά χαιρετίσματα στον μεγάλο δάσκαλο έχω μιλήσει μαζί του χαιρετίσματα να του δώσετε και από τον πατερά μου Γεώργιο Νικολουτσοπουλο τον γνωρίζει αρκετά
Έχω αρκετά βιβλία του δάσκαλου μου αρέσει ο απλός τρόπος γραφής που έχει
 
Αγαπητοί συνάδερφοι ,παραθέτω 2 πανηγυρικά Δοξαστικά του Ασ. Δεβρελή από το βιβλίο του ''Πεντηκοστάριον''
 

Attachments

  • Αναστάσεως ημέρα Ασ.Δεβρελή.zip
    298.5 KB · Views: 80
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΑΦΗΣ-ΣΤΡΕΜΠΙΝΟΣ;35297 said:
Το Ζ΄Εωθινό σε ήχο βαρύ διατονικό από χειρόγραφη γραφή του Ασ.Δεβρελή

Κοιτάξετε τις θεωρητικές σημειώσεις του Α.Δεβρελή
στο Ιδου Σκοτία που ανέβασε ο φίλος Νικόλαος Ξαφής περί Παραχορδής
φαίνεται καθαρά αντίθεση με αυτά του Α.Ευθυμιάδη αν κοιτάξετε τα παραδείγματα που παραθέτει.
 
Last edited:

javadimi

Banned
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΑΦΗΣ-ΣΤΡΕΜΠΙΝΟΣ;35297 said:
Το Ζ΄Εωθινό σε ήχο βαρύ διατονικό από χειρόγραφη γραφή του Ασ.Δεβρελή

Πολύ καλό το δοξαστικό, απλή και λιτή γραφή, με Βυζαντινή μεγαλοπρέπεια.
Προσωπικά δεν συμφωνώ με τις θεωρητικές τοποθετήσεις του δασκάλου σου περί μετάθεσης και παραχορδής, αλλά δεν έχει σημασία, είναι άλλωστε εκτός θέματος.

Περισσότερο απ' όλα όμως μου άρεσε η υπογραφή σου, ''Ἁπλῆ γραφή, μεγαλοπρεπής ἐκτέλεσις.''.
Περικλείει όλο το νόημα της Βυζαντινής μουσικής, απ' τη μουσική σύνθεση του Μαΐστορος μέχρι την εκτέλεση του Πρωτοψάλτου.

Μπράβο σου αγαπητέ Νικόλαε, ο Θεός να σου δίνει δύναμη και στον δάσκαλό σου χρόνια, να προσφέρει ακόμα περισσότερα στην τόσο ταλαιπωρημένη, τους αισχάτους καιρούς, μουσική ημών.
 
Last edited:
Top