Μαγούρης Δημήτριος

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Παλαιότερο αφιέρωμα στον άρχοντα Β' δομέστικο Δημήτριο Μαγούρη στο Αναλόγιον με ηχογραφήσεις που προσέφερε ο κ. Βαγγέλης. Δυστυχώς το αφιέρωμα του cmkon.org στο σημαντικό αυτό ψάλτη δεν υπάρχει πλέον.

Μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που ψάλλει τους κανόνες. Εάν έχετε και άλλες ηχογραφήσεις του Μαγούρη (πέρα από αυτές που κυκλοφορούν εμπορικά) στείλτε. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημήτρη, κι όμως υπάρχει το αφιέρωμα του ΣΜΚΩΝ στην (ελαφρώς παραλλαγμένη- κατάληξη σε htm, όχι html) διεύθυνση
http:/ /www. cmkon.org /Magouris.htm
http:/ /www. cmkon.org /Magouris.htm

http://www.cmkon.org/home.php?actio...iarxikoi/domestikoi/magouris&hr=1&language=GR
δ.

Παλαιότερο αφιέρωμα στον άρχοντα Β' δομέστικο Δημήτριο Μαγούρη στο Αναλόγιον με ηχογραφήσεις που προσέφερε ο κ. Βαγγέλης. Δυστυχώς το αφιέρωμα του cmkon.org στο σημαντικό αυτό ψάλτη δεν υπάρχει πλέον.

Μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που ψάλλει τους κανόνες. Εάν έχετε και άλλες ηχογραφήσεις του Μαγούρη (πέρα από αυτές που κυκλοφορούν εμπορικά) στείλτε. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Σπάνια εκτέλεση στον όρθρο αλλά και στη λειτουργία. Ο χρόνος του και η άρθρωσή του είναι κάτι το σπάνιο σήμερα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σπάνια εκτέλεση στον όρθρο αλλά και στη λειτουργία. Ο χρόνος του και η άρθρωσή του είναι κάτι το σπάνιο σήμερα.

Φιλε Γιωργο για ποιο πραγμα μιλας ; Μηπως ξεχασες καμια επισυναψη ;
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Βαγγέλη μου για τον Δημήτριο Μαγούρη ο λόγος.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαγγέλη μου για τον Δημήτριο Μαγούρη ο λόγος.

Ναι Γιωργο , για τον Μαγουρη ο λογος αλλα δεν εχεις καποιο ηχητικο και ρωτησα μηπως το ξεχασες .
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Ναι Βαγγέλη, επειδή ομιλούσαν οι φίλοι μας περί Μαγούρη γι' αυτό θεώρησα ότι ήταν αυτονόητο. Συγγνώμη γι αυτό, άκου όμως το παρακάτω ηχητικό από τον αείμνηστο Μαγούρη για να διαπιστώσεις και εσύ αυτά που είπα για αυτόν.
 

Attachments

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΑΓΟΥΡΗΣ - ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ (ΣΥΝΤΟΜΗ) -ΗΧΟΣ Δ΄.mp3
    3.1 MB · Views: 1,724

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ναι Βαγγέλη, επειδή ομιλούσαν οι φίλοι μας περί Μαγούρη γι' αυτό θεώρησα ότι ήταν αυτονόητο. Συγγνώμη γι αυτό, άκου όμως το παρακάτω ηχητικό από τον αείμνηστο Μαγούρη για να διαπιστώσεις και εσύ αυτά που είπα για αυτόν.

Γιωργο με αυτα που ειπες για τον Μαγουρη , συμφωνω και επαυξανω . Απλα
νομισα οτι ηθελες να ειχες και ηχητικο και οτι το ξεχασες . Ευχαριστηρια και για την δοξολογια.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Το Σεπτέμβριο του 2007 με ένα φίλο και πολύ καλό μαθητή μου τον κ. Νικόλαο Τουρούντζη ακούσαμε ύμνους από τον Δημήτριο Μαγούρη.
Οπως αυτοί:
Μήπως εχει κανείς υπόψιν του κάτι περισσότερο; Αν έχει κυκλοφορήσει ψηφιακός δίσκος ή κασέτα ή ο,τι άλλο;
Ευχαριστούμε πολύ.
Επίσης ευχαριστούμε και τον κ. Βαγγέλη για τις ωραίες αυτές ηχογραφήσεις
 

Attachments

  • 11-Eothinon-EisToOros-A-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3
    1 MB · Views: 387
  • 01-ApolytikiaKathismata-A-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3
    1.5 MB · Views: 231
  • 06-TrisagionDynamis-B-Nileos-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3
    675.1 KB · Views: 442
  • 05-KanonasStavronXaraksas-PlD-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3
    744 KB · Views: 308
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μήπως εχει κανείς υπόψιν του κάτι περισσότερο; Αν έχει κυκλοφορήσει ψηφιακός δίσκος ή κασέτα ή ο,τι άλλο;

Οι ηχογραφήσεις αυτές είναι από το Αναλόγιον (analogion.com). Θα βρείς περισσότερες στη σχετική σελίδα αφιέρωμα στο Μαγούρη.

(Μετακίνησα το μηνυμά σου σε υπάρχον θέμα και υπάρχουσα ενότητα. Παρακαλώ όλους προσέχετε πού ανοίγετε νέα θέματα.)
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Από τον αείμνηστο άρχοντα πρωτοψάλτη Δημήτριο Μαγούρη, το δοξαστικό των αίνων της Δ΄ Κυριακής των Νηστειών "Δεύτε εργασώμεθα.." σε ήχο α΄, άγνωστης χρονολογίας
 

Attachments

  • Δημήτριος Μαγούρης- Δεύτε εργασώμεθα (Δόξα αίνων Δ΄Νηστειών) - ήχος α΄.mp3
    4.4 MB · Views: 269

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρέπει να είναι από το 1965. Αν είναι έτσι, έχω όλη την ακολουθία από εγγραφή εκπομπής του κ. Λιναρδάκη που μου έδωσε ένας φίλος. Κ. Βαγγέλη, θα μπορούσατε μήπως να ανεβάσετε την ηχογράφηση αυτή; Ει δε μη, να την ανεβάσω εγώ από την εκπομπή σας;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πρέπει να είναι από το 1965. Αν είναι έτσι, έχω όλη την ακολουθία από εγγραφή εκπομπής του κ. Λιναρδάκη που μου έδωσε ένας φίλος. Κ. Βαγγέλη, θα μπορούσατε μήπως να ανεβάσετε την ηχογράφηση αυτή; Ει δε μη, να την ανεβάσω εγώ από την εκπομπή σας;

Ανέβασέ την, Γιάννη! Είναι και σε πλάγιο του δ. Και η δοξολογία ωραία. κ το χερουβικό ενδιαφέρον...


Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλά, την ξέχασα τελείως την υπόσχεσή μου... Μόλις έψαξα και την βρήκα την εν λόγω εκπομπή! Θα τη βρείτε ήδη ανεβασμένη εδώ. Επίσης, να πω πως εδώ βρήκα εκπομπή πάλι του κ. Βαγγέλη όπου ψάλλει ο Άρχων Όρθρο Κυριακής των Βαΐων, όπως κι εδώ που έχει απόσπασμα παλαιάς Θ. Λειτουργίας στον Άγ. Τίτο όπου ψάλλει Χερουβικό και Λειτουργικά σε ήχο πλ. β' και «Άξιον εστίν» οκτάηχον.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Παραθετω μια ηχογραφηση του μεγαλου αυτου ψαλτη.:)
 

Attachments

  • dynamis valasi-Magouris.mp3
    3.5 MB · Views: 218

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τέτοια ν' ανεβαίνουν! Αλήθεια, πώς κι έχουμε τόσα λίγα από αυτό το αηδόνι; Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε γι' αυτό, μακάρι να μπορούσα... Όλο και κάποιος, όμως, θα τον ηχογραφούσε!

Να υπενθυμίσω πως την ίδια σύνθεση την ψάλλει στην Ακολουθία αυτή αλλά και στο δεύτερο από αυτά τα αρχεία.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Παλαιότερο αφιέρωμα στον άρχοντα Β' δομέστικο Δημήτριο Μαγούρη στο Αναλόγιον με ηχογραφήσεις που προσέφερε ο κ. Βαγγέλης. Δυστυχώς το αφιέρωμα του cmkon.org στο σημαντικό αυτό ψάλτη δεν υπάρχει πλέον.

Μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που ψάλλει τους κανόνες. Εάν έχετε και άλλες ηχογραφήσεις του Μαγούρη (πέρα από αυτές που κυκλοφορούν εμπορικά) στείλτε. Ευχαριστώ.

Αυτο που λετε για τους κανονες ειναι πολυ σημαντικο! Ο δασκαλος μου πολλες φορες μου το ελεγε ''Κοντα στο Μαγουρη εμαθα να ψαλλω κανονες''!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα δύο πρώτα ακούσματα που ανεβάζω προέρχονται από την εκπομπή του κ. Λιναρδάκη και κ. Σουριαδάκη. Ανέβηκαν στο Διαδίκτυο στην ιστοσελίδα αυτή, στο analogion.net του κ. Παπαδημητρίου. Συγκεκριμένα, τα έκοψα με το mp3DirectCut από αυτό και αυτό το αρχείο. Ευχαριστώ τον Παναγιώτη Κούβελο (PanagiotisK) για την υπόδειξη των αρχείων αυτών!

Η Σύντομη Δοξολογία, όπως μας λέει στην εκπομπή ο κ. Βαγγέλης, είναι από Ακολουθία που πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Άγ. Μηνά Ηρακλείου κάποια Κυριακή που έψαλλε σαν φιλοξενούμενος ο Άρχων και ο ήχος ήταν πλ. β'. Αριστερά ακούγεται ο τότε πρωτοψάλτης του Ναού αείμνηστος Στέλιος Νανάκης. Για το Χερουβικό δεν παρατίθενται λεπτομέρειες στην εκπομπή.

Επίσης, ανεβάζω το απόσπασμα αυτής της εκπομπής, όπου ψάλλει Χερουβικό και Λειτουργικά σε πλ. β' και «Άξιον εστίν» οκτάηχον. Χρονολογείται γύρω στο 1970, στον Άγ. Τίτο. Το «Πιστεύω» απαγγέλει ο αείμνηστος Πρωτοψάλτης Στέλιος Νανάκης. Ιερουργούν ο ιερατικός προϊστάμενος του Ναού αιδεσιμολογιότατος πρωτοπρεσβύτερος του Οικουμενικού Θρόνου π. Αντώνιος Παπαδημητρίου και ο τότε διάκονος του Ναού και σημερινός πρωτοπρεσβύτερος π. Εμμανουήλ Λιακάκης. Η πληροφόρηση, φυσικά, είναι από τα λεγόμενα του κ. Βαγγέλη στην εκπομπή του. Να είναι, άραγε, απ' την ίδια ακολουθία με την παραπάνω Δοξολογία;
 

Attachments

  • Σύντομη Δοξολογία, Ήχ. πλ. β'.mp3
    2 MB · Views: 158
  • Χερουβικόν, Ήχ. δ'.mp3
    1.7 MB · Views: 127
  • Χερουβικόν - Λειτουργικά, Ήχ. πλ. β' - «Άξιον εστίν» Οκτάηχον.mp3
    11.8 MB · Views: 208
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στη σελίδα-αφιέρωμα στον Δημήτριο Μαγούρη στο analogion.com αναφέρεται για τα παρατιθέμενα αρχεία πως «δεν έχουμε πληροφορίες για τον τόπο και το χρόνο ηχογράφησης». Ευκαιρία λοιπόν να βρούμε!

Από τα ψαλλόμενα ξεχωρίζουμε τρεις ακολουθίες:
-Κυριακή Ήχ. α': 27 Αυγούστου (από τον κανόνα)
-Κυριακή Ήχ. β': 3 Σεπτεμβρίου (από τον κανόνα και από αναφορά που γίνεται σε ηχητικό)
-Κυριακή Ήχ. γ': Κανόνας της 8ης Σεπτεμβρίου, όμως αφού ψάλλεται Εωθινό σημαίνει πως είναι μεθέορτος Κυριακή μεταξύ 9 και 11 Σεπτεμβρίου.

Τα δεδομένα συγκλίνουν ώστε να πούμε με ασφάλεια ότι όλα προέρχονται από την ίδια χρονιά με Πάσχα στις 30 Απριλίου.

Οι πιθανές χρονιές μετά την απέλαση του άρχοντος από την Πόλη και πριν σταματήσει τη διακονία του είναι το 1967 και το 1978.

Από τη βιογραφία του άρχοντος προκύπτει ότι το διάστημα 1965-1967 έψαλλε στην Κρήτη. Το ότι προέρχονται από το αρχείο του αείμνηστου του κυρ-Βαγγέλη δίνει ισχυρές ενδείξεις ότι προκρίνεται το 1967.

Συνοψίζοντας, παραθέτω τα links των αρχείων στο analogion.com βάζοντας δίπλα την πιθανή ημερομηνία για το καθένα σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό.

01-ApolytikiaKathismata-A-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (27-8-1967)
02-AnavathmoiKanones-A-ApolytikiaKathismataAnavathmoi-B-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (27-8-1967 και 3-9-1967)
03-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (3-9-1967)
04-Kanonas-B-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (3-9-1967)
05-KanonasStavronXaraksas-PlD-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (3-9-1967)
06-TrisagionDynamis-B-Nileos-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (3-9-1967)
07-Cherouvikon-B-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (νεότερη εγγραφή)
08-Leitourgika-B-AxionEstin-PlD-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (νεότερη εγγραφή)
09-Kanones-Heirmoi-C-PlD-B-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (10-9-1967)
10-Pasapnoaria-C-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (10-9-1967)
11-Eothinon-EisToOros-A-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (10-9-1967)
12-Doxologia-C-DMagouris-Live-VLinardakis.mp3 (10-9-1967)
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και, μιας και έπιασα τις χρονολογήσεις, να σας πω πως είδα προ ολίγου στη Συμβολή μια ηχογράφηση με το Ε' Εξαποστειλάριο και τα Εξαποστειλάρια της Κυριακής προ της Χριστού Γεννήσεως. Είναι από το Ηράκλειο και χρονολογείται γύρω στο 1965. Θα το βρείτε εδώ. Δυστυχώς για μας, οι πιθανές ημερομηνίες είναι δύο. Ε' Εωθινό και Κυριακή προ της Χριστού γεννήσεως προκύπτει για Πάσχα μεταξύ 24 και 30 Απριλίου. Το 1965 ήταν στις 25 Απριλίου και το 1967 στις 30. Φαίνεται όμως να επιβεβαιώνεται η ημερομηνία που αναφέρει προσεγγιστικά η εν λόγω σελίδα (1965) διότι το 1967 αναφέρεται εδώ σαν χρονιά που ο άρχων πήγε στην Αθήνα, οπότε ακόμη κι αν αναφέρεται στο μέσο ή προς το τέλος του έτους (μάλλον το τελευταίο, αν ισχύει η χρονολόγηση του παραπάνω μηνύματος), μέσα Δεκεμβρίου θα ήταν εκεί. Οπότε μάλλον πρόκειται για ηχογράφηση της 19ης Δεκεμβρίου 1965.
 
Last edited:
Top